Reisiraport 23.07-01.09 Shanghai

Reis sai teoks tänu Finnairi soodukale juuni alguses, kus pilet Tallinn-Shanghai-Tallinn oli 5400 krooni ringis. Õnneks tuli pakkumine juba neljapäeval, et oli aega järgi mõelda, millal minna. Kuna pakkumine kehtis ainult augusti lõpuni ja puhkus oli jäigalt paigas, siis saigi sellised kuupäevad valitud. Viisa saamine oli väga lihtne, nädalaga sai kätte.

Lennukiks oli A340-300, iga reisija jaoks oli personaalne IFE, kus oli valik filme (mainstream ja suhteliselt keskpärased minu maitse järgi), TV-showsid ja mänge a la male, sudoku, mahjong jne. Söök oli OK selle raha eest, ehkki tundus, et 10% kehvem, kui aasta tagasi. Aga võimalik, et Nagoya liinil ongi veidi parem menüü.

PVG tervitas 30 soojakraadi, kerge vihma ja meditsiinipersonaliga, kes seagripi olemasolu kontrollisid. Piirikontrolli ja pagasi kättesaamiseks läks u. 45 minutit, sealt läks veel u. 15 minutit, et bussipeatusesse kõndida. Buss Longyangi metroo peatuse juurde sõitis u. 45 minuti ja maksis vist 15 RMB ringis. Bussipeatus oli muidugi suhteliselt suvalises kohas, sealt oli u. 500 meetrit metrooni. Pilet Dalian Lu peatusesse maksis 4 RMB.

Hotelliks oli Fengye Super 8 Dalian, mis asub Yangshupuo ja Dalian Lu jaamade vahel. Kõik 8 ööbimist olid seal, kuna Shanghaist ei olnud plaanis väga kaugele minna. Hotell ise oli tagasihoidlik, normaalse restoraniga. Toas külmikut ei olnud ja voodi oli küllaltki kivikõva (mis on muidugi seljale hea). Õnneks 24h Lawson (toiduvalik nagu Statoilis) on ainult 100 meetri kaugusel, kus õlu maksis 3-5 RMB vahel, seega külmiku puudumine väga ei häirinud.

Esimesed 2 päeva sai lihtsalt niisama Shanghais hängitud. Esimene päev ostsin ära kiirrongi piletid Suzhousse (29 RMB üks ots), Hangzhousse (70 RMB), Wuxisse (39 RMB) ja Nanjingi (89 RMB), kasutades selleks Shanghai raudteejaamas paiknevaid iseteenindusautomaate. Neid on seal 15 ringis, igaühe taga tavaliselt 5 inimesest järjekord. Ostuprotsess on lihtne, vähemalt neile, kes inglise keelt oskavad. Shanghai vaatamisväärsustest (s.t seal kus tuleb raha maksta) käisin ainult Pearl Toweris. Pilet oli suhteliselt kallis (100 RMB) ja rahvast oli laupäeval väga palju. Ilmaga õnneks vedas, nii et vaated olid head. Muidu üritasin ikka kolada kõrvaltänavatel, et leida nn müstifikatsioone ja seda, mis ei vasta misiganes EL normidele. Neid muidugi jagus. Kohalik turg oli ka hotellist vist ainult 200 meetri kaugusel.

Pühapäeval käisin päevamatkal Suzhous, kuhu CRH rong sõidab u. 30 minutiga. Lõhkeaineid ja tulirelvi ei tasu kaasa võtta, sest igas rongijaamas valgustatakse sind läbi :-D. Taskunoad ja vedelikud on OK. Suzhou rongijaam tundub asuvat mingil tühermaal a la nagu on Nuweiba ümbrus. Ainult rahvamass on hiinalik. Suzhous käisin Tiger Hill's, Humble Administrator, Master of Nets ja Lingering (tõlgi ise :-) ) aedades. Neist Master of Nets tundus kõige rahulikum olevat, mujal oli ikka korralikult rahvast ja mikrofonidega giide, kes detsibellidega ei koonerdanud. Transpordiks oli takso, mis ei maksa õieti midagi - 3 otsa, mis ma sõitsin maksid kokku alla 50 RMB.

