Ma olen käinud mai lõpus. Jahe, tuuline, vihmane. Vihmariided kaasa, soe aluspesu kaasa. Kõrtsis ei saja, aga Islandi kõrts on nii kallis, et seal kaua viibida sa ei taha. Muidugi võib ka teistpidi minna ja palav päike olla.
Olen käinud. Oli tookord vägagi päikseline, aga sellele vaatamata temperatuur üle 15 kraadi ei tõusnud. Sain ka aru, et see suvel tavaline, st. temperatuurid üle 15 kraadi väga ei kerki.
Käinud vaid juulis ja vähemalt siis pikka pesu polnud vaja ;-). Oli küll päikseline, aga ka päris lühikese püksi suve ei kohanud. Fotod aitasid just meenutada, et ikkagi pusa, õhem jope ja pikad teksad oli põhivarustus.
Aga ilmselt pole ei aastad ega ka konkreetsed nädalad vennad. Nii nagu üllatas talv Eestit eelmisel nädalal, sain 2 viimase nädala jooksul mõnel õhtul Lõuna-Hispaanias "Islandi riietust" ehk kampsunit ja pikki pükse kanda.
Ma eeldan, et keegi ei lähe Islandile ainult Reykjaviki pärast. Ronid mägedesse, sõidad laevaga merele, istud õhtul kämpingus lõkke ümber - külm.
Fotol - maikuine Island.
Loen oma päevikust: "Lõõtsuv jäine tuul peksab lund näkku, plikade kiharad muutuvad jääst pööristeks. Saan ise näole kerge külmakahjustuse."
Reykjaviki ilm - vaata statistikat või sirvi konkreetset ajalugu, näiteks https://www.holiday-weather.com/reykjavik/averages/ ja https://www.wunderground.com/history/daily/is/reykjav%C3%ADk/BIRK/date/2019-6-19.
Ära unusta vihma! Ma küll käisin juuli alguses, aga juunis võiks piisata tavalisest Eesti varakevadisest vabaaja riietusest, sh vihmakindel jakk. Sooja pesu ei ole vaja :)
Aga - kui just pole väga spetsiifilisi huvisid-hobisid, siis keskmine turist Reykjavikis eriti aega ei viida. Sõltuvalt saabumis/lahkumisaegadest, piisab mõnest tunnist tol samal päeval linna peal jalutamiseks.
Põhilised vaatamisväärsused on ikka eemal, sh lähiümbruses (tehakse ekskursioone), aga kõige mõnusam on muidugi auto rentida ja saarele ring peale teha, mis võtab soovituslikult vähemalt ca nädala. Lisaks muidugi matkamine, olgu siis päevamatkad või pikemalt. Juuli alguses sai popil Skogar-Landmannalaugar rajal lume peal tatsata küll, sh korralikku horisontaalis tulevat paduvihma/lörtsi. Matkarajal oli juba küll soe pesu kaasas (ja öösel seljas). Ühel aastal oli juulis toosama rajalõik paaril päeval näiteks suletud ilma tõttu.
Ilma ja teede osas (võib olla ootamatuid sulgemisi) vt https://www.road.is/.
Vt ka https://trip.ee/sihtkoht/island, sirvi reisikorraldajate reisiplaane, äkki tekib arusaamine, mida soovite näha.
Juunis ei ole sattunud veel Islandile. Küll aga lisaks talvekuudele augustis ja nüüd ka aprillis.
Reyjkavík on väga lahe linn, vaadata suurt midagi ei ole, küll aga kogeda. Olen seal üle nädala "elanud", väga mõnusa koduse tunde sai sisse. Kui tõesti soov Reykjavíkiga peamiselt piirduda, siis tasub võtta endale seal mingi "kodu", elada sellist kohaliku elu ja nautida lihtsalt ringiuitamist. Külastada ujulaid (iga ilmaga ja mitte neid kalleid spaasid), süüa tänavatoitu ja kala, istuda öösel päikese käes Harpa juures ja vaadata laevu ja Esja mäge, joosta hommikul promenaadil, süüa jäätist, 12Tonar'is kohvi juua ja laupäeva õhtul Dillonis Andrea muusikavaliku järgi tantsida (seal on tegelikult turiste ka, aga pigem ka kohalikke). Ja muidugi sõita linnast välja. Matkata Esjal, täitsa tippu välja. Saab ka bussiga teoreetiliselt sinna, aga bussipeatus paar km eemal Esja parklast. Kui hästi läheb, satub mõni kohalik samal ajal bussikasse, kes viskab autoga Esja raja algusesse ära. Bussiäpp on väga asjalik mu arust neil. Kohalikud väga busse ei kasuta. Mõned ägedad kohad pealinna piirkonnas ja veidi kaugemalgi näeb ilusti bussidega seigeldes ära (Hveragerði ja seal Reykjadalur'i kuumaveejõgi nt), kuid palju on kohti, kuhu saab ainult autoga. Üldiselt Island on ikka nii vägev maa, et kogu aeg on äge, vahet pole, kas passid pealinna ümber või lähed kaugemale. Kõik sõltub ilusti enda soovidest ja sellest, mida näha/teha/kogeda. Need kõige kuulsamad kohad on suvel (ja ka talvel) räigelt ülerahvastatud, kõik teevad oma pildi ära ja siis lähevad poodidesse. Aprillis oli mõnusalt rahulik seevastu.
