Viimased kommentaarid

"Sõrmuste Isanda" ja "Kääbiku" triloogia kinnistas niigi ammu mõtetes olnud Uus-Meremaa lõplikult ning 2017 seal ringi sõites, sai külastatud ka mitmeid võttepaiku.

Teiste reisisihtkohtadega on olnud pigem vastupidi - pärast riigi või piirkonna välja valimist olen vaadanud enne reisi selle paigaga seotud filme. Peamiselt küll loodusfilme, kuid ka erinevaid mängufilme.  Ega muidu vist poleks Taiwani "Seediq Bale" filmide, Botswana elust pajatava krimikomöödia seriaali "The No. 1 Ladies' Detective Agency" või muude sarnaste teoste peale sattunud.

Samas kaudse (võib-olla ka otsese) mõjurina tooksin välja ka nõukaaja seriaali "Kapten Granti lapsed" (see, kus Ulfsak mängis), mis mulle lapsena väga meeldis ning kus toimunud pidev ühelt maalt ja kontinendilt teisele rändamine tundus tohutult põnevana. Mine sa tea, võib-olla sai reisikihk just sealt alguse. Igatahes teoses külastatavatest maadest on Argentiina ja Uus-Meremaa juba käidud, Tšiili ja Austraalia on veel minna :)

Suur autorendigrupp Hertz andis USA-s pankrotiavalduse sisse. Loodetavasti ei tähenda see korporatsiooni lõplikku lõppu, vaid meedet, kuidas kuidagigi ellu  jääda, sest tulud on ilmselt mitu kuud nullilähedased.

Ja 440 nakatunuga (ja ca 25 miljoni elanikuga) Taiwan on selle loogika järgi üks maailma vaesemaid riike? Kuigi SKT per peanupp alusel on ta Eestist ees...

Ma arvan, et ta mõtleb ikkagi tavalisi pesukarusid. Need on Manuel Antonios olemas (olen neid ise ka seal näinud/pildistanud) ning ninakaruga on neid loomi keeruline segamini ajada.

  1. Alustades lähemalt, siis korduvalt Riias ja Vilniuses ning korra Turus. Pikemalt sai viibitud Viinis, kuid reisiaasta tipphetk oli kindlasti 3 nädala pikkune ringreis Taiwani. Uskumatult tore ja eriline riik sõbralike inimeste ja põneva loodusega.

  2. Ehk õnnestub Kreekas ja Šotimaal ära käia ning kaugema sihtkoha mõttes tõmbab taas Ladina-Ameerika suunas. Näis.

  3. Lendude sooduspakkumisi ei kasutanud, sest pikemate reiside sooduspakkumisi sisaldavad tihti ülipikki vahepeatusi ning lühikeste otsade puhul ei sattunud reisiajad ning soodukad ühte ajaaknasse. Aga iga kord kui pileteid ostan, vaatan käimasolevad kampaaniad üle (sh trip.ee vastava lehe).

Minul on ainult üks, peaaegu ebameeldivalt lõppenud autorentimise kogemus ja see oli mõned aastad tagasi Sixtiga Barcelonas. Võtsin paariks nädalaks auto ja kõik sujus probleemideta kuni jõudsin reisilt koju tagasi. See oli ligikaudu nädal pärast rendiperioodi lõppu kui postkasti potsatas pikk juriidiline kiri koos ca 300€-se maksenõudega. Kirja sisu oli selles, et autolt leiti suur mõlk, selle parandamine oli oooii-kui-kallis ja nüüd maksa ära või me võtame selle summa su krediitkaardilt. Kuna ma tegin autost üleandmise hetkel pildid ja mingit mõlki loomulikult polnud, siis nad kas labaselt üritasid petta või siis üritasid mingit vana kriimu minu kraesse sokutada. Igatahes ma saatsin sama kurja kirja vastu ning lubasin krediitkaardi tehingu koheselt vaidlustada kui see tehakse ning sellega kogu asi ka lõppes. Rohkem mulle ei kirjutatud.

Aga see on ainult üks peaaegu-tõrvatilk ligikaudu 20-st korrast, mil ma piiri taga autot rentinud olen. Ülejäänud kordadel on kõik sujunud kenasti.