Esmaspäev sai ettevõetud Hangzhou, eelkõige siis selle järve pärast, mis on Hiina siseturismis väga tähtsal kohal. Madalat pulssi hoides kulus ringi peale u. 5,5 tundi (ümbermõõt sarnane Pühajärve omaga). Järveni on rongijaamast u. 3km, bussi pilet rongijaamast maksab 2 RMB. Rongijaama tagasi läksin jala, koos sikksakkidega läks aega u. 2 tundi.

Teisipäev sai tehtud päevamatk Nanjingi, kus oli ootamas ka kohalik giid (21a naistudeng, kes soovis olla giidiks, et praktiseerida inglise keelt). Raha ta ei tahtnud, küsis ainult, et kas ma olen nõus sissepääsupiletid ostma, kui neid läheb vaja. Kuna piletite hinnaklass oli mõistlik (kokku 150 RMB per nägu) ja ta pärast oli organiseerinud veel lõuna kohas, kus ma loodetavasti olin esimene valge, siis tasus see investeering ära. Sai siis vaadatud Purple Mountaini erinevaid vaatamisväärsusi (Sun Yat Seni mausoleum jne) ning pärast tutvutud veel Nanjingi vanalinnaga. Transpordiks oli jällegi takso (3km 10 RMB, edasi 1km 2 RMB) ja bussi (2 RMB)ning metrood (4 RMB).

Kolmapäev sõitsin rongiga Wuxi'sse, et külastada seal lähedal (40km kaugusel) olevat Ling Shani budismi keskust, kus asub ka 88 meetrine Buddha kuju. Pilet rongijaamast nr 88 bussiga maksis 4 RMB ja kestis u. 1h 30 min, pilet Ling Shani keskuse külastamiseks 150 RMB ja rootsi lauaga lõunasöök sealses söögisaalis 39 RMB. Kui kõrged usuga seotud ehitised meeldivad, siis soovitan kindlasti külastada. Aega võiks minimaalselt planeerida 3 tundi, soovituslik võib-olla 5 tundi. Ehkki Tripadvisor's kommenteeriti, et Wuxi on saastatud linna ohtra tööstusega, siis vähemalt rongijaama ümbrus oli küll täiesti mõnusalt suurlinnalik oma pilvelõhkujate, kohaliku turu ja veel paremate kohalike söögikohtadega.

Neljapäev ja reede olid jälle lihtsalt niisama olesklemise päevad Shanghais. A la metrooga kuhugi linna ühte otsa ja siis jala East Nanjing tänavale (Viru tänav meie mõistes).

Laupäeval sai sõidetud siis taksoga Longyangi Maglev rongijaama (24 RMB) ja siis sealt võetud Maglev viis 5 minuti ja 40 RMB eest (50, kui E-piletit ei ole paberi kujul kaasas) lennujaama. Sealt oli muidugi peaaegu kilomeeter kõndida Finnairi checkin leti juurde.

Minu tähelepanekud:

  1. Kohalik söök, jook ja transport on imeodav.
  2. Burger King jms suhteliselt kallis (nagu meil)
  3. Sissepääsupiletid muuseumidesse, vaateplatvormidele jms on ka suhteliselt kallid. Isegi Jaapan tundus selle poolest odavam olevat.
  4. Hangzhous võib olla takso saamisega raskusi.
  5. Shanghai kesklinn on jala väga hästi läbitav, näiteks raudteejaamast East Nanjing tänavani kõnnib lonkides u. 1,5 tundi.
  6. Trüki Wikipediast/Wikitravel'st vms välja kohanimed, mida soovid külastada, ka hiinakeelsetena. Taksojuhid jms inglise keelt praktiliselt ei oska. Õigemini, keegi peale Rolexi müüjate, müüdavate kahejalgsete jms ei oska :-) Aga neid on ainult näpuotsaga Shanghai mõningatel tänavatel.
  7. Võta WC paber kaasa, WC-des mina seda ei näinud.
  8. Naudi müstifikatsioone (oi, kuidas mulle meeldib see Rebaseonu termin)
  9. 2 päeva pärast Hiinast saabumist on Saaremaal Harilaiul mererannas lesida ja lugeda Alex Weddingu "Raudne pühvel" (vedeles teine seal, kus mu vanaema sünnikodu) täielik KAIF!

Kui kellelgi on küsimusi, siis püüan aidata.

