Uus Meremaa toll

Kui Palju nad tollis uurivad? Mida söögiainetest vöib kaasas olla? Pähklid, seemned, helbed?
Helen

10a tagasi ei tohtinud midagi söödavat olla. Sõber pidi kaasasoleva telgi ja matkasaabastega lennujaamas mingi desinfitseerimise läbima,enne maale ei saanud.

Uus Meremaal saranane Austraalia tollile, tooreid puu ja juurvilju ei tohi tuua, kuyi on toodeldud, naiteks pahklid pakendis soolatud, siis peaks labi minema. Komme ka shokolaadi voib viia. Ma ise olen Soomest regulaarselt leiba tellinud ja Eestis juustu saadetud postiga, juust on alati kohalke joudnud, aga suitsuvorst voi salaami ara voetud. Deklaratsioonil peab markima ikka, et toit, kui kusitakse void oelda shokolaad, kupsised, siis on lootust, et edasi ei kontrollita!

Austraalia kogemuse põhjal - kui pähklid, seemned ja helbed on tööstuslikult pakendatud (st on näha, et see on poekaup), siis ei tohiks probleem olla. Igasugune liha ja värsked puu- ja juurviljad ei lähe kindlasti läbi. Austraalias kästakse sul puu- ja juurviljad ka osariikide piire ületades minema visata.
Märgi kindlasti maandumiskaardile ära, et sul on toit kaasas, kui seda maale ei lubata siis visatakse see lihtsalt minema ja sinuga ei juhtu midagi. Kui sa aga märkimata jätad ja toll sind avastab võib kuri karjas olla. Peaaegu kümne aasta eest sai üks mu reisikaaslane Austraalia tollis kõvasti pragada ja mõnitada, sest tal olid kommid kotis, aga ta jättis maandumiskaardile selle märkimata.
Mina olen Austraaliasse igasuguseid jahutooteid (leib, odrajahu, tatar, juubelitordi pulber, leivasupi pulber) ja maiustusi (kirju koer, kalevi kommid, šokolaadid) päris palju vedanud - näitad tollis ette, nad kontrollivad eksootilisemate asjade puhul (nagu tatar näiteks) oma mingist nimekirjast üle ja on asi korras.

Idee on ikkagi selles, et kui on oht, et see sinu kaasa toodud asi võib kasvama minna või kohalikku floorat/faunat kahjustada (nt läbi mingi haiguse), siis sellised asjad on keelatud. Kalevi šokolaad ja soolapähklid kindlasti ohtu ei kujuta ning neid võib kaasa võtta, kuigi pead kindlasti sellel sissesõiduvormil ära märkima. Seemnetega on nii ja naa, kui need võivad idaneda, siis ei tohi kaasa võtta. Igatahes tuleb kõik kaasa võetu kenasti kirja panna ja siis võid kindel olla, et probleeme ei teki (ebasobivad asjad lihtsalt konfiskeeritakse). Kui unustad midagi kirja panna, siis kiirtrahv on 400NZD.

Samuti küsitakse sellel formularil kaasa võetud matkatarvete kohta (sh matkasaapad) - kui sa nendega hiljuti kusagil Võrumaa metsades matkasid, siis tasub kraam hoolikalt üle vaadata, et mulda või muud sodi küljes ei ole. Kuna me ütlesime tollis, et pesime kodus matkasaapad puhtaks (mida me ka tegime), siis ette näidata ei kästud, kuid nii mõnelgi vaadati kohvrisse sisse kah.

Täpsem info reeglite kohta on siin: http://www.mpi.govt.nz/travel-and-recreation/arriving-in-new-zealand/