Palveränd, Santiago de Compostela vol3

Kas kellelgi on pakkuda Põhjatee kaarti või raamatut, võib olla saksa või inglise keeles. Reisile 27. mail, marsruudiga tutvusime netis, aga tahaks midagi käes ka hoida.
.
.
.
Trip.ee liimis palverännuhuviliste vana teema ka siia uuemasse postitusse: http://trip.ee/node/47934
Soovime edu ränduritele ;)
Buen camino!

Aga prindi värviprinteril http://mundicamino.com lehelt etappide kaupa line/outline kaardid, löö klõpsti kokku ja hoia peos. Väga head, saad ka leheserva märkusi teha juba enne reisi. Olen mõnel korral kaaskõmpijate inglise ja ülitäpsetest saksa raamatutest segaduse hetkel tuge otsinud, aga mind on see juhendamine "kaks sammu vasakule, kolm sammu paremale" veel rohkem segadusse ajanud, et kas nüüd mõeldakse rajakest vasakul pool põõsast või paremal. Avara pilguga ringi vahtides näeb nii nooli kui ka elu laial rinnal, pidev nina raamatus käimine pigem rikub vaba rändamist.
Lisan, öömajadest meeldib mulle kõige enam ning prindin kaasa http://jakobus-info.de, sealt vaata Unterkünfte an den Pilgerwegen. Ka http://www.caminodesantiago.me/board/el-camino-del-norte/topic6397.html

Head rändurid, kes te olete Santiagos käinud või plaanite veel minna, kutsun teid kokku saama - http://youtu.be/mgtcPqTo1Aw

Tere
Kas mõni eesti rändur sel aastal augustis plaanib Caminole minna? Ise olen minemas prantsuse teele!

Hei Kaits:
Mina plaanin minna augusti keskpaigas. Samuti prantsuse teele;)
elery1@hot.ee

Mina lähen septembris Portugali teed.

Infoks neile, kes veel ei tea, Facebookis on Eesti Jaakobitee Palverändurite grupp:
http://www.facebook.com/pages/Eesti-Jaakobitee-palver%C3%A4ndurid/122714957790207#!/pages/Eesti-Jaakobitee-palver%C3%A4ndurid/122714957790207

Kas keegi teab Lõuna-Prantsusmaa, Põhja-Hispaania WMS serverite aadresse soovitada? Sept lõpul Prantsuse teele ja oleks soov enne mingid teekonna kaardid kokku sättida.

Palverännak Santiago de Compostela

Tere palverändurid!

Plaan minna märtsi keskpaigas. Probleem selles, et aega on vähe – 5 päeva ja ca 100km võiks ära teha. Rohkem puhkust lihtsalt ei saa. Lugesin siinsed teemad läbi. Tundub, et Põhjatee ja Prantsuse tee viimased 100 km on sama marsruut ja suht igav.

Seetõttu kaalun kas Portugali tee või Fisterre – Muxia tee.
Portugali tee kohta olen leidnud infot. Aga on keegi käinud ka Fisterre-Muxia rajal? Kuidas muljed on?

Ootaks ka Portugali tee kohta veel infot kui keegi hiljuti käinud on.
Tänud ette!

Meie sõitsime Santiagost Fisterrasse bussiga, sinna imekaunisse väikelinna jäime pidama lausa 3-ks päevaks ja oleks veelgi olnud, väga mõnus paik!:)
Aga..tahtsin öelda, et kogu tee, mis bussiaknast paistis, tundus küll väga maaliline ja ahvatlev, igatahes, kui kunagi veel sinnakanti minek, tahaks raudselt sellesama 100 km Fisterrani just jalgsi ära teha:)

Tänan kikiemme! Küsimus veel, et millise transpordiga kõige mugavam on Barcelonast Santiagosse saada?

Kõige mugavam on lennukiga, mõni tund ja kohal. Järgneb rong, aga hinnad olid kõrged ning siis buss ( augustis oli bussipilet ca 47 €)! Bussiga olen ise 2 korda Santiagost Barcelonasse sõitnud ja see mugav ei ole ca 16-17 tundi. Kui 5 päeva aega siis kaotad juba sellega suure osa. Buen Camino!

Soovitan vaadata Ryanairi lende Barcelona El Prat-Santiago De Compostela. Tundub, et lendab isegi 2x päevas, hind bussipiletiga samas klassis või isegi odavam.
Ise 2 korda osaliselt Prantsuse teel seigelnud, bussiga Põhjatee linnades ja Fisterras käinud. Buen Camino!

Bussipiletid on võimalik läbi neti ette osta, piletid ei ole küll kõige odavamad, kuid kui jälgida ja pikemalt ette osta, siis saab need päris hea hinnaga.

Info busside kohta:

https://www.alsa.es/portal/site/Alsa/

Kas siis bussipileti hind sõltub ka ajast? Ma vaatan alati bussiühendused ja hinnad enne lennupileti ostmist ära ega ole täheldanud hinna tõusu. Ette ei ole julgenud osta. Esimesel korral 5 a. tagasi juhtus, et Tallinnas muudeti lendu, jõudsime Madriidi 2 h hiljem ega jõudnud valmis vaadatud bussile, pilet oleks raisku läinud. Teistpidi, lähim buss oli ka välja müüdud, kui bussijaama saime, see oht on ostmata jätmisel. Praegu on mul sügiseks piletid Bilbaosse ostetud ja buss Pamplonasse vaadatud.

Plaanis võtta Prantsuse tee algus mai esimeses pooles ette, planeerimine tundub aga päris keeruline, ehk oskab keegi mõnele küsimusele vastata.

 1. Kuidas jõuda Saint-Jean-Pied de Porti? Ise leidsin odavaima olevat bussiga Riiga, sealt Londonisse, Londonis tuleks öö lennujaamas veeta, edasi Biarritzi, sealt rongiga SJPdP-i. Öö tuleks veeta kohapeal mõnes hotellis, hommikul alustaks teed. (kuidas kohapeal majutusega üldse on mai alguses, kas tuleks ette broneerida?)
  Tundub keeruline ja pikk olevat, milliseid marsruute teised kasutanud on?
 2. Kuidas mai algus üldse sealkandis on? Peaks olema päris soe juba aga mitte tipphooaeg? Mäed on läbitavad?
 3. Plaanis on käia 20 km päevas (tundus algul liiga vähe, aga rohkem vist ei soovitata), umbes kaks nädalat. Lõpetaks siis kuskil Logrono ja Burgose vahel, ehk isegi viimases. Sealt peaks saama Madridi mõne bussiga tõenäoliselt, Madridist peaks kuidagi ikka koju saama. Kas selline plaan tundub OK?
 4. Kui lihtne on õhtul leida öömaja? Siit lugedes tundub, et üldiselt ei ole probleem.
 5. Kui lihtsalt kõhu täis saab? Jääb odavaid söögikohti teele piisavalt või tuleb mõnest poest kraami juurde osta ja võileibu vms süüa.
 6. Milline võiks olla eelarve, ehk siis see mis lennu ja bussipiletutele lisaks tuleks arvestada.
  Ehk leiab keegi aega vastata, eriti vajaks abi transpordi planeerimisel.
 1. Mõned aastad tagasi sõitsin samal viisil SJPdP-i. Sealt on palverännu büroost -„Accueil Saint Jacques”, Rue de la Citadelle 39- sobiv ka matkapass ja esimene tempel ning rännukirjeldus võtta. Asusin kohe teele, sest 1.sinna jõuab kohale varasel õhtupoolikul, mis seal niisama aega viita, 2.pelgasin Püreneede ületamist 22 km ühe päevaga, aga nii sai 8 km tõusust juba tehtud, ööbisin Orissonis. Olen nimelt ebasportlik ja 60+. Unusta hotellid, kui tahad ööbida, siis mine algergue, mais kohti küllalt.
 2. Mai algusega peaks kõik korras olema.
 3. Kui sa siin üldse ei harjuta, on esimesed päevad ehk 20 km paras. Minul on kujunenud päeva keskmiseks 26-27 km. Väga individuaalne. Kas sa siis kohe tagasilennu pileteid ei võta? Logronosse on 160 km ja Burgosesse 280 km. Ära looda "mõne bussi" peale, kontrolli busside graafikud, niisamuti lennuvõimalused, kas minna just Madriidi või hoopis Bilbao, Santander vm.
 4. Prantsuse teel on alberguesid tihedalt ja sul ei ole tipphooaeg.
 5. Kõhu saab täis lihtsalt. Lõunaks tasub võtta "menu", mis tähendab kolme rooga koos veini või veega vabal valikul, hind 7-12 eurot. Igas albergues ei ole kööki, et ise hommikut-õhtut teha. Võid teha alberguede nimekirja enne reisi vastavad märkmed, siis tead kus midagi poest kaasa osta või kohvikus süüa. Igas külas pole ka poodi või kohvikut, aga üldiselt ei ole see mure koht, jäta end püha Jakobi hooleks. Kaevusid on teel iga mõne km järel.
 6. Päev 25 eurot, aga saab peenemalt läbi ajada ja luksuslikumalt rändu nautida. Pakutakse ka arvestust 1 km võrdub 1 euro.

