Sixtuse kabel

Tere.

Tuhnisin mööda erinevaid lehekülgi ja foorumeid aga ikka jäi see "püha asi" natuke segaseks... 
1.Kas ilma Vatikani muuseumi külastamata Sixtuse kabelisse ei saagi? 
2.Kas Püha Peetruse katedraali külastamine on tasuta ja ainult sinna kupli alla ronimine maksab?  (ronimine siis 6 ja liftiga 8 euri) 
Aitäh! 

1 Jah, kabelisse eraldi ei saa - ainus variant on muuseumi külastada

2 Samuti õige - katedraal ise on tasuta, maksab vaid üles ronimine.

Mõned kiired mõtted lisaks:
- kabelist (või kusagilt sealt lähedalt) on otsetee katedraali, teoorias mõeldud vaid gruppidele, kuid ka üksiküritajatel pidi sealt läbilipsamine õnnestuma.
- et turistide masse vältida, soovitaks katedraali minna kohe varahommikul, see avatakse seitsmest. Ise läksime 9-10 vahel, ja see oli ikka väga nadi kellaaeg. Pärastlõunal olid sabad juba märgatavalt lühemad (aga see võis ka lihtsalt juhus olla).
- mälu järgi kolmapäeviti on katedraal jutluse tõttu kinni (ei mäleta, kas terve päeva või mingi aja). Ja mingi teooria kohaselt on neljapäeviti rohkem rahvast, sest kohale tulevad ka need, kes eelmisel päeval pika ninaga jäid.
- katedraalis üles minemisega on nii ja naa... ennekõike on see parajalt ajakulukas ekstreemsportlik ettevõtmine, just ruumikitsikuse ja rahvahulga tõttu. Kellel on ajaga kitsas käes, siis ilmselt ei juhtu midagi, kui see vahele jätta ja muule huvitavale keskenduda. Katedraal ise on muidugi hunnitu. 

Katedraali torni ronimisel on kasulik arvestada, et pealelõunal on Peetri väljak allapäikest, st. pilti saab paremini teha. Hommikupoolikul on parem vaade Vatikani aiale ja paavsti paleele.

Meie käisime just pealelõunal (õhtul), siis oli ülespääsu kassas umbes 5 inimest ja turvakontrollis 10. Mina soovitan üles kindlasti minna -- lisaks Vatikani ja Rooma panoraami imetlemisele pääsed sedasi ka katedraalis sees kupli alusele rõdule, ka sealt on katedraalile ja altarile suurepärane vaade. 
Vatikani muuseumi piletid võid netist ette ära osta, siis ei pea sissepääsu juures nii palju sabatama. 

Kui on soov Sixtuse kabelist katedraali edasi minna, siis tuleks kabelist väljuda parempoolsest uksest, siis ei pea katedraali järjekorras seisma. Aasta tagasi said sealt minna ka üksikturistid. Vatikani muuseumipilet tasub kindlasti varakult osta, järjekorrad on üüratud.