Viimased kommentaarid

Reisitõrkekindlustus hakkab kehtima 3 päeva pärast. Meditsiinikindlustus hakkab tavaliselt kehtima lepingu sõlmimisel. Samas eeldab enamus seltse, et lepingu sõlmimisel asud veel Eestis. 

Kui nüüd reis on juba alanud siis

  • Maltal kehtib EU ravikindlustus, seega päris ilma kindlustuseta sa ei ole
  • Võta vastu see pakkumine, mis võimalik nendel tingimustel, mida pakutakse
  • Kui tegemist on ametliku töölähetusega TLS mõistes siis on teatud vastutus minuteada ka tööandjal. Aga see sõltub ilmselt paljudest pisiasjadest ning "Mina ja minu koer OÜ" tüüpi tööandja puhul pole sellest praktikas enamasti kasu.

Janka222, kahjuks on trip.ee parimatel selgeltnägijatel täna vaba päev ning ka salajane kogunemiskoht on covid-19 tõttu avatud vaid loetud tunnid. Seega palun heida meile piiratutele armu ja avalikusta oma järgmistes põhjalikes küsimustes veidi enam infot.  Siis saame taas kogu internetis olemasoleva info taas üksmeelselt ja veatult su ette laotada. Vabandame veel kord oma piiratuse pärast.

Marko64, ma ei tea millist saadet sa mäletad aga Poola on täiesti tsiviliseeritud Euroopa riik. Teed (magistraalid vähemalt) on väga heas korras ning uusi kiirteid ehitatakse aina juurde. 

Ka hotellide-puhkemajade puudust Poolas kindlasti ei ole ning enamus neist on kindlasti ka internetist leitavad ja broneeritavad -- kasvõi booking.com abil. Seega millist infot sa internetist ei leia?

Jevgeni -- nõus, et peab hindama riske. Samas igasuguste riskide hindamine nõuab põhjalikke erialaseid teadmisi ja kogemusi -- seega terviseriskide osas ma usaldan kindlasti arste, nii neid, kes ajakirjanduses esinevad kui ka oma lähisugulasi. Kui Sul on olemas vastavad teadmised, siis foorumi külastajad on kindlasti neist huvitatud. Kui Sinu soovituste ainus taust on aga dr. Google "tarkus" ja peaasjalikult anonüümsete "kriitiliste oma peaga mõtlejate elukogemus", siis hoia need  palun endale.  Teed kokkuvõttes teene nii ühiskonnale kui iseendale. 

btw, trip.ee on reisifoorum, kus räägitakse reisimisest. Koroonaviirus on tänasel päeval paraku reisimise osa kuid toetume siin foormis siiski vaid asjatundjate arvamusele.

Hetkel Austrias - tulime läbi Läti, Leedu, Poola ja Tšehhi. Piiridel ühtegi kontrolli ei olnud. Mis ei tähenda, et seda üldse ei ole - Adaveres Tallinn - Tartu maanteel ei seisa samuti 70 märgi kõrval pidevalt kiirust mõõtev politseinik - reeglid on siiski täitmiseks, kontrollitakse või mitte. Alates Lätist on siseruumides ja ühistranspordis maski kandmine pigem tavaks,  Tšehhis soovis koroona vastu vaktsineerimise serti näha üks hotell, Austrias Zell am Sees ja Kaprunis aga iga tänavakohvik, kuhu maha istud. Aga see mulle meeldib ja loodan, et ka Eestil jätkub lõpuks selgroogu vaktsineerimis- ja  testimisvastastele piirangute kehtestamiseks - elu peab normaalseks tagasi minema ning need, kes tunnevad end miskit viisi "ahistatuna" istugu omaette kodus või demonstreerigu oma lollust mõnel meeleavaldusel.

Suure telgi plussiks on kahtlemata avarus. Samas pole vast mõtet telgilt just koduse magamis- või elutoa mõõtmeid oodata.
Suure telgi miinuseks on kindlasti tema kaal ning ülespanemiseks ja eriti mahavõtmiseks kuluv aeg. Ja minu jaoks on see määrav.