Pane tähele, pärast Ayegui pöörad vasakule, siis sattud maailma ainsa vabalt keeratava veinikraani juurde - klooster Irache.

Kui oled teemat lugenud, bussi-rongi-öömaja veebiaadresse on mitu korda antud. Kui jääd hätta, küsi veel.

Veidi hilinenud tänud vanaemale vastuse eest. Lennukipiletid on nüüd ostetud, 2. mail lendan Riiast välja, 16. Bilbaost läbi Londoni ja Riia tagasi. Käimiseks jääb 11 päeva, täpselt üks päev vähem kui Mundicaminol soovitatud teelõike kasutades vaja läheks (loodan siiski Burgoses lõpetada). Eks pean siis paar lõiku pikemad tegema kui soovitatud, väiksemates kohtades paistis öömaju ainult vähem olevat, enamikes 1 või kaks.
Rong jõuab SJPdP-i 19.30, sel kellaajal vist ei julge enam teele asuda. Rongi kohta oleks küsimus, kas pilet tuleks ette osta või saab ka kohapealt? Sama busside kohta Burgosest Bilbaosse? Busse läheb 4 korda päevas (lisaks veel mõned „ringiga minevad bussid“), kas samal päeval ostes võib piletist ilma jääda? Ma ei tahaks tegelikult piletitega ajakava väga ära piirata.

to acer:
Lennugraafikud on muutunud, ära vastu ööd jah teele asu. Tavaliselt minnaksegi üle mäestiku ühe päevaga. Anna siis teisel päeval hõlpu. Küll sa jõuad. 1 või 2 öömaja, ega sa üle ühe ei vajagi! Kui kohad täis, siis leitakse tavaliselt madrats või variant, maikuu alguses eriti ei usu.
Piletite etteostmine on trikivärk, mina ei ole julgenud osta, et raisku ei läheks. Sul on argipäeva sõidud, loodetavasti ei ole nii täis kui reede õhtul. Rong oli mul pooltühi, bussid on täiemad olnud.
Head reisi ja pane ikka 2 paari sokke, et jalgu kohe villi ei aja!

Veinikraani kohta (valik - vino i aqua): pühapäeviti see ei vulise! Samas on veiniautomaat, kus euro eest väikese nipli saab lunastada.

Omapäi, ole hea anna link! Nüüd sa ehmatasid mind küll. Ise olen kraani keeranud, aga tahtsin kahele sõbrale üllatust teha ja ostsin piletid just nii, et pühapäeval oleme Iraches. Ise leian ametlikult leheküljelt ainult sellise lause: The fountain is open from 8.00 am to 8.00 pm. Samas, inglise tõlge on arvatavasti vale, sest saksa versioon annab sama kellaaja veebikaamera kohta, ja sakslased on pedandid. Hispaania keeles on aga kavalasti ainult kellaaeg, täpsustamata, mille kohta see käib. Nädalapäevade erisusest ei ole juttu.

to acer:
Ehk loed veel enne väljalendu, ole hea, tee mulle vastuteene, vaata Iraches veinikraani lahtiolekuaegasid, just seda, kas on erinevusi nädalapäevade vahel. Buen camino!

to vanaema:
Veel veidi veinikraanist...Olime Irache kloostri juures 2011 oktoobris ja veinikraan oli kuival,vaid veekraan töötas. Arvasime, et vist sai juhuslikult otsa, mäletamisi mingit teadet-silti selle kohta polnud. Nüüd vaatan päevikust, see oli tõesti pühapäev. Nii et...?

Oooh, aitäh vastuse eest, Vatsfeld!

Kutse:
Head rändurid, Pärnu-Jaagupis Pärnumaal toimub 20-22.07.2012 II Jaakobitee Palverändurite kokkutulek, kuhu on oodatud kõik Santiagos juba käinud või veel minevad rändurid :)

Täpsem info siin: http://maarjamaa.eu.

I kokkutuleku fotosid näeb siin - https://www.facebook.com/#!/pages/Eesti-Jaakobitee-palver%C3%A4ndurid/122714957790207

Heade soovidega,

Jane

Minek augusti keskel (Camino Portugués) Portost mööda ranniku teed mööda Santiago de Compostelasse. Oskab keegi soovitada mõnda öömaja Portos, et oleks mõni päev aega Portoga tutvumiseks. Oleks ka huvitatud kaartidest või reisijuhisest ranniku tee kohta.

Tere rännulised,

August pidavat see kõige halvem ajastus hirmus soojade ilmade tõttu olema. Kuid minu graafik lubab mul vaid siis teekonda ette võtta. Kas keegi augustis teekonna läbinutest oskab veidi kirjeldada, kuidas olud olid. Oleks tore kui keegi asjalik inimene, kellel aega minu küsimustele vastata on, oma meile jagaks. Aitäh!

Getter

Käisin osa Prantsuse teest mõned aastad tagasi septembri alguses. Kindlasti on palavaid päevi, rohkem probleeme võib tulla öömaja leidmisega, sest august on paljudele eurooplastele põhi puhkusekuu.Kaasa taskulamp ja start hommikupimeduses, siis võib jõuda kohale planeeritud ööbimiskohta kell 13-14, kui avatakse öömaja uksed.

Tere Getter,

tere tulemast klubisse! :)
Mina asun ka teele augustis, täpsemalt 29. augusti varahommikul, aga teen algust Prantsuse teelt Astorgast.
Kust Sina plaanid alustada ja millal? Võib olla me kuskil kohtume ;)

Egle

Irache -
Olin septembri esimesel pühapäeval ja sedakorda veinikraan töötas, pealegi oli vein tunduvalt parem kui 2008, mil esmakordselt kraani keerasin. Nähtavasti on ajuti veininappus.
Tänavu lähen Mesetale, juba mai keskel.

Kustkandist te läbi lähete, Prantsumaa-teelised?

Mis mõttes kustkandist, Fleur de Sel?

Prantsusmaa on ju nii suur, see teekond läbib tervet Prantsusmaad. Seega läbid kogu maa, saan aru? Palju sa selleks aega oled planeerinud?

Prantsusemaa ja Prantsuse tee on täiesti eri asjad. Pr tee algab Pr-Hisp piirilt ja kulgeb mööda põhja-Hispaaniat Santiagosse.

To Fleur de Sel:
Ma ei saa täpselt aru, kas küsid minu või üldiselt kõigi käest. Siin on mõned ka nimetanud, kust alustavad. Jakobitee läbib paljusid maid. Prantsuse teeks nimetatakse Hispaania peamist ja kõige enam käidavat palverännuteed, mis algab Prantsusmaalt mõni kilomeeter enne Hispaania piiri ja kulgeb Põhja-Hispaanias, umbes 800 km kokku. Minul on tänavu aega ainult 1 nädal ja käin Prantsuse teel Burgosest Leonini, umbes 150 km, see on Meseta, kõrgplatoo, füüsiliselt kerge, aga psüühiliselt raske lõik. Kuni Burgoseni on mul varasematel aastatel käidud, samuti Portugali tee ja osaliselt Põhjatee.

To harhok:
Kas käisidki Portugali tee mööda rannikuteed? Kuidas oli tähistus? Kui mina mõned aastad tagasi käisin, siis alles tegeldi tähistamisega ja ma ei julgenud minna, läksime mööda "keskmist" haru.

Tervist,

Ei teagi nüüd kust alustada küsimustega, kuid soov ja huvi on alustada Prantsuse teed nüüd selle aasta mai lõpus. Lugenud, uurinud, puurinud erinevaid lehti ja kodukaid uurinud, kuid kuid kuid.. segadust on rohkem tekkinud infost kui kasu :)
Acer, kas oskad jagada soovitusi, muljeid enda eelmise aasta retke kohta?
Kuidas mai lõpp, juuni algus ilmad on?

Ette tänades!

Alustan teed 23 mail Leonist Santiago de Compostelasse. Kel huvi võtke ühendust. woodmanmarcus@yahoo.com

Kohalik ilm http://tiempo.com. Praegu on kogu aeg külm ja praktiliselt iga päev sajab, aga 800-kilomeetrisel teel pead täpsemat kohta vaatama. Kui alustad Püreneedest, siis mai lõpus üle 20 kraadi. Ise alustan 23. mail tagasiteed Leonist.

to LiisuMai (ja teised)

nagu ma olen aru saanud, siis ilm on seal väga muutlik ja midagi prognoosida eelnevate aastate põhjal mõttetu. Väidetavalt isegi vahetult ennustatud ilmateade ei pruugi reaalsusega kokku minna.

