Norra autoreis

Tere, Plaan on minna augusti algul Rootsi / Norra matkale algusega Malmöst. Tee peal veedaks ühe õhtu ka Rootsi läänerannikul, kui kellelgi on mingeid nippe, mida kindlasti seal tee peal nägema peaks, siis oleksin väga tänulik, kuid põhiküsimus on mul siiski Norra kohta. Hetkel oleks plaan kindlasti teha üks kolmest kas Trolltunga / Preikestolen / Kjerag, juhul kui öeldakse, et kõik need on väärt matka, siis teeks ka kolm tükki kõik ära, kuid rohkem nagu väga ei oskagi midagi teha, väga kaugele põhja ka minna ei saa, sest plaanime olla Norras 6-7 päeva. Üks mõte oli veel vaadata Bjergenit, Trollstigen, Sognefjord ja Flam. Minek on meil telgiga, matkamist ja sportlikku eluviisi harrastame nii, et palun soovitada, mida oleks Norral pakkuda loodus, fotograafia ja matkahuvilisele, mida kindlasti maha magada ei tohiks. Suured tänud ette, 

Kui matkahuvilised, siis minge kindlasti Norra kõige kõrgema mäe otsa.

Galdhoppigen.
See on Kesk-Norras Jotunheimeni rahvuspargis, peaks kenasti tee peale jääma.

Väga ilus on seal ka. 

Peab seal giidiga minema või saab ka ilma omal käel minna? Aitäh soovituse eest, tundub super

Kui kaugele ei jää, siis soovitaks Latefossen ja Langfossen kosed. 

Galhopiggenile mine ikka ise, mis giid.


Jotunheimeni rahvuspark on üldse super.
Ma olen seal käinud küll ise ainult talvel, suusamatkal. Aga no küllap on suvel ka kena :) Talvel on liikuda muidugi lihtsam, kivid ja vesi on kõik lume all. 

Galdhöppigenile minnakse tavaliselt Juvasshytta'st, kust minnes on kõrguste vahe väiksem ja ilmselt ka autoga ligipääs lihtsam; kuid teekond viib üle liustiku, ehk siis kassid-köied ja giid. Ma ei ole seal ise käinud, seega täpsemalt kommenteerida ei oska.


Teine variant on minna Spiterstulenist, sealt saab ise kenast ära käia, kõrguste vahe ~1500 m, ca 6-8 tunniga tehtav. Eelnevalt tuleks välja uurida, mida sinna minev autotee endast kujutab.

Norra kaardid onlines:

https://www.norgeskart.no/ - topo ja matkarajad
https://ut.no/kart - DNT kaart, mägimajad ja rajad

Telefoni topo-kaardiks on minu arust kõige parem Topo GPS. Saab kaardi Eestis ära osta ja alla laadida. Mägedes ei ole ju levi ja online kaardid ei tööta.

Spiterstulen on päris suur keskus. Sinna saab autoga kindlasti, aga vist tuleb tee, ööbimise / telkimise ja parkimise eest maksta. Helistage ja küsige, kuidas on:

Facebookis on "friluftsliv norge" grupp, sealt saab ka kõike küsida.

Galdhoppigeni tippu lähed Spiterstulenist. Autoga saad kuni Spiterstuleni hütini, sissesõit maksab 8 eurot, maksad Spiterstuleni kohvikus kassasse. Keegi küll otseselt raha ei küsi, rohkem nagu südametunnistuse asi. Parkimise eest ei tule eraldi maksta, kui samal päeval lahkud, see käib "teemaksu" sisse. 
Viimased 12 km on kruusatee, aga täiesti sõidetav vähegi normaalse autoga.
Seal on kohvik, WC, pesemisvõimalused - tsiviliseeritud koht. Auto jätad parklasse ja paned sealt jala minema, teerada on hästi märgistatud ja keskmise raskusastmega. Mingeid "kasse", kirkat ega erivarustust augustis vaja ei ole. Giidi ammugi mitte. 
Soojad riided - matkapüksid, soe jope, kindad, müts ja matkasaapad, sest tipus on miinuskraadid, lumi ja võimalik ka, et lumetorm ( mis on aga iseenesest üliäge kogemus suvel). Rada on jõukohane, kui oled vähemalt keskmises füüsilises vormis, kokku kulub edasi-tagasi 8-10 tundi, olenevalt  tempost. 
Kindlasti(!) kaasa korralikud päikeseprillid, sest päikesepaistelise ilmaga lumeväljadel patseerides on päike ikka päris valus. Nina võiks ka määrida, see kipub päikese käes ära küpsema. Paar liitrit vett ja mõned snäkid kaasa.
Kui tahad korralikult peale mäge välja puhata, siis sealt 60 km tagasi sõites on armas väike linnake Vaga, kus imetore naisterahvas Haldis pakub majutust, 35 eurot öö. Maja nagu muinasjutus, hobused akna taga aasal, toad nagu oleks maal vanaema juures, suur vannituba, rätikud, voodipesu, privaatne parkimine aias (Gjestehus i Vaga, Airbnb). 
Aga kindel on see, et kui seal tipus ära käid, siis see on ainus asi, mida Norra reisist kümme aastat hiljem mäletad :) 

Super, suur aitäh vastajatele. Galdhopiggen saab kindlasti tehtud. Trolltunga / Preikestolen / Kjerag on neist ka mõni väärt matkamist? 

Nojah. Rainer. Tee internet lahti ja vaata kuhu sa minna tahad. See, et kellelegi kuskil meeldib, ei pruugi sinu jaoks tõsi olla. Ikka omad valikud.