Rootsi-Taani lastega

Oleme minemas lastega (2,8,10) läbi Helsingi Legolandi. Legoland iseenesest pole reisi eesmärk vaid üks koht, mida ühel päeval külastada. Otsides ja uurides olen hetkel jõudnud sellise plaanini1. PÄEV Tallinn-Helsinki-Stockholm 2. PÄEV jõuame Stockholmi. Tegevused Stockholmi lähedal, nt. Tomtit.se - teaduskeskus, sees ja väljas. Öömaja Norrköpingu juures3. PÄEV Kolmardeni loomaaed. Õhtul sõit, Öömaja - Jönköpingus 4.PÄEV sõit Göteborgi, mida seal lähedal/tee peal külastada? Öö Göteborgi lähedal või on mõistlik kohe öhtul laevaga üle sõita?5. PÄEV Sõit  hommikul laevaga Taani. Öömaja palmiranna või kuskil mujal põhja osas.Kohad kus käia: liivadüünid https://www.visitnordjylland.com/ln-int/nature/raabjerg-mile. Midagi veel?6. PÄEV Päev Taani keskosas, nt.DenGamle By (Aarhusi lähedal)Liivaskulptuuride külastus Lodbergsvej 44, Søndervig,6950 Ringkøbing. sandskulptur.dk (Billundist 1h kaugusel). Öömaja Billundi lähistel (max 1h autosõidu kaugusel)7. PÄEV Legoland. Öömaja kuskil lähedal.8. PÄEV Sõit Mons Klint kriidikaljude juurde. Öömaja kuskil läheduses nt Jesperhus kämping (min 2 öö piirang)9. PÄEV Kopenhagen ja sildadest üle sõitmine või tagasi kämpingusse. Kui sildadest üle, siis öömaja Malmö lähedal sõit ????10 ja 11. Päev ???  12. PÄEV väljub laev Stockholmist 16:45Kellel on kogemusi Taani ja Rootsiga, siis kas soovitate pigem viibida kauem Taanis ja tagasi tulles Rootsist kiirelt läbi (kindlasti ühe vahe ööga) või jätta 10 ja 11. päev siiski Rootsi nt Ölandi  ja sealse ümbruse külastamiseks? Kas pikki mööda rannikut sõitmisel on miski väärtus ka või tee nagu tee ikka ja suurt midagi näha pole?Taanis on veel nii palju põnevaid asju, mida lastega külastada, et ajast kipub väheseks jääma (samas peab arvestama, et iga selline park küsib päris palju raha).  Mida võtta, mida jätta?sommerlandsshop.dk, djussommerland, Lovepark, dengamle by, Kopenhageni Tivoli, sandskulptur.dk, kriidi kaljud, Helsingbori lähedal Smalandet Markaryds- wildlife park.Kas kämpingute öömajad peab palju ette broneerima või enamasti piisav eelmisel õhtul (augusti keskel)?

Sellest on nüüd juba sajandeid tagasi, kui ma oma lastega sealkandis reisisin, kuid tundus, et neile meeldis Rootsi poolel rohkem. Näiteks:Göteborgi lõbustuspark https://www.liseberg.seSkara veepark (Stockholmi ja Göteborgi vahelisel maanteel) https://www.sommarland.seAstrid Lindgreni teemapark Vimmerbys https://www.astridlindgrensvarld.seKolmardeni loomaaeda me ei jõudnudki, lapsed valisid lõbustuspargid.Mulle meeldis Taanis rohkem kui totaalselt alkoholivabas Rootsis. Eks valige ise.

Kopenhagenis tasub minna,keskuses kanalite peale paaditripile.Copenhagen canal tours.Lisaks on Kopenhageni lähedal Bakken lõbustispark ,mis on päris suur, aga soodsamate hindadega.Legoland on megakallis ja ülerahvastatud .Söögid on vaid rämpstoit ja burger maksab üle 10 eur.Bakkenis on väga palju söögikohti ja seal käib palju ka vanemaid inimesi ,kes lihtsalt istuvad restoranides ....

Täiskasvanu hinnangul oli Kopenhaagenis kanalituur väga huvitav, eeskätt seetõttu, et meile sattus väga lahe ja jutukas giid, kes ei pidanud paljuks vahepeal ka lauluviis üles võtta.Taanist ja Rootsis trippimisest saad lugeda minu postitusest https://trip.ee/foorum/uldfoorum/perereis-matkaautoga-laeti-leedu-poola-saksamaa-taani-rootsi-jagan-kogemusiTaani Mon'i saar on maaliliselt ilus oma väikeste külade ja looklevate teedega. Kriidikaljudest on samuti postituses juttu.Rootsis rannikuteed, E22, enam ei valiks, sest see on tee nagu tee ikka, päris ranniku äärde ei pääse  ja miskit näha seal ei ole. Samas Kolmardeni loomaaed pakkus vaatamist ja elamusi küllaga, eriti gondlisõit safaripargis  ning soovitaks igaljuhul minna kui veel käinud ei ole.

