Torunist Augustowi, mis vahepeale jääb? :)

Tere,

Kas see oleks Teie reisi viimane teelõik tagasiteel? Kui jah, siis soovitaksin võimaluse korral (kui ajagraafik kannatab ning reisiplaanid juba päris lukus pole) tagasiteel Põhja-Poola kaudu tagasi tulla. Saabusime oma perega nädal aega tagasi Põhja Poolast.

Me sõidame Hitleri koobastest Gdanski ja Malborki, viimaseks Torun ja siis kodu poole. Seega jah kodutee.
Aga äkki jagaksite oma marsruuti?

Tere,

Kuna Torunis käisime möödunud aastal (sattusime sinna valgusfestivali ajaks - öine Torun oli hämmastavalt ilus ja suur), siis sellel aastal käisime ainult Poola Põhjaosas. Marsuut oli selline - alustan Leedu viimasest Statoili....sry Circle K tanklast: https://goo.gl/maps/baSYpX3Y96B2
Ja nädala pärast uuesti Lõuna-Poolasse. Kuna eelmisel aastal külastatud Zakopane piirkond võlus nii looduse kui tegemistega, siis nüüd tahaks i-le täpi peale panna :)

Põhja Poolas külastasime minnes Malborki Lossi, edasi Sopotisse (kus veetsime 3 päeva - millest 1 päeva Gdanskis, võtsime elektriautoga vanalinna ekskursiooni, sealt edasi Piraadilaeva reisi Westerplatte ja tagasi, laevas tagasiteel elav muusika, söögid-joogid jne...ilmselt lastele tore elamus ja endale samuti, Sopotis oli apartement võetud otse peatänava (promenaadi) äärde, ülimalt head ja seejuures odavad (!) toidud tänavakohvikutes jne, jne..
Sopoti ja Gdanski-Gdynia vahel on väga hea rongiühendus, kus näiteks pilet Sopotist Gdanskisse 3-le läks maksma 11.40 zl... Jagage see ca' 4-ga ja saate summa meie eurorahas :) Igatahes Sopotis elades pidasime kasulikumaks ja ajasäästlikumaks jätta auto perenaise kesklinna majahoovi ja seigelda edasi rongidega. Muidugi tasuks Sopotis teha õhtune jalutuskäik maailma pikimal puust muulil, mille keskosas taas üks vahva mererestoran koos vastavate hõrgutistega...kuhu me kahjuks ise ei jõudnud seekord. Seekordse Põhja-Poola reisi lõpetuseks käisime ära Szymbarki Metsa/Puidu hariduskeskuses, kus kogesime tagurpiditunnet kummuli majas jpm. huvitavat. Sõnaga - Põhja-Poolas on liiga palju huvitava ja ajast tuli taas puudu nagu alati :)

I MS ajal ehitatud raudteesillad, Vene piiri ja Goldapi läheduses.Poola keeles Mosty w Stanczykach.Tasub ülevaatamist.Väike pilet ka.

Ja Goldapi läheduses asub ürgmetsade rüpes päris eriline kodumajutus:
http://trzyswierki.dt.pl/index3.html
https://www.facebook.com/Agroturystyka-Trzy-%C5%9Awierki-125947590821752/?fref=ts
Trzy Swierki (Kolm Kuuske).
Kui on soov osa saada millestki tõeliselt poolapärasest, siis tasub seda kohta kindlasti külastada. nagu oleksid seal Poola sugulste juures külas - istutakse ühises lauas ja need toidud seal!!! Midagi gurmaanidele, kes oskavad hinnata maalähedust ja traditsioone.
Kodumajutuse perenaine pani Slawa on väga koloriitne daam, kelle käest saab infot kõige vaatamisväärse kohta, mis läheduses asub (ja seda on küllaga).
Oleme seal peatunud päris mitu korda juba.

erab, kas tohiks uurida, mille tõttu teil just selline teekond sai valitud Leedu-Poola piiripunktist Sopoti suunas?
Oleme ise esimest korda minemas Gdanski-Gdynia kanti ja google maps pakub kolme varianti, kuidas Leedu poolt tulles sinna sõita. Ööbime esimene öö Punskis.

Kinna'-le: tohib ikka uurida. Valikus oli tegelikult kaks marsuuti, sest kolmanda (Kaliningradi oblasti-äärse 590.-nda maantee välistasin) - seega valikusse jäi põhjapoolne maantee nr. 592 ja lõunapoolne nr. 16
Et mööda 592 sai eelmisel aastal juba liigutud, siis otsustasin seekord seda tõeliselt "pargiteed" vältida. Huvitav sõita, kuid kui sisse tuleb ajafaktor, mis nõuab enam-vähem ajaks kuskile jõudmist, siis ei soovita. Seda enam, et teele jäävad mõned tööstuslinnad (nt. Ketrzyn) kust ja kuhu liigub suuremal hulgal rekkasid ning sellest tingituna pargiteede läbilaskevõime aeglustub.

  1. maanteed kasutasin seekord paaril kindlal põhjusel. Kuna hommikul alustasime Augustow-ist ja tahtsime pealelõunaks hiljemalt Malborki kindlusesse jõuda nindg sealt edasi õhtuks Sopotisse siis oli see minu meelest õigeim valik. Boonusena võrratult ilus loodus sadade järvede vahel, mis kahelepoole teed jäid Ełk'-i ja Olsztyn'-i vahel. Kui nüüd aus olla, siis sai ikka enda peale koledal kombel pahane oldud, et kodus spinningu/õngekomplekti pagasiruumi ei visanud nähes neid järvedeäärseid peatuskohti, milles siltidel vähemalt paaris kohas mainiti ka ahvenat. Sõnaga - 16. maantee on okei. Piisavalt kiire, ilus ümbrus ja tsivilisatsiooni rüppes. Põhjapoolsem tee oleks õigem valik, kui ikka süda täis või tahad, et see täis läheks. Nali. :)
    Kuna Sul esimene peatus Punsk'-is, siis ju otsustamisruumi jätkub, kuhupoole autonina hommikul pöörata.

P.S. õige marsuut oli siiski selline - https://goo.gl/maps/baSYpX3Y96B2
See tähendab, et Elbak-i peale keerasime alles Ostroda'-st. Kuigi Google soovitas juba varem ära pöörata, siis usaldasin seekord autonavi soovitust.

Aitäh põhjaliku vastuse eest, sellest on palju abi!

PS. Kas Hel´i poolsaarel ka käinud olete? Soovitate minna autoga või laevaga?

Uups... jah, see OLI plaanis aga apartement perenaine soovitas rangelt pigem mitte minna ja KUI, siis ainult laevaga. Põhjused:
Kuna Hel asub poolsäärel :) ja sinna viib vaid 1 kitsas maantee, siis suvisel perioodil on see täiesti ummistunud mitte ainult turistidest vaid ka kohalike kalurite veokitest, traktoritest, hobustest jne. jne. sest momendil püügihooaeg ning kohalikud kalurid (neid pidi poolsaar täis olema) harrastavad oma traditsioonilisi püügivõtteid ning turistid harrastavad seda saaki vaadata ja osta. Ja kui satub veel tuuline päev olema, siis pidi kindlapeale tekkima selline tunne, et palud keda või mida usud, et sinna poleks iial läinud. Seega - mulle soovitati pigem veeta täispäev Gdanskis ja seda ma just tegingi. Kahetsemata.

Selge, eks me siis kohapeal olles uurime. Meie AirBNB perenaine vastupidiselt väga soovitas Hel´i säärt külastada, aga jah, pigem laevaga.

Olen juunis Heli sõitnud - täiesti sõidetav autoga ja väga maaliline ja idülliline. Jastarnia väärib rohkem külastamist, kui Hel ise. Seega ei ole mõtet turistidest üle koormatud paadis loksuda ja üle maksta. Poolsaare alguses on vaatetornid ja platvormid, lisaks on Saksamaa poole väga mõnusad rannad.

Just tulime tagasi põhja Poolast. Malborki kindluse külastamiseks soovitaksin plaanida rohkem aega. Rahulikkuks kindluse ja ekspositsioonide tutvumiseks jäi meil 3 tunnist tugevalt puudu. Kell 19.00 pannakse uksed kinni. Ja kui kaasas kuni 10 aastased lapsed, siis Malborki linnas olevat Dinoparki tasuks külastada. Meie 5 aastane poiss oli sillas.

krapsik, mida huvitavat veel soovitad, kas äkki mingi kindel söögikoht Malborkis või seal lähedal?

Kahjuks midagi enamat ei oskagi soovitada. See oli meil esimene reis põhja Poola. Ja väga lühikene. Kindlasti peab kunagi uuesti ettevõtma. Plaan oli kontrollida, kuidas 5 aastane vastu peab. Peab küll, võib ka pikemalt ja kaugemale sõita. Söögikohti ei oska kah soovitada. Seekordne reis oli puhtalt kiirtoidu peal. Malborkis ainult Mac esindatud, seal ka käisime.

Kõik ülaltoodu on õige, lisaksin veel, et kui valida Sopoti kandis nö baaslaagrit väljasõitudeks, siis kolmiklinnast Gdynias on majutus odavam ja lisaks on sealt ka kohe praamiühendus Heliga, autoga ei soovita tõesti sinna trügima minna. Äge kuurortpiirkond on ka Heli sääre jalamil Wladislowowo, oleks sealt isegi edasi piki mere äärt Saksa suunas plaaninud, aga aeg pressis peale.

Toruni juures soovitan külastada imeilusat Chelmno linna.

Toruni ja Augustowi vahele jäävad nt Golub Dobrzyni loss, Brodnica, Nidzica

Saime oma esimesel Gdanski reisil käidud. Ilmad ei soosinud küll rannapuhkust aga muidu väga meeldis. Gdanski loomaaeda soovitaks, rahulik ja avar. Poolsäärele Hel´i paraku ei jõudnud isegi. Sopot oli kaunis ja sealses veekeskuses meeldis lastele väga, ise teist korda ei läheks :) Malborkis oli piletijärjekord ülipikk ja kuna lapsed väsinud, siis tegimegi lihtsalt seal hoovis jalutuskäigu ja sellest seekord juba täitsa piisas, mulje sai kätte.

Masuuria järvedemaa oli tõeliselt kaunis, tee ääres kohtasime metssea peretki :)