Palveränd, Santiago de Compostela vol3

Kas kellelgi on pakkuda Põhjatee kaarti või raamatut, võib olla saksa või inglise keeles. Reisile 27. mail, marsruudiga tutvusime netis, aga tahaks midagi käes ka hoida. . . . Trip.ee liimis palverännuhuviliste vana teema ka siia uuemasse postitusse: http://trip.ee/node/47934 Soovime edu ränduritele ;) Buen camino!

Aga prindi värviprinteril www.mundicamino.com lehelt etappide kaupa line/outline kaardid, löö klõpsti kokku ja hoia peos. Väga head, saad ka leheserva märkusi teha juba enne reisi. Olen mõnel korral kaaskõmpijate inglise ja ülitäpsetest saksa raamatutest segaduse hetkel tuge otsinud, aga mind on see juhendamine "kaks sammu vasakule, kolm sammu paremale" veel rohkem segadusse ajanud, et kas nüüd mõeldakse rajakest vasakul pool põõsast või paremal. Avara pilguga ringi vahtides näeb nii nooli kui ka elu laial rinnal, pidev nina raamatus käimine pigem rikub vaba rändamist. Lisan, öömajadest meeldib mulle kõige enam ning prindin kaasa www.jakobus-info.de, sealt vaata Unterkünfte an den Pilgerwegen. Ka http://www.caminodesantiago.me/board/el-camino-del-norte/topic6397.html

Head rändurid, kes te olete Santiagos käinud või plaanite veel minna, kutsun teid kokku saama -

Tere Kas mõni eesti rändur sel aastal augustis plaanib Caminole minna? Ise olen minemas prantsuse teele!

Hei Kaits: Mina plaanin minna augusti keskpaigas. Samuti prantsuse teele;) elery1@hot.ee

Mina lähen septembris Portugali teed.

Infoks neile, kes veel ei tea, Facebookis on Eesti Jaakobitee Palverändurite grupp: http://www.facebook.com/pages/Eesti-Jaakobitee-palver%C3%A4ndurid/122714957790207#!/pages/Eesti-Jaakobitee-palver%C3%A4ndurid/122714957790207

Kas keegi teab Lõuna-Prantsusmaa, Põhja-Hispaania WMS serverite aadresse soovitada? Sept lõpul Prantsuse teele ja oleks soov enne mingid teekonna kaardid kokku sättida.

Palverännak Santiago de Compostela

Tere palverändurid!

Plaan minna märtsi keskpaigas. Probleem selles, et aega on vähe – 5 päeva ja ca 100km võiks ära teha. Rohkem puhkust lihtsalt ei saa. Lugesin siinsed teemad läbi. Tundub, et Põhjatee ja Prantsuse tee viimased 100 km on sama marsruut ja suht igav.

Seetõttu kaalun kas Portugali tee või Fisterre – Muxia tee. Portugali tee kohta olen leidnud infot. Aga on keegi käinud ka Fisterre-Muxia rajal? Kuidas muljed on?

Ootaks ka Portugali tee kohta veel infot kui keegi hiljuti käinud on. Tänud ette!

Meie sõitsime Santiagost Fisterrasse bussiga, sinna imekaunisse väikelinna jäime pidama lausa 3-ks päevaks ja oleks veelgi olnud, väga mõnus paik!:) Aga..tahtsin öelda, et kogu tee, mis bussiaknast paistis, tundus küll väga maaliline ja ahvatlev, igatahes, kui kunagi veel sinnakanti minek, tahaks raudselt sellesama 100 km Fisterrani just jalgsi ära teha:)

Tänan kikiemme! Küsimus veel, et millise transpordiga kõige mugavam on Barcelonast Santiagosse saada?

Kõige mugavam on lennukiga, mõni tund ja kohal. Järgneb rong, aga hinnad olid kõrged ning siis buss ( augustis oli bussipilet ca 47 €)! Bussiga olen ise 2 korda Santiagost Barcelonasse sõitnud ja see mugav ei ole ca 16-17 tundi. Kui 5 päeva aega siis kaotad juba sellega suure osa. Buen Camino!

Hispaania siselennu pileteid vaata www.vueling.com

Soovitan vaadata Ryanairi lende Barcelona El Prat-Santiago De Compostela. Tundub, et lendab isegi 2x päevas, hind bussipiletiga samas klassis või isegi odavam. Ise 2 korda osaliselt Prantsuse teel seigelnud, bussiga Põhjatee linnades ja Fisterras käinud. Buen Camino!

Bussipiletid on võimalik läbi neti ette osta, piletid ei ole küll kõige odavamad, kuid kui jälgida ja pikemalt ette osta, siis saab need päris hea hinnaga.

Info busside kohta:

https://www.alsa.es/portal/site/Alsa/

Kas siis bussipileti hind sõltub ka ajast? Ma vaatan alati bussiühendused ja hinnad enne lennupileti ostmist ära ega ole täheldanud hinna tõusu. Ette ei ole julgenud osta. Esimesel korral 5 a. tagasi juhtus, et Tallinnas muudeti lendu, jõudsime Madriidi 2 h hiljem ega jõudnud valmis vaadatud bussile, pilet oleks raisku läinud. Teistpidi, lähim buss oli ka välja müüdud, kui bussijaama saime, see oht on ostmata jätmisel. Praegu on mul sügiseks piletid Bilbaosse ostetud ja buss Pamplonasse vaadatud.

Plaanis võtta Prantsuse tee algus mai esimeses pooles ette, planeerimine tundub aga päris keeruline, ehk oskab keegi mõnele küsimusele vastata.