Kodusel diivanil on tore unistada, kuidas õhtul päikeseloojangus telgi ees matkatoolis veini jood ja seejärel pehmel (õhk)madratsil siidlinade vahel sulgteki all uinud. Kui aga reaalses elus on soov pigem ringi liikuda, siis muutuvad need lugematud vaiad, nöörid, madratsid, lauad, toolid, linad, tekid ja muu selline tilu-lilu kiiresti tüütavaks. Tahaks juba uusi kohti avastama minna, mitte kulutada igapäevaselt paari tundi laagri kokkupakkimisele. See sai vähemalt mulle kiiresti selgeks.

Ehk siis minu arvamus -- telk on ööbimiseks. Magamisase ei pea olema meetrite laiune,  väga edukalt magab ka 60 cm laiusel matkamadratsil. 6 ja 8 aastase lapse jaoks on veel palju vähem tegelikult vaja. Kui lapsed kasvavad, siis hindad olukorra ümber -- telk ei ole maja, mille hangid ka lastelastelastele mõeldes. Mida vähem on asju ja mida kergemad ja kompaktsemad need on, seda parem. Seda ka autoreisil. Laagri kokku- ja lahtipakkimise lihtsus ja kiirus on ühed olulisimad asjad.

Testi vajadus sõltub sellest, kas oled vaktsineeritud või viiruse läbi põdenud, seega su küsimusele pole praegu ühest vastust.

Eeldusel, et alustad reisi Eestist soovitan alustada siit: 

https://reisitargalt.vm.ee/riigid/lati/

https://reisitargalt.vm.ee/riigid/leedu/

https://reisitargalt.vm.ee/riigid/poola/

Riikidel on erinevad tingimused ja õigus reegleid kontrollida ning rikkujaid karistada. Tõenäoliselt kohalikku politseinikku või piirivalvurit ei õnnestu veenda väitega, et trip.ee foorumis keegi tagajaan teadis piirid lahti olevat ;-)

Mehis, kui mäletad, siis emakeele õpetaja rääkis koolis midagi kirjavahemärkidest, lauseehitusest, suurest algustähest ja muust sellisest igavast ja tüütust. Mõned inimesed ilmselt siiski veel mäletavad seda ning ära Sinagi tee oma õpetajale häbi.

Ja kuigi nähtus nimega emakeele grammatika võib Sulle tunduda anakronismina, on korrektselt kirja pandud küsimusele palju lihtsam ja meeldivam vastata -- seda ka internetifoorumis. Usu mind ja sa üllatud.

Kuule Friedrich, sa pole ilmselgelt kõige teravam pliiats. Vabandan aga nii see tundub.

Loe veel kord läbi kogu see leht, mida siin tsiteerid ja katsu ka loetust aru saada

Jah, Poola nõuab kõikide riiki sisenejate (ei täpsustata, millise transpordiviisiga, seega -- lennukiga, laevaga, autoga, rongiga, jalgrattaga, jalgsi jne) jäämist karantiini kui neil ei ole esitada negatiivset testi. Täpselt nii, nagu sa ennist kirjutasid: All travellers are subject to quarantine unless they can produce a COVID-19 test with a negative result. Such a test must be performed no later than 48 hours before crossing the border. See nõue ei tähenda, et test on kohustuslik.

Seejärel keri seda lehte umbes 10 rida allapoole ja leiad lause, millele ka Raul_R viitas:

Persons vaccinated against COVID-19 are exempt from quarantine. Eesti keeles tähendab see lause, et Covid-19 vastu vaktsineeritud on karantiinist vabastatud
Pane need kaks nõuet nüüd kokku ja saad teada, et juhul kui oled vaktsineeritud, siis pole vaja ei testi ega karantiini. Seega Su väide, et Poolagi nõuab kõigilt riiki sisenejatelt testi on VALE!

