Reisikindlustus aastaks

Olen sõitmas pooleteistaastasele reisile. Sõidan läbi Ladina-Ameerika, Uus-Meremaa ja mõned Okeaania saared, Aasia ja Lähis-Ida (Iisrael ja Liibanon).

Ma Eesti teenusepakkujatelt ei ole veel hinnapakkumisi võtnud, teen seda tuleva nädala alguses ja jagan infot siis ka teiega siin. Veebi teenustest on endal hetkel sõelal:

https://www.worldnomads.com/ http://www.roundtheworldflights.com/round-the-world-insurance.aspx

Hea meelega ootaks teie kogemusi, kellel on kokkupuuteid pikaajalise ja üle kontinentide kehtiva reisikindlustusega.

Kindlustus peaks katma meditisiini ja pagasi koos tehnikaga (fototehnika).

Lp ABC Reisid, See ei ole ju tavakindlustus. Aastane tavakindlustus lubab sul korraga viibida välismaal x päeva (sõltub kindlustusfirmast ja tingimustest aga umbes kuu aega). Kui inimene läheb 1,5 aastat kestvale reisile, siis ei saa siin tavakindlustusest ja 1500 eekust rääkida.

ABC reisid, ma ei tea, kas Sa oled loll või mängid lolli, aga kui Sa loeksid esimese kirjutise esimese lause mõttega läbi, siis ehk mõistaksid, mida tahetakse...

Kaks kõvemat tegijat Euroopas: www.bupa.com ja meilgi esindatud ERGO. Võib- olla on teisigi pakkujaid, tasub kohalikust peakontorist (!- mitte reisibüroost või müügipunktist!) küsida. Hea Kurimooril on 100 % õigus- kirjelduse järgi ei ole kindlasti tegu standardse teenusega. Pole ka õige väita et Eestis polegi võimalik teistsugust teenust saada. Reisibüroost küsimise välistasin mitte seetõttu et nad ei oska leida lahendusi vaid pigem seetõttu et enamasti pakutakse seal kindlustuse poole pealt standardteenust. See umbes sama kui lähen ostan ülikonna kaubamajast või lähen rätsepa juurde... Viimasel juhul- kuna tegu on erilahendusega- tuleb ilmselt ka paksem rahakott kaasa võtta ...

ja kasutasin Sinu poolt viidatud Worldsnomadi kindlustust. Kattis see igasuguseid meditsiinilisi kulusid, kulusid võimaliku ootamatu tagasilennu korral, varguste vastu ja ... kõik ei tulegi enam meelde. Aga nende kodukal on tingimused jah kenasti kirjas. Kohtasin reisil omajagu teisi läänlastest pikaajalisi rändureid, kel oli tehtud poliis sama kindlusfirmaga.

Worldsnomadi kindlutuskaitse kehtis kõikjal maailmas v.a Eestis. Tegin selle septembris 2008 ja maksin 640 eurot ehk veidi üle 10,000 krooni. Tõsi, summa on kopsakas, aga toode on tõepoolest selline, mis katab erinevaid reaalseid riske, millega pikaajaline rändur võib kokku puutuda. Samas võivad potentsiaalsed jamad ja ootamatud olukorrad reisil/kodus oluliselt valusamini rahakoti pihta käia.

Kuna ka ise sattusin väiksemat sorti reisijebisse - nimelt varastati reisi 8. kuul ära mu päevane väike seljakott koos krediitkaardi ja kõige tehnikaga, mis mul reisil kaasas oli - siis võin jagada ka oma kogemust kahjunõude käsitlemise kohta Worldsnomadi tegijate poolt. Worldsnomadi kiituseks tahaks kohe öelda seda, et nad olid äärmiselt mõistvad minu kahju käsitlemisega. Alustuseks selles osas, et nad olid nõus mu ettepanekuga, et esitan kahjukindlustusnõude alles siis, kui olen juba tagasi Eestis. See muutis asja oluliselt vähemtülikaks, kuna osad ostudokumendid olid mul Eestis, osas reisil kaasas ja osad pakiga teel Eestisse. Samuti võisin kogu jama kiirelt unustada ja selle asemel sukelduda järgmistesse seiklustesse ilma, et teisel pool maakera peaksin nädalaid (ja kaugjuhtimise teel) admin.tööd tegema.