Kuigi mul veel Camino kogemused puuduvad, siis soovitaksin Sul lisaks muule tränale, mida ei tasu üleliia vedada, võtta kaasa õhuke fliis, vihmakindel jope ja vihmakeep e poncho. Goretex matkasaapad oleksid tõenäoliselt ka abiks.

Ise asun teele suhteliselt kuumal ajal (august/sept) ning paljud soovitavad Goretex saabastest loobuda ja midagi kergemat jala otsa pista, siis ma otsustasin ikkagi saabaste kasuks. Kuna teepind on ebaühtlane ning jala väljaväänamise võimalus suht reaalne, ei hakka ma vaid sandaalide võtmisega riskima.

Olulised on igal juhul head, sissekäidud jalanõud ja korralikud, mitmekihilised matkasokid.

Buen Camino! :)

Kuuma ilmaga Goretex saapaid ei soovita. Liiga umbsed. Ma ise saatsin Goretex- saapad matka kolmandal päeval postiga koju tagasi.

Tere

Plaanin kaaslasega alustada rännakut Irun'ist ning mööda põhjateed rännata Santiagosse. Esialgne plaan on alustada augusti alguses. Kes viibinud sellel ajal seal, siis kuidas ilm on olnud? Põhjatee peaks olema väga muutliku ilmaga, aga huvitab see just saabaste valiku poolest (kui ikka soe ilm, siis ei taha väga rasket saabast valida).
Meil ka plaan võtta kaasa telk (kuigi enamus ei soovita seda, siis me oleme ikka kaalunud ning otsustanud selle kasuks). Kas keegi on äkki telgiga selle rännaku läbi teinud ja oskab öelda kuidas on alberguede kõrval ööbimisega, lubatakse seda oma kraamiga? Olen lugenud et prantsuse teel on see ikka lubatud ja enamasti tasuta ja saab käia nii dušši all kui ka kasutada kööki.
Aitäh vastajatele!

Käisin tunamullu augustis põhjateel. Alustasin ka Irunist, esimesed kaks päeva olid lausvihm ja äike, siis peaaegu kuu aega päikest ja alles vahetult enne Santiago de Compostelasse jõudmist läks jälle vihmaseks. Ilmad olid küll soojad, kuid liiga palavaks ei läinud, tuul mõnusalt jahutas. Alustasin matkasaabastes, esimesel õhtul hakkas läbivettinud saabas jalale haiget tegema ja ülejäänud tee käisin matkasandaalides, mõnus oli :) Telki mul kaasas polnud kuid nägin nii öömajade juures kui ka niisama teel nii mõndagi telkijat. Dushi alla ikka vast lubatakse, kui vahel lageda taeva all ööbisin sai ikka esimeses ettejuhtuvas öömajas seda küsitud ja kunagi ei keeldutud. Augustis ongi öömajale saamine põhiline mure, teel nagu palju rändajaid ei näegi aga öömajad kipuvad täis olema, eriti just linnades :)

Tere jalutajad!

Minul siis ka plaanis rännakule minna. Seda tõenäoliselt septembri lõpus - oktoobris. Olen juba mitu aastat trip.ee-l silma peal hoidnud ning ehk natukene liigagi palju üritanud teekonna kohta lugeda. Aga tundub, et nüüd hakkavad asjad selle suunas liikuma.
Valisin siis enda jaoks põhjatee (kui ma nüüd midagi segamini ei ajanud). Sõltuvalt oma eesmärgist - leida aega enda jaoks ja muidugi selle kõrvalt ka teiste toredate inimeste jaoks, keda teekonnal kohata. Mõte on siis alustada Saint-Jean-Pied-de-Port-ist ja jõuda nn. maailma lõppu, ehk vee äärde.
Septembri lõpp ja oktoober ei tohiks väga tihe olla? Augusti kohta on kirjutatud, et kõndides kedagi ei näe aga öömajad tihti inimesi täis. Minu planeeritud aeg ehk peaks natukene muretumaks mind tegema?
Samuti plaanin rännaku ette võtta sellistes jalatsites nagu Five Fingers/Fibramid (igal varbal oma sahtel). Plaanis nad seotada peadselt, et jõuaks mõned pikemad vahemaad nendega käia ja niisama ka sissesõitu enne minekut neile teha. Neil olemas üpris korralik mudelivalik ja vaja leida lihtsalt natukene veekindlam ja matkale sobilikum jalats.
Seljakott tuleb ka tõenäoliselt üpris kerge. Suurt matkakotti ehk ei tulegi, või kui võtan, siis sellise, mille saab meeldivalt kokku pakkida. Tavalise seljakoti toestus võib ehk sellise maa peal liiga teha mulle?

Eelnevalt kogemus kunagi Tartu-Amsterdam-Barcelona ja tagasi hääletamisreis ja seal oli ka kaaslaseks väikene seljakott, kuhu sisse mahtus veel suur magamiskott. Seekord võtan õhema.

Liigne agarus on tihti ogarus ning üritan muidugi ennast mitte liigselt ette valmistada- aga ikkagi: on keegi samasuguse rännaku paari aasta jooksul läbi teinud ja viitsiks/sooviks mulle näiteks teada anda oma eelarvest ja ajakulust? Olen siin lugenud küll nendest asjadest, kuid aastad ja inimesed on muutlikud. Seda parimas mõttes.

Igastahes siia teksti paar küsimärki moodustus. Kui kellelgi aega, võib natukene minu peaks olevaid lahtreid üritada täita aidata.

Kõike parimat!

Tere rännulised!
Alustan juuli lõpus French way läbimist. Olen aga hirmus puntras omadega, et St.Jean Pied de Porti jõuda. Hetkel on selline plaan:
Tallinn - London (Ryanair) 24.juuli
London - Biarritz (Ryanair) 25.juuli
Biarritz - Bayonne - St.Jean Pied de Port (rong) 25.juuli
Kas oskate ehk soovitada mõnda mugavamat viisi? Kuidas ise olete sinna läinud?
Getter

Getter, läksin samal viisil, sujus hästi, veel samal õhtupoolikul kõndisin Orissoni albergeni.

Ryanair lendab ka Stockholm Skvastast Biarritzi. Võib odavamalt saada.

Suur tänu! Stockholm on ka tõesti mõeldav. Isegi ehk Riia-Stockholm-Biarritz liini kasutades saaks kõik ajad omavahel klappima panna.

Mida arvate, kas on vajalik, et ma enne teele asumist reserveerin endale ööbimiskohad ette ära või ei ole selleks vajadust? Siiski tegemist augustiga ja kindlasti on teel palju rännulisi.

Tere,

Lopetasin just tana Santiagos. Tegin pea iga paev 45-50km. Karm teema tegelikult, sest pidin iga paev 10-11 tundi jalutama. Eriti raske oli Ponferrada ja Ferreroise vaheline ala. Loputud tousud ja langused. Viimased paar paeva on vaid vihma alla tulnud taevast. Tee peal kohtasin vaid yhte venelast ja leedulast ida euroopast. Pohiline seltskond on hispaanlased, sakslased, ameeriklased. Ysna palju on ka kanadalasi,itaallasi ja austraallasi. Yldiselt super teema. Kellel vahegi valmidus valule ja kannatustele vastu panna ja ka aega olemas, siis soovitan osa votta! Ise alustan homme koduteed.

Caliqula, Õnnitlen!
Getterl, Albergesid ei broneerita ette. Kui kavatsed ööbida hotellides - hostelites, on see muidugi võimalik. Kui tead, kuhu just jõuad igaks õhtuks. See on suurepärane teekond vaim vabaks lasta ja kõndida igal päeval nii palju kui sel päeval tahad. Võta kaasa korralik öömajade nimekiri. Ole valmis, et tuleb veel 5 või 10 km käia.

Ma vaatsin, et paljudel on selline võimalus olemas, et saab proneerida, kuid need olid ilmselgelt siis hostelid. Niiviisi sobib mulle ka paremini. Ei meeldi väga asju ette organiseerida ja plaanida. Aitäh, kasuliku info eest! :)

Broneerimise võimalust pakub tegelikult ka osa era-albergesid (privado). Palju on juhtumeid, et kirjale vastust ei tule, kindlam on helistada. Täidetakse üldiselt jalakäijate jõudmise järjekorras, jalgratturid saadetakse kohtade vähesusel edasi. Munitsipaalidel on suvel spordisaale jms abiks võetud. Õhtupoolikul SJPP-st alustades tasub Orissoni helistada, kas kohti on, muidu jääd ööseks Püreneedesse seiklema. Hommikul SJPP-st alustades garanteerid endale raske esimese päeva.

