Tere! Plaanime elukaaslasega jaanuari keskel sõita Marrakeshi 5 ööks. Üldiselt reisimise koha pealt üsna paks nahk kasvatatud, ent Marokos esimest korda. Kas keegi oskab mulle lähemalt rääkida, mis meid seal ees ootab? Kui palju peaks kartma enda turvalisuse pärast? Kas keegi oskab äkki mõnda head hotelli soovitada? Dipi jätmine ja head tavad? Jagage muljeid! :)
Marrakechist tulin nädal tagasi, olime seal samuti 5 ööd. Linn on suur, ilus, korras ja üllatus, kuid lõunamaa kohta puhas. Minnes oli ka meil üsna kõhe, kuid kohapeal küll miskit hirmu ei tundnud. Alates eelmisest laupäevast oli küll kesklinnas näha ka sõjaväge, seda just kesklinna suurte hotellide, pankade, muidu suurematel tänavatel - käisid ringi kolmekaupa, 2 automaatidega + 1 mees mundris, kuid relvadeta. Linn ise on suures osas prantsuskeelne, paljud kohalikud ei oskagi araabia keelt. Arvestama peate, et Euroopasse tagasi tulles läheb lennujaamas aega päris kaua, kuna turvakontroll on sama, mis lennukile minnes (Bergamos, kui sealtkaudu sõidate), kuid turvaväravaid ainult üks. Mis oleks teie jaoks "hea hotell"?. Meile oli oluline suure välibasseini olemasolu ning hommikusöök - peatusime 5-tärni hotellis Riad Mogador Agdal Palace Hotel & Spa - ei asunud küll kesklinnas, kuid iga 2 tunni tagant läks linna tasuta buss. Jäime väga rahule, korralik hotell, hea teenindus, rahulik ümbrus, läheduses suur supermarket. Maksma läks 5 ööd kahele 300. Mingit tipi-lunimist ei olnud kuskil, kui ise soovisid, siis andsid, andmatajätmisel ei vaadatud viltu. Kui otsite ööbimist Medinasse (vanalinna südamesse), siis arvestage, et riadi uksest välja astudes olete kohe turul :) Niiöelda ilusam, rahulikum, uuem linnaosa on Hivernage. Söök on väga odav, taksosõit pea sama hinnaga mis meil. Küsige, vastan, kui oskan.
Olen Marrakechis mitmeid kordi käinud ning sellest ka siin tripis kirjutanud, kui pisut Tripi lehel otsida, siis leiab siit ka küsimustele vastused.
Mõned nõuanded siiski:
Juhul , kui vanalinnas ära eksite ja teid õigesse kohta talutatakse on hea jätta jootraha. Paljud noored mehed teenivad sellega elatist. Ühes hostelis löödi lausa uks sisse, kui inimesed kelledel aidati õige koht üles leida jätsid maksmata.
Oi, suured tänud vastajatele! Jaanuaris on ilm vist üsnagi jahe? Ilmselt välibasseini olemasolu ei ole tähtis, ent aitäh- uurin antud hotelli kohta lähemalt. Hivernage oleks esimeseks külastuseks vast mõistlik ööbimiseks. :) Samas booking.com jätab justkui mulje, et paljudes hotellides on ka sisebasseinid? Kuidas nende kasutsega huvitav on..
Kui suur oleks see nö normaalne dipp?
Prantsuse keelt ma kahjuks ei oska, ent loodetvasti ajab inglise keel ka asja ära.
Google mapsi kohaselt ei ole lennujaamast vist ka eriti pikk maa linnatsentrisse?
Ühesõnaga tundub, et Marrakesh on üsnagi turisti-sõbralik?:)
Jootraha andmisega peab jah ettevaatlik olema. Sest küsitakse muudkui juurde, ükskõik kui palju annad!
Teejuhatajale peaks 5 kuni 10 dirhamit aitama küll. Ise läksin lennujaama jalgsi, hea suur bulvar jalutamiseks, aga lennujaamast läheb buss vanalinna El Fna väljakule, maksab ehk 30 dirhamit, 200 m jalutamist ja suure tee äärest läheb buss umbes 5 dirhamiga, samas kui ei tea kus hotell täpselt asub on takso parim abimees, hind kokku leppida, aga ega nad turisti alla 50 dirhami ei vea. Lennujaamas on mitu valuutavahetus punkti , nendest ühes oli väga hea kurss (hetkel ametlik kurss 1 = 10,67 dirhamit), kui leiate kursiga 1=10,5 või rohkem tasub kindlasti vahetus lennujaamas teha, enamus elu toimub sularahas. Kui on soov kohaliku õlut/veini proovida, siis carrefour supermarketis on alkoholi osakond, samuti on kaks napsupoodi Jardin Majorelle (asub Yves Saint Laurent-i tänaval) lähedal, üks neist Acima supermarketis.
