Puhkus Agadiris

Tere rändurid! 

Laupäeval toimub lend Marokosse, Agadiri.
Valuutavahetus toimub kohalikus lennujaamas(ei tundu olevat Tallinnas võimalust ka selleks,siinsesse lennujaama pole vaadanud). 
Alguses oli mõte sukelduda täiesti tundmatusse,kuid kuulaks ikkagi natuke maad eelnevalt. 
Pealegi pole eelnevalt soojal maal seigelnud. 
Mida ootasite reisilt ja kas vastas ootustele? 
Kogemused nn turistilõksudega. 
Kuidas toiduga rahule jäite? 
Kas piirdusite ainult Agadiriga ja selle lähiümbrusega või liikusite sealt ka kaugemale kuskile? 
Kui palju raha võiks sinna kaasa varuda? 
Valuuta - kindlasti ära vaheta kohe , seal on esimene vaaluta vahetus kohe passi kontrolli juures , teine on lennujaama fuaees , fuaees on odavam . 

Turg on seal kus saab kollata , hamami soovitan kah külastada , hotellides kallim . Toit söödav.  Turu peal on head puuviljad. 
Raha nii palju kui viitsid kulutada. 
Kui aega piisavalt võib külastada Eussoria - päevast piisab , või Marrakseh 

Dirham pole väljaspool Marokot konverteeritav (nn closed currency). Lisaks ei või kohalikku raha riigist välja viia. 

Toit on ok, taijine`d on väga head. Ise olen käinud vaid Marrakechis (ja kõrbes), kuid Marrakechi põhjal ma Euroopa toitu pakkuvatesse restoranidesse sööma minna ei soovitaks, tase pole see, mis võiks olla. Marrakechis oli alkohol, eriti õlu, kallis. Näiteks 0.3L Casablanca või Heineken oli 5-6 eur, olenevalt kohast. 
Reisikava kokku pannes vaatasin ka Agadiri, ja kuigi sinna ei jõudnud, siis minu eeltöö näitas, et seal pikalt midagi teha pole. Aga eks inimeste ootused ja reisistiilid on erinevad. 

0.3 oli marrakeshis ilusti 4 euriga saadaval restos kesklinnas. 

Muidu oli mingi 2 euri (vist) hotellis ( oli odavam riadi tüüpi hotell kesklinnas turu keskel )  

Soovitan käia Agadiris turul, rannas võtta surfitunde, niisama ringi jalutada ja päikest võtta. Agadirist väljas on üks tore surfiküla Taghazout. Sinna saab nii takso kui bussiga. 
Soovitan sõita päevaks Marrakeshi. Bussipileti saab bussijaamast seest (ära osta bussijaama eest vahendajatelt). Marrakeshis võta hobusega väike tuur, külastada turgu.
Arvestada tuleb sellega, et müüjad on igal pool agressiivsed, kui midagi vaatad ja katsud, siis nad eeldavad, et sa ostad.
Kuna on hooaja väline aeg, siis kindlasti kauple igal pool korralikult. 

Tere!


Käisime (naised/lapsed) paar aastat tagasi. Olles küll palju reisinud, suutis Maroko ikka südamesse pugeda. 

Läksime nn charteriga Agadiri, aga seal trippisime ise. Iga päeva ca 6st üles ja hilja magama (lapsed said lõunaund autos magada). Ca 4 päeva trippi, 3 päeva bassu/rand. Mõned linnad (sh mägedesse) võtsime ekskursiooniga, Marrakeshi jm rentisime auto. Meil tuli juhiga auto odavam, kui bussipiletid. Lisaks hea mugav, sai põnevaid peatuseid teha jne. Googelda natukene ja pane mingi kondikava kokku (eri linnad, vaatamisväärsused, loodus, turud jne). Kui olla vaid Agadiris, siis pole ikka päris Marokot näinud.

Turistilõkse meile ei tehtud ja kuna olime lastega, siis oldi üldse äärmiselt aupaklikud ja muidugi laste vastu ülisõbralikud. Naersime veel, et ärge ära harjuge - Eestisse jõudes joostakse teist kohe lennujaamas üle :)

Kokkuvõttes - ilus värviline ja põnev maa, soe, maitsvad toidud ja toredad inimesed. 