Tere rändajad!
Vaikse heameelega edastan teile kutse Pärnumaal Pärnu-Jaagupis 26-28.juulil toimuvale Jaakobitee Palverändurite kokkutulekule. Oodatud on kõik, kes on Santiagos juba (korduvalt) käinud ja kellel veel teekond ees seisab :)
Mõnus ja meeldejääv koosviibimine toredas seltskonnas ning ühisrännak on garanteeritud!

Lähem info: https://www.facebook.com/events/166329340194386/

Olen äsja Santiago Fr.Way lõpetanu. Värskeid muljeid täis.
Kuidas jõuda St.Jean-i , on olemas alternatiiv-variant Express-Bourricot transport-teenuse näol. Ise ma seda kasutasin, Biarritz lennujaamast St.Jeani. Panen siia lingi üles, sellel veebilehel saab ennast registreerida. Inimesed, kes selle teenuse pakkujad on, on äärmiselt vastutulelikud ja grupi suurus, kes taksoteenust soovivad kasutada, üritatakse maksimumini täis saada, et siis kulutusi jagada. Bussis, mida kasutasin oli 8 inimest, ja igaühel tuli tasuda 16 € . Sõit kestis umbes 40 min. Bussiga jaama + rongi kasutades on kulu umbes 11 €.

http://www.expressbourricot.com/en/services/personstrasportation.html

Kõndisin Fr.Way algusest lõpuni, umbes 800 km, läbi 31 päevaga. Peale Sarriat, ehk siis 100 km Santiagoni, tõusis mu tempo märgatavalt. Sealt alates tekkis ebamugavustunne: rahvast väga palju, ümberringi võsa ja silmale rõõmustavat vähe + hingemattev sõnnikuhais. Teekonna lõpp ei olnud meeliülendav, algus aga küll.
Ilma on ilmvõimatu ette ennustada. Olin seal mai algusest-juuni alguseni ja nii külma kevadet ei mäleta ka kohalikud. Ikka erakordselt külm oli, ühel hommikul oli maa hallast valge, lisaks veel luust läbilõikav põhjatuul. Ka vihma saime. Esimesest päevast, mis niigi on erakordselt raske juba mägedes ronimise tõttu, ei mäleta ma mitte midagi peale vihma.Teisel päeval olime silmini poris ja nii see algas....
Kel minek ees, siis tõsiselt soovitaks alustada kõndimist kohe esimesel päeval kui saabumisaeg vähegi võimaldab. Teha esimesed 6 kilti ja ööbima jääda Orissoni. Seal on ette-bookimine vajalik ja nad soovivad ka ettemaksmist. Sinna minek võtab keskmiselt ehk 2.5-3 tundi.
Saabastest on paju juttu olnud. Aga reegel on see, et saapad PEAVAD olema vähemalt number suuremad, saabas ei tohi ka siis hõõrduma hakata kui varbad paistes. Olin väga korralikult ette valmistatud rakkude tekkes, olles kaasa võtnud kõik vajaliku tohterdamiseks, mida aga minu õnneks mul mitte kordagi vaja ei läinud. Suutsin läbi käia 800 km ilma rakkudeta. Aga saapad olid ka igat penni väärt, mida nende eest maksin :) .
Varustust ostes olin valiku ees: kas vihmakeep või pontso. Võtsin keebi ja ei kahetsenud. Keebiga on kordi mugavam ja temast oli ka kaitset külma tuule eest. Seljakott tuleb aga selline valida kus on vihmakaitse juba kaasas.
Ka kepid olid äärmiselt vajalikud. Tagantjärele hinnang : ei kujutaks ettegi, et teen selle retke läbi ilma keppide toeta. Neid ei läinud kogu aeg vaja,sest raja profiil on seinast-seina aga nad olid väärt kaasa vedamist, eriti järskudel laskumistel.
Rahaline kulu. Ilma lennupiletiteta, ainult kohapealne kulu, oli minul umbes 1km = 1.2 € . Ka seal hinnad vaikselt tõusevad. Ja väga kokkuhoidlikult elades saaks tõenäoliset ka veic odavamalt ehk.
Oma seljakoti panin kokku kuulikindla-nimekirja järgi. Ja läks õnneks. Kõike, mida kaasa olin võtnud, ka kasutasin ja mitte millestki, mis maha jäi, puudust ei tundnud. Absoluutselt oluline on see, et kõik mis vähegi tundub üleiigne, ka maha jääks. Seljakott peab kerge olema ja kaasa tuleb tassida veel vett ja näksimist tee peale.

Kokkuvõttes oli rännak imeline. Sellele teele lähevadki ainult erakordsed inimesed ja neid ühendab see miskimis seal ringi hõljub ja üksteisega liidab :)

Buen Camino kõigile, kel see teekond ees....

Pistrik, mis kaalus seljakott oli? Kuidas Santiagost tagasi tulid?

Algi,
Ma arvan, et mu seljakoti kaal oli nii 7 kg ringis, seda ilma vee ja toiduta. Koos vee ja toiduga võis kõikuda 7-9 kg vahel, olenevalt päevast ja ilmast. Kuna minu sealoleku ajal suht jahe oli, oli ka veetarbimine suhteliselt tagasihoidlik. Kuumade ilmadega peaks vast suuremad veevarud kaasas olema. Toidumoona kaasavõtmisel püüdsin arvestada, kuhu tahan välja jõuda, et kas seal külakeses üldse mingit poodi või kohvikut on. Tuli päris mitu korda ette, et albergue asub`" in the middle of nowhere", et siis külas peale albergue rohkem maju nagu polnudki :) Päris teadlikult püüdsin nii tillukesi kohti vältida aga alati ei õnnestunud.

Ja ka "pilgrim menu"st sai mul väga kähku kõrini :) Andke mulle andeks kes selle valiku pooldajad on. Harva kui selles menüüs pakutav ka maitsev oli, rahaliselt ülehinnatud oli see nagunii. Petta ei tohiks ennast lasta ka menüüs pakutavst veinist, see on seal üliodav.

Seljakoti ostmisel oli minu jaoks oluline tühikaal. Lõpuks ostsin 40 l, 1,5 kg raskuse ja selja toestusega. Peale saabaste, oli see teine õnnestunud valik.

Lendasin Biarritzi Iirimaalt Dublinist ja ka tagasilend Santiagost oli Dublinisse. Seega ei oska ma nõu anda, milline oleks parim valik Eestisse jõudmiseks.

Heippa,

Jõudsin nüüd 18ndal tagasi Eestisse, põhjateelt. Emotsioonid on suurepärased aga ilm on see aasta seal läbi aastate üks hullemaid olnud. Olin rajal nii ehk 16 päeva ja vaid paar päeva saime päikest. Enamus hommikud algasid paduvihma kätte astumisega või lihtsalt väga sompus ja pilvine.
Uutele minejatele - esimesed nädal aega on valus, sõnulseletamatu valu ja minul oli 5ndal päeval peas ajudesse taguv küsimus - et miks kurat ma seda teen :D see tunne oli paljudel kui teistega selle teema tõstatasin, kuid see läheb üle ja siiiiis hakkab tõeline lust ja nautimine. Vaated on suurepärased! Aga arvestada kindlasti sellega, et künkad ja tõusud on järsemad kui Eestis harjunud oleme aga ülesse oli minul füüsiliselt kergem minna kui alla paterdada, kus koti ja keharaskus kõik põlvedel ja jalgadel.
Albergedes sain alati ööbimiskoha. Aga Kindlasti korralikud kõrvatropid kaasa! Nad armastavad norsata ja voodeid kriuksutada seal. Endal oli palju magamata öid alguses ja kõrvatropid ei aita kui nari allkorrusel on suurematsorti nihverdaja. Nagu maavärina epitsentris terve öö :D aga see kõik tundub kohapeal nii äge.
Toiduga olid minul jamad. Taimetoitlane ja saia ja kartulit ka ei söö, kuid liha, sai, suhkur, kartul neil peamised toiduained. Aga lahenduse leiab alati! Jalutasin koos kahe Hollandlasega teise poole ajast ja enamus albergedes ka mingi köögivariant. Seega õhtud ja sotsialiseerumine oli awesome!
Ja kes üksi läheb ning hispaania keelt ei räägi - kui prantsuse teel võib inglise keelega veel hakkama saada, siis põhjateel jääb hätta kui spetsiifilisemad küsimused ja tõlki ei leia :) väike vestmik ei teeks paha. Minul ei olnud aga liikusin koguaeg kellegagi koos, kes rääkis hispaania keelt.

Lisaküsimuste korral julgelt küsida :) värsked, valulikud ja äärmiselt positiivsed emotsioonid :)

Plekkpurk!

