Rahavahetus Mehhiko

Tere! Olme peagi Mehhikosse minemas ning sellega seoses tahtsin uurida kus ja kuidas oleks kõige mõistlikum raha vahetada!

Tere vastu

Kuidas praegu, ei tea, minu kogemus pärineb 2015 a. lõpust.
Pangad, ATM-d, rahavahetuspunktid.
Analüüsi küll ei teinud aga kõhutunde järgi ehk rahavahetuspunkt (samas, nende omanike marginaalid võivad olla erinevad).
ATM-st võttes tuleb arvestada automaadi teenustasu, tollal oli 30,74 peesot või osades veidi suurem, automaadi väljastatavat maksimumsummat, mälu järgi osadel isegi alla tuhande peeso, teistel kuni n. 10000 peesot ja kodupanga marginaali (SEB-l praegu 1 euro + 2,5 % tehingusummast, millele lisandub 1% konverteerimistasu).
Cancuni südalinnas olles peaks ümbruskonnas olema nii punkte kui ka ATM-e ja ehk ka pangakontoreid, saab võrrelda ja leida endale opt. valik.
PS. Kodupanga marginaal tasuks enne reisi selgeks teha.
Kuskil 4-5 tärni hotellide piirkonna hotellis nägin ka eurosid ja dollareid väljastavat pangaautomaati, kuulus vist Santaderile, vaat sellisest tasuks eemale hoida, on nagu piiks-piiks laen oma eri tasudega.

Eile võtsin Playa del Carmenis ATM-ist ja tuli soodsam kui kohalikus rahavahetuspunktis.

Teenustasu arvestasite, n. SEB-i väljavõttel eraldi rea peal, mitte selle tehingu juures? Samas ega ei vaidle, äkki seal, arvestades konkreetset panka ja punkti, on tõesti nii.
Ungari, kust sai just tuldud, ei ole Mehhiko aga finantshärrade loogika ehk sama.
Kõige odavam ehk maksta kaardiga, 1 % maksumusest, kuigi lisaks veidi EKP omast erinev kurss, n. mina sain EKP kursiga ostude väärtuseks 5,37, 10,45, 14,49, SEB 5,38, 10,48, 14,54.
Teisele kohale platseerus kohalik rahavahetus, kätte sain üle 98 % lähtudes keskpanga kursist. Oleks suurema summa vahetanud, oleks protsentuaalselt veel rohkem saanud. Samal tänaval oli ka teine punkt, kurss kehvem, kui äkki polnud seal komisjonitasu, sees ei käinud.
ATM, mida ei kasutanud, oleks maksma läinud - vt ülalt.

Panen juurde ka võrdlused (tänase seisuga):
ATM koos teenustasudega tuli kurss 22,2
Eestis Tavid müüb MXN kursiga 21,98 (pluss teenustasu 2 eur)
Kohalikus valuutavahetuses saab EUR-i eest 20,0-21,7 sõltuvalt kohast (ei tea kas sinna juurde läheb ka teenustasu).
Võimalik, et mõnes suuremas linnas on kasulikum USD või EUR vahetada valuutavahetuspunktis kui ATMi kasutada.

Tulin mõni päev tagasi Cancunist. Enne reisile minekut vahetame alati mingi osa kohalikust valuutast Eestis, seekord kuu ennem Tavidis kursiga 22,4. Kohapeal kaardiga makstes, kusjuures mingeid probleeme kauplustes kaardiga maksta ei ole, tuli kurss sama. Samal, meie kohalviibimise ajal, oli Tavidi kurss juba 21,7. Kohalikest valuutavahetuspunktidest parim kurss, mida nägime, oli 21,1. Kui minu kogemuste järgi Tais ja Filipiinidel on kohapealne valuutakurss alati parem, kui Eestis vahetades, siis Cancunis kehvem. Palju see vahe rahaliselt reaalselt on, on igaühe enda arvestada, oleneb ju summadest.

Tulin eile Mehhikost. Mexico City lennujaamas oli eri kohtades üle kümne valuutavahetuspunkti, soodsaim hind oli väljuvate lendude saalis kursiga 22.8, aga ka kehvemad palju ei erinenud, olles 22.6 või 22.7.

Pea kõigis poodides ja restoranides saab kaardiga maksta. Vaatasin just oma väljavõttelt et nt 17. veebruaril oli kaardimakse kurss 22.83. Samas sõltub see sellest, milline on kaardifirma kurss, ise kasutan Revoluti kaarti (www.revolut.com), mille kurssi minu enda kogemuses ükski teine firma seni ületada pole suutnud, samuti puudub tal ka 200€ ulatuses kuus sularaha väljavõtmise teenustasu.

Kui sularaha vaja, siis alternatiiv on ka ATMist võtta. Tavaliselt võtab ATM selle eest vahendustasu, ent enne raha väljastamist näitab alati ära kui suur on see vahendustasu ja küsib et kas oled sellega nõus. Ise võtsin viimati ATMist 14. veebruaril 2000 MXP, automaat lisas juurde vahendustasu 33.35 MXP ja kontolt võeti maha 89.68€, seega reaalseks kursiks 2033.35/89.68 ehk 22.67.

Kokkuvõte: vaheta mingi summa, nt 1500-2000 MXP kas lennujaamas või linnas (mõistlik kurss on päevakurss miinus ca 1,5%), maksa nii palju kui võimalik kaardiga (nõuanne: kui pakutakse makset USD, EUR või mõnes muus valuutas - alati keeldu ja nõua makset Mehhiko peesodes) ning kui sularahavaluuta otsas ja kaardiga ei saa maksta, siis võta ATMist juurde.