Selle lennujaamast linnasõidu (olenevalt hotelli asukohast ca 5-7 km)taksoga on nii, et olin ka varustatud tripi-teadmistega, et sõita saab peaaegu ilma rahata. Buss jah 30 inimese pealt, kahekesi juba 60 :) Meie otsustasime mugavuse kasuks. Taksojuhid küsisid linnasõidu eest 100 dirhamit (ca 10 eurot) ja siis kukud kauplema, aga alla 70 ei taha keegi nõus olla. No saime ikka 60-ga sõidetud. Taksojuhi torinat võtsime ka "no teame, teame" võtmes. Mõni päev hiljem hotellis lihtsalt niisama kohaliku teenindajaga juttu ajades küsis ta meilt, et kui palju me lennujaamast hotelli maksime. Kui vastasin, et 60, siis ta ei uskunud ja küsis 2x üle. Siis ütles, et ei saa olla, õige hind on 70. Ma ei tea, oli see siis kõikide Marrakechi taksode ja muidu teenindajate kokkulepe või tõsi, eks igaüks otsustab ise. Igal juhul soovitus, et lennujaama peaukse ees seisvatest taksodest kindlal sammul mööda (uksest väljudes hoidke paremale), kõikide hõigete peale pea püsti edasi ja siis hakkavad ka hinnad ise langema. Taksode puudust pelgama ei pea. Prantsuse keelega aitas meid hädas TOP 10 Marrakechi raamatuke, seal nii eesti-araabia kui ka eesti-prantsuse minimaalne sõnavara kenasti olemas. Inglise keelega võib poes, söögikohas jms kohtades siiski hätta jääda, hotellis küll osati, kuid ka mitte kõik. Sisebassein oli ka meie hotellis olemas, kuid ma ausalt öelda ei käinud-näinud seda.
Ka jaanuaris pole päeval ilmal viga, 21-22 kraadi ja päikesepaiste, täiesti kõlbab päikest võtta lühikeste käistega särgis käia. Päikese loojudes tõmbab kohe jahedamaks, 5-10 kraadi, aga kuna õhk on kuiv, siis väga ebamugav see ei tundu, õhemast kampsunist piisab et soojas olla. Reisiraamatu osas jäin väga rahule Dumonti Marrakeshi reisijuhiga: http://www.amazon.de/DuMont-Reisef%C3%BChrer-Marrakesch-Hartmut-Buchholz/dp/3770196341/ref=sr_1_sc_1?s=books&ie=UTF8&qid=1448969170&sr=1-1-spell&keywords=marrakech+dumont, aga see saksa keeles. Linna sõidab, nagu juba öeldud, buss nr 19, üks ots 30 Dh, edasitagasi 50 Dh. Isegi turistihinnaga on takso suhteliselt odav ning mitmekesi ringi liikudes kindlasti mugavam kui buss. Üksi ringi liikudes ei tasu karta ka bussi võtmist, piletihind on 4Dh (v.a. lennujaama viiv buss nr 19) ning bussiliinid katavad terve linna. Liinide plaani võib näha siit: http://alsa.ma/en/marrakech. Ka lennujaama mines või sealt tulles on ühe alternatiivina võimalik jalutada terminalist paarsada meetrit eemal asuva avenue Guemassa äärde, kust lähevad 4 tavahinnaga bussiliini kesklinna. Lennujaama valuutavahetus võib olla üsna hea hinnaga, küll ei tasu kõige esimeses ettejuhtuvas punktis (nt enne passikontrolli) vahetada, soodsaimad hinnad on väljapääsu juures.
Taaskord suured tänud kõikidele vastajatele!
Nii, aga kuidas riietusega lood on? Tagasihoidlik nagunii, aga religioonsed vaated? Õlad- põlved peaksid kaetud ikka olema?