Tšehhi vinjett peaks selle aasta algusest elektrooniline olema -- kindlasti saab seda ka bensiinijaamadest jms. hankida kuid lihtsaim ja loogilisim on internetist ära osta -- https://trip.ee/uudised/tsehhi-kiirtee-vinjetid-nueued-ainult-digitaalsena

Austria ja Slovakkia vinjetid on juba ammu digitaalsed ja internetist ostetavad, seega puudub vajadus midagi koju tellida ja klaasile kleepida (ning pärast eemaldamisega vaeva näha).

Jah, hetkel on Läti tõeline tropp autoreiside teel. Kaheks tunniks enamasti peatusteta sõiduks PCR test nõudmine eranditult kõigilt -- sealhulgas ka läbipõdenutelt ja vaktsineeritutelt -- ei ole asi, mis kutsub läbi Läti reisima. Eriti tobe on see kojusõidul, kus vaja Poolas või Leedus otsida testimisvõimalust. 

Samas uudiseid lugedes tundub, et lätlastel on hetkel miski suurem siseriiklik poliitkaklus käimas ja kohalikud valimised just toimumas. See annab lootust, et siiski mõne aja pärast kui haavad lakutud ja langenud loetud jagub neil ka aega oma reisipiirangute ülevaatamiseks -- eks poliitikutest nii meil kui mujal peab ju ka aru saama, neil omad vaieldamatud prioriteedid ;-). 

Eesti sai lõpuks veidikegi selja sirgu aetud ja Soomele sõnumi saadetud, et tänased reisitingimused ei ole loogilised ja põhjendatud, nüüd ootaks sama ka Islandi väljakult või Toompealt Läti suunal.

Aga juhile krediitkaardi tegemine on siis täiesti võimatu? Kui juht on noor, kellele iseseisvalt krediitkaarti veel ei anta, siis on ju pea alati võimalus teha mõne lähedase isiku olemasolevale kaardile/kontole lisakaart. Äkki see on palju lihtsam lahendus kui miskeid nurgataguseid rendifirmasid taga ajada?

Valmis kaarti sa vaevalt leiad. Lisaks google kaardile võid vaadata ka komoot.com -- seal on veidi rohkem väikeseid radu peal kui google kaardil kuna põhineb OpenStreetMap kaardil. Komooti abil telefoniga navigeerimiseks pead küll miski raha välja käima kuid arvutis planeerimiseks  pole seda vaja. Ja äpis sama träki vaatamiseks pole ka raha vaja.

Ja üks hea kaart taustaandmete saamiseks on veel -- okaart.osport.ee -- Maa-ameti avatud ruumiandmete ja OpenStreetMap alusel automaatselt genereeritud orienteerumiskaart. Annab päris hea ülevaate loodusest ja maastikust.

Palve -- jätame (vähemalt siin foorumis) meditsiini siiski vastava haridusega inimeste pärusmaaks ja ärme jutusta lihtsustatud kujul oma sõnade ja arusaamaga edasi asju, millest meil arusaam tegelikult puudub. 

Mis reisimisse puutub, siis kindlasti ei ole tänases maailmas võimalik piire täielikult sulgeda -- vähemalt mitte sellises mikroriigis (see ei ole halvakspanev hinnang) nagu Eesti. Piiriületajaid tuleb lihtsalt testida ja kehtestatud piirangutest kinnipidamist rangelt kontrollida. 

Kõik piiriületajad peavad teadma, et kui on nõutud testimine, siis tuleb testida ja kui on nõutud karantiinis viibimine, siis tuleb seal viibida. Kui testida ja reisijärgselt karantiinis viibida ei soovi, siis tuleb reisile minemata jätta. Nende suhtes, kes reegleid ei järgi, peab riigil olema nii jõudu kui eelkõige selgroogu oma tahe maksma panna. Karantiininõuete ja muude nakkushaigustega (laiemalt kehtiva seadusandluse järgimisega) seotud piirangute jõustamine ei ole ei politseiriik, inimõiguste jalge alla tallamine, demokraatia surm ega miski muu õudne asi vaid normaalse ühiskonna normaalne toimimine.

Jumalad teatavasti naeravad kui inimesed planeerivad...

