Tere! Kes reisinud hiljuti Tais rasedana, kas ja kuidas olete kaitsnud end Zika viiruse eest? Või olete reisi ära jätnud?
Rase või mitte, pole küsimus. Ei saa ka rasestuda, sest olen mees ja mis see siia puutub. Olin jaanuar- veebruar, kesk ja põhja-tais. Putukaid, mutukaid, sääski palju. Kui unustasid ööseks ennast tuhftitada, olid hommikuks kuplas. Õnneks keegi piniseja paha polnud. Tuttav eestlane, kes elab seal juba aastaid oli päeva haiglas tilguti all. Õnneks denguet ei olnud. Zika viirus levibki sääskede ja muude mutikatega. Kasutasin igapäevaselt "Sketolene" repellenti, mida saab igast toidupoest ja apteegist.
On teine teave, et Zika viirus ei ole kuidagi seotud mikrosefaaliaga. Brasiilias sündinud pisipealiste laste emad olid raseduse algfaasis saanud mingit uut vaktsiini.
Mina käisin Tais rasedana 2017 alguses, isegi tegelikult kaks korda. Reisid olid juba varem planeeritud, kuid ma mäletan, et muretsesin küll selle pärast. Kasutasin sääsetõrjet ja kandsin pikki riideid. Tais olin Koh Lipe saarel, kus oli küll palju sääski ja oi kuidas sääsed armastavad rasedaid naisi (või vähemalt nii tundus). Minu suurim viga oli, et olin hostelis, ja shared room, st mingid jobud hoidsid öösel akent lahti ja lasid vahepeal sääski sisse. St minu meelest peaks sama sääsk sööma kõigepealt nakatunud inimest ja siis sind, et saaksid viiruse saada (kui ma eksin võib keegi parandada mind). St kui magada privaatses toas ja õhtul väljas käies kasutada pikki riideid ja tõrjet, on suht ok.
Samas reisil olin ka Langkawi saarel Malaisias kus eriti sääski polnud ning teisel reisil (minnes Uus-Meremaale) ööbisin öö Bangkokis, aga seal teadlikult ringi ei kollanud, sest see aeg olid juhtumid just Bangkokis. Ja noh, oli ka ainult üks öö.
Juhul kui piletid veel ostmata, ma valiks ise pigem teise sihtkoha (kui oleks rase) aga kui ostetud, siis ilmselt minemata ei jätaks.
See jutt, et mikrotsefaalia on põhjustatud vaktsiinist on järjekordne vaktsiinivastaste väljamõeldis. Kõik teaduslikud uuringud näitavad, et Zika viirus põhjustab mikrotsefaaliat ja see on seotud sellega milliseid antikehi raseda naise organism viirusega nakatudes produtseerib. Ehk alati ei pruugi nii minna, aga võib.
Ma lisaks siia juurde, et kui plaanis rasedana ikkagi minna, siis vaata VÄGA tähelepanelikult, mis tõrjevahendit kasutad. Ma ise rasedana hoidsin täiesti puhast joont igasuguste sääsemürkidega ka Eestis suvel. Ehk siis – välistaks igaks juhuks nii ikaridiini (Autan) kui ka kindlasti DEETi (Off, Skeletolene jms, ka väga väikse sisaldusega, see on toksiline!). Kokkuvõttes läheks maha lõviosa mürkidest. Ei soovitaks ka kasutada kohalikke vahendeid, mille toimeainetest aru ei saa. See sõnaline kinnitus, et on ohutu, ei ole argument. Ehk siis parimal juhul jätaks reisi ära, kui rasedus väga kaugel pole, või kui vaja minna, siis kannaks pikki riideid ja kasutaks looduslikke kontrollitud tõrjevahendeid (puhtad sidruni- jms eeterlikud õlid, lastele mõeldud sääsetõrjevahendid – uuri siit poodidest). Ning vaata ka piirkondade kohta, sääskede hulk on piirkonniti mingil määral erinev. Zika Zikaks, aga kui saad mingil väga õnnetul põhjusel malaaria, on see ravi nii intensiivne, et see ohustab ka rasedust. Minu Aasia reisidel on Malarone (profülaktiline malaariavastane ravim, aga ka malaaria raviks kasutatav ravim) infolehel olnud lausa kirjas, et kuue kuu jooksul pärast tarvitamist ei soovitata rasestuda. See paneb mõtlema. Jõudu otsuse tegemisel!