Oled nagu ise öelnud juba tükk aega uurinud neid matkasid. Sul tekkisid ikkagi mingisugused küsimused ja vastaksin nendele. Olen ise käinud Caminol 3 korda. 1. kord 2004. a. Camino Frances Roncesvallest kuni Finisterreni. Ja see on just see sama tee, millest sa räägid, kui tahad alustada St. Jean Pied de Port'ist, mis on Prantsusmaal. Sealt alustades jõuadki järgmiseks Hispaaniasse Roncesvallesse. See tee ei ole mitte Põhja tee, vaid Prantsuse tee. See on see kõige tavalisem matkatee ja seal liigub minu teada nüüd juba aastaringselt väga palju rahvast. Sinna on ka juurde tekkinud väga palju albergue'sid (ööbimiskohti), aga enamused neist on privaatsed ja vähe kallimad, kui kirikute ja kohalike omavalitsuste omad. Kui ma oma õe ja sõbrannaga käisin, matkasime 35 päeva. 2 päeva nendest me ei matkanud üldsegi, 1 päev ainult 7 km ja kolm päeva 45 km. Keskelt läbi 20-25 km päevas.

Kui tahad kuskil käia, kus on vähem rahvast, siis soovitan põhjateed (camino del Norte), mis algab Irun'ist (Hendaya), Hispaania-Prantsuse piiril. See on füüsiliselt raskem, aga minu meelest ilusam ja seal on vähem rahvast. Käisin seda teed 2008. a. kuni Oviedo'ni. See võttis 3 nädalat. Eelmisel aastal jätkasin Oviedost mööda Camino Primitivo (mis on vist kõige raskem tee üldsegi, sest see on väga mägine, aga muidugi üli-ilus)kuni Finisterre ja Muxia'ni, mis võttis veel 3 nädalat. Kui ei taha minna mööda Camino Primitivo't siis saab ka edasi matkata Gijon'ist mööda rannikut. Seda teed kutsutakse Camino Turistico. Põhja teel ja Primitivol on palju vähem rahvast. Asturias ja Galicias on väga palju täitsa uusi alberguesid, hind 5 eur ja kõik uus, puhas. Nii eelmisel aastal kui ka 2008. a. käisin oktoobris.

Kui lähed matkama, siis on jalanõud kõige kõige tähsamad. Kindlasti tuleb kanda korralike matkasaapaid, mis hingavad. Juhul kui ka sajab ja saapad märjaks saavad, on igasuguseid võimalusi neid kuivatada. Eelmisel aastal sain isegi laenata fööni ühelt mehelt, et ma saaksin neid hommikul veel kuivatada. Aga muidu töötab hästi ajalehtedega milled topid õhtul saapasse ja paljudes kohtades on radiaatorid vm, kus saab saapaid kuivatada. Ja ega need siis kogu aeg märjaks ei saa. Kui kohale jõuad, võtad saapad ära ja kannad kergeid sandaale, ketse või midagi sarnast, et jalad saaksid puhata. Villid on matkaja kõige suurem vaenlane. Minul tekkivad need kergelt ja mul oli kohe sellised geeliasjad kaasas, milled sain kasutada, kui vill hakkas tulema. Olen kõik kolm korda nende samade saabastega matkanud (nüüd juba 2000 km) ja enam mul ville ei tule. Puhtad sokid on ka väga tähtsad villide vältimiseks. Mul oli kaasas 2 paari, et sain vahetada üle päeva ja teise paari pesta.

Seljakott võiks olla võimalikult kerge. Magamiskotid on tänapäeval hästi kerged ja pisikesed. Mul endal pisike 600 grammine, mis sobis väga hästi. Mul on seljakott tavaliselt kaalunud 6-8 kg, olenevalt kas ma kannan mingit toitu kaasas või mitte.

Eelmisel aastal kui käisin, siis olid mu kulud umbes 20 eur päevas.

Ma loodan, et võtad selle teekonna ette. See on vapustav. Kui mul oleks võimalik, siis jääksingi sinna käima.

Kas mai lõpus ja juunis magamiskotiga palav ei hakka? Ehk sobiks kasutada magamiskotikujulist lina (matkapoodides müüakse) või jääb see liiga õhukeseks?

Aastad ei ole vennad. Tänavuse mai tagumises otsas oli külm vihm ja rahe, sooja päeval paar pügalat. Kui panid tähele, kõigis lõuna- ja läänepoolsetes maades oli külm ja sajud. Ükski magamiskott ei olnud liiga soe. Vaata enne minekut ilma läbitavates linnades kuupäeva järgi http://tiempo.com ja otsusta selle järgi. Linakotist võib kuuma ilmaga piisata. Kui oskad ilusti küsida (una manta, por favor), võid saada teki ka albergues. Kindlam oleks osta õhuke 600-900 grammine magamiskott.

Caminofänn` ile suur aitäh!

Paar tundi tagasi sai siis lennukipiletid ostetud Riga-Vantaa-Barcelona. Veedan küll Vantaas öö, kuid mul ei ole vähimatki kurbust selle tõttu hinge tekkinud. Tegemist siis lõpuks ikkagi viimase hetke minekuga, kuna täna hommikul selgus,et vaba aeg on tekkinud. Lahkun kolmap (21august) ning naasen Eestisse 12 september. Barcelonast sõidan rongiga Santander`i ning alustan sealt oma teekonda, mis peaks spekulatiivselt tulema umbes 500km kõndimist. Plaanin siis selle ajaga jõuda vähemalt Santiagosse ning kuna plaanideks pole hetkel aega olnud, siis loodan spontaansele maailmale. Mõningat lugemist on ikka enne tehtud ka.

Üritan homme leida endale miski vestmiku kaasa ning loobusin viimasel hetkel uue ja kergema magamiskoti ostust. Veepudel tuleb ka vast tavaline plastikpudel, mida saab igast poest - tundub kõige muretum ja kergem.
Igatahes rõõm on sees olemas ja ehk tuleb sellest kiirustamisest ikkagi üks mõnus teekond.

Tere-Tere.

Käisin siis ka põhjateel ära ning tegin sõpradele väikese kokkuvõtte, mis on huvilistele leitav aadressil : http://caminodenorte.blogspot.com/

Lõigul Santander-Santiago-Finisterre, kogunes minu spekulatsioonil natukene ehk üle 600km-i, mille läbisin veidikene vähem, kui kolme nädalaga. Arvan, et keskmiseks tuli umbes 32-34km päevas.

Kel huvi ja soovi minu käest miskit küsida, siis antud teelõigu, seljakoti sisu ja kõige vähegi muu kohta võin alati proovida abi ulatada.

Emotsioonid soojad ja soojus on sees edasi.

Buen camino

Olen kuulnud, et Põhjatee on kuurortide tõttu kallim kui Prantsuse tee. Millised teie kogemused on? Kas hinnatase poodides, söögikohtades, ööbimiskohtades on palju kallim või siiski võrreldav?

Albergue hinnad on nagu teistel caminodel 5 eur. Eraalbergue hinnad 10-15 eur. Olen käinud 2 aastat tagasi ning erilist hinnavahet ei tundnud. Samas olen üsna kokkuhoidlik rändur (valisin, et kust ja mida ostan hoolikalt) :) Keskmiselt päevakulu oli ca 15 eur.

Ei ütleks, et Põhjatee eriti kallim on. Ööbimise hinnad aastaga jälle euro-paar kerkinud, munitsipaalid Galiitsias reeglina 6 eurot. Hea alberguede nimekiri koos hindadega http://www.gronze.com/ , aga kas seegi viimane sõna on. Sel aastal seni avatud albergued juba kirjas.

Tervitus
Plaanis esimene Camino, sooviga Põhjatee jalga alla võtta september - oktoober. Millist guidebooki soovitate kaasa võtta. Endal on silma jäänud need kaks:

 1. Walk the Northern Caminos with a Cicerone guidebook
 2. GUIDE TO THE NORTHERN WAYS OF ST. JAMES

Või soovitate miskit muud ? Soovib keegi äkki enda raamatut ära müüa ?

Parimat!

Tere

Kas keegi on käinud ka Porto-Santiago teel, aga mööda rannikut, ja tahab nüüd muljeid jagada? Kogutud informatsioon viitab, et ka sinna on hakanud albergued tekkima.
Plaan augustis ise kõndima minna - see tee sobib just eriti hästi neile, kes väga pikka maad (nt. ajaliselt) läbida ei saa. Eelmine aasta sai Camino del Norte läbitud ja rannikul kõndimine jättis sügava mulje, seega prooviks see aasta ka portugalist sama (lihtsalt lühemalt) ja lisaks sellele veel finisterre + muxia ring.

Kõike head

Nähtavasti tuleb sul endal teerajajaks olla. Käisin 2009 keskmist teed. Igaks juhuks paar (vb sulle tuntud) aadressi kaartide ja öömajadega: http://urcamino.com , http://www.caminador.es/?page_id=117 ning ära unusta punktuaalseid sakslasi http://www.camino-portugues.de.vu/search/label/K%C3%BCstenvariante%20ab%20Porto%20%28Caminho%20da%20Costa%29 , kaardil punasega alberged, rohelisega noortehostelid, mis annavad rännupassiga 10% soodustust. Ja kirjuta kord ise muljeid, selle lõigu kohta on vähe materjali.