Hiina ongi kohalikuna elamise mõistes odav, lausa nauding kohe. Kõik turistidele mõeldud atraktsioonid-vaatamisväärsused jms on väga kallis, aga nii mõnigi neist on iga senti väärt seda raha. Ise tuleb selles osas mõistlikud valikud teha. Hiinlased võõrkeeli ei räägi, endal oli abiks ingl-hiina sõnaraamat, toppisin selle teenindajatele-taksojuhtidele jt nina alla ja näitasin ükshaaval sõnu, sain kõigega hakkama. Hotelli osas ei soovita kogu reisiks ühte hotelli ette bronnida, võite haledalt tünga saada. Põõsa alla Hiinas kindlasti ei jää, kui muud varianti pole, siis hääletage tänaval takso ja paluge tal endale sobiva hinnaskaalaga hotell leida. Hea variant on ka ctrip.com-il pilku peal hoida.

0
0

Kuna mu reis oli ainult 8 ööbimisega, siis laiskusest ja mugavusest ei viitsinud hakata igaks päevaks uut kohta otsima (kõik planeeritud päevamatkad tundusid päevaga tehtavad - s.t siis äratus kell 6.00 ja hotellis tagasi kell 22.00). Loomulikult asjade pakkimine ka. Ehkki Tripadvisoris ütlesid need inimesed, kes peatusid hotellides, kus öö on 200 USD, et a la kindlasti peaks olema ka öö Hangzhous, siis IMHO ei tundunud see linn ja järve ümbrus nii eriline, et oleks viitsinud hotelli otsida jms. Wuxis raudteejaama kõrval reklaamis küll normaalse välimusega hotell ennast 80RMB per tuba. See asjaolu teebki IMHO Tripadvisorist info otsimise raskeks, et seal muljetavad palju ka need, kellele 200-300 USD hotelli eest per öö ei ole probleem maksta, aga 1km kõndida on :-D. Ürita siis sealt mingit infot saada.

Veel: kohalik giid, kes ei ole raha vaid ainult keelepraktika peale maias, tasub ennast kindlasti ära. Enda oma leidsin www.synotrip.com lehelt. Tänu tema keeleoskusele saavad kõik protsessid vähemalt 20% kiiremine tehtud :-)

0
0

Mu hea hiinlasest Eestis hariduse omandanud sõber broneerib hotelle samuti ctripi abil, sest see on ka Hiinas suurim vastav süsteem. Hotelli valides tasub jälgida selle renoveerimise aega - kui viimased 4-5 aastat pole renoveeritud, tasub jätta see hotell kõrvale, kuna Hiina ehituskultuuri ja tarbimisaktiivsuse juures väsivad ehitised kiiresti.

Kohapealne letihind hotellis võib olla kuni 3 korda kõrgem ctripi hinnast. Kogetud.

0
0

Väga huvitav oli lugeda seda päevikut. Sain siit mitu head mõtet, juhuks kui kunagi veel Hiinasse õnnestub minna. Suzhous on küll juba käidud ja mulle tundusid need Suzhou aiad üsna ülehaibitud. No ilusad nad on, aga ei midagi niiväga vapustavat. Samas Suzhoust pärit giid, ütles midagi sellist Hiina inimeste mentaliteedi erinevustest, et kui neil on õnnestunud teenida rohkem raha, siis Pekingi inimene kasutab seda tööl oma positsiooni parandamiseks, Shanghai oma raha juurde teenimiseks ja Suzhousi oma ehitab endale aia:) Nii et see võib olla neile identiteedi küsimus.

Minu jaoks täitsa huvitav fakt, et Suzhou kohaliku muuseumihoone arhitekt Ieoh Ming Pei on joonistanud ka Louvre klaaspüramiidi Pariisis. Väga meeldis ka paadisõit mööda Suzhou jõge, mida ääristasid räämas agulimajad ja kohati selline korralik laga. Kontrastiks siis ilusad rippuvate okstega põõsad. Kõige selle prahisema poole taustal pildistati ilusat holliwoodilikus stiilis punase kleidiga Hiina pruuti. See mõjus kuidagi nii sürrilt:) Siiamaani tuleb see pilt selle jõega seoses silme ette.

0
0

Pekingi, Xiani, Luoyangi ja Qufu hostelites ning tänavaväljakäikudes oli küll WC paber olemas. Erinevalt Indiast, kus oma rull pidi igal pool kaasas olema, piisas Hiinas igaks juhuks taskusse pistetud pabersalvrättidest.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased