Suusatamise hind Šveitsi, Prantsuse, Austria Alpides?

Tere,

ehk teab keegi teha hinnavõrdlust mäesuusatamise osas - kui võrrelda omavahel Šveitsi, Prantsusmaa, Austria Alpe, siis kas neil (eeskätt suusatamisvõimalustel - jätame üldised elamiskulud välja) on märkimisväärseid hinnavahesid? Eesmärk u nädalane reis 2-3 täiskasvanu + paariaastase lapsega, sellest paar päeva mäel. Endal seni kogemust vaid Garmisch-Partenkirchenist, mistõttu võtaks seekord ette mõne teise riigi. Hindu teadmata oleks veidi eelistatum Šveits.

Tänud ette!

On vahe täiesti olemas.
Kui riikide osas järjekorda panna siis Šveits on kõige kallim, seejärel Prantsusmaa ja Austria kallimad kohad. siin vahel on veel Itaalia ning seejärel Austria ülejäänud kohad.
Pakun et hinnavahe esimese ja tagumise otsa vahel on suurem kui kolmandik.
Kui kasvõi suuski rentida, siis nädal maksab mõnes kohas natuke üle tuhande teises kohas ligi 3000. Erinevad ka tõstukite hinnad. Ikka mõnekümne % ulatuses.

Prantsuse suusakuurortitesse on hea läbi Genfi sõita. Väikesa lapsega oluline lisaboonus. Hinnatase vist pakutuist madalaim. Lastenõlvad suurepärased (eskalaator jm), kuid Austria gondlid pidavat olema paremad. Šveitsi mäepiletid on ca 1000 EEKi kallimad (6 päeva mäel).

Millegipärast peetakse Shveitsi kõige kallimaks. Isikliku kogemuse baasil on Prantsusma kõige kallim koht, eriti kui arvestada majutuse hinna ja kvaliteedi suhet. Shveitsi hinna ja kvaliteedi suhe on päris mõistlik, hinnatase samal tasemel kui Austria nn. tuntumates külades.

Jah kui võrrelda tipp hindu, siis Prantsusmaa on kohe kindlasti üle (minuarust). Courchevel näiteks on über kallis, samuti Chamonix. Courchevelis alla 200 000 vist maja ei saagi üürida nädalaks....

Olen eelkirjutajatega nõus - võrdlus üksnes riikide vahel on liialt üldine, äärmisel juhul saab võrrelda riigi keskmist hinnataset, mis on aga üsna mittemidagiütlev suurus. Samamoodi võiks ju võrrelda näiteks Eesti ja Soome kinnisvarahindasid: olgugi et Soome keskmine hinnatase on kindlasti kõrgem kui Eesti oma, ei tähenda see tingimata seda, et Soome kolkas asuv korter oleks tingimata kallim Tallinna vanalinna korterist.

Ise olen käinud kõigis kolmes riigis ja eelistatumaks on kujunenud Austria - üheks põhjuseks enda saksa keeleoskus, mis asjaajamist tunduvalt lihtsustab, ent ka inglise keelt osatakse paremini kui nt Prantsusmaal. Teiseks suur valik suusamägesid igale rahakotile, kolmandaks hea turismiinfosüsteem ja online broneerimise võimalus (mis Prantsusmaal on paras peavalu). Loomulikult on nn eliitkeskustes hinnad kõrgemad, ent leidub ka tunduvalt soodsamaid, samas suure valikuga mäekeskuseid. Teisel kohal on üldiselt Sveits, aga hinnavahe Prantsusmaaga ei ole suur.

Mäepiletite hindu Sveitsis ja Austrias saab päris hästi võrrelda Bergfexi veebilehtedel (www.bergfex.at, www.bergfex.ch), samuti on seal hea suusakeskuste otsing, kus muuhulgas saad keskuseid otsida ka mäepileti hinna alusel, või siis võtad aluseks üldise populaarsuse vms. Näiteks tuntud Ischgli keskuses on 5päeva pilet 169 € (230 km radu), ent Tirooli Naudersis saad 5 päeva pileti ka vaid 136€ eest (117 km radu). Teisalt Sveitsis oli minu külastatud Adelbodenis oli 5päevapilet 227 CHF ehk 153 € (210 km radu), kuid St. Moritzis maksab 5 päeva juba 210 €. Üldiselt pole aga vahed mäepiletites suured, olulisem on minu arvates kvaliteet ja mina oleksin küll nõus pigem 10-20€ nädala eest rohkem maksma kui puhkuse kvaliteedis hinnaalandust tegema. Pigem on suuremad vahed muude elamiskulude osas, sõltuvalt sellest, kas tahad suuskadega kohe majutuskoha uksest sisse sõita või ei pea paljuks paar kilomeetrit auto või suusabussiga sõita - nende variantide hinnavahe võib küll juba kahekordne olla.

Oluline on enda jaoks määratleda, millise raskusastmega nõlvu tahad, milline võiks olla nõlvade kogupikkus ning mäepileti hinnalagi - kui need kriteeriumid oled endale selgeks teinud ja suusakeskuseotsingusse sisestanud ning neid saadud vastuste alusel pisut kohendanud, siis jääbki tavaliselt pinnale kümmekond keskust, mille vahel võib siis juba kasutajahinnangute / transpordiühenduste / majutusvõimaluste / muude meelelahutuste ja vaatamisväärsuste jms alusel lõpliku valiku teha. Seega ütle, palju oled nõus maksma, kui pikki laskumisi ja raskeid nõlvu sa tahad ja ma ütlen, mis mägi on Austrias sobivaim :))