Küsimus Põhjatee kohta: kas vastab tõele, et osades linnades, millest tee läbi läheb (näiteks Bilbao), puudub igasugune märgistus, seega siis nooled ja kammkarbid? Millistes teejuhtides on korralikud kaardid olemas (The Northern Caminos by Dave Whitson ei pidanud olema)?
Kui hästi rajad märgistatud on ja kas keegi on kasutanud ka E-9 radu, need pidid ilusaid vaateid pakkuma ja alati Camino rajale tagasi viima?
Kas passi saab Irunist või Hendayast?
Selle aasta mais käisin Prantsuse teel, aega jätkus SJPdP-st Fromistani, aga järgmisel suvel saab vaba aega olema ilmselt juulis-augustis, siis vist jätkamiseks liiga palav ja liiga palju rahvast, oleks targem Põhjateed eelistada?

Tere

Ei usu, et kuskil probleeme tekib - märgistus olemas ja üsna lihtsasti jälgitav. Bilbaos peab ainult terve suure linna läbi kõndima enne kui alberguesse jõuab. Vahepeal tekkis meil küsimus, et kas oleme valesti läinud, kuna ümbruskond muutus juba kahtlaseks, aga kõik oli ikkagi õige. Järgmisel päeval Bilbaost välja on soovitav minna nii, et laskud jõe äärde ja hakkad mööda seda Portugalete/Pobena poole minema (ei tasu raamatut siis jälgida). Vähemasti meie leidsime, et nii on väga lihtne ja muretu. Raamatuna oli mul kaasas just see The Northern Caminos ja see täitis oma eesmärgi suurepäraselt (üksnes hinnad, mis raamatus märgitud, on ajaga natuke muutunud). Credenciali saab Irun'ist katedraalist (raudteejaama kõrval) - seal väike kontor.
Me järgisime peamiselt õiget caminot ja tegime vist kaks kõrvalepõiget, mis olid tähistatud ikkagi nii kollaste nooltega kui ka punase/valge lipuga, seega taas väga lihtsaks tehtud.
Igatahes Põhjateest jäi super mulje ning seda julgen soovitada küll.

Kõike head

Võid muide palveränduri passi tembeldamist jätkata vabalt sealt, kus eelmine pooleli jäi, pooled lehed ju tühjad, kui just ei taha iga tee jaoks eraldi passi mälestuseks.

Kutse:
Head rändurid, Pärnu-Jaagupis Pärnumaal toimub 25–27.07.2012 IV Jaakobitee Palverändurite kokkutulek, kuhu on oodatud Santiagos juba käinud või veel minevad rändurid :)

Täpsem info siin: https://www.facebook.com/events/554945931270894/

Heade soovidega,

Jane

Ehk saan mõne vastuse :)

Lend saabub mul 20:30 Santanderisse. Mis kellani alberguesse öömajale saab minna ? Kui mul kohe ränduripassi pole, kas ka siis saab öömajale ja kas alberguedest saab ka ränduripassi?

Kas oskate soovitada kohalikku kõnekaarti, millega hea internetiühendus samuti ning mis levib kogu põhjateel? Kust Bilbaos seda soetada saab?
Samuti kas Bilbaos rändurite infopunktis või turismiinfopunktis saab osta credenciali ning kammkapi? Lahtiolekuaegadest on aimu?

Tänud

Kas oskate soovitada kohalikku kõnekaarti, millega hea internetiühendus samuti ning mis levib kogu põhjateel? Kust Bilbaos seda soetada saab?
Samuti kas Bilbaos rändurite infopunktis või turismiinfopunktis saab osta credenciali ning kammkapi? Lahtiolekuaegadest on aimu?

Tänud

Kas oskate soovitada kohalikku kõnekaarti, millega hea internetiühendus samuti ning mis levib kogu põhjateel? Kust Bilbaos seda soetada saab?
Samuti kas Bilbaos rändurite infopunktis või turismiinfopunktis saab osta credenciali ning kammkapi? Lahtiolekuaegadest on aimu?

Tänud

Kas oskate soovitada kohalikku kõnekaarti, millega hea internetiühendus samuti ning mis levib kogu põhjateel? Kust Bilbaos seda soetada saab?
Samuti kas Bilbaos rändurite infopunktis või turismiinfopunktis saab osta credenciali ning kammkapi? Lahtiolekuaegadest on aimu?

Tänud

Kas oskate soovitada kohalikku kõnekaarti, millega hea internetiühendus samuti ning mis levib kogu põhjateel? Kust Bilbaos seda soetada saab?
Samuti kas Bilbaos rändurite infopunktis või turismiinfopunktis saab osta credenciali ning kammkapi? Lahtiolekuaegadest on aimu?

Tänud

Kas oskate soovitada kohalikku kõnekaarti, millega hea internetiühendus samuti ning mis levib kogu põhjateel? Kust Bilbaos seda soetada saab?
Samuti kas Bilbaos rändurite infopunktis või turismiinfopunktis saab osta credenciali ning kammkapi? Lahtiolekuaegadest on aimu?

Tänud

issand, mis nüüd juhtus :)

Tere

Läbisin augusti alguses kaaslasega Portugali tee ühe variatsiooni ehk Coastal route'i ning sinna juurde veel ühe täiesti uue Camino, mis kannab nime Spiritual variation. Teekond oli suurepärane ning jäin väga rahule. Teisi palverändureid seal väga palju pole, mis minu arvates on tore (muidu on raskusi majutusega). Kaasas oli meil tahvelarvuti, millelt vaatasime, kui ranniku lähedalt on võimalik kõndida. Teatud kohtades oli märgistus peaaegu et olematu ning sellele lisaks soovisime meie kõndida rannikule lähemal kui märgid näitasid. Aga samas oli lõike, mis olid iga 20 meetri tagant kollaste nooltega tähistatud. Hätta ei jää keegi, kuna kõnnid ikkagi ranniku lähedal. See täiesti uus camino oli iseenesest super hästi tähistatud, et seal ei pidanud kordagi kaarti vaatama. Kui coastal route ühineb Redondelas peamise Portugali teega, siis kohe järgmisest suuremast linnast ehk Pontevedrast läbi minnes toimub see lahknemine. Meie valisime selle tee, kuna Redondelasse jõudes oli peaaegu, et võimatu leida ööbimiskohta ning meie ei olnud nõus tõusma kell 4 hommikul, et teistega võidu järgmisesse alberguesse jõuda. Valik õigustas ennast ning kohtusime ka inimestega, kellega tekib lähedasem suhe, kuna meid oli seal vähe.
Coastal route'il ning ka sellel uuel teel on olemas albergued ja seal juures veel väga korralikud ning odavad. Kes soovib lisaks informatsiooni alberguede või millegi muu osas, siis võtku julgesti ühendust. Mul vist isegi eksisteerib mingi kaart, mille saime turismiinfost, kus on tähistatud albergued. Aga muidu kõik meeles ja saan hinnad ka juurde öelda kui vaja.

Kõike head
Artur

Tere

Läbisin augusti alguses kaaslasega Portugali tee ühe variatsiooni ehk Coastal route'i ning sinna juurde veel ühe täiesti uue Camino, mis kannab nime Spiritual variation. Teekond oli suurepärane ning jäin väga rahule. Teisi palverändureid seal väga palju pole, mis minu arvates on tore (muidu on raskusi majutusega). Kaasas oli meil tahvelarvuti, millelt vaatasime, kui ranniku lähedalt on võimalik kõndida. Teatud kohtades oli märgistus peaaegu et olematu ning sellele lisaks soovisime meie kõndida rannikule lähemal kui märgid näitasid. Aga samas oli lõike, mis olid iga 20 meetri tagant kollaste nooltega tähistatud. Hätta ei jää keegi, kuna kõnnid ikkagi ranniku lähedal. See täiesti uus camino oli iseenesest super hästi tähistatud, et seal ei pidanud kordagi kaarti vaatama. Kui coastal route ühineb Redondelas peamise Portugali teega, siis kohe järgmisest suuremast linnast ehk Pontevedrast läbi minnes toimub see lahknemine. Meie valisime selle tee, kuna Redondelasse jõudes oli peaaegu, et võimatu leida ööbimiskohta ning meie ei olnud nõus tõusma kell 4 hommikul, et teistega võidu järgmisesse alberguesse jõuda. Valik õigustas ennast ning kohtusime ka inimestega, kellega tekib lähedasem suhe, kuna meid oli seal vähe.
Coastal route'il ning ka sellel uuel teel on olemas albergued ja seal juures veel väga korralikud ning odavad. Kes soovib lisaks informatsiooni alberguede või millegi muu osas, siis võtku julgesti ühendust. Mul vist isegi eksisteerib mingi kaart, mille saime turismiinfost, kus on tähistatud albergued. Aga muidu kõik meeles ja saan hinnad ka juurde öelda kui vaja.

