Viimased kommentaarid

Mina teen jälle nii, et bronnin ühelt tuntud rendifirmalt teenuse "360°", mis tagab ka null-omavastutuse. Seda selleks, et ei peaks leti ääres mõistatama kas me asjadest teenindajaga ühtemoodi aru saime või mida see võõras keeles rendileping täpselt sisaldab. Ilmselgelt ei ole see odavaim võimalik variant, aga kui korra esistangele vastu äärekivi kriimud peale tegin, siis kehitati vaid õlgu ja öeldi "sul on ju kindlustus".

Kui Roomas peaks aega üle jääma, siis kindlasti Castelli Romani. Frascati, Grottaferrata, Castel Gandolfo, Nemi. Eriti Nemi. Lähedal, aga Roomast nii erinev. Ilma autota on vist tülikas.

Kohalik sularaha on igal juhul vajalik, sest üsna mitmes kohas kaardimakse ei õnnestunud. Andis mingi errori ja seda mitme erineva panga deebet- ja krediitkaardiga.

Rahavahetuspunkte oli tänava ääres igal sammul, aga kui usaldusväärsed nad on, seda ei oska öelda.

Olime millalgi Dubrovnikust lõuna pool Cavtat-is Villa Bellevue nimelises asutuses. Muudest sarnastest kodumajutustest eristus ta selle poolest, et neil oli täitsa arvestatav bassein. http://www.villa-bellevue.hr/ , jättis igati soodsa mulje.

Sri Lankale reisimiseks on viisa vajalik.

Turvalisusest - Välisministeeriumi lehel ei soovitata Sri Lanka põhja- ja idaosadesse reisida. Kas see soovitus on endiselt ajakohane või on olukord muutunud?

Me tahtsime ka ehedat kohalikku elu näha ja nii vedas üks külgekleepinud "giid" meid oma õe pulma . Lahe oli!

Tere!
Minu soovitus on küll sellest seltskonnast eemale hoida.
Visa kaarti mul ei ole ja MasterCard neile ei kõlvanud. Seega jäi üle ülekanne Swedbanki kaudu, mis oli pisut kallim. Kandsin üle, kontolt läks maha ja kõik tundus ilus. Järgmisel päeval näitas tickets.ee leht, et pilet on tühistatud. Raha oli ka tagasi tulnud põhjendusega, et vale kontonumber. Kontrollisin ise ja ka oma pangast, et nende IBAN-is ma viga teinud ei olnud. Selline kontonumber oli täiesti olemas ja jäigi arusaamatuks miks Swed raha tagasi kandis. Püüdsin siis nende lehel oleva telefoninumbri kaudu tickets.ee-ga ühendust võtta. 880-seeria number on vist kallima tariifiga, aga täpset hinda ma uurinud ei ole. Kõigepealt tuli venekeelne automaatvastus, et kui tahate teenust vene keels, valige 1. Siis inglisekeelne otsa, et kui tahate inglise keeles, siis valige 2. Proovisin mõlemat ja sain tükk aega mingit muusikat. Tasuline number ikkagi! Siis proovisin Skypega. Täpselt samad automaatvastused. Jutule sain lõpuks kellegi Tetyana333-ga online chati vahendusel ja seda inglise keeles. Miks raha tagasi tuli, seda teada ei saanud. Soovitati uuesti proovida. Ostsin siis samad piletid Airtickets.com lehelt, maksin mõned eurod vähem ja tickets.ee-st hoian edaspidi eemale.

Autoga Rooma kandis liikujatele soovitan külastada ka Roomast umbes 25 km kagus olevat Castelli Romani't. Toredad linnad küngastel - Castel Candolfo, Ariccia, Nemi ja teised. Ilusad, puhtad, Roomast nii erinevad. Lago Albanos saab ujuda ka.

Palun vabandust offtopicu pärast, aga äkki keegi saab siit innustust: Tegelesin täna lennupileti otsimisega Göteborgist Tallinnasse mai alguseks. Tulemuseks oli Finnairi Gtb-Hel-Tll igati viisaka hinnaga 118 eurot. Aga seesama Gtb-Hel ilma viimase Tallinna jupita maksis üle 300. Võta siis kinni... :-s

Soovitaksin käia Sintras, aga seda rongiga. Sintra raudteejaamast läks rong Lissaboni Rossio jaama iga poole tunni tagant, sellele lisaks veel ka Oriente'sse. Autoga on Sintras keeruline ja ööseks sinna jääda ei ole ka mõtet, kuna õhtul lähevad kõik turistid ära ja kogu linn pannakse kinni. Kuningalossi juurde mäe otsa käib liinibuss, samuti parkide juurde, mistõttu auto järele ei ole vajadust. Kes siiski tahab autoga tulla - tasuta saab parkida raudteejaamast teisel pool raudteed oleva tänava (dr. Vasco Vidal) ääres.