Aga sellest hoolimata tuleb plaane teha -- kasvõi selleks, et neid lõpuks muuta. Eelmise aasta Alpide plaan said asendatud Virumaa ja Põhja Lätiga,  eks ole näha, mis selle aasta samalaadsest Alpide plaanist saab. Ideed, kuhu minna ja mida teha on olemas, miskid tasuta tühistamisega majutused igaks juhuks samuti, nüüd jääb vaid loota, et  koroonaviirus taandub ja piirid avanevad. Ning loodetavasti jõutakse selleni, et negatiivse testi asemel hakatakse järjest rohkem aktsepteerima ka vaktsineerimist -- pidev päevast-päeva korduv testimisvajadus teeks autoreisi üle mõistuse tüütuks, kalliks ning kokkuvõttes mõttetuks. 

Ja kui sel suvel Alpidesse ei jõua, siis need mäed on sealkandis seisnud vähemalt 20 miljonit viimast aastat, kannatavad veel veidikese. Üks pikem ja põhjalikum ringreis Eesti lääneranniku saartel on ka kindlasti väärt ettevõtmine.

Kayserist rendid auto -- annab vabaduse näha paljusid erinevaid kohti.

Swedpanga reisikindlustuse peale on hetkel mõttetu loota -- tegemist on tänases maailmas suures osas täiesti kasutu tootega ning Swedpangal pole ka miskit nähtavat plaani seda toodet täiendada. Pikaajalise Swedi kliendina küsisin järele ja vastus oli lakooniline :

Tere

Tänan ettepaneku eest.

Täna on meil tõesti reisikindlustuse tingimustes välistuseks kõik mis on pandeemia või epideemiaga seonduv ning praegu ei ole ka ette näha kindlustustinigmuste muutmist. Kindlasti anname klientidele teada kui hakkame kindlustuskaitset pakkuma covid-19 puhul.

Parimate soovidega

Marika Kaasik

spetsialist

Nõustamiskeskus

11.03.2021 16:16:52

Kindlustusleping on võimalik kindlustusvõtja poolt igal hetkel ka üles öelda, seega Mariev, sõlmi praegu kindlustus mingis muus mõistlikumas seltsis. Kui Swedi pikkades umbsetes bürokraatiakoridorides ükskord aknani jõutakse, sealt välja vaadatakse ja seejärel vahepealsel ajal tundmatuseni muutunud reaalsele maailmale järele jõutakse, siis võid ju üleliigse kindlustuse lihtsalt ära tühistada ja saad ka raha tagasi.

Lauriandres, sa ajad väheke segast juttu -- Estonialt päästetutel (ja ka hukkunutel) oli olemas eriotstarbeline kindlustus, selle oli sõlminud vedaja ehk Estline. Nii pääsenud kui hukkunute pered said pärast ka kindlustuselt miski hüvitise kui mälu mind ei peta. Liinireisiga reisijad kindlustab alati vedaja -- nii merel, maal kui õhus.

Hanikatsi laiult, Halliste jõelt, Kiviõli tuhamäelt ja Krivasoost päästmise võrdlemine Matterhorni nõlvalt Hörnli hütist või Mont Blanci liustikult päästmisega on kui ******* -- idapoolsel naabril on sellise võrdluse kohta üks hea tabavalt mahlakas rahvalik väljend, mida viisakas portaalis kirja  panna paraku ei kannata.

Euroopa riikides on erinevad seadused ja tavad. Šveitsis ja Austrias ning mujalgi Alpides on turistide mäepääste minuteada suuresti eraõiguslike organisatsioonide korraldada. Kindlasti suuremate katastroofide puhul tulevad ka riiklikud struktuurid appi ning riik võib mõned kulud enda kanda võtta kuid oma võimeid üle hinnanud ning end kuhugi "kinni roninud", kõrgusest ja külmast liikumisvõimetuks jäänud või vigastada saanud inimesi tuleb päästma alati kohalik mäepääste. Kannatanud viiakse enamasti kohalikku erahaiglasse ning  kõige selle eest esitatakse ka kopsakas arve. Arvestades Alpide külastuskoormust (eriti kui võrrelda seda Hanikatsi laiu külastatavusega) oleks ebarealistlik loota, et isegi rikas Šveitsi riik suudaks oma eelarvest kinni maksta kõikide tihti võõramaiste turistide pääste- ja ravikulud. Mägedes matkamine on igaühe oma risk ja selle riski maandamine eelkõige sobiva kindlustuse ostmise teel on igaühe enese vastutus.

