Rio de janeiro

Tere kõigile! On minek juuli alguses Riosse ja tahaks teada kuidas on lood transpordiga lennujaamast linna.Kas parim variant on takso või on ka teisi võimalusi?Samuti kas tasub vaatamisväärsuste pileteid ette osta netist vòi ei ole mòtet?Kui keegi oskab midagi linnas liikumisest soovitada oleks kena.

Lennujaama eest läks linna mingi sinine buss, kuid kui ei oska juhile portugali keeles selgitada, kuhu sul vaja on, võid hätta jääda. "Ametlikke" taksosid on lennujaama esine täis, kuid tegemist on kohaliku taksomaffiaga. Linn on suht lähedal, kuid küsitakse alustuseks 90 reaali (30 eurot). Kui pole nõus, võid saada ka 80-ga. Meie pidasime seda liiga kalliks ja jäime lennujaama ette passima. Märkasime, et kliente lennujaama toovatel taksodel ei luba maffia sinna klienti ootama jääda ning nad sõidavad aeglaselt maja eest mööda, lootes kedagi peale saada. Mina vehkisin ühele käega, ta pidas kinni ja küsis 40. Mina ütlesin 30 ja ta jäi nõusse. Ning viis meid selle raha eest Copacabana piirkonnas olevasse hotelli ehk linna teise otsa. Soovitan sama Sullegi!

Linnas liikusime tavaliselt jalgsi, korra sõitsin ka kohaliku bussiga, millele saab pileti osta bussist piletimüüja-konduktori käest. Vaatamisväärsusi seal peale Suhkrupea mäe ja Jeesuse kuju rohkem polegi. Ostsime hotellist tuuri "Päev Rios" ja see oli suht odav ja väga mugav. Viidi mõlemasse kohta, kuid kuna taevas oli pilves, siis Jeesuse kuju juures ei näinud suurt midagi: Jeesus oli pilves ja kogu linn allpool oli ka pilvevaiba all... Samuti viidi meid Maracana staadionile ja Lapa trepi juurde ja Sambadroomi muuseumi ning oligi vist kõik...

Koha pealt võiks favela tuuri võtta. Omapäi sinna minna ei maksa, aga kui tuuritaja käske-keelde järgida, siis ei juhtu midagi.

Mina käisin Rios veebruaris 2013 ja kuigi uurisime seal ka mingit ühistranspordiga lennujaamast linna mineku varianti, soovitati ikkagi takso võtta. Ei mäleta, et sellega probleemi oleks olnud, st et meeletu hind või hirm, et jumal-teab-kuhu viiakse. Esimestel päevadel liikusime linnas ka ühistranspordiga, kuid see on ikka tõeline katsumus! Kõigepealt tuleb selgeks saada üldse bussile pealesaamise kunst, st et tuleb praktiliselt bussile tee peale ette hüpata! Bussid on meeletult täis, seega valva eest ja tagant. Kolmandal päeval õnnestuski meil oma osast rahast ilma jääda. Oli küll korralikult peidetud ja turvatud, aga seal on tõeliselt spetsid!! Politseijaoskonnas olles kuulsime ja nägime muidugi imeasju, mis teistega veel juhtunud oli... Lisaks kihutavad need bussid meeletult. Peale vargust liikusime siiski vaid jalgsi või taksoga - enne sisseistumist lepid hinna kokku ja probleemi pole. Jeesuse kuju juures saad küll ilmselt ilma ette-bronnita ära käia, aga ära jäta seda väga hilja peale. Meie läksime lihtsalt pärastlõunal kohale ja siis olid juba väga pikad sabad, et mäkke saada. Mingil ajal lõpetavad rong-bussid mäkke sõidu ära ja ilm läheb ka väga kiiresti pimedaks. Favela-tuuri soovitan ka, aga nii nagu Kreegid seda soovitas. meie seal tuuril ei käinud, sest meie hotell juba asus sealkandis :) Mõnusat reisi ja teravat pilku!

Suured tänud kõigile info eest!

See lennujaama taksondus pole maffia, vaid nii ongi seal taksondus orgunnitud. Ja nii kõikides lennujaamades kus olen Brasiilias olnud. Lennujaamal on omad taksod ja nad tohivad teenindada põhimõtteliselt ainult lennujaama kliente, linnapeal nad seista ei tohi, tiirutada aga võivad, nii nagu ka teised taksod lennujaamas. Samas lennujaama taksodel on oma hinnakiri, tabel, kuhu mis kohta kui palju maksma läheb, ja seda olenemata kas seisad ummikus vms. kinni.

Kuigi bussiga lennujaamast Copacabanale v Ipanemale sõitmises midagi keerulist pole (odav ja turvaline), siis esimesel korral soovitaks ehk tõesti taksot kasutada - buss peatub vaid soovi korral, aga kui ei tea täpselt, kus õige koht on, siis võib mitu km mööda kihutada (Copacabana on oma 4km pikk). Ja ega palavas Rios pole raskete kottidega ülemäära mõnus ka ringi siblida hotelli jahtides.

Linnas liikumiseks on liinibussid üsna ebamugavad - nagu eelpool öeldud, on raske peale saada, kui juhtub ummik olema (mida tuleb väga tihti ette), siis on palav ja üsna ebameeldiv. Soovitaksin kasutada hoopis metrood - kesklinna saab kiirelt, mugavalt ja turvaliselt. Kuhu metroo ei vii, sinna mine taksoga - lühikest puhkust pole mõtet ummikus raisata.

Kui Kristuse kuju juurde on soov minna rongiga, siis peaks ehk väga vara kohale minema või siis ette ära ostma - nt Copacabanal Leme poolses otsas Av Atlantica ääres on kontor, kust peaks saama seda teha. Ma läksin ~11 ajal ja siis sai rongipileti kella 14 reisile osta, väikebussiga mäkke ronides pidi aga vahepeatuses 1,5h kõrvetava päikese käes järjekorras ootama.

Favela tuuri asemel soovitan minna niisama favelasse jalutama - elasin viimane kord Lemes Babilonia favela (http://en.wikipedia.org/wiki/Morro_da_Babil%C3%B4nia) üleval otsas ja seal polnud midagi ohtlikku - narkoärile on ots peale tehtud, favela keskel asub politseijaoskond. Mööda peatänavat jalutada on igati ok, maitse saab täitsa suhu. Soovi korral võib favela alt võtta mototakso mäkke, 3 reaali sõit.

Lisaks saab nädalavahetustel ronida Leme mäe otsa, kust avaneb äge vaade Copacabanale. Tunnine jalutuskäik läbi vihmametsa, teepeal väikesed vahvad ahvid, kellele võib nt banaani anda. Turvaline koht - asub sõjaväebaasis (http://www.rio-de-janeiro-travel-information.com/morro-do-leme.html)

Selleks et minna kusagile favelasse jalutama pead teadma millisesse on ohutu siseneda. Siin just näitas paar kuud tagasi, kus üks Lõuna-Brasiiliast pärit turist keeras teed otsides valesti ja favelasse sisse ning sai koheselt kuuli. Tegu oli Mare favelaga, mis lennujaama kõrval