Silla hindu näeb http://uk.oresundsbron.com/page/948 Praamid Helsingborgi ja Helsingøri vahel sõidavad endiselt ja hindu näeb https://www.scandlines.com/tickets-und-tarife/tickets-and-prices/helsingor-helsingborg.aspx Supermarketid on Taanis ka pühapäeviti lahti. Vt. näiteks http://www.foetex.dk/Pages/Forside.aspx Väikesed poed võivad kinni olla.

Helista Avise välismaarentide osakonda, sealt saad tõenäoliselt vastused. Tel. 6671515. Tagatise suuruse pidi otsustama konkreetne rendileandja igal juhtumil eraldi.

Oli see nüüd Ryanairi või Easyjeti leht, kus ka nagu deebetkaardiga maksmise võimalust pakkus, aga kui oma Maestro andmeid sisse söötma hakkasin, küsis UK Maestrot. Äkki Momondos sarnane lugu? Deebetkaartidega on ennegi nii olnud, et ainult oma riigi omi aktsepteeritakse.

Soovitada saab siis kui on teada teie seltskond, huvid ja soovid. Kas liigute autoga? Kui jah, siis soovitan ööbimiskohaks Villa Bellevue Cavtat'is. http://www.villa-bellevue.hr/ Üks väheseid, kus on bassein. Cavtat on Dubrovniku ja lennujaama vahepeal. Dubrovniku tõmbenumber on tema vanalinn.

Mulle meeldis nende vabaõhumuuseum, kus Norra elust-olust kuni eelmise sajandi keskpaigani ülevaate saab. Ja muidugi vaated Holmenkolleni mäelt alla Oslole.

Arvan, et majutuse saadavus sõltub hooajast. Augusti keskpaik on vist tipphooaeg ja selle kohta mul isiklikku kogemust pole, aga juuli alguses käidi võõra numbriga autole majutust lausa pakkumas niipea kui seisma nõksatasid.
Usun, et ka augustis leiab öömaja ilma suuremate probleemideta. Asukohast sõltuvalt kurtsid mitu kohalikku teenindajat, et turiste on vähemaks jäänud. Tõenäolised põhjused suurte hotellide juurdeehitamine ja jamad Venemaal. Kui te väga nõudlikud ei ole, siis arvan, et põõsa alla te küll ei jää.

Eks igaüks hindab riiki selle osa järgi, mida ise nägema juhtus. 2015 juuli algul oli diislikütus Montenegros õige veidi odavam kui Horvaatias (1,19 eur vs. 9,26 kuna, mis teeb umbes 1,22 eur), aga hinnad olid Montenegros kohati krõbeded küll. Mingi külapood vms. oli odav, aga kus vähegi turisti maiku juures oli, seal oldi üsna ahned. Palju oli räpasust, hoolimatust, kerjavaid mustlasi, 9. mai ja suure võidu teemalisi plakateid, kummalisi, s.h. tühje või mahajäetud ehitisi. Tundus, et neil oma ajalugu nagu polegi olnud, kõik oli seotud N. Liiduga. Horvaatias märkasin surnuaial kellegi hauakivi, kuhu Horvaatia ruuduline vapp sisse oli nikerdatud. Montenegros domineerisid viisnurgad. Kohalike erinevat suhtumist võib kogeda sõltuvalt sellest mis riigi numbriga autoga sõidetakse. Minu piiriületus Horvaatiast Montenegrosse Horvaatia numbritega rendiautoga käis oluliselt kiiremini kui järjekorras eespool olnud Saksa ja Hollandi numbritega autodel. Samaga võib võibolla seletada ka parkimistasu küsimist..?
Montenegrost ei peaks tegema lõplikke järeldusi ainult rannikupiirkonna põhjal. Sisemaal peab ka käima!

ID-kaardist piisab. Eks ta veidi sotsmaa on. Kui mingi koht on vaatamisväärsuseks tunnistatud, siis pannakse sinna kohe piletimüüja. Crno Jezero nimelise järve juurde jalutamise eest küsti 3 eurot. Sveti Stefani poolsaarele said ainult mingi hotelli või restotani kliendid. Tara kanjoni silla juures tuli mingi tüüp tee ääres oleva auto juurde seletama et on private parking, aga kui küsisin, et kuidas tee äär private on, siis ütles, et ärge siis väga kauaks parkima jääge. Aga loodus on super ilus. Kindlasti väärib Žabljaki kant külastust. Üle Tara kanjoni saab 20 euro eest trossi otsas rippudes sõita. Ostrok Monastir oli võimas. Nikšići lähedal on mõnus Krupačko järv, kus ujuda saab. Kotori on teistes teemades juba mainitud. Teedega on jah nii, et uued on väga head, aga kõiki ei pruugi kaardil olla. Aga väga kitsaid ja kõveraid mägiteid on ka, nii et ettevaatlik peab olema.

Kui on ainult käsipagas (Norwegianil maksimaalselt 10 kg ja 55x40x23cm), siis oleks võimaluse korral hea check-in eelnevalt internetis ära teha. Sealt saab pardakaardi välja trükkida või ka vajaliku QR-koodi oma nutikasse telefoni tõmmata. Kui check-ini eelneva ärategemise võimalust ei ole, tuleb seda teha lennujaamas. Mõned lennufirmad (Norwegiani ma ei tea) küsivad selle eest lisaraha. Check-ini käigus selgub tavaliselt ka istekoht, aga Norwegiani reegleid ma ei tea. Nii et esimene sihtkoht lennujaamas sõltub sellest, kas check-in on eelnevalt tehtud või ei ole.
Järgmine käik on turvakontroll. Seal küsitakse esimest korda pardakaarti näha. Käsipagasis ei tohi olla ohtlikke asju (sh. tikud, tulemasin), teravaid asju (näit. küünekäärid) ega vedelikke. Ehk siis jooki kodunt kaasa võtta ei tasu. Deodorandid ja muud kosmeetikavedelikud peavad olema kõik kuni 100ml suurused ja nad tuleb pakkida eraldi läbipaistvasse minigrip kotti. See kotike tuleb turvakontrollis eraldi läbivalgustusse saata. Metalliotsijast läbi minekuks tuleb taskud metallist tühjaks teha, pandlaga vöö ja kõik muu suurem metall ära võtta. Toit mis ei ole vedelik (võileib, pirukas, küpsised jne.) ei peaks probleeme tekitama. Kui metalliotsija siiski "piiksub", võib turvatöötaja tahta sind läbi otsida, aga ta teeb seda väga professionaalselt ja viisakalt.
Kui turvakontrollist läbi, võib janu korral poest pudelikese vett osta, aga ostude puhul tuleb silmas pidada seda, kas vahejaamas kavatsetakse transiit-tsoonist väljuda või ei. Ehk siis kui Oslos vahepeal lennujaamast välja lähed, siis tagasi tulles ei tohi jälle vedelikke olla.
Lennujaama transiit-tsoonis on ainuke ülesanne õigeks ajaks õigesse väravasse jõuda. Väravas küsitakse lennukisse minekul pardakaarti või selle telefoni tõmmatavat QR-koodi ja ID-kaarti. Kui istekohta kindlaks määratud ei ole, tasuks parema valikuvõimaluse nimel püüda esimeste hulgas lennukisse saada.
Lennukis antakse üldiselt üsna selgelt mõista kas pakutav on tasuta või raha eest. Oletan, et Norwegianil ei saa tasuta midagi.

Alarile: Räägin isiklikest kogemustest mitte mingil netisaidil kirjutatust. Olukorraks oli Gardermoenis lennu varasema vastu vahetamine. ID kaardist ei piisanud ja viidetest mingitele netisaitidele poleks kohe kindlasti abi olnud. Riiki siseneda oleks ilmselt ID kaardiga saanud küll...
Reisimisel võib vahel ka üllatusi ette tulla ja nende lahendamise edukus võib sõltuda sellest kui hästi kodutöö tehtud on.

Kui lend läheb läbi Norra, soovitan KINDLASTI pass kaasa võtta. Norra ei ole EU ja olenevalt olukorrast ei pruugi ID-kaart piisav olla. Nagu eespool soovitati, kui mõlemad lennud on sama firmaga, püüa check-in kohe lõpuni ära teha. Siis ei ole ümberistumisel muud muret kui õigeks ajaks õiges väravas olla.
Arvesta, et Oslo lennujaamas on kõik söödav hirmkallis.

Kui lähed, siis katsu valida selline aastaaeg, et jões ikka palju vett oleks. Me käisime kuivaperioodi lõpus (oli vist oktoober) ja imestasime kui kõrgel vesi on olnud.

Meil jäi ikka päris mitu linna vahele ka, aga põhja pool on Rothenburg o.d.T. kindlasti külastamist väärt. Lõuna pool otsas jäid meelde Landsberg am Lech ja Steingadeni lähedal olev Wieskirche. Schwangau'st rääkimata. Lõuna pool sõltub parim rohkem ilmast ;-)