Agadir on kõige läänelikum Maroko linnadest, mida ma nägin. Rannapromenaad väga ilus. Samas ei olnud soe, isegi mitte juuni kuus.


Samas rannas ainuke restoran, kus kaardiga maksta sai, oli McDonalds. Kuna mul oli sularaha vähevõitu, siis sai ainult seal söömas käidud.

Toidupoodides kaardiga ostes miinimum ost 10 EUR eest.

Kui tahad, võid bussiga Marrakechis ka käia. Vaata, et valid õige bussi - sellise, mis sõidab mööda kiirteed. Mitte käänulisi mägiteid mööda. Mul sattus esimesel korral õige ja teisel korral vale buss. Kuigi hind oli sama...

Ise lendasin Rabatisse, sõitsin rongiga Marrakechi ja sealt bussiga Agadiri. Ja siis sama teed tagasi.

Vabandust, soe jah on olenevalt aastaajast :) Me käisime aprilli alguses ja siis oli ikka väga soe (ca 26+ kraadi). Hetkel ilmselt selline enamvähem Eesti kevad/suvepäev (17-22 kraadi).

Ma käisin juunis ja siis oli ainult 25 kraadi

Agadiri teema on siit foorumist korduvalt läbi jooksnud, otsing kindlasti abiks. 


Rahavahetus: lennujaamas on üsna ok kurss, ent vahetada tuleb alles peale tolli läbimist, seal mitu vahetuspunkti. Enne tolli on ka üks rahavahetuspunkt, kuhu kõiki saabujaid lahkelt kutsutakse, ent kurss oluliselt kehvem. Soovitav on mitte liiga palju vahetada - minu kogemuses oli tagasiteel lennujaamas üsna raske vahetada, olgugi et kursid olid väljas, laiutati käsi ja suunati ühte ainsasse vahetusse kehvade kurssidega. Linna pääseb taksoga, fikshind 200 dirhamit. Osad autod parajad parsad, kui teid sellisesse suunatakse, siis keelduge viisakat ja valige endale meeldivam auto. Kui keegi lennujaamas juurde kargab ja oma teenuseid takso leidmisel pakub, ärge tehke välja, muidu hakkab takso juurde jõudes raha lunima.

Agadiris olen käinud neljal korral, seega tean juba täpselt mida oodata :-) meri, päike, normaalne temperatuur, jahe ookean. Paljudel kaupadel pole hindu küljes, neid tuleb kaubelda, normaalne tulemus on ca 1/3 alghinnast või veel vähem. Kohale jõudes tasub väisata kohalikku suurimat Marjane supermarketit (leiab Google Mapsis), sealt leiab umbkaudsed maksimumhinnad ning kaardiga saab maksta. Esimesel korral ostsime näiteks turult õhinaga karbi vaarikaid 4€ eest, samas kui supermarketis olid need 1,5€. Turul käimiseks tasub harjutada tüünelt tüdinud viisakat ilmet, millega seal ringi käia. Väga pealetükkivad seal üldjoontes ei olda.   

Agadir on Maroko mõistes üsna väike, puhas ja rahulik linnake. Enamus elu toimub rannapromenaadi ääres, kaugematesse linna kohtadesse (nt turg, krokodillipark jms) võib võtta tänavalt takso, hind 1-2€. Vältida tasub hotellide ees passivaid myfriende, kõige kindlam on võtta mõni oranž takso (nn petite taxi) ja nõuda taksomeetri käimapanekut. Promenaadi põhjaotsas on Maroc telecomi (IAM) kontor, sealt saab osta kohaliku SIM kaardi internetikasutuseks, kaart maksab ca 3€ ning 2,5 GB internetti ca 2,5€, ostuks vajalik pass. 