Eks kindlasti sõltub probleemivaba rentimine ka eeltööst. Kui sa bronnid auto puhtalt reklaamitud üliodava päevahinna pealt, siis võib juhtuda, et see nimekiri täiendavatest kuludest sulle tõesti ei meeldi. Mina ise uurin alati nelja asja lisaks hinnale - läbisõidupiirang (km), superkasko hind, kas superkaskol on omavastutus ning kas rentimisel broneeritakse ka mingi summa su kaardil. Kui mõnda asja nendest broneerides kusagilt ei leia, siis küsin e-kirja teel või helistan üle ning kui infot ei saa, valin mõne teise pakkuja. Enamus juhtudel võtan superkasko ka, sest ma olen valmis maksma selle eest, et mingite jamade korral on need jamad kellegi teise omad.

Suhtlesin lubade teemal Maanteametiga ning probleem laheneks ära liiklusseaduse muudatusega. Uue redaktsiooni järgi aktsepteeritakse tulevikus Eestis kõikide riikide juhilube kui neis sisaldub sõiduki kategooria tähis ja kirjeldus. Tänasel päeval on Maanteametil kindel nimekiri, milliste riikide lubasid aktsepteeritakse: https://www.mnt.ee/et/liikleja/juhiluba-ja-juhtimisoigus/valisriigi-juhiluba

Redaktsiooni jõustumisajaks pakkus ministeerium kõige varasemalt 2020 aasta 1. juulit. Ma saan aru, et kogu seadus läheb suurele ümbertegemisele ning see välisriigi juhilubade teema on vaid üks väike piisk selles muudatuses.

@smallislandKuna mina rentniku ID-kaarti uurida ei saanud, siis võib-olla tõesti nad ei olnud UK kodanikud. Järeldasin seda lihtsalt nende puhtast briti inglise keelest ja väitest, et nad on EU kodanikud, mistõttu nad ei vaja Hispaaniasse tulemiseks passi ning ID-kaardist on alati piisanud. Aga see kodakondsus polnud ka minu jutu point.

Lisan siia teema alla oma kogemuse kuidas ma Barcelonas peaaegu ei saanud autot renditud. Olin broneerinud endale läbi Alamo ühe auto, kätte antakse selle rendifirma kaudu võetud masinad Enterprises. Järgi minnes seisin ühtede brittide taga ning nendelt nõudis teenindaja üllatuslikult lisaks ID-kaardile ka passi. Ma saan aru, et Brexit tuleb jne, kuid vara veel ju. Ning lõpuks britid saadetigi minema, ei antud autot.No ja mis te arvate - esitasin enda ID-kaardi ja juhiload ning ka minul paluti esitada pass. Kuna ma loomulikult EL sisesele reisile ei vea passi kaasa, siis jäi ainus variant vaielda. Alustasime A-st ja B-st: Eesti on päris riik, see asub Euroopas ja on Euroopa Liidu liige. Nii suutsin viia teenindaja sinnani, et ta kutsus selle kioski juhi ning koos temaga kontrolliti neid minu väiteid ja siis lõpuks see juht kehitas õlgu ja noogutas ning teenindaja hakkas lõpuks vormistama. Veenmise peale läks peaaegu veerand tundi. Väga veider olukord ja tiba hirmutav ka, sest reis oli üles ehitatud sellele, et saame auto ja sõidame ringi. Õnneks siiski lahenes. Napilt, aga lahenes.

Kirjutasin juhiloa teemal Välisministeeriumisse, sealt suunati mind Maanteametisse. Maanteeameti hinnangul peaks selle probleemi ära lahendama Liiklusseaduse muudatus, mis loodetavasti jõustub selle aasta teises pooles. Nimelt hakatakse selle alusel aktsepteerima kõiki nende riikide juhilube, kus sisaldub sõiduki kategooria tähis ja kirjeldus. Kuna Taiwani rahvusvahelisel loal on see info olemas, siis ehk saab see mure ka nii lahenduse. Loomulikult peavad Taiwani ametnikud sellest ka teada saama, selles osas püüan seaduse jõustumisel ise ka silma peal hoida ja vajadusel ka siis kirjutan Taiwani saadikule antud muudatusest. Lootus jääb, et sellega saab teema lahendatud. Olen huvitatud osapool seetõttu, et väike Taiwani ringreisi plaani pojuke on pähe tekkinud ning auto rentimine on selle ringreisi õnnestumise jaoks üsna oluline moment.