Kõike head
Artur

20.09.2014 kl 14-17 toimub Pärnu-Jaagupis infopäev teekonnaks Santiago de Compostelasse. Saab vastuseid paljudele teemakohastele küsimustele. Rohkem infot Facebookis grupis Eesti Jaakobitee palverändurid ürituste alt või e-maili teel jaakobitee@gmail.com.

To Artur:
Mis aadressil saab netist lugeda Spiritual Camino kohta?

To Vanaema:

Ausalt öeldes ei teagi, meile sattus Povoa de Varzim'i turismiinfos näppu kaart kuhu see tee oli peale joonistatud ja siis Redondelas käisime küsimas täpsemalt selle kohta. Aga seal oli ka neil pakkuda üksnes umbmäärane kaart, mis oli rohkem illustreeriv kui reaalselt kasutatav. Aga põhimõtteliselt on sellel kolm etappi - üks viib monasterio de armenteirase juurde, teine vilanova de arousa'sse ja kolmas on sealt samast kohast paadiga (täitsa ametlik! Ja paat sõidab korraks avamerel ja sealt edasi mööda Rio Ulla't)Pontecesures'esse ning sealt edasi taas jalgsi Santiagosse. Viimane osa (see paadiga läbitav lõik) on just kui ka legendiga seotud ehk mida mööda siis apostli surnukeha santiago aladeni toimetati (Sea Trail - the origin of all the trails) ja sellest ka nimetus spirituaalne. Legende on samas mitmeid. Osad räägivad ka ju, et St.James'i keha uhuti Hispaania kaldale kaetuna kammakarpidega. Igatahes mu kaart/lendleht ütleb selle nimeks "Variante espiritual" del Camino portugues. Ja paadimees on üks kindel, kelle kontaktid saab kas turismiinfost või siis samal teel olevates alberguedes on ka olemas (ta räägib hispaania keelt ainult - minu vestlus oli temaga enam vähem järgmine "Mañana dos peregrinos - si?" Aga aru ta sai ja kinnitas ka. Ja paat on väike, enam vähem 10 inimest - meid oli 8 kokku seal ja edasi oleks juba ebamugav ehk

Üldisel see tee on juba tore selles osas, et me ei läinud kordagi suurele teele ja loodus oli seal super. Nii et arvestada võib mõnusa matkaga. Ratturitele ei soovita, võib väga ebamugav olla.
Äkki sellest mingit abi?! Kui peaks küsimusi tekkima, siis vastan meeleldi.

Artur

Aitäh, Artur, lihtsalt oli huvi, ise käisin liiga vara, 2009, Portost Santiagosse keskmist teed pidi. Rannikutee oli foorumite järgi nii nõrga infrastruktuuriga, et rändurid keerasid otsa ringi või leidsid teised teed. Mulle Portugali tee ei meeldinud, aga rannikutee jäi veidi kripeldama, nii et mine sa tea. Nüüd leidsin täpsustatud nimetuse järgi ka netist palju materjali. Igatahes väga tore, et sellest kirjutasid!

Tere head rändurid, jagan teiega väikest teadet:

 1. aastal saime valmis Eesti Jaakobitee kodulehe camino.ee. Nüüd, 2015. aastal jätkame uue hooga ning oleme ette valmistamas järgmist suurt ja olulist sammu.
  Kui siiani oleme toimetanud MTÜ Jaakobiõed (see hõlmab endas ka meie teisi tegemisi) alt, siis siis praeguseks on caminoga seotud ettevõtmised sellest igas mõttes suuremaks kasvanud

Sellest tulenevalt on loomisel Eesti Jaakobitee Sõprade Selts, mille eesmärgiks on välja arendada ja maha märkida Eesti Jaakobiteed ning ühtlasi olla ametlikuks eestipoolseks partneriks teistele organisatsioonidele, kes maailmas Jaakobiteed esindavad.

Seega, kui Sa soovid olla camino suursaadik Eestis, jagada oma kogemusi ja olla uutele palveränduritele mentoriks, aidata luua meie enda Jaakobiteed, mida saaks kõndida siinsamas kodumaal või muul viisil panustada ja kaasa mõelda, oled oodatud meiega ühinema.

Eesti Jaakobitee Sõprade Seltsi asutamine ja esimene kohtumine toimub pühapäeval, 1. veebruaril, Tallinnas.
Orienteeruvaks kellaajaks 14.00 - 16.00
Päevakavas on juba ka esimesed teemad: Eesti esinduse loomine Santiago de Compostela teele, kas, kuhu, milleks (ettepanekud ja mõtted) ning palverännu teemalise konverentsi korraldamine.

 1. veebruari kohtumise koha osas oleme hetkel pakkumistele avatud, nii et kui kellelgi teist on võimalik kasutada mõnda ruumi, mis oleks selliseks koosviibimiseks sobilik, andke palun teada.

Jakobiõed Jane ja Epp

Kas jakobiõed võivad lähemalt valgustada Camino Europeo ehitust? Kas MAP (International Explorers Agency) tegeleb ka Eesti tee ettevalmistamisega? Camino Polaco lehel hõisatakse aastaid, et tee algab Eestist ja kunagi mainiti ka aastarvu (2014?), aga enam seda ei leia. http://www.santiago.defi.pl/index.php?i=artykul&kod=map_en

Tere, vanaema,
see projekt oli jah hästi aktuaalne, ja hea, et Sa seda praegu meelde tuletad. Olid Saksamaalt inimesed, kes otsisid eestlastega kontakti, aga tol hetkel jäi asi vist pooleli. Aga idee, et jaakobitee algaks Eestist ja läheks läbi Läti, Leedu, Poola on endiselt ka siin, Eestis, üleval. Nii et Sinu antud link on hea, saame uurida, kuidas selle projekti seis on.
Kui on mõtteid-ideid-plaane, kuidas projekti arendada, võta ühendust jaakobitee@gmail.com. Ka on meil veebileht eelmise aasta lõpust http://camino.ee
Kaunist aega! Jane

Idee ideeks, infrastruktuuri väljaehitus nõuab suurt rahastust, et ei peaks kõndima mööda autotee serva või talumehe põlluäärt, et ei peaks jooma kraavivett jne jne

Jah, täitsa nõus, vanaema, et mingi hulk rahastust kulub ikka marjaks ära.
Samas, viis aastat igasuvist eksperimenti Eestimaa teedel Jaakobi kirikust Jaakobi kirikusse ütleb, et teeveerel annab kõndida küll, kui valida võimalikult kõrvalised teed ja rajad. Muidugi, suurtel teedel on ebamugav ja tuleb olla väga tähelepanelik (kui neid kuidagi vältida ei saa). Ehk siis olemasolevat teede-radade võrgustikku annaks hästi kasutada. Kraavivett ei pea jooma - piisab, kui ise oma veevarude eest hoolt kanda ja lahkeid inimesi leidub ikka, kes oma kaevu juurde lubavad või poemüüjaid, kes seljakotiränduritele on valmis pudeli puhast vett täis valama.
Praegugi rändavad välismaalased Tallinnast mööda Via Balticat Pärnu suunas, ja saavad kuidagi ka meie kehva infrastruktuuriga hakkama :) Paaril korral oleme ka Pärnu-Jaagupis sellistele ilmaränduritele öömaja pakkunud :)

Hei

Kas keegi on käinud ka Via Francigenal jalutamas ja tahaks oma kogemusest rääkida?
Või äkki Voie Littorale?
Või siis Via della Costa?

