Matkaautoga Eestis

Käisime möödunud suvel kahenädalasel ringreisil Eestis. Lühidamalt: Tln - Toila-Kallaste, Mustvee –Palamuse – Võru –Rõuge – Viljandi – Tln. Vahepeale jäi ka muidugi igasuguseid peatuskohti ja igal pool ”ankrus” polnud üldse.

Oli juulikuu ja ilmad fantasilised. Nüüd on taas igatsus samasugust reisi teha, mehele meeldis eriti Peipsi kant, mina tahaksin Narva-Jõesuus ära käia.

Meil oli väikeseid möödalaskmisi eelmisel korral. Näiteks Võru Infopunktist soovitati Kubija hotelli ala. See aga polnud ootustekohane. Esiteks olime seal suurel platsil ainsad, järgmisel päeval, kui lahkusime, tuli veel üks auto. Sellist karavanidele mõeldud hoonet (väliköök, dush) ei olnud. Pesus ja WC-s tuli käia hotellis, mööda terassil ja restoranis istujatest. Oli küll viimase peal saun selleks tarbeks, aga kümme korda pidi käima küsimas, kas on vaba. See pole ju oluline üldse - endal ju ka soe vesi põhimõtteliselt.

Mitu nädalat tagasi kirjutasin karavaniklubi@hot.ee kirja ja küsisin, kas neil oleks mingit teatmikku just sellitele meiesugustele. Sealt pole mingit vastust tulnud. Oma matkal kohtasime ka paljusid teisi, kes olid samamoodi veidi segaduses. Internetis pole ka eraldi väljatoodud selliseid asju ja Rõuges näiteks oli väga mõnus koht (Kanarbiku), kuhu kindlasti tahaksime veel minna.

Kas keegi oskaks midagi soovitada, kus oleks teisigi automatkajaid või üleüldse, kus selliseid karavanidele mõeldud mõnusaid kohti on, ei pea just olema seal, kus käinud, aga mitte ka Haapsalus või Saaremaal – mu soomlasest mehele meeldib rohkem eestikeskne ümbrus.

Lisan siia linke Soome karavanipaikadest.

Ette tänades.

 _karavaniklubi@hot.ee

http://www.karavaanarit.fi/

http://www.caravan-lehti.fi/

http://www.karavaanarit.fi/karavaanimatkailu/suomalaiset_leirintaalueet/caravan-leirintaopas/muutoksia_leirintaoppaaseen/

Paraku on Eestis selliste kohtadega kitsas käes. Selliseid mõnusaid kämpasid nagu Euroopas praktiliselt polegi (seltskonda on kindlasti võimalik leida Võsu Eesti Karavanis). Mõningat infot saad järgmistelt lehtedelt. http://www.all-estonia-camping.com/ http://www.maaturism.ee/ (otsi puhkekülade alt) http://www.tourism.ee/ http://www.peipsi-suvi.ee/ (järvele lähedal, kööki pole)

Katsun mõni päev seda kommentaari veel täiendada...

Liigun ise palju matkaautoga ringi ja pole eriti probleeme tekkinud kuskil, et hakkama ei saaks. Kui viitsimist on, siis võid vaadata matkaauto.com foorumit, kus on üsna palju juttu ka eestis liikumisest. http://www.matkaauto.com/index.php?option=com_fireboard&Itemid=27

Aru ma ei saa, mille jaoks matkaautoga reisides neid kämpasid vaja on? Tegin ka eelmisel suvel eestis ja lätis väikse tuuri, aga ööbimiseks otsisin just selliseid metsikuid kohti, kus kedagi pole. WC ning söögitegemise võimalus on ju bussis olemas ja dušši all käisime õues (ei tahtnud pesuruumis veega lödistada). Minu meelest ongi matkaautoga reisimisel see isesisvuse võlu, et sa ei sõltu mitte millestki ega kellestki. Hotelli ööbima võib ju ka sõiduautoga minna :)

Eestis ei ole küll probleem ööbimiskohtade leidmisega. Seda enam, et privaatsust on siin küllaga. See kämpade probleem on rohkem tiheasustusaladel, nagu näiteks Lõuna-Prantsusmaal. Sääl on küll võimatu omal käel kuskil ankrusse jääda. Pead ostma kämpas koha, kus siis istud nigu kägu teiste omasuguste vahel ja vaatad üle põõsa, mis naaber teeb:) Kämpade ainuke eelis on see, et sääl on võimalik puhast vett tankida, reovesi spets kohtadesse välja lasta ja ka WC kassett ära tühjendada. Eestis päris metsa alla seda ju teha ei tahaks, kuigi kõik on suhteliselt naturaalne:) Aga nii pole lihtsalt ilus. Mõnepäevase sõidu järel on aga siiski vaja selliseid protseduure ka teha:)

Eestis proovinud pole aga mujal Euroopas kasutan vee tankimiseks järgmist varianti. Vaatan pesulaga või muidu suurema tankla. Luristan portsu kütust paaki ja küsin ka vett. Enamasti saab. Mõnes kohas tõesti pole kraani või voolikut. Nüüd on endal voolik kaasas. Euroopas on lademes kohti, kus tualeti kassetti tühjendada. Eestis on see mure suurem, kui vee saamine. Pealegi pole tualett alati vajalik, kui kogu aeg rahvarohkes kohas ei viibi. See ei tähenda seda, et jääd parklasse seisma ja kõnnid 5 meetrit ja kükitad. Eelmises bussis WC-d polnud ja reisime mitmeid aasstaid probleemideta. Loomulikult on vihmasajus metsa alla minek ebamugav ja kui peaks mingil põhjusel "põhja alt lööma", siis võib tõesti kiireks minna. Reovesi kipub enamsti tekkima nõudepesust. Kui endale lademes šampooni pähe ei kalla, siis ka see vesi pole korralik solk. Minu eelnev jutt ei tähenda seda, et las olla nii nagu öli siiani. Kindlasti peaks ka Eestis sellele rohkem mõtlema. On ainult aja küsimus, kui meil matkabussid tavaliseks saavad. 6 aastat tagasi oli matkabussi nägemine suursündmus, nüüd on see pilt igapäevaseks saamas.

tegelikult, kui ilusasti küsida, saab absoluutselt igast tanklast vett. Vahest küll hoiatatakse, et kvaliteet pole just kõige parem. Ekstreemolukordades on ka käidud eramajadest küsimas - kastmisvoolikud ikka tavaliselt enamusel suvel õues. Kui pärast mõni eesti õlu veel peremehele pihku pista, siis on sõprus igavene:)

Kindlasti maitske ennem vett kui baaki lasete, omast kogemusest nii et lasime ka tanklas baagi vett täis ja pärast tuli välja et siuke solk , ei saanud maitset ära ka pärast mitmekordset loputust.

Tegelikult proovimegi alati enne järgi.

Ma pole siiani kehva veega veel orki lennanud. Tavaliselt ei maitse ka. Joogivesi on niikuinii pudelis. Suures paagis rohkem nõudepesuvesi. Aga soovitan samuti eraldi mõned õlled kaasa võtta. Kui vaja, siis saab pihku pista. Ja õlu peaks olema just Eestist kaasa võetud. Kohalik õlu pole atraktiivne. Mina olen mõnikord maaomanikule õlut pakkunud, kui kokku trehvan. Paar korda on megalt mõnus nurgatagune plats välja pakutud, mida ise ei leiakski. Ja küsimist ei panda pahaks. Sellised tõrjuvaid omanikke on haruharva. Alati tuleb endast täiesti puhas plats maha jätta ja mitte laamendada. Siis ei näidata järgmistele keskmist näppu.