Idee on ikkagi selles, et kui on oht, et see sinu kaasa toodud asi võib kasvama minna või kohalikku floorat/faunat kahjustada (nt läbi mingi haiguse), siis sellised asjad on keelatud. Kalevi šokolaad ja soolapähklid kindlasti ohtu ei kujuta ning neid võib kaasa võtta, kuigi pead kindlasti sellel sissesõiduvormil ära märkima. Seemnetega on nii ja naa, kui need võivad idaneda, siis ei tohi kaasa võtta. Igatahes tuleb kõik kaasa võetu kenasti kirja panna ja siis võid kindel olla, et probleeme ei teki (ebasobivad asjad lihtsalt konfiskeeritakse). Kui unustad midagi kirja panna, siis kiirtrahv on 400NZD.
Samuti küsitakse sellel formularil kaasa võetud matkatarvete kohta (sh matkasaapad) - kui sa nendega hiljuti kusagil Võrumaa metsades matkasid, siis tasub kraam hoolikalt üle vaadata, et mulda või muud sodi küljes ei ole. Kuna me ütlesime tollis, et pesime kodus matkasaapad puhtaks (mida me ka tegime), siis ette näidata ei kästud, kuid nii mõnelgi vaadati kohvrisse sisse kah.
Täpsem info reeglite kohta on siin: http://www.mpi.govt.nz/travel-and-recreation/arriving-in-new-zealand/
Jah on blogi :) Ning kuna olen seda ka siin reklaaminud, siis ilmselt seda lugesidki. See Big 5 fakt on lihtsalt nii hea iseloomustamaks Krugerit, et ma ikka vahest kasutan seda. See muidugi ei garanteeri seda, et kõigi külastajatega nii juhtub :)
Asub blogi muidu siin - http://aafrika2013.blogspot.com/
Aga päris kindlasti saate ise sõites hakkama. Minu rendiauto oli ka tegelikult 2WD (kuigi maasturivälimusega) ning sellega tegelikult sai kõikides nendes loodusparkides kenasti hakkama, kus LAV-s ja Svaasimaal käisin. Krugeri eripäraks on lihtsalt see, et sa võid oma safari rahulikult nii ka ära teha, et asfaldilt ei lahku (kuigi seda siiski tasub teha, et veidigi massidest eemalduda).
Nii ei saa küsida, et kumb on ilusam :)
Kui aega on, soovitan käia mõlemas, kui ei, siis... siis on väga raske soovitust anda. Mõlemad rannikud vastavad kenasti sinu soovidele ja kahjuks on 2 rannikut ka üsna erinevad. Tõsi - Kariibi mere rannik on mõnevõrra kompaktsem (sest see on oluliselt lühem) ning väga metsikuid randasid on sealt keerulisem leida (kuid mitte võimatu). Teisalt on loodus seal äärmiselt lopsakas (eriti võrdluses nt Nicoya poolsaarega) ning kõige ilusama Costa Rica ranna tiitli saab minult Manzanillo rand Kariibi mere ääres.
Vaikse ookeani rannikul on aga väga palju selliseid randasid, kuhu ligi pääsemine on keeruline (vajab tõsist 4WD autot või matkamist) ning mis seetõttu täidavad kindlasti ka metsiku ranna kriteeriumi. Ja mida lõuna poole mööda Vaikse ookeani rannikut lähed, seda metsikumaks eluolu läheb. Corcovado ja riigi edelanurga avastamine on kõike muud kui mugav, kuid ilmselt sealkandis näeb ka kõige metsikumat Costa Ricat (ise sinna ei sattunud, kuid tuttavad käisid).
Kui sul on viitsimist, siis võid kiigata minu reisikirja - käisin aastal 2015 ning mõlemal rannikul. Reisi kaart on siin - http://kostariika.blogspot.dk/2015/03/reisi-kaart.html - ning iga päeva kohta on hunnik juttu ja pilte kah. Mina ei loobuks igatahes kummastki rannikust, pigem on La Fortuna selline paik, kus sa tunned pidevat küünarnukitunnet teiste turistidega.