Vähemtähtis ei olnud tõsiasi (mille kohta lugesin poliisist muidugi alles siis, kui see väike tõrge juhtunud oli), et tol ajal sõlmitud poliiside kohaselt kuulus hüvitamisele üksnes selline varastatud isiklik vara, mis oli kas luku taga või millest jäid ilma röövimise tulemusel või mille osas oled võimeline tõestama kindlustusfirmale, et sa tegid kõik endast oleneva, et takistada oma isikliku vara võimalikku kadumist (minu teadmist mööda on tänaseks ses osas ka tüüplepingu sõnastust muudetud kindlustusvõtjale soodsamaks, samas kajastub see kindlasti ka poliisi hinnas). Minu koti vargus pandi aga toime avalikus linnaruumis, laua alt, mille taga ma ise parajasti lõunat sõin ja mitte midagi ei märganud. Ehk pealtnäha selge oma rumalus ja lohakus!

Samas ma ei pidanud õigeks mingisugust slikerdamist ja panin ka politseile tehtud avalduses kõik ausalt kirja, kuidas vargus aset leidis (selle asemel, et öelda, et tänaval mööduv mootorrattur või noaga ähvardav pätt minult koti jõuga endale sai). Ehk siis põhimõtteliselt oleks võinud Worldsnomad pugeda lepingu välistuse taha - öelda, et ma polnud ise piisavalt hoolas - ja mind pikalt saata. Selle asemel nad aga rahuldasid minu kahjunõude ja ma sain tagasi ca 70% asjade soetushinnast (arvestada tuleks aga ka asjade loomulikku kulumist). Põhimõtteliselt oli tegu sama summaga, mille ma aastase poliisi eest olin maksnud.

Kogu kahjuhüvitamisprotsess võttis aega 2 nädalat.

Misiganes kindluse kasuks lõpuks otsustad, kindlasti oleks mõistlik reisiks ostetud asjadest ostutšekid alles hoida, samuti reisi käigus ostetud väärtuslikuma kraami ostudokumendid üles pildistada ja need internetti üles laadida. Ostudokumentide olemasolu suurendab oluliselt tõenäosust, et asjade varguse korral kindlustus Sinu nõuet tõsiselt võtab. Samuti tasuks kindlustusfirma kontaktandmed kirja panna/salvestada kohta, kust neid operatiivselt oleks võimalik kätte saada. Kindlustusfirma õigeaegne teavitamine on oluline asi hilisemate pretensioonide osas.

Meditsiiniliste kulude osas tasuks poliisist kindlasti järele vaadata, kas kindlustusfirmaga tuleks ühendust võtta juba enne kulude tegemist (võimaluse korral) või siis tagantjärele. Mingites summades meditsiinilisi kulusid tekkis ka mul endal reisi käigus (kiireloomuline hambaravi Tais ja lühike haiglakülastus Filipiinidel), kuid need summad olid liiga väikesed, et ma ei hakanud kindlustusnõude võimalikkust üldse uurimagi. Peamine risk haiguste ja traumade puhul on ikka see, et reisil juhtunud probleem nõuab pikka haiglaravi, kalleid ravimeid või haige transportimist (nt raskesti ligipääsetavast kohast) ja selliseid kulusid ilma kindlustuseta võib aastateks pärast reisi maksma jäädagi.

Seega igatahes soovitaks pikaajalisele rändurile korraliku kaitsega kindlustust. Uni on sedasi parem.

Suur tänu kõigile nõuandjatele! Esmalt vastuseks ABC Reisidele, et standardlahendus jääb meie puhul väheseks tõesti. Keerukaks teeb just aeg ja marsruut, meile on oluline mingil määral ka ekstreemaladega tegelemine (ronimine, paraplaan) ja tehnika kindlustamine. Võimalik, et tehnika peame eraldi kindlustama, kuid seda uurin veel täpsemalt.

Mandalijev, tänud! Uurin bupa.com'i ja räägin ERGOga.

Marikatom, suur tänu väga põhjaliku vastuse eest! Need soovitused tulevad rohkem, kui kasuks. Sinu blogi olen jälginud ja kui Sa meie Ladina-Ameerikasse jõudmise ajal veel seal oled, siis äkki ka kohtume :) See oleks tore.

Naabrimees, nii on, oleme K ja M. :)