 1. Kuidas jõuda Saint-Jean-Pied de Porti? Ise leidsin odavaima olevat bussiga Riiga, sealt Londonisse, Londonis tuleks öö lennujaamas veeta, edasi Biarritzi, sealt rongiga SJPdP-i. Öö tuleks veeta kohapeal mõnes hotellis, hommikul alustaks teed. (kuidas kohapeal majutusega üldse on mai alguses, kas tuleks ette broneerida?) Tundub keeruline ja pikk olevat, milliseid marsruute teised kasutanud on?
 2. Kuidas mai algus üldse sealkandis on? Peaks olema päris soe juba aga mitte tipphooaeg? Mäed on läbitavad?
 3. Plaanis on käia 20 km päevas (tundus algul liiga vähe, aga rohkem vist ei soovitata), umbes kaks nädalat. Lõpetaks siis kuskil Logrono ja Burgose vahel, ehk isegi viimases. Sealt peaks saama Madridi mõne bussiga tõenäoliselt, Madridist peaks kuidagi ikka koju saama. Kas selline plaan tundub OK?
 4. Kui lihtne on õhtul leida öömaja? Siit lugedes tundub, et üldiselt ei ole probleem.
 5. Kui lihtsalt kõhu täis saab? Jääb odavaid söögikohti teele piisavalt või tuleb mõnest poest kraami juurde osta ja võileibu vms süüa.
 6. Milline võiks olla eelarve, ehk siis see mis lennu ja bussipiletutele lisaks tuleks arvestada. Ehk leiab keegi aega vastata, eriti vajaks abi transpordi planeerimisel.
 1. Mõned aastad tagasi sõitsin samal viisil SJPdP-i. Sealt on palverännu büroost -„Accueil Saint Jacques”, Rue de la Citadelle 39- sobiv ka matkapass ja esimene tempel ning rännukirjeldus võtta. Asusin kohe teele, sest 1)sinna jõuab kohale varasel õhtupoolikul, mis seal niisama aega viita, 2)pelgasin Püreneede ületamist 22 km ühe päevaga, aga nii sai 8 km tõusust juba tehtud, ööbisin Orissonis. Olen nimelt ebasportlik ja 60+. Unusta hotellid, kui tahad ööbida, siis mine algergue, mais kohti küllalt.
 2. Mai algusega peaks kõik korras olema.
 3. Kui sa siin üldse ei harjuta, on esimesed päevad ehk 20 km paras. Minul on kujunenud päeva keskmiseks 26-27 km. Väga individuaalne. Kas sa siis kohe tagasilennu pileteid ei võta? Logronosse on 160 km ja Burgosesse 280 km. Ära looda "mõne bussi" peale, kontrolli busside graafikud, niisamuti lennuvõimalused, kas minna just Madriidi või hoopis Bilbao, Santander vm.
 4. Prantsuse teel on alberguesid tihedalt ja sul ei ole tipphooaeg.
 5. Kõhu saab täis lihtsalt. Lõunaks tasub võtta "menu", mis tähendab kolme rooga koos veini või veega vabal valikul, hind 7-12 eurot. Igas albergues ei ole kööki, et ise hommikut-õhtut teha. Võid teha alberguede nimekirja enne reisi vastavad märkmed, siis tead kus midagi poest kaasa osta või kohvikus süüa. Igas külas pole ka poodi või kohvikut, aga üldiselt ei ole see mure koht, jäta end püha Jakobi hooleks. Kaevusid on teel iga mõne km järel.
 6. Päev 25 eurot, aga saab peenemalt läbi ajada ja luksuslikumalt rändu nautida. Pakutakse ka arvestust 1 km võrdub 1 euro.

Pane tähele, pärast Ayegui pöörad vasakule, siis sattud maailma ainsa vabalt keeratava veinikraani juurde - klooster Irache.

Kui oled teemat lugenud, bussi-rongi-öömaja veebiaadresse on mitu korda antud. Kui jääd hätta, küsi veel.

Veidi hilinenud tänud vanaemale vastuse eest. Lennukipiletid on nüüd ostetud, 2. mail lendan Riiast välja, 16. Bilbaost läbi Londoni ja Riia tagasi. Käimiseks jääb 11 päeva, täpselt üks päev vähem kui Mundicaminol soovitatud teelõike kasutades vaja läheks (loodan siiski Burgoses lõpetada). Eks pean siis paar lõiku pikemad tegema kui soovitatud, väiksemates kohtades paistis öömaju ainult vähem olevat, enamikes 1 või kaks. Rong jõuab SJPdP-i 19.30, sel kellaajal vist ei julge enam teele asuda. Rongi kohta oleks küsimus, kas pilet tuleks ette osta või saab ka kohapealt? Sama busside kohta Burgosest Bilbaosse? Busse läheb 4 korda päevas (lisaks veel mõned „ringiga minevad bussid“), kas samal päeval ostes võib piletist ilma jääda? Ma ei tahaks tegelikult piletitega ajakava väga ära piirata.

to acer: Lennugraafikud on muutunud, ära vastu ööd jah teele asu. Tavaliselt minnaksegi üle mäestiku ühe päevaga. Anna siis teisel päeval hõlpu. Küll sa jõuad. 1 või 2 öömaja, ega sa üle ühe ei vajagi! Kui kohad täis, siis leitakse tavaliselt madrats või variant, maikuu alguses eriti ei usu. Piletite etteostmine on trikivärk, mina ei ole julgenud osta, et raisku ei läheks. Sul on argipäeva sõidud, loodetavasti ei ole nii täis kui reede õhtul. Rong oli mul pooltühi, bussid on täiemad olnud. Head reisi ja pane ikka 2 paari sokke, et jalgu kohe villi ei aja!

Veinikraani kohta (valik - vino i aqua): pühapäeviti see ei vulise! Samas on veiniautomaat, kus euro eest väikese nipli saab lunastada.