Jõudsin just USAst tagasi ja tahtsin jagada kogemust. Nimelt õnnestus mul teha isiklik rekord selle aja osas, mis kulub lennukist väljumisele ja immigratsioonist läbi saamisele - 25 minutit. Lennukiks oli kusjuures A380-800, nii et rahvast seal ikka oli.
Nimelt on nüüd mitmetes USA lennujaamades võimalik siseneda riiki APC ehk Automated Passport Control süsteemi kasutades. Seega on 2 saba: eriti pikk neile, kes kogu protseduuri peavad läbi tegema koos immigratsiooniametnikuga ja lühike saba neile, kes saavad APCd kasutada.
Põhimõtteliselt toimib see nii, et lähed kioski juurde, kus täidad ära sama info, mis muidu kirjutad lennukis antavale sinisele paberile, skännid sisse passi, teed pildi, annad sõrmejäljed. Vastu saad paberilipaka, kus su pilt ja info peal. Lähed astud veel immigratsiooniametniku juurest läbi (väikses sabas ilmselt võib oodata, aga kindlasti pole nii hull kui see üldine järjekord), kes su paberilipaka valideerib ja ongi kõik.
Kioskis info sisestamine oli võrdlemisi lihtne. Paar kasutatavusprobleemi jäi silma, aga juures on inimesed, kes aitavad, kui hätta jääd. Sõrmejälgede skännimisel pead valima, kas parem või vasak käsi, lihtsalt instruktaaž ekraanil polnud kohe kõige selgem (samas mul oli 12h lend ka selja taga, eksole)
Soovitan vanast harjumusest mitte sabasse seisma minna ja ikka modernseid vahendeid kasutada :)
Kioski kasutamise tingimused:
Sul on kehtiv ESTA (mis mõistagi eeldab sobivat passi) Sa oled USAd külastanud vähemalt ühe korra alates 2008. aastast
Lisainfo ja lennujaamade nimekiri, kus see toimib: http://www.cbp.gov/travel/us-citizens/automated-passport-control-apc
mul kulus samuti 25min voi vahemgi, selleks , et kiiremini passikontrolli labida, peaks lennukist rutem valja saama ja kiiremini passikontrolli liikuma, enne kui rohkem rahvast sinna jouab. Teine nipp on see, et lastega reisides passikontrollis natuke jonni, ja oledki jargmine passiontrollis. Hiljuti uletasime 3 korda USA piiri, ja ainult esimesel korral laks ule 30min, jargmistel kordadel saime 25min voi kiireminigi hakkama koos pagazi kattesaamisega.
Eks see enda kiirem liigutamine aitab, aga alati ei sõltu sinust (ei saa häid istekohti ja oledki tagaotsas või saabub samal ajal veel paari teise suure lennuki pealt rahvast, kes seal juba ees on. Just sel viimasel põhjusel olen ma üle tunni seisnud seal kontrollis. Aga no enam mitte :)
Märkasin ka ise kevadel New Yorgis käies seda võimalust, võrreldes tunniajalise ootejärjekorraga passikontrollis tunduvalt kiirem võimalus tõesti. Ise kahjuks ei saanud seda kasutada, kuna reisisin väikeste lastega, kes esimest korda USAs. Õnneks lasti poole järjekorra pealt laste tõttu ette, isegi ilma et neid oleks pidanud pillima sundima ;)
Mu eelmise aasta rekord oli Houstonis pea 3 tundi, enne kui passikontrollist ja seejärel pagasikontrolli(?!?!!) sabast läbi sai. Hea, et edasilennuks oli 6 tundi aega:) Loodetavasti läheb edaspidi libedamalt.
Maxi - kolm tundi? Vau... No järgmine kord kindlasti nii kaua ei lähe :) Mõnda aega ilmselt võib loota sellele, et kõik uuele süsteemile ka pihta ei saa.