trip-krainetrip-ukraine-dark
Väikeste lastega jalgrattamatkale

Lp. Matkasellid!

Tahaks ka jalgrattamatkajaks hakata, aga on väike mure. Lapsed päris väikesed 2a8k ja 1a6k kuna pole neid kuhugi jätta, tahaks üritusse kaasata. Kas on kellelgi kogemusi, kumba eelistada, lasteistmeid või -treilerit (jalgrattakäru)? Esielgu teeks Eesti piires mõnenädalasi tiire, hiljem vaataks kaugemale ka.

Seda, et täiskasvanutest osad eelistavad üht ja osad teist, aga võiks ju proovida mõlemaid variante ja vaadata, kumb lastele endile rohkem meeldib. Kujutan ette, et ka laste hulgas võib erineva seisukohaga persoone olla ja seetõttu kõrvalise isiku soovitus ei pruugi väga täkke minna. Ehk õnnestub kusagilt laenata esialgseks proovimiseks käru ja iste enne lõpliku otsuse langetamist? Muidu olen kuulnud räägitavat, et kärus tunnevad lapsed end natuke vähem ahistatuna kui istmes, aga mul pole aimugi, kas see on laste endi arvamus või täiskasvanute luulu. Ise vean varustust kärul, mäkke on käruga natuke raskem ronida, muidu on ok. Ega ma tegelikult hästi ette kujutagi, kuidas rattale riputada kogu matkavarustus ja siis veel lasteiste ka, kas koorem ühe ratta selga riputamiseks raskeks ei lähe? Ma mõtlen just stabiilsusevärki, käruga koormat järgi vedades on vähemalt asi kontrolli all, ise ma seepärast käruvariandile üle läksingi, et raske koormaga ratta juhitavus kippus käest minema. Võibolla ma liiga palju asju ka kaasa vean:) Käru kohta infoks veel niipalju, et väikse vihmasabina korral ei ligune lapsed kohe läbi. Aga palava ilmaga peab jälle jälgima, et neil seal liiga umbseks ei läheks ja käru esiotsa (tuuleklaasi) ei või lahtiseks jätta, tagarattast lendab igasugu prügi ja kivikesi lastele näkku. Ja veel seda, et on mugavamaid ja vähemmugavamaid kärusid, üks asi on iste, aga osadel lastekärudel ka mingi vedrustuse moodi asjandus, teistel rattad tuugalt küljes, eks need raputavad sellevõrra rohkem oma reisijaid.

Minu lapsed läksid kärus koos olles kaklema. Iseenesest on lapsel kärus mugavam, aga toolist on vaateväli parem. Kärus on soem, toolis võib jahe hakata või päikese käes ära kõrbeda. Toolis on lapsega parem suhelda, aga seal on lapsel väga kehva magada ja magama nad kindlasti jäävad. Kärusse saab lapsele ka sööki jooki panna, toolis istudes pead küpsiseid ükshaaval jagama ja joogipudelit pidevalt kraavist korjama. Enda mugavusest. Kui laps pakiraamil toolil, siis pole kompse eriti kuhugi panna. Ja asju on lastega palju. Seega tuleks käru asjade jaoks võtta. Minu lastele ja mulle endale meeldis tegelikult see tool mis oli rattal ees, aga seal saavad olla väikest kasvu lapsed ja magamine on seal üldse välistatud. Minu arust oli sõita endal mugavam selle esimese tooliga, siis järgmine variant tagumise tooliga ja kõige raskem käruga. Mõneks nädalaks oma lastega poleks küll minna saanud, nad ei oleks seda nautinud. Ühega käisime 2 korral roheliste retkel ja see talle meeldis. Samas ta ikka pikalt sõita ei tahtnud. Teist last pidi üldse sõitma meelitama.

Meil on kärust vaid häid kogemusi. Lapsed said juua-näksi, mänge ja raamatuid kaasa võtta. Samuti magada. Meie kärul on peale tuuleklaasi ehk plastikust/kilest ukse ka sääsevõrk. Kui kile lahti jätta, siis ei lenda kivid kärusse ja kärus ei lähe umbseks. Eks kärusid on nagu autosid - mersud ja sigullid. Meie kärul on taga veel pakiruum. Sinna mahuvad hästi telk ja magamiskotid.

Aitäh nõuannete eest, sõbrad! Omale tundus ka see käruvariant nagu kõige mõistlikum, seda enam, et lasteistmega koos tagumised rattakotid ei mahu. Aga veel küsimus: kuidas lapsi telgis magatada? Kodus ei ole poisid nõus tekki peale võtma ja mingist magamiskotist ei maksa rääkidagi, sulaselge ahistamine ja inimesepiinamine. Kas tuleks paar kuud enne matka magamistoa temperatuur +10 kraadi peale viia?

Meil magas talvekombekaga. Aga sel ajal olid palju pehmemad kombede materjalid. Hiljem ostsime magamiskotid, kuid ega see väikesel lapsel väga hea variant olegi. Magamiskott on sügav ja ta võib sinna liiga sisse pugeda või vastupidi, roomab välja. Ja magamiskoti paelad sidusin ka alati ekstra puntrasse kokku, sest muidu võivad need lapsel igale poole ümber keerduda.

Enne matkamist alusta telkimisega. Mine maale tuttavale külla, lapsed ja telk kaasas. Ja vaata, kas / kuidas nad sul seal magavad. Kui on jama, saad tuppa sooja põgeneda.

Matkata saab ka talust talusse, ei pea ainult telkima. Eesti on väike ja kõigil on igal pool tuttavaid, võid ju kas mõned või kõik ööd katuse all veeta.

Edu igal juhul!

Meie käru pole kasutanud, kuid vähegi pikemal retkel kippusid lapsed toolis magama jääma. Ega see väga mugav olnud. Lapse pea vajus kogu aeg ära. Telkinud oleme väikelastega korduvalt. Kõige pisemal oli väike magamiskott, millest ta siiski kippus välja vingerdama. Kasutame magamiskotte tekina ning lapsed on kaisus. Siis ikka paned tähele, kui on jälle teki ära ajanud. Suvel ei lähe telgis ka nii külmaks, et nad ei võiks tekitult magada.

Julgen soovitada matkamiseks rattatreilerit. Ehkki ei ole rattatooliga kunagi matkamas käinud, on minu arvates treileril eeliseid. Näiteks saab kasutada tagumist pakiraami matkakottide ja muu kraami jaoks, treileris saab lapse pikali panna, kui uni peale tuleb, lapsel üldse rohkem ruumi, vihma korral saab vihmakile peale tõmmata jne. Meil on kasutusel kaks treilerit, kummaski üks laps, kokku pole proovinud panna. Eelnevalt tuleb ilmselt lapsi ka mõnevõrra harjutada treilerisõiduga, iseäranis, kui on plaanis pikemad matkad. Eks see treileri vedamine omajagu lisakoormust annab, kuid vahva on. Soovitan.