Rootsi-Taani lastega

Oleme minemas lastega (2,8,10) läbi Helsingi Legolandi. Legoland iseenesest pole reisi eesmärk vaid üks koht, mida ühel päeval külastada. 


Otsides ja uurides olen hetkel jõudnud sellise plaanini
1. PÄEV Tallinn-Helsinki-Stockholm 
2. PÄEV jõuame Stockholmi. Tegevused Stockholmi lähedal, nt. Tomtit.se - teaduskeskus, sees ja väljas. Öömaja Norrköpingu juures
3. PÄEV Kolmardeni loomaaed. Õhtul sõit, Öömaja - Jönköpingus 
4.PÄEV sõit Göteborgi, mida seal lähedal/tee peal külastada? Öö Göteborgi lähedal või on mõistlik kohe öhtul laevaga üle sõita?
5. PÄEV Sõit  hommikul laevaga Taani. Öömaja palmiranna või kuskil mujal põhja osas.
Kohad kus käia: liivadüünid https://www.visitnordjylland.com/ln-int/nature/raabjerg-mile. Midagi veel?
6. PÄEV Päev Taani keskosas, nt.
DenGamle By (Aarhusi lähedal)
Liivaskulptuuride külastus Lodbergsvej 44, Søndervig,6950 Ringkøbing. sandskulptur.dk (Billundist 1h kaugusel). Öömaja Billundi lähistel (max 1h autosõidu kaugusel)
7. PÄEV Legoland. Öömaja kuskil lähedal.
8. PÄEV Sõit Mons Klint kriidikaljude juurde. Öömaja kuskil läheduses nt Jesperhus kämping (min 2 öö piirang)
9. PÄEV Kopenhagen ja sildadest üle sõitmine või tagasi kämpingusse. Kui sildadest üle, siis öömaja Malmö lähedal sõit ????
10 ja 11. Päev ???  
12. PÄEV väljub laev Stockholmist 16:45

Kellel on kogemusi Taani ja Rootsiga, siis kas soovitate pigem viibida kauem Taanis ja tagasi tulles Rootsist kiirelt läbi (kindlasti ühe vahe ööga) või jätta 10 ja 11. päev siiski Rootsi nt Ölandi  ja sealse ümbruse külastamiseks? Kas pikki mööda rannikut sõitmisel on miski väärtus ka või tee nagu tee ikka ja suurt midagi näha pole?
Taanis on veel nii palju põnevaid asju, mida lastega külastada, et ajast kipub väheseks jääma (samas peab arvestama, et iga selline park küsib päris palju raha).  Mida võtta, mida jätta?

sommerlandsshop.dk, djussommerland, Lovepark, dengamle by, Kopenhageni Tivoli, sandskulptur.dk, kriidi kaljud, Helsingbori lähedal Smalandet Markaryds-
wildlife park.

Kas kämpingute öömajad peab palju ette broneerima või enamasti piisav eelmisel õhtul (augusti keskel)?

Sellest on nüüd juba sajandeid tagasi, kui ma oma lastega sealkandis reisisin, kuid tundus, et neile meeldis Rootsi poolel rohkem. Näiteks:


Göteborgi lõbustuspark https://www.liseberg.se
Skara veepark (Stockholmi ja Göteborgi vahelisel maanteel) https://www.sommarland.se
Astrid Lindgreni teemapark Vimmerbys https://www.astridlindgrensvarld.se

Kolmardeni loomaaeda me ei jõudnudki, lapsed valisid lõbustuspargid.

Mulle meeldis Taanis rohkem kui totaalselt alkoholivabas Rootsis. Eks valige ise.


Kopenhagenis tasub minna,keskuses kanalite peale paaditripile.

Copenhagen canal tours.
Lisaks on Kopenhageni lähedal Bakken lõbustispark ,mis on päris suur, aga soodsamate hindadega.
Legoland on megakallis ja ülerahvastatud .
Söögid on vaid rämpstoit ja burger maksab üle 10 eur.
Bakkenis on väga palju söögikohti ja seal käib palju ka vanemaid inimesi ,kes lihtsalt istuvad restoranides ....

Täiskasvanu hinnangul oli Kopenhaagenis kanalituur väga huvitav, eeskätt seetõttu, et meile sattus väga lahe ja jutukas giid, kes ei pidanud paljuks vahepeal ka lauluviis üles võtta.Taani Mon'i saar on maaliliselt ilus oma väikeste külade ja looklevate teedega. Kriidikaljudest on samuti postituses juttu.

Rootsis rannikuteed, E22, enam ei valiks, sest see on tee nagu tee ikka, päris ranniku äärde ei pääse  ja miskit näha seal ei ole. Samas Kolmardeni loomaaed pakkus vaatamist ja elamusi küllaga, eriti gondlisõit safaripargis  ning soovitaks igaljuhul minna kui veel käinud ei ole.

Laevaga Stockholmi jõudes oli lastega kohustuslik ette võtta vana hea lõbustuspark Gröna Lund https://gronalund.com. See on väike, aga klassikaline tivoli ameerika raudteega.

Vaidleks vastu sellele, et Legoland on megakallis ja ülerahvastatud. Ükskord elus ju ometi võib. Ostes perepileti on soodsam ka ja kõik atraktsioonid on ju juba hinna sees, lõbutse palju jaksad pargi avamisest pargi sulgemiseni. Ja ei pea sööma 10 eur hamburgereid, rootsi lauaga restorani sissepääs on u. 12 eur laps ja 24 eur täiskasvanu, ning seal saab proovida kümneid ja kümneid erinevaid väga maitsvaid roogi nii palju, kui soovi on, sh. piiramatul hulgal jäätist ja limonaadi :) 
Arvestades, et lähete autoga, soovitan külastada ka Billundist nii 20 km kaugusel asuvat Givskudi Safariparki, kus saab oma autoga lõvide ja muude suurte loomade vahel sõita nagu päris safaril aafrikas. Ja väiksemate loomade juures (leemurid ja muud ahvid) saab ka jalutada. Ning seal on ka oma Jurassic Park ;)