Plaanis sel aastal jõulude-aastavahetuse perioodil külastada Kuveidi ja Bahreini.
Internetist on üht-teist loetud ja mingi pilt enam-vähem ees. Oleme seal kandis mitmeid riike külastanud (Omaan, ÜAE, Saudi Araabia, ametlikult Jeemenile kuuluv Socotra saar, Jordaania), seega üldine ettekujutus piirkonnast olemas.
Oleksin tänulik soovituste ja nõuannete eest Kuveidi ja Bahreini osas - mida kindlasti vaadata / külastada, mis pigem ei olnud huvitav.
Kumb kahest riigist oleks põnevam aastavahetuse jaoks? Alkohol pole üldse oluline :)
Kas keegi on emmas-kummas sukeldunud ja kas selles osas on arvamusi ja nõuandeid?
Kniks!
Bahreini kohta väga midagi arvata ei oska, aga olude sunnil olen Kuveidis mõned kuud elanud ("pre COVID 19 Era" - nii et minu mõtted ei pruugi enam reaalse eluga ühtida).
Üldistused Kuveidi kohta:
1. Segu ühelt poolt Briti / USA kultuuriruumist ning teiselt poolt Lähis - Ida eluolust, mida rikastavad arvukad liht-tööde tegijad lähemalt ja kaugemalt.
2. Kõik tiirleb ümber nafta ja gaasi raha. Seda on näha igal sammul.
3. Keegi jala ei käi. Kui siis ainult turgude ümbruses.
Kohad mida külastada:
1. Kuwait Towers - vaade linnale ja lahele
2. Grand Mosque
3. Souq Al-Mubarakiya - Üks vanimaid ja suuremaid turgusid.
4. Sheikh Abdullah Al-Salem Cultural Centre - Ülevaade Kuveidi kultuurist ja ajaloost. Lisaks populaar teaduslikud teemad. (Kusjuures väike osa hoone sisustusest on tehtud Eestis).
5. Kui huvi on, siis kõrbe safari autodega.
6. Mõni suurematest ostukeskustest (The Avenues Mall või 360 Mall). Varem ei olnud Kuveidis käibemaksu ning näiteks elektroonika "gadgets" hinnad olid vägagi mõistlikud.
Aga eks google oskab täpsemini soovitada.
Transiit läbi Kuveidi, 11 tundi peatus. Arvatavasti tuleb transiitalast väljuda, kas viisa saab ka lennuväljalt osta või saab ka elektroonselt taodelda?
Lennujaama asukoht linnas, kas jõuab ka linnas midagi vaadaata?
Kuidas lugu üldiselt hindadega?
Takso, söök, jook, alkoholi kättesaadavus?
Aitüma!
Käisin Bahreinis 2022 detsembris. Sisenesin Saudi Araabiast (Damman) bussiga ja sõitsime üle kunigas Fahdi silla (pilet 20 euro ringis) . Keset silda oli piiripunkt, kus ostsin viisa (ca 50 eurot, sai maksta kaardiga). Peatusin Manamas ja mujal riigis ei käinud. Võrreldes teiste Laheriikide petro-polistega, on Manama suhteliselt tagasihoidlik linn, kus betooni ja klaasi kõrval säilinud palju traditsioonilist kultuuri ja elu-olu. Külastasin peaturgu, mis pole eriti eksootiline, kui India kvartal välja arvata. Seal paikneb ka lahe Krišna tempel, kuhu lastakse sisse uudistama. Veel väisasin Bahreini rahvusmuuseumi, kus sai paadiga sõita kõrvalsaarele (Muharaq). Saarel paikneb UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv vanalinn, kus vanad pärlipüüdjate majad on üles vuntsitud. Seal saab paar tundi ringi uidata, mõne kohvi juua. Ilmselt oli see minu jaoks Bahreini highlight.
Hinnatase on Eestiga sarnane. Vanalinnas on paar uhket kondiitrikauplust, kus saab kohalikke halvaamaiuseid kaasa osta. Saudid käivad Manamas pidutsemas- alkohol on hotellides olemas.
Käisin paari kuu eest Saudi-Araabias, peamiselt sukeldumas, ning pärast lühidalt ka Kuveidis ja Bahreinis. Alguses plaanisin ka mõlemas riigis paar sukeldumist teha, aga kui uurisin lähemalt võimaluste ja tingimuste kohta, siis otsustasin siiski mitte hakata varustust märjaks tegema, sest eri allikate põhjal jäi mulje, et tegemist on kehvapoolse sukeldumisega, vähe vaadata ja nähtavus ka vilets.
Kuveidis ja Bahreinis vaatasin natuke ringi ja tähtsamaid vaatamisväärsusi, tundusid üsna samasugused riigid nagu teised piirkonna paigad (aga pigem Qatari, Emiraatide ja Saudi-Araabia moodi kui Omaani või Jordaania). Kui just araabia- ja naftamaade vastu erilist huvi ja armastust pole, siis omaette reisisihina võibolla lausa ei soovitaks, aga osalt linnukese pärast ja mitte väga pikaks ajaks minnes võib ju ära käia. Kuwait Towers ja Bahrain Fort on väisamist väärt.
Bahreini lennujaam, viisa vormistamine ja autorent olid kõik väga head kogemused ning Kuveidis on samad asjad jällegi viletsad. Autorendikontorid on ainult ühes, vanas terminalis (segane liikumine, vana ja väike ja väsinud), kui maanduda mujale, tuleb kas taksoga sinna sõita või kuidagi rendifirmast auto järele kutsuda (ja pärast lasta end ära viia). Maksta tuleb mingi kohustuslik välismaa juhiloa kindlustus - mida broneering ei pruugi mainida.
Hinnad umbes nagu Eestis ja veidi kallimad. Alkohol on kallis (seda siis Bahreinis, Kuveidis alkoholi pole). Autokütus väga odav.