Nõus, kuid Tallinnast Tartusse saab sõita ka mööda väiksemaid kõrvalteid, kui tahta. Kuigi ma nüüd hästi ei mõista, mis see "päris asi" peaks Krugeris olema? Tegemist on siiski savanniga. Jah, loomulikult jäävad sul mingid kohad käimata, kuid need jäävad käimata ka 4WD sõidukiga, sest seal on hulgim nn erateid, kuhu ilma giidita ei tohigi sisse keerata.
Kuna mina ei käinud Krugeris kohti vaatamas, vaid loomi ja linde passimas ning pildistamas, siis selle huvi rahuldamiseks piisab 2WD sõidukist. Sai kolatud nii põhjatipus Pafuri kämpingu lähistel kui ka all nurgas Lower Sabie kandis ning paljudes paikades, mis jäävad nende vahele. Enamasti sai sõidetud väikestel kruusakatel ning üsna rasvane osa päevast läks ka niisama seistes, lastes loodusel endast mööda jalutada/lennata. Kes otsib teravamaid elamusi ja soovib kitseradadel autoga mütata, siis tuleb muidugi vastav sõiduk valida. Aga igal juhul soovitus selline, et varuge Krugeri jaoks aega - 2-3 päeva on miinimum, et tunnetus saada.

On loomulikult igasuguseid trasse, kuid ma ei suuda välja mõelda põhjust, et miks need ilmtingimata paremad on. Kui on off-roadi pisik juures, siis küll, kuid kui soovid keskenduda ikkagi ümbruse vaatamisele, mitte sellele, et kas auto läheb siit nüüd läbi või mitte, siis ma ikka soovitan tavateid. Nägemata ei jää Krugeris midagi, kui endale aega varud. Küsimus ju oli, et kas ilmtingimata on vaja 4WD - ei, kindlasti mitte. Vähemalt kuival hooajal on nii.

Võrdlus 2WD ja loomaaiast poole tunniga läbikihutamise vahel on küll väga meelevaldne. Kõik sõltub ikkagi sellest, palju aega võtad ja viitsid savanni passimisega tegeleda, auto valik on kolmanda-neljandajärguline teema. Isiklik kogemus 2WD autoga oli 5 päeva hommikust õhtuni ringi sõitmist ning selle jooksul ei tekkinud kordagi sellist tunnet, et miskine jõrmim auto võiks olla.

Eks eelarve sõltub sellest, et millised on su nõudmised. Seljakotiränduri ja viietärniresortide (mida seal muidugi väga palju pole) vahel pendeldaja eelarved on üsna erinevad. Võin jagada enda kogemust eelmise aasta algusest - sõitsime ringi rendiautoga, ööbisime normaalsetes motellides/kodumajutustes ning vähemalt korra päevas tegime ka sooja söögi kusagil restoranis. Lennupiletid - 1100€ per inimene. Meie sooviks oli algus Tallinnast ja võimalikult kiire kohalejõudmine (st lühikesed vahemaandumised). Kui vahemaandumiste pikkus või lennu algus Eestist pole olulised, võib mõned sajad odavamalt ka saada. Autorent - 23 päeva läks 1400€ (ja see sisaldas Cooki väina ületuse autopiletit edasi-tagasi). Autoks 7 aastat vana Corolla. Tasub tähele panna, et suured rendifirmad ei luba Cooki väina autoga ületada, meie kasutasime APEX autorenti (mis tegelikult on küll AVIS-Budget grupi liige). Ööbimised - keskmiselt 130-160 NZ$ (kahene tuba). Alla selle väga ei leidnud, rohkem õnnestus küll paar korda maksta. Söögid - 15-20€ eest saab üks inimene söönuks, supermarketite hinnatase nõksa kallim kui Eestis. Tuurid ja vaatamisväärsused - pigem on kallimapoolsed. Näited: Milfordi kruiis ca 70NZ$, Albatrossikeskus Otagos ca 50NZ$, Hobbiton ca 79NZ$, poolepäevane matk Waitomos 75NZ$, Waiotapu geotermaalala 32NZ$ jne.

Idee on ikkagi selles, et kui on oht, et see sinu kaasa toodud asi võib kasvama minna või kohalikku floorat/faunat kahjustada (nt läbi mingi haiguse), siis sellised asjad on keelatud. Kalevi šokolaad ja soolapähklid kindlasti ohtu ei kujuta ning neid võib kaasa võtta, kuigi pead kindlasti sellel sissesõiduvormil ära märkima. Seemnetega on nii ja naa, kui need võivad idaneda, siis ei tohi kaasa võtta. Igatahes tuleb kõik kaasa võetu kenasti kirja panna ja siis võid kindel olla, et probleeme ei teki (ebasobivad asjad lihtsalt konfiskeeritakse). Kui unustad midagi kirja panna, siis kiirtrahv on 400NZD.