Laevaga Stockholmi jõudes oli lastega kohustuslik ette võtta vana hea lõbustuspark Gröna Lund https://gronalund.com. See on väike, aga klassikaline tivoli ameerika raudteega.

Vaidleks vastu sellele, et Legoland on megakallis ja ülerahvastatud. Ükskord elus ju ometi võib. Ostes perepileti on soodsam ka ja kõik atraktsioonid on ju juba hinna sees, lõbutse palju jaksad pargi avamisest pargi sulgemiseni. Ja ei pea sööma 10 eur hamburgereid, rootsi lauaga restorani sissepääs on u. 12 eur laps ja 24 eur täiskasvanu, ning seal saab proovida kümneid ja kümneid erinevaid väga maitsvaid roogi nii palju, kui soovi on, sh. piiramatul hulgal jäätist ja limonaadi :) Arvestades, et lähete autoga, soovitan külastada ka Billundist nii 20 km kaugusel asuvat Givskudi Safariparki, kus saab oma autoga lõvide ja muude suurte loomade vahel sõita nagu päris safaril aafrikas. Ja väiksemate loomade juures (leemurid ja muud ahvid) saab ka jalutada. Ning seal on ka oma Jurassic Park ;) 

Lisan siis siia juurde ka oma kogemuse Taani-Rootsiga. 

Peale kaalumist valisime ikkagi variandi, et veedame enamus aega Taanis ja Rootsis külastame vaid Kolmardenit ning mujalt sõidame lihtsalt läbi. Öömajade osas broneerisime ette vaid esimesed kaks esimest ööd: 1 Kolmardeni lähedal ja siis teine poolel teel Jönköpingus. Mul oli tehtud ka no kondikava, mida võiks külastada ja kus käia, kuid kuna ilmad olid väga heitlikud, siis otsustasime jooksvalt, mis teeme ja kus oleme. 

 

Kokkuvõttes külastasime selliseid kohti:

- Kolmardeni loomaaed (kaks päeva, kummalgi päeval ca 5h). Saime kõike vaadata, atraktsioonidega sõita ning teravaid elamusi äikese käes gondlisõidul. Bufee söök oli seal soodne ca 15 eur täiskasvanu ja 7 lapsed, see oli maitsev ja sisaldas ka jooke. Piletid kaheks päevaks perele olid ca 200.-

  • Gränna linnakese külastus (pikem vahepeatus enne Jönköpingut). Linnake jättis väga hea mulje ning meie jaoks kindlasti koht, kuhu võiks tagasi tulla.

- Jönköpingus öömaja peatus (linn ei meeldinud, öömaja oli 4* hotellis ikka väga kasin ning miskit seal teha ka polnud, järgmine kord sõidaks ikka ühe jutiga Taani välja)

  • Taanis öömaja Odense lähedal kämpingus, jättis väga hea mulje ning seda saarekest oleks tahtnud isegi kauem külastada, kuid kuna järgmised päevad lubas ilusat ilma, siis kiirustasime edasi Legolandi. Kämpingutes ööbimine muidugi on kallis, madalhooajal on soodushind 130.- öö ja endal peavad olema voodipesud kaasas ning koristama pead ka hommikul. Lisandub veel ujula ja elektri kasutus. Mänguväljakud olid seal muidugi aga väga lahedad ja lastele väga meeldis.

- 2 päeva Legolandi külastust (ei pea olema järjestikused päevad ja meie jätsime ühe päeva vahele). Kõigile seal väga meeldis, tegevusi oli absoluutselt igas vanuses lastele. Kaks päeva oli just paras, kuna nii mõnegi atrakstiooni juures olid päris pikad järjekorrad. Eestist võtsin kaasa kupongid, millega said lapsed tasuta, nii et kahepäeva perepiletid tulid ikka väga mõistliku hinnaga. Söök on Legolandis vähemalt meie jaoks ikka väga kallis, buffee on ca 30 eur täiskasvanu ja 15.-  lapsed, pidasime 90.- lõunat kalliks ning võtsime oma moonakotid kaasa. Pikniku kohti on seal piisavalt.

- Tirpitz muuseumi külastus. Ülimalt lahe koht, sobilik igas vanuses külastajatele. Kuni 18a lapsed on tasuta ja täiskasvanute hind oli vist ca 17 eur. Kindlasti üks parimaid muuseume, kus olen käinud.

- Varde linn (ööbisime kolm ööd seal lähedal Naesbjergis ning see oli just paraja kaugusega, et sai külastada nii Legolandi kui ka teiselpool ranniku linnakesi). Linnake ise on väga armas, kuid midagi väga seal teha pole. Majutuse võtsime airbnb-st ja arvestades Legolandi hindasid saime korraliku majakese 75.- ööga ning olime rahul. Hotellid/hostellid me välistasime, kuna kolme lapsega on need liiga kallid ning õhtusööke väljas süüa ka igapäev ei jaksa ega taha.

