Vaktsiin ja karantiin

Kas keegi ehk minust veidi targem?

Välisministeeriumi lehel on klausel, mis vabastab Eestisse naastes eneseisolatsioonist:

  • on läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimise ja selle lõpetamise päevast ei ole möödunud rohkem kui kuus kuud.

Kas see tähendab, et isolatsioonikohustus koab, kui on manustatud mõlemad doosid, või piisab sellest, kui esimene tehtud ja teine tulemas pärast reisi?

Sul peab olema ette näidata vaktsineerimispass (koos vaktsiinikleepsudega) mis antakse tavaliselt peale teist doosi, nii öeldi vähemalt Eestis vaktsineerimas käies. Vbla kuskil antakse juba peale esimest doosi kuigi ühist rahvusvahelist vormi pole veel välja töötatud minuteada.

1
0

Hetkel Eestis tehtavad vaktsiinid nõuavad vist kõik kahte doosi. Seega aeg hakkab kehtima teise doosi saamisest. Kuni teise doosi saamiseni ei loeta sind ametlikult vaktsineerituks, protsess on alles pooleli.

Sama ka osade teiste vaktsiinidega. Näiteks puukentsefaliidil oled vaktisneeritud peale teist doosi. Ja siis võid kolmanda doosiga selle mõju pikendada.

0
0

Ei esimene, ega teine doos ei vabasta karantiinist. Igal vaktsiinil on oma periood, millal saavutatakse n-ö täisvaktsineeritus. Näiteks Phizeri puhul on selleks +7 päeva peale teise doosi saamist. Teiste kohta peast ei mäleta, kuid umbes sarnane periood - küsi teist süsti saades üle ning ilmselt on ka kirjas infolehes, mille saad vaktsineerimise ajal. 

Vastava tõendi peaks saama digiloost ka kätte, kuid Eestisse naastes seda ei küsita, vaid sa kinnitad deklaratsioonis kas pead olema isolatsioonis või mitte ja nõustud sellega, et ise järgid (või ei järgi) vastavalt seadusele isolatsioonireegleid.

1
0

Seega kui on plaan sügisel reisima minna, siis pole mõtet hetkel veel vaktsineerima tormata, sest võib juhtuda, et reisi hetkeks on sul juba 6 kuud läbi ja tuleb hakata järgmise ringi vaktsineerimist taotlema !

2
1

Kindlaid reegleid vist veel pole, aga ilmselt arvutavad ikka 2. doosist selle 6 kuud. Või 2. doos + mingid päevad/nädalad juurde. Endal võimalus homme 1. doos AstraZenecat kätte saada. Pakendi infolehel 4-12 nädalat 2. doosiks ette nähtud. Kuigi nüüd tahetakse Eestis vist venitada selle 2. süstiga, et võimalikult paljud 1. kätte saaks, on senine praktika olnud kuuldavasti 8 nädalat. Ehk kui mai alguses saaksin 2. doosi, siis peaks minu matemaatika järgi see pool aastat novembri alguseni kestma ehk nii suve kui vähemalt oktoobrikuise sügisese koolivaheaja ära katma.

1
0

Kuidas siin üldse kuskile vaktsineerima tormata saab, tasulist ei tehta ja järjekorrad ees. Praegu ise vaktsiini valida ka ei saa, Pfizerit isegi uute vanurite jaoks pole piisavalt (tehakse 2 süsti olemasoleva varuga) ja kõik alla 80 peaks saama AstraZeneca ning seal kordusvaktsiin ca 9 nädala  pärast + immuunsuse tekkimise aeg. Seega kui normaalne inimene saab süsti aprill-mai siis sügiseks see 6 kuud küll veel täis ei saa ja vaktsineerimiskinnituse saab ju alles peale 2 süsti.

0
0

Erand vaktsineeritud või läbipõdenud piiriületajale

Muudatuse kohaselt ei kohaldata 10-päevast elukohas või püsivas viibimiskohas viibimist ega testimisnõudeid aga inimesele, kes on kuue jooksul COVID-19 haiguse läbi põdenud ja kelle arst on tunnistanud terveks või kes on viimase kuue kuu jooksul läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimise. Samas peab ta jätkuvalt kinni pidama Eestis kehtivatest piirangutest ja järgima kõiki haiguse leviku tõkestamiseks kasutusele võetud meetmeid.

https://www.kriis.ee/et/uudised/valitsus-naeb-ette-liikumispiirangu-erandid-covid-19-labi-podenud-ja-vaktsineeritud

Loodetavasti see 6-kuuline periood pikendatakse.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased