Mombasa - Zanzibar

Tere

Oskab keegi jagada kogemusi, kui kaua aega tuleks arvestada, et jõuda Mombasast Zanzibari? Lonely Planet on selle koha pealt üsna vähese kasuga ning tahaks teada tegelikke kogemusi ning siis otsustada, kas üldse tasub see sõit ette võtta.

Oleme juunis Keenias ja lõpetame safari Mombasas. Alguses oli plaan sõita Lamu piirkonda, kuid paistab, et sinna ei tasu Somaalia tõttu hetkel oma nina ikkagi pista (reisiseltskond on 4 alla 30a naisterahvast). Mombasa kandis plaanime teha väikese rannapuhkuse ja lihtsalt ringi vaadata, kuid siiski on veel mitu päeva nö üle ja tahaks minna Zanzibari.

Lennupiletid on niivõrd kallid, et lendamine ei tule ilmselt kõne alla. Fly540 on odavaima hinnaga, mis leidsin, ja hinnaks 188 USD/üks ots.

Ma pakun, et sul kulub päev Sansibarile ja päev tagasi. Mööda maanteed on Mombasa ja Dar Es Salami vahe 400-500 kilomeetrit, sul tuleb läbida piiripunkt, kus läheb heal juhul 30 minutit, halvemal juhul tunde. Dar Es Salam on suur linn ning laevad Sansibarile väljusid 4-5 korda päevas. Sõit ise Sansibarile ja sealne piirikontroll võtab ka paar tundi. Sansibari Stone Town on väga atraktiivne (õhtusel toiduturul hoia rahakott ligi ja ole veendunud, et söögipakkuja on ikka isik, kes leti taga on), samas valdav osa randasid jääb Sansibari teise otsa või küljele.
Mina soovitan seega küll kohale lennata.

Olen sõitnud bussiga Nairobist Arusha'sse ja sealt 10 päeva hiljem Dar es Salaam'i. Planeerisin alguses Mombasast, aga kuna keenialased tegelesid sel aastal verise mässamisega (mis sai alguses presidendivalimistest), siis Mombasa langes ära, kuna sinna ei lennanud midagi Euroopast mässu tõttu. Nairobisse läks ainult Kenya Airways, kõik teised lennud tühistati. Kui aasta hiljem jälle reisu ette võtsin lõpuga Sansibaril, siis otsustasin kindlalt lennu kasuks, kuid Kilimanjaro lennujaamast. Muidu lendamisel variandid otse Sansibarile või siis Dar es Salami ja sealt praamiga- olen mõlemaid variante kasutanud.
Ja nüüd tagasi Sinu küsimuse juurde- mina planeerisin selle kompaniiga: http://www.scandinaviagroup.com/Scandinavia%20Express/scandinavia_express_routemap_kenya.html
Alguses Mombasast Moshi ja pärast sealt Dar es Salaam'i, tagasi otse: Dar es Salaam - Mombasa.

...lisan veel omalt poolt, et bussiga jõuate Dari bussijaama, asub kohas nimega Ubunto, äärelinnas. Sadam asub kesklinnas, kesklinna kutsutakse nimega Posta. Praamipileti soovitan osta ise piletikassast, piletikassa ees ootavad vähemalt paarkümmend meest seda, et te pileti nende käest ostaksite x hinnaga. Ärge seda tehke, leidke ise ticket window, see pole keeruline. Pilet välismaalasele (kes te arvatavasti olete) maksis 20 $ (slow boat) - 40 $ (speed boat) üks ots, soovitan odavamat, aeglane laev on umbes 20 minutit aeglasem. Sansibari sadamas soovitakse näha kollast passi koos "yellow fever vaccination" pitsatiga.
Dar ja Sansibar on nagu öö ja päev, igas mõttes. Alates hämardumisest pole Daris valgel jalgsi ringi jalutamine soovitav, Sansibaril seda muret pole praktiliselt.
Veel üks oluline asi - tagasi tulles laevaga ei soovita "night boati" (s.t. õhtul pardale, ööbimine laevas, hommikul Daris) isegi tasuta mitte, see on ebamugavuse tipp. Good luck!

Nii, reis juba tükk aega tagasi tehtud. Jagan siis kogemusi:)

Planeerimise käigus olid reisiplaanid korralikult muutunud ning kokkuvõttes liikusime teistpidi, st läksime Zanzibarilt Mombasasse.

Uurisime kohal olles erinevaid võimalusi. Otse Zanzibarilt sai lennukiga. Teine võimalus oli tulla Zanzibarilt tagasi Dari ja sealt bussiga Mombasasse. Aega oleks selle peale kulunud rohkem kui üks päev, sest buss väljub Darist varahommikul, mistõttu oleks vaja olnud juba eelneval õhtul Zanzibarilt tagasi Dari "purjetada". Pika mõtlemise, kaalumise, otsimise ja arvutamise tulemusena otsustasime teha see sõit siiski lennukiga.

Käisime Stone Town´is läbi umbes 10 reisibürood, küsides hinnapakkumisi Zanzibar-Mombasa lennule. Silma oli jäänud, et seda marsruuti lendab ZanAir ja Fly540. Fly540 peaks olema midagi AirAsia-laadset, st Aafrika odavlennufirma, mis tegutseb mitmes riigis. Kodulehe (www.fly540.com) järgi oli hind Zanzibar-Mombasa lennuks ulmeline, midagi kõvasti üle 200 USD pileti kohta. Reisibüroodes käies selgus, et saab ka oluliselt odavamalt. Hinnapakkumisi oli vahemikus 125 - 200+ USD nii Fly 540 kui ZanAiri lendudele, pileti soovisime ülejärgmiseks päevaks.

Kokkuvõttes võtsimegi pileti reisibüroost, mis pakkus Fly540 lennu 125 USD-iga. Tegelikult oli lennu hind veel väikse, 115 USDi, 10 oli teenustasu.

Lend oli mõistagi üpris vana Bombardier´iga, pakuti juua. Lennata sai midagi ca 30 minuti kanti, võibolla veidi kauem. Natuke raputas, aga muidu täitsa OK.

Kokkuvõttes jäime selle lahendusega väga rahule, sest varasem ca 14-tunnine bussisõidukogemus Arushast Dari oli päris väsitav. Julgen soovitada. Aga pileteid tuleks siis ikkagi kohapeal olles osta, mitte läbi interneti, kus mingil põhjusel hind ikka pea 2 korda kõrgem. Püüan üles otsida ja meile hea hinnaga pileteid pakkunud büroo kontakte, siis saan ka neid jagada.