Madeira peale üleujutusi ja mudalaviine...

Küsimus siis eelkõige 26.02 saarelt naasnud inimestele. Kas ja kui palju on piiratud ligipääse saare erinevate vaatamisväärsuste juurde? Top Toursi ametliku info kohaselt likvideeritakse kahjud 2-3 nädala jooksul, samas jälgides erinevaid välisinfokanaleid on asi päris kole ja taastamine võtab aega kuid kui mitte aastaid.

Õnnestus osta piletid Madeirale mõned päevad enne mudalaviine ning nüüd jälgin saarel toimuvat keskmisest rohkem. Teede sulgude ja levada´de juurde pääsude kohta leiad infot: www.madeirahelp.com . Iseenesest on tegemist mägedest alla tulevate kanalite üle kallaste ajamisega ning tavaliste vetega tuli kaasa suures koguses muda ja kive. Praegu veoautod ja kopad töötavad ning ka nende tööpiirkonnad on lehel kenasti ära toodud. Tegelikult on kõik vaatamisväärsused kätte saadavad.

Meil on väljalend juba 3 nädala pärast, 19.märtsil , ei tahaks piirduda ainult Funchali ümbrusega.

Meie pere sattuski Madeirale täpselt mudalaviinide eelõhtul. Kohalike kiituseks peab ütlema, et nad suutsid kriisi reguleerimisega VÄGA HÄSTI hakkama saada (võrreldes kasvõi lumekoristusmuresid Eesti linnades). Funchali hotellitsoonis viibides ei olnud meil katastroofist aimugi, saime juhtunust teada alles kella 17 paiku õhtul.

Mudavoolud tekkisid laupäeval, juba teisipäeval julgesime me rentida auto ja hakata mööda suuremaid teid saarel ringi liikuma. Ohtlikud ja suletud teelõigud olid politsei poolt tõkestatud, väikestele teedele me lihtsalt igaks juhuks ei läinud. Sõitsime Funchalist jupikese vasakule, Camara de Lobosesse, samuti kuni saare idatipuni (Machico, Sao Lorenco poolsaar) ja sealt jälle üles, põhjarannikule (Porto da Cruz, Santana). Keskmäed jäid küll kahjuks avastamata, kuid me ei tahtnud liigseid riske võtta, sest meil olid kaasas ka lapsed ja kui ikka ilm pimenema hakkas või teed vihmamärjaks muutusid, võtsime suuna kodu poole. Samas kuulsime, et juba neljapäeval olid avatud ka suuremad kiirteed saare lääneosas ja ühed meie reisikaaslased olid omal käel ka "läänetuuri" läbi teinud.

Reedel jalutasime juba vanalinnas. Sattusime muuseas keraamikapoodi, mille omanikud kurtsid, et neil oli meetripaksune mudakiht poes olnud. Kuigi sadama äärest oli väike osa veel koristamata ja paar kvartalit veel suletud, hakkas kesklinn juba mudast puhtaks saama.

Soovitan samuti www.madeirahelp.com veebilehte. Väga head infot teede olukorra kohta saime ka kohalikest bensiinijaamadest - lihtsalt läksime teedekaart näpus sinna ja küsisime, kas tasub edasi sõita või mitte. Hotelli retseptsioonist (Jardin d´Ajuda) seevastu asjalikku infot oodata polnud, nemad ei soovitanud meil kesklinnagi minna. Muidu oli see enam-vähem hotell, kuigi nelja tärni asemel hindaks seda pigem kolmega (mugavalt lähedal korralikule kaubanduskeskusele; sisebassein ja saunakompleks olid veidi väsinud ilmega; toad lihtsad, aga puhtad; hommikusöök tavaline; kaaspuhkajad peamiselt Põhjamaadest ja Brittanniast).

Madeira loodus on tõesti imeilus ja inimesed toredad. Sellised mudavoolud võivad korduda vaid siis, kui pikema aja jooksul sajab keskmisest rohkem vihma ja maapind enam vett vastu võtta ei suuda. Kui ise ettevaatlik olla ja asjatuid riske mitte võtta, tasub Madeirale kindlasti juba paari nädala pärast minna.

Funchali kesklinnas on möningaid tänavaid ja sildu suletud, kuna muda- ja kivikoristus käib täie hooga. Sadam ja osaliselt ka rannabulevard on kinni. Seda katastroofi oskavad endale ette kujutada ainult need, kes on möne korraliku uputuse yle elanud ja selle jälgi koristanud. Praegusel hetkel ilm on ikka väga sygavalt, tuul on stabiilselt 20m/s, suht jahe ja vesine. Tundub, et eelmise laupäeva Xynthia-torm pole veeel laandunud. Paljudes kohtades kaardiautomaadid (nii seinas kui restodes-poodides) ei tööta - 'because of bad weather'. Suured mootoriteed, vähemalt Funchali ymbruses, on ok.

Madeiral jälle suht sama jama, ainult tunduvalt kergem loodusõnnetus ehk seekord. Nii et palju õnne Madeirale minejatele

Tulin alles eile sealt ja kõik oli hästi. Rannikul oli enamasti päike ja mägedes pilvisem. Natuke saime vihma ka.

Osad matkarajad on mudalaviinide pool kahjustatud ja metsapõlengute tõttu kinni, info kinniste radade kohta: http://www.madeiraislands.travel/pls/madeira/wsmwdet0.detalhe_conteudo?p_cot_id=3312&p_lingua=en&p_sub=1

Omast kogemusest lisaks veel, et Montest üleval pool on kõik suht põlenud ja Montest alla botaanikaaeda tulev rada rakesti läbitav.

Kas keegi on ka käinud sel aastal Madeiral? Päljud räägivad,et see tee on suletud ja teine tee on suletud ja et botaanikaaeda minek on raskendatud. Milline on siis tegelik mulje Madeirast? Tahaksin Madeirat sügise poole külastada kuid ei tea kas minna või ei. Kas saar on katastroofist taastunud?

Sooviks tõesti uuemat infi Madeirast! Äkki keegi teab, kuidas lood seal on?

Käisin jaanuari lõpus Madeiral. Sõitsime mööda lõuna- ja põhjarannikut, läbisime ka mäestiku saare keskel. Kõik teed olid läbitavad, ei näinud muud kui vaid jälgi mäekülgedel aasta tagasi toimunud laviinist. Nii botaanikaaed kui ka Monte olid avatud, viimases oli küll ühes osas veel taastamistööd, aga seda väga väikesel pinnal. Ei olnud kuskil probleeme. Imeilus saar, kuhu tahaks alati tagasi minna.