Ülipalju lahedaid kohti on need, mida tavaline turist ei näe, kuhu ei ole tegelikult ka keeruline minna, kui on auto. Ei ole vaja erivarustust ega midagi. Suvel on autorent pigem kallis, aga neil ka selline teenus nagu carrenters.is. Odavam, auto kättesaamiseks võib olla tore võimalus sõita linnaliinibussidega kuskile Tallinna mõistes Lasnamäe taha otsa. Aga see pilt linnast, mis nii avaneb, on üliäge. Turiste pole ja inimesed elavad oma tavalist elu. Võtavad rõdul päikest ja lapsed mängivad tänavatel. Reykjavíki liiklus on sujuv ja hästi korraldatud (vb see minu arvamus, sõber just ütles, et nii õudne), linn hästi loogiline, ei ole keeruline autoga liigelda seal.
Tavaliselt kõik tahavad Islandil ühe korraga kõik ära näha. Ring peale nädalaga ja tegelikult näedki üsna palju, aga ei koge suurt midagi. Sõltub väga, mis on isiklik soov ja eesmärk sellel reisil. Ei tee maha neid, kes tahavadki kuulsad (ja tegelikult ikka võimsad) kohad ära näha ja mitte kunagi enam tagasi minna. Ilus ja hea on seal ikka. Isiklikult eelistan jupi kaupa avastada ja veidi põhjalikumalt ühes piirkonnas koduneda.
Riietusest - nädal tagasi oli ka Põhja-Islandil 13 kraadi sooja, päike, tuult polnud, kohalikud käisid suveriietes (lühikesed püksid ja T-särk, mul oli õhuke jope ikka peale visatud). Augustis oli palav (18 kraadi ja päike, vihma ei saanudki), tuulejaki panin ühel päeval selga.
Kui päike on, on see kuidagi soojem kui meil, aga noh, kui päike on. Kui sajab, siis sajab mida iganes ja mis iganes suunas, ka alt üles. Kui sajab. Kui on tuul, tuleb autouksi kõvasti hoida ja ookeaniga saab ka pihta promenaadil jalutades. Kui on tuul. Kui plaan minna loodusesse, siis mul on meriinovillane "pesu" kaasas. Saab ka ilma, nüüd aprillis sooja pesu pükse ei kasutanud teiste pükste all, aga niisama mõnus nendega kämpas õhtul vedeleda ja aknast mägesid vahtida.
Matkasaapad, ujumisriided ja termokruus on kõige vajalikum varustus. Igal aastaajal, linnas või linnast väljas. Muide, Reykjavíkis on kombeks pigem õhtul välja minnes end üles lüüa, kui tahta peenematesse kohtadesse minna (restoranid ja klubid).
Hinnatase. Üldiselt on ikka veits kallim kui meil. Aga saab ka mõistliku hinnaga söönuks-joonuks. Kesklinna söögikohad on kallid, aga toidud ikka head ka (eriti kalaroad). Toidupoes on valikut erinevas hinnaklassis. Saab täitsa hea hinnaga toidukraami Bónuse nimelisest poest. Kütus veits kallim kui meil. Alkohol kallim kui meil (väiketootjate õlled, 0,33 on vist kõige enam meie hinnaklassis, meil need ka kallid lihtsalt). Alkoholi leidmine poest (õieti alkoholipoe leidmine ja selle lahtioleku ajale sattumine) on keeruline. Aga õlled on head neil. Tomatid on ka head, ise kasvatavad seal. Kokkuvõttes - ikkagi kõik sõltub enda soovist ja vajadustest. Ma vähenõudlik ja söön kõike, ei ütleks, et ei saa ka mõistliku hinnaga söönuks.
Edu ja ilusaid elamusi sellel toredal, sõbralikul ja metsikul saarel!