trip-krainetrip-ukraine-dark
Paar küsimust Kuubal omapäi reisinutele

Novembri lõpus plaanis 3-nädalane reis Kuubale. Olen ise juba üsna palju eeltööd teinud ja marsruuti planeerinud (LP, Rough Guide, internet jne), aga sooviksin hiljuti Kuubal käinutelt vastust paarile küsimusele.

 1. Kas tegite ka mingeid vaktsineerimisi? Vaktsiin.ee soovitab vaktsineerida lausa 3 asja vastu, on seda ka tegelikult vaja?
 2. Kas kellelgi on infot nende eestlaste kohta, kes veel mõnda aega tagasi Kuubal surfivarustuse rentimisega tegelesid? Tahaks väga nädal aega surfata ja kohapealne info ei teeks paha..
 3. Reisi alg- ja lõpp-punkt on Havanna. Milliseid kohti soovitaksite Kuubal kindlasti külastada? Mis on teile erilise mulje jätnud?
 4. On teil kogemust mõnest väga heast 'casa particularest' (nii Havannas kui mujal), mida võiksite soovitada? Tänud ette, kes viitsib vastata.
 1. Vaktsiinid - EI. Midagi hullu kuskil ei olnud, isegi kõht ei olnud korrast ära - seal võis muidugi rummil olla oma osa...
 2. 3 nädalat parasjagu pikk aeg, jõuab ilusti ringi käia. Havanna ise võtab juba vähemalt 4 päeva kuni nädal, siis kindlasti Vinales (2 päeva vast), Pinar del Rio (1 päev), Trinidad kindlasti (3-4 päeva ikka), siis on küsimus, kui kaugele alla minna. Kui on rannahuvi ja auto olemas, võib ka Cayo Cocol käia, oleks nagu paradiisis ka ära käinud (seal muidugi kodumajutust ei leia, aga saab ka hommikul minna ja õhtul tulla). Need oleks saare ülemise osa paremad paigad, mida mina tean ja külastasin.
 3. Kui LP olemas, siis vähemalt meil läks hästi, kui otsida üles mõni seal soovitatu, mis reeglina väga korralikud. Isegi, kui too elamine hetkel kinni, siis tema mõnel sõbral ikka vaba tuba ja reeglina samuti korralik. Aga sai leitud ka juhuslikult uksel vastavat märki nähes ja sisse astudes. Saad ju elamist näha, kui tundub jube, siis võid ju edasi otsida. Majutuse leidmisega nüüd küll probleemi ei ole.

Lisavihje - kui tahad söönuks saada, söö kodus. Väljas "ametlikes restoranides" võivad hinnad küll odavad olla, aga söök eriti süüa ei kõlba.

 1. Seda surfarite kohta kotit üsna kõvasti. Kui ma ei eksi siis seda pole enam.

Hola 1.Ei vaktsineerinud. 2.Surfarid minu teada lõpetasid tegevuse, sest riik ikka piiras nende tegevust täiega. 3.Pinal del Riot soovitan ka kindlasti. Seal on tubakakasvandused, sigarivabrik, Indiaani koobas (või midagi sellist) kuhu sisse veeti paadiga ja tiir sees tehti. Absoluutselt armas ja vaatamistväärt on Trinidadi linnake, mis ka Unesco kaitse all mu mäeltamist mööda. Armsad värvilised madalad majad taustal mäed. Seal käi kohalikes salsabaarides. Meie saime veel kohalike hobusemeestega mingisse eemal olevasse kohalike randa tripi. 4. Kodumajutustega ei peaks probleemi olema, sest tuleb jälgida vastavaid märke majade küljes. Ja alati küsi oma majutajalt mõne tema tuttava kontakti kuskil teises linnas. Neil on omavahel päris hea suhtlusvõrgustik loodud. Toad on üldjuhul puhtad ja mugavad ning suht turvalised, sest kohalikud ei tohi kellegi casa particulari sisse astudagi.

 1. vaktsiine pole tarvis.
 2. ei tea, kuid kuulsin ka kusagilt, et peedistati asi kinni
 3. trinidad ja kuuldavasti ka camagüey pidavat ka lahe olema (ise ei jõudnud sinna)
 4. casa Cary, saada kiri amadores70@yahoo.es, tel on (537) 863 1802, Virudes no 411, Lealtad'i ja Perseverancia nurgal (keskplatsilt ca 10 minti jalutada). väga lahe perekond, ütle, et Jakolt said kontakti, kui peaksid sinna sattuma ja tervita.

Suur tänu vastajaile, võtan hüva nõu kuulda!