- Blävand rand. Väga ilus rannaala koos II maailmasõjaaegsete punkrtitega ja tuletorniga. Igati väärt külastamist ja ka pikemat peatumist.

- Henne rand. Samuti väga ilus ala, nii puhkamiseks, ujumiseks, jalutamiseks kui ka lähiümbruses matkamiseks. Kindlasti läheks tagasi.

- Esbjerg. Põikasime sealt läbi, kuid mingit muljet ei jätnud ja uuesti ei läheks

 

Kuna otsustasime ikkagi sõita saare ülemissetippu välja, siis jäi seekord kahjuks külsatamata Vejle linn ning ka Kopenhaagen ja kriidikaljud. Kindlasti tahaks sinna kanti ka minna ning teistkorda minnes enam üles ei sõidakski.

Kolm järgmist ööd võtsime saare üleval osas Boddumi lähedal. Leidsime airbnbst väga soodsa ja korraliku korteri, 40.- eur öö. 

-  Rahvuspargi Thy külastus. Käisime rahvuspargi erinevates kohtades. Meeldisid kõik kohad ning suuremate lastega ning eriti ratastega oleks seal väga vahva seal matkata. Seal on väga omapärane rannikuala ning ilusad rannad

  • Aarhusis Den Gambe By külastus. Igati väärt külastamist, meeldis nii lastele kui ka meile. Lapsed olid tasuta kuid täiskasvanute hinda ei mäleta, miskit kallist polnud. Õhtupoole külastasime ka ühte käsitöö siidri meistrit ning saime põnevat infot, kuidas seal siidrit tehaks. 

Jesperhusi lilleaed. Kahjuks/õnneks sattusime sinna päeval, millal oli park kinni. Meie õnneks olid aga väravad siiski lahti (tõenäoliselt kämpingus ööbijatele mõeldes) ja saime lillapargis täitsa tasuta ringi jalutada. Muidu on seal ka väike loomapark ning mõningad atraktsioonid lastele, mis olid suletud. Pilet perele oleks olnud ca 75 eur, ütleks, et kallis. Esialgu plaanisime ööbida sealses kämpingus, kuid see oli väga kallis ning seal olid erinevad piirangud, mis päeval sa said oma ööbimist alustada, mis kohe üldse ei sobinud meie tegevustega. Kämpingust sõitsime ka läbi, see oli suur ja lastele orienteeritud ning suvel palavaga kindlasti väga vahva. Ööbides kämpingus on enamus asju sh veepark ja lilleaed juba hinnas. Mina läheks perega sinna tagasi küll, mehele aga üldse ei meeldinud.

  • Kuna lillepargis läks meil vaid lühike aeg (planeerisime terve päeva), siis külastasime Morsi ja Thiested linnakesi. Mõlemad on armsad linnad, rohkem meeldis Thiested, sinna läheks tagasi küll. Peale lõunat otsustasime tagasi majutusse sõita rannikut mööda ning võtsime ette erinevate randade külastuse. Väga ägedaks osutus Cold Hawaii ja veel rohkem meeldis Havbad. Emotsiooni ja mõnusa olemisega rannad. Mõlemad erilised ning meeldejäävad. Väga soovitan, super kogemus ja täiesti tasuta.

  • Taanist lahkumise päeval külastasime ka Frederikshavnis asuvat palmiranda, oli päris vahva koht. Kahjuks jäi ajapuudusel külastamata Skagen ja Hirtshals, kuhu kindlasti tahaks ka minna. Sõitsime laevaga Göteborgi ning veetsime seal öö. Linn ise on väga tore ning öömaja valisime ka peatänavale, et oleks mugav jalutada ning söömas käia. Hinnad on seal muidugi karmid, nt. auto parkimine soodushinnaga oli 30 eur, kuid majutus väga heas Scandic Rubinen hotelli peretoas koos hommikusöögiga 117 eur, nii et kokku päris ok. Restoranide hinnad olid seal tänaval muidugi üle meie taluvusläve (nt pasta 25 eur jne), kuid leidsime ühe pubi, kus sai väljas istuda ning hinnadki enam-vähem normaalsed.

Kokku olime siis reisil 13 päeva, millest 2 kulus laevasõitudele, Helsingis olime nii mines kui ka tulles väga ilusa ilmaga ning nautisime Allas seapooli. Maha sõitsime peaaegu 3000km ning see möödus kenasti. Arvatavasti saime Taanis ühe kiiruskaamera trahvi kuna ei pannud tähele, et kiirteel, kus oli muidu 130 lubatud, on lõik, kus on 110. Eks jääme ootama siis trahvi ning lootma, et see pole kohutavalt suur. Lisaks peaks siis koju jõudma millalgi ka Rootsi ummiku maksude teatised nii Stockholmi kui ka Göteborgi kohta. Reis oli muidugi väga elamusterohke, väsitav kuid igati kordamist väärt, kuid järgmine kord ilma Kolmardeni ja Legolandita ning sõidaks hoopis edasi Madalmaade poole.