Vsop poolt eelnevalt märgitud Biz Boe on jah suht lihtne jalutamine. Aga see-eest väga ilus jalutamine.  Sass Pordoi tõstukiga saab lihtsalt 2950m kõrgusele, sealt edasi on paar tundi jalutamist.

Meil jäi 2019.a. tipus käimata -- kui all oli +25 ja tuulevaikne, siis ülal oli +3 ning tuule kohta ütleks eestlane, et puhub sea püsti. Dolomiitide jaoks kohaldatuna võiks siis öelda, et puhub marmotid mäe küljelt minema. Seetõttu valisime ühel hetkel tuulepealse raja asemel ümber mäe kulgemise Rifugio Boè hütini. 

Dolomiitides on sadu ja tuhandeid kilomeetreid matkaradu igale maitsele. Meie valisime 2019. a. peatuspaigaks Arabba ja tegime seal ümbruses päevamatku. 

Col di Lana üle kolme tipu kulgev rada oli teine, mis meelde jäi. 

Ja kui nüüd vähegi olukord lubab, siis sel suvel tahaks Austrias Hohe Tauernis ära käia. Eelmisel suvel oli plaanis aga jäi käimata, hetkel vaatan vabal ajal pilte ja loodan pöidlad pihus, et vaksineerimise esimesest saamatusest üle saadaks ning lõpuks ometi piirid lahti läheksid.

Hea jaanusm, mille poolt (või vastu) Sa õigupoolest võitled?

Kui su viimaseid arvamusi lugeda, siis võib aru saada, et mitte midagi, mitte kusagil ja mitte kunagi ei tehta õigesti. Või vähemalt mitte kunagi ei küsi otsustajad Sinu arvamust -- mõistlikku, küpset ja kaalutletut...

Rega1827 -- Su väidetel võib tõetera küljes olla aga anna andeks, Su postitus on justkui õpikunäide sellest, kuidas igasugused kuulujutud alguse saavad -- üks tundmatu taustaga pisiportaal avaldab autorita uudise, kus tsiteeritakse vabas võtmes Briti tabloidi artiklit selle kohta, mida üks ametiisik justkui oleks öelnud toetudes justkui teada olevatele avalikele allikatele mille algupära justkui ei taheta avalikustada.  Edasi korjatakse see pisiportaali uudis üles ja viidatakse sellele kui tõestavale faktile ning lumepall lähebki veerema. 

Trip.ee on reisifoorum, jääme siin reisimise juurde ja katsume vältida  "lumepallide veeremapanemist"...

Meditsiin ja bioloogia (laiemalt kogu loodus) on nii keeruline, et puhta talupojatarkusega ilma taustateadmisi omamata on väga lihtne ka üksikutest tõestest faktidest täiesti valesid järeldusi teha -- a la "maakera ei saa olla ümmargune kuna mu saunataguse tiigi pind on ju täiesti tasane". Jätame järelduste tegemise ning ka riskide ja ohtude hindamise inimestele, kel on tõestatult piisavalt eelteadmisi faktide seostamiseks ning enne millegi tsiteerimist vaatame, kust info pärit on.

Arvatavasti korraldajad teavad kõige paremini -- Pokljuka MM kodulehelt leiad vast täpseima info. IBU kalendris on võistlus hetkel veel olemas. Samas see on tänane info, mis juhtub kuu aja pärast, ei oska keegi kindlalt öelda.

Sloveeniasse pääsemine ja seal ringi liikumine on omaette teema.
Mina panustaks sel aastal pigem telekale.