Üks küsimus tekkis veel, kui netis erinevaid reisiblogisid ja muljeid lugesin. Nimelt kuidas oleks parem liikuda eri kohtade vahel (oleme kahekesi). Kas kasutada Viazuli busse või rentida auto? Kas kellelgi siinvastajatest on oma kogemusele tuginev arvamus kas siis busside või rendiauto kasuks, mida ta viitsiks lühidalt kirja panna?

Käisime jaanuaris ca 14 päeva. Sõitmise Viazuli bussiga Varaderost Trinidadi ja sealt hiljem Havannasse. Kahekesi on bussiga soodsam sõita, kui autot rentida, mulle tundub. Viazuli bussid on uued konditsioneeriga ja nt Varadero-Trinidadi otsal oli ainult 5 reisijat (ja 2 bussijuhti). Reeglina vaja piletid päev varem ära bronnida, seda peeti kohapeal oluliseks. Võibolla väiksematest kohtadest ei saa samal päeval Havanasse piletid (meil oli nii nt Santa Clarast Havannasse sõites) - seega broneerige läbi turismibüroo või viazulist ette. Meie strateegia - olime kahekesi - viazuli bussiga linnast linna ja kohapeal turismibüroost giidiga ekskursioon - nt vinalesisse. Saab rahulikult ekskursiooni nautida ja giidi juttu kuulata ei pea kaarti järgi orienteerumisega tegelema

Mina rentisin auto ja koik oli väga tore. Ainult, et kohalikel kavalpeadel on komme öösel autokumme läbi torkida, et siis hommikul väga viisakalt oma abi pakkuda kummide vahetamisel tasu eest. Kuna mina olin iga päev erinevas kohas, siis minuga juhtus nii kolm korda. Esialgu arvasin, et see on tingitud tee oludest ja läksin onge, aga lähemal uurimisel selgus, et oli ikkagi noaga loigatud. Üldiselt on turistid turvatud, sest politsei valvab iga nurga peal. Kindlasti lähen korra veel, sest Santiago kanti ei joudnud.

...me olime seal kaks päeva ja ei jätnud küll väga surt muljet. selline tavalinetavaline linn, aga me majutusime seal ühe Peterburi venelanna juures, kes oli super. Pigem läheksin Santiago de Cubasse, seal linn ise teravam ja saad välja sõita kindlust vaatama, ösiti melu tänavatel, noored tantsivad magnetoola saatel, väga vahva S-de-C-s oli meil väga vahva kodumajutus, ma ei tea, kas leian selle kontakti. Kunagiste tehaseomanike korter, mis mingil põhjusel oli neile alles jäetud. Kaks välismaalast- võite püüda kasutada ikkagi busse. Ka kohalike-esiteks kordi odavam sõit, teiseks EHE kohalikkus :) Ühel hetkel nägime, kuidas buss ei peatunud, vaid aeglustas kusagil sõitu ja keegi kohalik hüppas lihtsalt aknast välja. Viazul bussid on head, kallid ja väga konditsioneeritud-ööbussis oli sooje riideid vaja, head reisi!

Rentisime auto - väga mugav, sõidad sinna kuhu vaja ja millal tahad. Muidugi, meid oli 5 ehk hind inimese kohta oli enamvähem, kahe peale muidugi märksa kallim kui buss.

Värskelt tulnuna oskan soovitada mitmeid kohti:

 • Pinar del Rios näiteks peab särtsakas proua Elena, linna endine juuksur ja omamoodi kodukootud filosoof, imehea toidu-mojitode ja toreda sisehooviga casat: Antonio Rubio Nr. 284, entre Mendez Capote y Coronel Pozo. Tel:754295
 • Matanzases võib peatuda sümpaatse meedikutepaari juures: Levante No.12506. Entre calzada Gral Betancourt y Santa Rita, Playa. Tel: (045)263377
 • Trinidadis on sukeldumisinstrutor võtta omast käest, peremees on professionaal. Lino Perez Nr. 105, entre Anastacio Cardenas y Pedro Zerquera. riki@sms.cubacel.com Mob. (53)41994133

Kõigi puhul võib tervitusi viia eestlastelt, nad teavad, kellest jutt. Kui nende juures pole kohta, siis kindlasti suunatakse teid kellegi juurde edasi.

Casa'de omanikud elavad võrreldes lõviosaga kuubalastest hästi, kuid sellele vaatamata võiks kaasa võtta mingeid maiustusi ja medikamente, näiteks valuvaigisteid ja multivitamiine. Neid siis jagatakse vajadusel laiali, tegelege sellega ka ise! Muidu tantsige salsat, maitske mojitosid, keerake kõrvalteedele ja suhelge kohalikega niipalju, kui võimalik!