Kui Agadir end ammendab (tavaliselt paari päevaga kõik nähtav nähtud), siis võib väljasõite teha. Maroko on rendiautoga liiklemiseks igati ok, eraldi juhti pole vaja võtta. Tüüpilised päevatrippide sihtmärgid on näiteks Taroudant (väga vahva suure linnamüüriga väikelinn) kombineerituna lähedalasuva Tiouti oaasiga, Tizourgane mägikindlus, Souss-Massa rand. Mitmepäevase tripina võib plaanida tripi Agadir-Marrakech-Essaouira (linn + lähedalasuv veinimõis)-Agadir. Marrakechi pääseb mööda tasulist kiirteed. Linnas on üsna hull liiklus, seetõttu võib  jätta auto mõnda linnaäärse kaubanduskeskuse parklasse (nt  Carrefour Targa) ja edasisõiduks võtta takso. Kui liiklust ei pelga, siis võib ka sõita kesklinna ja jätta auto mõnda tasulisse parklasse (googelda parking, ise olen parkinud parking dar sokar). Kui soov vaid Marrakechi kesklinna näha, siis võib sinna sõita ka bussiga, väljub ca korra tunnis, hind ca 10€ üks ots, http://www.ctm.ma/en).

Toit võib olla pisut üheülbaline (põhiliselt tagined), aga kui otsida, leiab häid üllatusi. Mulle olid huvitavamateks elamusteks veinimõis Le Domaine du Val d'Argan Essouira lähedal ning Les Alizes Mogador restoran Essaouiras (mõlemad leiab googeldades). 

Lisan eelmis postituse juurde SIM kaardi saad praktiliselt k]ikidest v'ikses toidupoodidest . Meie v]tsime seal , kuna AIM kontror oli kinni ja kõik töötas , samuti kui net sai otsa sai lisa GB osta nendes poodikeses . 

Ja lisaks veel selle kauplemise juurde - 10 aastat tagasi oli kauplemine ja räige kauplemine . Tiriti sind kohe juurde ja hakkati kauplema . 
Eelmine aasta pilt oli selline : 
1) Agadiri turu peal puuviljade hinnad lasti minimaalselt alla. 
2) Agadiris sai kaubelda ainult nahk kohvri osas , kuid mitte 2-3 kordselt 
3) Eussorijas ühtegi korda keegi ei tulnud midagi pakkuma kõik rahuikult ootasid 
4) Marrakeshis sama lugu turu peal ühtegi korda keegi ei tirinud ja ei hakanud asju pähe määrima 

Esimene kord olin marokkos  2006 ja siis oli see eksootika , eeslid räige kauplemine ja nii edasi . Hetkel on puhas , vanu taksosi pole , eessleid mediinas pole , kauplemist pole :) 

Muideks VÄGA soovitan - kui ostate mahlad tänava peal siis ärge laske panna sinna jääd . Samuti ärge ostke seal kus pole nähakus kohast teile valatakse see mahl . Nõudke 2-3 apelsiini , greibi teie silme all teha ja valada

Tõsi, SIMi pakuvad ka mitmed väikepoed, ent kui ühes neist proovisin osta, siis läks neil pikalt aega et kaarti registreerida, vaatasid mu passi nagu ilmaimet. Ka võib neil hind kõrgem olla, kuna võivad vahendustasu võtta. Teisalt kipuvad AIM kontorid riigifirmale tüüpiliselt tõepoolest tihti kinni olema. Lisaks AIMile on seal kaks teist operaatorit, aga hinnad neil samad, ent võrk võib maakohtades kehvem olla: https://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Morocco.

Kui vanu aegu meenutada, siis 10 aastaga on seal tõesti elu edasi läinud, vanad mersud asendunud uuemate Loganitega ning isegi agulis on prügi sorteerimise konteinerid. Mõnusa kliimaga ning parasjagu eksootikat pakkuv sihtkoht, eriti lastega reisijatele, on ta aga endiselt. Ning mõningane prantsuse keele oskus tuleb väga kasuks :-)

Suur tänu kõigile vastanutele!

Esialgne plaan on paigas ja sisemine Columbus on valmis seiklusteks. Poole veedan Agadiris ja selle ümbruses, teise poole Marrakechis.
La choukran ehk tänan ei, on abiks kuid kindlasti saab ka kaubelda piisavalt. 
Edu teile siin külmal maal!(külma ei tasu karta) 

to Buldooza 

Meil oli vastupidine kogemus nende SIMidega , AIM kontor oli kinni ja võtsime promeenadi peal väikses poes , hind oli väga soodne  ei mäleta kas pidime üldse passi näitama . Pealgi kui paar päeva hiljem nett sai otsa , siis saatsin lapse telefooniga sinna ja pandi lisa 5GB peale