Passi taotlemine

Millised moodused on reisiparanoia all kannatavatel inimestel dokumendi (pass siis) taotlemisel keelduda sõrmejälgede andmisest?

Milleks reisiparanoia all kannatavale isikule reisidokument ehk pass? Saab rõõmsalt läbi ajada ka ID-kaardiga ju, pass pole kohustuslik.

Selline võimalus on üksnes tõendatud terviseseisundi tõttu, mis ei võimalda daktüloskopeerimist (daktüloskopeerimine = sõrmejälgede võtmine)

Isikut tõendavate dokumentide seaduse § 11-6 lg-d 5 kuni 7:
(5) Kui isikul puuduvad kõik sõrmed või tema püsiv terviseseisund ei võimalda teda daktüloskopeerida, siis seda ei tehta. Terviseseisund, mille tõttu isikut ei ole võimalik daktüloskopeerida, peab olema isiku poolt tõendatud. (6) Kui isikut ei ole ajutiselt võimalik tema terviseseisundi tõttu daktüloskopeerida, siis seda ei tehta. Terviseseisund, mille tõttu isikut ei ole ajutiselt võimalik daktüloskopeerida, peab olema isiku poolt tõendatud. (7) Kui isikut ei ole ajutiselt võimalik tema terviseseisundi tõttu daktüloskopeerida ja seetõttu ei ole võimalik dokumenti sõrmejäljekujutisi kanda, ei tohi isikule väljaantava dokumendi kehtivusaeg ületada ühte aastat.

id kaardiga ei saa väljapoole euroopat ju.

Sa leota näppe miskis karvakasvu soodustavas asjas. Näituseks Riitsinusõlis, siis lähevad näpud karvaseks ja ei saa näpujälgi võtta. :-) Toda õli saab siit osta: http://nurmeseep.ee/tooted/riitsinus%C3%B5li

Kui on sõrmejälgede andmise foobia, siis saab seda teha hüpnoosi või narkoosi all:) Või siis on mingi muu põhjus sõrmejälgede andmisest keelduda? Kuidas on reisiparanoia seotud sõrmejälgede andmisega?

Suvel uut passi tehes küsisin uudishimust passiametniku käest et kas tänu sellele et passi jaoks peab nüüd ka sõrmejäljed andma on kasvanud kuritegude avastamise protsent. Muidu jutukas passiametnik vaid naeratas salapäraselt selle küsimuse peale. Nagu Mona Lisa :)

johhaidii, ma võin sulle suure saladuse avada:) Tegelikult on passi tatolejatelt kogutud sõrmejäljed hoopis teises andmebaasis kui need, mida politsei pättidelt kogub ja kuritegude lahendamisel kasutab. Kuigi nüüd 1.augustist tohib ka neid jälgi süüteomenetluses kasutada.

(sry, professionaalne kretinism:)

Kuid neid andmebaase võrreldakse omavahel ning see annab võimaluse senini tundmatud sõrmejäljed isikuga siduda.

Tip, mu küsimus nüüd laiendab veidi teemat, aga: MIKS üldse on Eesti passis / dokumendis biomeetrilisi andmeid vaja? Kes ja millal neid kasutavad?

Ma ei eelda, et sa siin trip.ee-s mulle kirjandi kirjutad, viide mõistlikule artiklile oleks aga väga abiks. Isikut tõendavate dokumentide seadust olen lugenud, selle kaaskirja mitte.

Tripp, nagu tead isegi, biomeetriline pass ei ole mitte ainult Eesti teema vaid kogu Schengeni viisaruumi, USA ja paljude teiste riikide oma.

Ametliku ja lühikese vastuse saad siit: http://elik.nlib.ee/?id=6340 ehk siis terrorism, kuritegevus ning ränne on põhjused, miks biomeetrilist passi on vaja.

Kes ja millal neid kasutavad? Sellele küsimusele vastuseks võime jätta kolm punkti ... :)

Iseenesest see et Suur Vend meid pidevalt jälgib ja teab mis meile kõige parem on on praeguse aja paratamatus (tõenäoliselt sedagi kommentaari loevad juba salapärased vilavad silmapaarid :). Meeldib see siis või mitte kuid minu meelest suurendab see siiski üldist tuvalisust. Igasugu hulle on lihtsalt liiga palju tekkinud.

Samas sellise asjaga võib leppida vaid senikaua kuni isikuandmed suudetakse hoida riigi infobaasides ning neid ei hakata kuritarvitama ja nende abil isikuvabadusi piirama.

Biomeetrilise passi sõrmejälgede kogumisel on eesmärgiks isikutuvastamise võimaldamine / lihtsustamine. Põhimõtteliselt tähendab see seda, et selle abil konbtrollitakse isikusamasust, st kas ole dikka see sama isik, kellele pass välja antud. Samal põhjusel nõudis ka USA biomeetrilise passi olemasolu viisalihtsustuse kehtestamisel.

Biomeetrilised andmed ja selliste andmetega passid on märkimisväärselt keerulisemalt võltsitavad.