Uskumatu, kui ma paar päeva tagasi veel muretsesin, et kas ikka tasub minna..siis nüüdseks olen ma väga elevil. Aitäh teile! :)
Oskate veel soovitada tegevusi?(kultuurimälestisi, huvitavaid paiku jne.)
Turistidel olid Marrakechis t-särgid, lühikesed püksid ja miniseelikud.
Aga reisil on alati soovitav kaasas kanda mingid riided, millega saaks ennast kinni katta. Ükskõik kas siis viisakuse või jaheduse pärast.
No novebri teises pooles t-särke ja lühikesi pükse just palju ei kohanud :) Ma ütleks, et ennekõike arvestage, et te olete sisemaal, suures linnas - ega ju siingi vist nt Tallinna kesklinnas varbavahede ja mängupükstega just palju rahvast ringi ei liigu. Turistidest ja muidu muust rahvast valdav enamus olid prantslased, nemad soomlaste kombel dressides ringi ei lippa. Araabia kultuuris olla meeste jaoks oma säärte paljastamine ka alandav asi... Mina soovitaksin kanda ülepõlve või pikki pükse ning naisterahval käisega riideid. Pea katmisega probleeme ei ole, mosheedesse nii ehk naa mittemoslemeid ei lubata. Jaanuaris, arvan, et ei ole ka ülearu palavuse probleemi. Kohalikke liigub ringi nii kinnikaetult kui ka täiesti euroopaliku väljanägemisega. Vaatamisväärsuste poolest oli meie valikuks hotell Mamounia, Majorelle aiad, Medinas paiknev usukool (restaureeritud, praegu ei tegutse see koolina)ja selle vahetus läheduses paiknev Marrakechi muuseum, Saadi hauakambrid (Medinas) ning sealt sadakond meetrit eemal asuv Maroko käsitöö ja kunsti suur keskus, kus fix hinnad ning saab rahulikult ringi vaadata, osta. Kõike seda ka soovitan. Ja muidugi El Fanaa väljak, kuhu te õhtusel ajal tahes-tahtmata kasvõi kord satute ning see siis kas meeldib või ei lähe te sinna kunagi tagasi. Soovitus ka - kuna see väljak muutub õhtul üheks suureks vabaõhusööklaks, kuid kust tuleb sinna vesi-kanalisatsioon, et nõusid pesta :) - võtke kaasa omad plast kahvlid-noad ja niisked salvrätid, on kindlam.
Nojah, mina käisin Juuni kuus Marrakechis ja siis olid turistid ikka üsna napilt riietatud. Näha oli ka üllatavalt palju aasia turiste. Aga siis oli ka ilm 30-35 kraadi. 20 kraadiga ma küll veel lühikesi pükse kandma ei kipuks.
Kui teil aega jääb ka ümbruskonnaga tutvuda, siis soovitaks rendiautoga põigata Atlase mägedesse Toubkali rahvusparki ning ookeani äärde Essaouira-sse (sinna on umbes sama vahemaa mis Tallinnast Tartusse). Essaouiras on lisaks vanalinnale sadamas kalaturg, kus saab kõik väljavalitud kalad ja mereannid endale kohapeal küpsetada lasta.
Kahepäevast autotrippi Toubkali jalamile ning Essaouirasse soovitaksin ka ise. Linnast väljas on liiklus hõre, samas teed üsna heas korras. Toubkali all on viimane küla Imlil, seal piisavalt külalistemaju oivaliste mäevaadetega. Tõsi, öösel võib seal jaanuaris üsna külm olla, isegi alla nulli. Essaoira kandis soovitan einestada või isegi majutuda kohalikus veinimõisas Ounaras, ca 20 km linnast: http://www.booking.com/hotel/ma/ryad-des-vignes.en-gb.html?aid=311984;label=ryad-des-vignes-VFcYCVrq%2AbJE3j4DWA6CiAS3470208283%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t2%3Aneg%3Afi%3Atiaud-146342137030%3Akwd-12621629593%3Alp1001004%3Ali%3Adec%3Adm;sid=6073c406e4ee5f22c3ad38f6284bcc63;dcid=4;dist=0;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=c6f003474fb2e3c6f0855c5276cf08d0419ae2eeX1;type=total;ucfs=1&. Kohalejõudmiseks tasub kasutada GPSi koordinaate, mingeid silte sinna vähemalt paari aasta eest ei näidanud.