Samuti küsitakse sellel formularil kaasa võetud matkatarvete kohta (sh matkasaapad) - kui sa nendega hiljuti kusagil Võrumaa metsades matkasid, siis tasub kraam hoolikalt üle vaadata, et mulda või muud sodi küljes ei ole. Kuna me ütlesime tollis, et pesime kodus matkasaapad puhtaks (mida me ka tegime), siis ette näidata ei kästud, kuid nii mõnelgi vaadati kohvrisse sisse kah.

Täpsem info reeglite kohta on siin: http://www.mpi.govt.nz/travel-and-recreation/arriving-in-new-zealand/

Sinu väljatoodud paikadesse kahjuks ei jõudnud, kuid olime 2017 veebr-märtsis Uus-Meremaal kuu aega. See oli üks elu reise ja väga raske on midagi eraldi välja tuua. Põhjasaarel sai käidud Waitomos (tuur kindlasti Spellboundiga, mitte see peamine koobas) ja Kawhia kandis, Taranaki regioonis, Wellingtonis, Rotoruas, Tongariro RP-s, Thamesi lahe läänekaldal, Hobbitonis ja Waitakere RP-s. Lõunasaarele sai tiir peale tehtud Pictonist Invercargilli ja tagasi. Eredamad hetked vast Marlborough väinad, Abel Tasmani RP, Franz Josefi liustik ja selle ümbrus, Haast Pass, Glenorchy kant (täiesti ulmeliselt kaunid vaated), Fiordland, Otago ja Banksi poolsaared, Tekapo järve ümbrus ning Kaikoura. Mina eelamainitud kohtadest midagi välja praakida ei suudaks, kui siis vbl Wellingtoni. Uus-Meremaa linnad mulle tegelikult üldse muljet ei avaldanud (sh Auckland), aga ega sinna mindagi linnapuhkust tegema. Olen kirjutamas ka oma ringreisist reisikirja, kuid see nüüd lähikuudel kindlasti valmis ei saa :)

  1. 2017 sai käidud nii kaugel kui lähemal, uute sihtkohtadena saan välja tuua Vilniuse ( jah, polnud sinna varem sattunud ), kuid ka Singapuri ja Uus-Meremaa. Kustumatu mälestuse muidugi jättis viimane. Üks ammuseid reisiunistusi selle käiguga täitus ja see kuu aega ületas kõik ootused ja lootused. Miski aga trumpas ka selle üle - suvel algas minu reis noore lapsevanemana ja see on olnud siiani üks äärmiselt põnev ja vinge retk :)

  2. Viimati mainitud põhjusel 2018 aastal ka sajusaartele ei kavatse põrutada. Üsna kindel on väike Rootsis käik, kuid kevadesse ja sügisesse olen mõelnud Kreekat, Maltat, Korsikat, Sardiiniat vms. Et ei oleks väga pikk lend ja et oleks tsipa teistsugune kliima kui Eestis. Eks ma siit tripist siis loen, et kus põngerjatega käiakse. :)

  3. Mina ootan endiselt soodukaid sinna, kuhu soovin minna ja täpselt selleks perioodiks, kui soovin sinna minna.

Kaunist Jõuluaega ja kena järjekordse (reisi)aasta lõppu hääd tripikad!

Mina olen Finnairi aeguvate punktide eest tellinud Finnairshopist kaupu. Suhe on umbes selline, et ca 350 punkti = 1€ ning punktidega saab tasuda ka postikulu. Parem ikka kui niisama raisku lasta.

Vägev! Braavo! Väga huvitav lugemine ja marsruut. Hea, et sa täisid ka eelarve siia juurde panna, sest see annab paljudele sarnase huviga inimestele selged raamid ette, et millega umbes võiks arvestada, kui midagi sellist tahaks ette võtta.

Cooki saarte jutus kirjutad: "Stressiga seal saartel probleeme ei ole. Internetiga oli saartel kehvasti." Äkki need kaks asja on omavahel seotud? :)

Aitäh, meelis, minu mõttele õpikunäite lisamise eest.

Ilma, et ma oleks avaldanud ainsatki seisukohta antud teema sisu kohta, on mul kõri praktiliselt läbi lõigatud ja tütar vägistatud. Sest sellega iga endast lugupidav sisserändaja ju tegeleb, eks? Ootan huviga ka teise poole geniaalseid ja vähemalt sama demagoogilisi mõtteavaldusi, kuidas meile migreeruvad vaid kõrgelt haritet arstid, insenerid ja IT-spetsid. Siis läheb pidu lahti ja klikke muudkui tuleb.