Käisin eelmine suvi Prantsuse teed, kokku 20 päeva. Esimese poole sellest kahekümnest päevast koos väga hea sõbra/lähedase inimesega. Teise poole olin üksi.
Ei lisa oma kirjutises midagi sellist, millest siin juba korduvalt on kirjutatud ning millega ka mina nõustun. Lisan aga infot, mis on erinev enamuses eelnevates postides sisalduvast ja mis võib ehk kellelegi kasulik olla.
Esmalt suvi (juuni kuni september) ja jalanõud. Millegipärast käib tervest teemast läbi valdavalt klassikalise matkajalanõu soovitus. Külmal/märjal ajal jah, aga suvel kindlasti sobib paremini kaalult võimalikult kerge/mugav käima, olgu selleks siis käimise/jooksmise tossud või nagu minul endal - Ecco Biom Lite 1.1 vabaajajalatsid.
Lisan veel seda, et vältimaks probleeme jalgadega, soovitan iga tunni-poolteise järel teha 10 minutilisi pause. Võtate jalanõud/sokid jalast ja puhkate/lasete jalgadel hingata. Nii ma ise tegin ja ei ühtegi probleemi jalgadega.
Käimiskepid - ise ei kasutanud ja ei pidanud ka vajalikuks. Aga kindlasti oleks kasu neist näiteks libedaga laskumistel või siis inimestel, kelle vorm on "kehvapoolne". Nägin üsna palju käijaid (igas vanuses), kellel need olid, aga kes ei osanud neid kasutada, ehk siis neist ei olnud kasu (või polnud vaja), need lihtsalt "lohisesid" ballastina kaasa. Plussid-miinused kokku liites-lahutades, siis ei võta neid ka edaspidi. Äärmisel vajadusel saab kohapeal peregrino kepi osta või ise valmistada...
Vesi - esiteks veepudelid. Kindlasti ei ole vaja "spordipoest" mingit fäänsit, spetspudelit reisile osta. Või siis seljakotisisest joogisüsteemi. Puudub mõte/vajadus. Ise kasutasin tavalisi 0.5-0.7 liitriseid mahla/limonaadipudeleid, soovitan. Veevõtukohti on piisavalt tihedalt. Mõned postitajad varem siin teemas on kahelnud, kas suvel ja keskpäeval annab kõndida. Annab täiesti vabalt, ka inimesel, kes oma meelest kuuma väga ei kannata. Kogu point ongi piisavalt/pidevalt vett tarbida (kui janu on, siis on juba hilja!) ja mingit peakatet kasutada, mille soovitan ka iga veevõtukoha juures vee all märjaks teha. Ja ei mingeid probleeme palavuse/päikesega...
Esmaminejatele "hoiatuseks" - teeääred/peatuskohad on vahel üsna räpased (minu meelest), vähemalt Prantsuse teel. Täis plastpudeleid, salvrätikuid ja muud. Kõik ei ole nii ilus/ideaalne, kui olnute juttudest võibolla mulje on jäänud. Üha rohkem käib Caminolt masse läbi ning üha rohkem on nende hulgas ka inimesi, kes ei hooli...
Kui kauaks minna, just esimesel korral? Soovitan paariks nädalaks, peaks olema kõige optimaalsem variant. Kui meeldib, saab alati uuesti ja võimalusel kauemaks. Aga on kindlasti inimesi, kellele selgub, et see "tee"/formaat pole neile. Ja sel juhul kohe esimene kord paika pandud kuuajaline kulgemine ei paku tegelikult rahuldust/muutub mingil hetkel tüütuks...
Tempo kohta - "õige" võib olla erinevatel inimestel erinev ja ka ühel inimesel erinevatel päevadel varieeruda. Kes "tormab" selle tee läbi, praktiliselt ümbrust märkamata, kes aga näeb/fikseerib ja naudib kõike enda ümber, mõnikord ka "rajalt" natuke kõrvale kaldudes. Nii kujunevad ka päevateekonnad erinevaks. Proovisin ka ise neid erinevaid "formaate", läbides näiteks 40km vs 15km... Ehk siis tegelikult pole võimalik, eriti esimesel korral, ideaalset läbimisteekonda paika panna. Kui just ei pea. Kui aga saate, ärge planeerige liigselt, tundke ennast võimalusel vabana. Tavaelus liigute nagunii kes rohkem, kes vähem mööda "rööpaid"...
Nüüd "sotsialiseerumisest" ja toredatest inimestest, sõprusest ja muust taolisest. Inimesed on erinevad. Kolmandik meist on (väidetavalt) introverdid ja neist osa veel eriti "radikaalsed" introverdid. Mina üks nendest. Ehk siis ma olen praktiliselt "erak". Asi pole suhtlemisoskuses, kui vaja, suhtlen vabalt. Aga ma ei taha. Sellest tulenevalt oligi minu jaoks Camino (ainukeseks) negatiivseks aspektiks inimeste paljusus, nendega kokkupuutumine. Jäädes/valides ööseks albergued, jõudsin ma lõpuks selleni, et valisin alati peatumispaiga (võimalusel), kus ühes magamisruumis koos oli võimalikult palju inimesi. Ehk siis sai jääda "anonüümseks", ei pidanud suhtlema. Väiksed "neljased" toad olid minu jaoks piin. Ja ma ei võtnud kunagi osa õhtustest/hommikustest koossöömaaegadest.
Tegelikult aga kohtasin ju minagi mõned korrad inimesi, sugulashingi, kellega oli mingi seletamatu side või suhe või sobivus, äratundmine, kerge suhelda...
Ehk siis eelneva põhjal - kui sa ei tunne ennast sellel teel nii nagu "kõik", ei joobu inimestest, ei sõbrune kõigiga, ei tunne ennast "ühtse pere" liikmena, siis pole hullu. See on normaalne, on teisigi selliseid.
Ja kui oled üsna eraklik, siis tegelikult võimalusel soovitan minna kellegagi koos - mõne väga hea sõbra, lähedase, pereliikmega. On kergem, kui üksi (kuigi esmapilgul võib see tunduda vastuolulise soovitusena). Seda kogesin ma ise väga selgelt. Piisava finantsi puhul on eraalberguedes võimalus võtta ka privaatne tuba. Või siis minna telgi/hammockiga näiteks, et rohkem sõltumatu/eraldi olla.
Endalgi plaanis tagasi minna, sest tegelikult ju väga meeldis, välja arvatud juba mainitud "sotsialiseerumise" aspekt...

Palun aidake nüüd keegi vanaema ka! Ma ei saa hakkama nii labase asjaga nagu alsa.es -st pileti ostmine (Pamplona - SJPdP), see on mu reisi ainus puuduv lüli. Kõigepealt ei lase ta mul sisse logida, kasutajanimi või salasõna olevat vale. Tundub, et ei meeldi ID kaardi number, mida küsitakse kasutajanimeks, salasõna peaksin ikka saama ise valida. Olgu peale, ostaks pileti ilma sisse logimata. Küsib dokumendi andmeid siiski ka krediitkaardi juures. Ma ei tea, kas ID kaart on NIE või NIF, olen proovinud mõlemaid, aga häda tundub olevat numbris. ID kaart algab AA ja järgneb seitse numbrit. Õpetab, et number peab olema kujul kaheksa numbrit ja üks täht. Panin oma AA lõppu, siis konstrueerisin 8 numbrit ja lisasin A, aga see sohk ka ei meeldinud. Peale NIE ja NIF on olemas ka variant pasaporte, aga meie passi number on samuti 2 tähte ja 7 numbrit.
Kas keegi oskab aidata?

Ega eriti aidata ei oska. Ostsin märtsi algul online 2 piletit alsast Sevilla-Lisboa. Sisse söötsin nimed, passi nr ja krediitkaardi numbrid.Ei tule ette ,et oleks mingeid tõrkeid tekkinud. Bussi minekul bussijuht passi vastu huvi ei tunne, heal juhul heidetakse hajameelne pilk pileti A4 väljatrükile.

Aitäh, Tera, kas mäletad, kas sisse ka logisid?

Ei loginud, proovi korra seda lehte https://www.alsa.es/rutas/rutas-2.htm Klõpsad sobivale sinisele ruudule ja lööb ette pileti ostmiseks algandmed. Ma isegi ei mäleta, mis lehelt ma täpselt sisenesin.

Head rändurid, Pärnu-Jaagupis Pärnumaal toimub 24–26.07.2012 V Jaakobitee Palverändurite kokkutulek, kuhu on oodatud Santiagos juba käinud või veel minevad rändurid :)

Täpsem info:
www.camino.ee
https://www.facebook.com/events/763000747148003/

Heade soovidega,

Jane

Kas keegi on käinud ka hiljuti Põhjatee täispikkuses läbi? Kaua selleks aega kulus, pikki päevi tegite?
Kuidas sellel teel on olukord kohtadega, kuhu vajadusel saaks ka telgi püsti panna?

Sôltub palju oled vôimeline kôndima korraga ja mis kiirusel. Oma kogemusest tean, et 30-35 km päevas läbida pole väga raske. Telkimisega on nii, et see on keelatud tegevus ilma maavaldaja loata. Kuigi sellest on ka üleastujaid on siiski see minu arvates suhteliselt môtetu tegevus. Alberqued pole kallid ja ka pesemis vôimalus jne.

Palju on mõeldud, vähem loetud. Üleeile lugesin foorumi postitused Camino teemal läbi.
Eile kell 18:10 ostsin lennupiletid Bilbaosse, 18:50 seljakoti, hommikul bussipiletid Tartust Tallinnase ja hetkel istun Frankfurdis. Reisikindlustuse tegin alles praegu.
Mõttes on sõita Iruni ja hakata Põhjateed mööda astuma.
Midagi rohkem ette planeeritud ega bronnitud ei ole.
Loodan ainult, et mitte kõik albergued ei ole offseasoni pärast kinni.

Tripikad räägivad
Eesti suurim reisifoorum. Küsi siin oma küsimus või jaga häid soovitusi