Kordan oma mõtet veelkord (ja ühtlasi viimast korda siia teema alla kütet lisades), et mul isiklikult on kopp ees, et igas kuradima foorumis või iga uudisnupu all, kus on vähemalt 10 kommentaari, jõutakse sellesama teemani ja hakatakse saagima. See on Euroopa jaoks väga tõsine teema, kuid mul on hinge roninud kahtlus, et Eesti netikommentaatorid seda foorumites lõuates siiski ära ei lahenda. Aga kui lahendate, siis jõudu selles!

Ei mõista mitte selle teemapüstituse eesmärki siin foorumis. Kas on soov saada tripile kõvasti külastatavust (odavat populaarsust) juurde? Kui vihjata mõnele seltskonnale (või ajakirjandusele), et selline teema siin on, kirjutatakse kommentaarium hoobilt täis ja sellest saaks lõdva randmega foorumi kommentaarirohkeim teema. Siis võiks veel ju teha paar teemapüstitust Savisaare, vaktsineerimise kasulikkuse/kahjulikkuse ja Trumpi teemal. Kõiki annab kenasti ka reisimisega seostada.

Väga eestlaslik - inimene küsib nõu ja siis pannakse kohe paika, et missa üldse nii väikese lapsega ronid kodust välja. Las läheb ülikooli, siis reisige.

Tegelikult soovitan teemaalgatajal vähem muretseda. Sa tead oma lapsi kõige paremini ja kui sa olid veendunud pileteid ostes, et nad saavad sellel reisil kenasti hakkama, siis ma olen kindel, et nii ongi. Päris kindlasti pole sa ainuke väikeste lastega selles lennukis ja kui läheb natuke käest ära, siis tuleb teha oma parim, et laps(ed) rahuneks. Muretse nende kaasreisijate pärast siis, kui reisilt tagasi oled. Paar kuud tagasi lendasin Frankfurdist Singapuri ning paar rida eespool oli see neljane rida, kuhu lapsehällid sai kinnitada. Kõik 4 hälli olid täidetud ning ausalt öeldes ei ole meeles, et oleks üldse mingit nuttu kuulnud. Mind isiklikult häirib kordades rohkem puuduliku hügieeniga kaasreisija kui vääksuv titt. Teadlikul pikamaareisijal on kõrvatropid niikuinii kaasas, aga vat ninatroppe ei ole veel leiutatud. Ehk siis eestlaslik soovitus targutajatele siia lõppu - kui kaasreisijate tittede nutt häirib, siis investeeri kõrvatroppidesse või esimese klassi piletisse. :)

Jah on blogi :) Ning kuna olen seda ka siin reklaaminud, siis ilmselt seda lugesidki. See Big 5 fakt on lihtsalt nii hea iseloomustamaks Krugerit, et ma ikka vahest kasutan seda. See muidugi ei garanteeri seda, et kõigi külastajatega nii juhtub :) Asub blogi muidu siin - http://aafrika2013.blogspot.com/

Aga päris kindlasti saate ise sõites hakkama. Minu rendiauto oli ka tegelikult 2WD (kuigi maasturivälimusega) ning sellega tegelikult sai kõikides nendes loodusparkides kenasti hakkama, kus LAV-s ja Svaasimaal käisin. Krugeri eripäraks on lihtsalt see, et sa võid oma safari rahulikult nii ka ära teha, et asfaldilt ei lahku (kuigi seda siiski tasub teha, et veidigi massidest eemalduda).

Safari pakkujate kohta ei oska öelda, kuid päris kindlasti ei ole vaja Krugeris 4WD - enamus avalikest teedest on tavalise sõiduautoga läbitavad ning põhiteed on ka asfaldi all. 4 aastat tagasi veetsin Krugeris kokku 5 päeva ning sõitsin kaitseala peaaegu täies pikkuses läbi (sai käidud nii põhjatipus Pafuris kui ka lõunas kuni Lower Sabieni). See on täiesti fenomaalne paik looduse vaatlemiseks (ja ka pildistamiseks) - nn suurest viisikust nägin neli ära esimese poole tunni jooksul, vaid leopardi vaatlemiseks tuli oodata järgmise hommikuni. Kindlasti varuge aega ning võimalusel sõitke ise, sest nii saate valida tempot ning kogute põnevamaid elamusi (nt meil blokeeris ninasarvik ühes kohas tee, teises kohas keeldus lõvi autotee pealt lahkuma ja tuli kõrvalt mööda sõita, kolmandas kohas ületas elevandikari tee nii, et osad läksid auto tagant ja osad eest jne...)