trip-krainetrip-ukraine-dark
Viimased kommentaarid

Olime SF-s selle aasta mai lõpus 6 päeva. (See oli väike osa pikemast USA-tuurist). Sinna sisse jäi muidugi pikk nädalavahetus koos pidustustega - Golden Gate' 75.aastapäev ja seejärel Memorial Day. Yosemite peale mõtlesime meiegi, aga sinna- ja tagasisõit - vist kusagil 300 miili üks ots - võtnuks niipalju aega, et looduse nautimise ja matkamise asemel oleks kohapeal ainult üks kiire tõmblemine olnud. Piirdusime siis sedakorda ajaloo, kultuuri ja veiniga. Kui vähegi veinihuvi on, soovitan ette võtta mõne SF lähedase oru veinimaja. Napa Valley pidi nädalavahetustel väga ülerahvastatud olema ja degusteerimise hinnad on mõttetult kõrgel, aga näiteks Sonoma ja Russian River Valley'st leidsime mõnegi vahva koha. SF on jah üldiselt jahe ja tuuline, soojem on seal hilissügisel.

ses mõttes, et just nimelt odavamad (hard sleeper) piletid võivad rutem otsa saada. Ja teinekord ei pruugi õnnestuda pileteid ka sobivama väljumisajaga rongile saada (pikki vahemaid arvestades on mõistlik reisida öösel). Kuna rong oli meiegi reisil ülimalt tähtis osaline, siis olen toona pidanud vajalikuks sellele ka ühe pisikese blogipostituse pühendada: http://apoliitiline.blogspot.com/2008/06/teekond-mitte-alati-helesinistes.html Piletite ostmisel kõrvalist abi ei kasutanud, ikka ise ilutegijad :)

hotellist ei tea ja kesklinn Beijingis võib ka üsna laialivalguv mõiste olla. Püüa leida mõni majutusportaal nt hostelworld.com või muu analoog - nendes leidub kindlasti varasemate külastajate hinnanguid ja kommentaare. Pistikud on samasugused kui USAs ehk siis erinevad meie omadest. Adapteri ostmise kohta ei oska hoobilt soovitada. Hotellides on teinekord neid võimalik laenutada. Rahavahetuse teema oli mu meelest üsna hiljuti siin foorumis üleval. Kasuta trip.ee otsingut!

lisaks meil enamlevinud jüaanile (CNY) on kasutusel veel nimetus "rahvaraha" ehk remnibi (RMB). Raha on aga ikka üks ja seesama.

Mis puudutab su küsimust - kas ctrip'i FAQ ei anna selle kohta põhimõttelist vastust? (Ei viitsinud ise hetkel otsima minna). Mulle tundub, et siin on tegemist juba välja valitud konkreetse operaatori sooduslennuga, mille puhul muudatuste tegemiseks pärast pileti väljaostmist tuleb lennufirma esindusse kohale minna. Aga ctrip'i julgen lendude broneerimiseks soovitada küll. Mitmel erineval põhjusel. Isiklik kogemus muidugi ennekõike. :)

Esimese ehmatusega rõõmustasin. Sest Tallinna kaudu sai viimati maailma kaema lennatud oi-oi kui ammu. Põhjuseks pea kahekordsed hinnaerinevused kahe stardipaiga vahel. Aga konkreetsemalt. Lend Tartu-Riia ei sidustu hetkel paraku ühegi rahvusvahelise süsteemiga. Ehk siis näiteks Expediast pole võimalik osta piletit marsruudile Tartu (TAY)-Columbus (CMH). Eraldi pileteid ostes kasseerib aga tuntud odavlennufirma Air Baltic lennul Tartu-Riga check-in pagasi eest eest sisse summa, mis ületab lennupileti maksumuse (mis mind eriti marru ajab, on see, et seda pagasiraha piletihinnas esialgu ei näidatagi). Kui see pisiviga kõrvaldatud saaks, siis hommikune start 5:45 ja õhtune 23:00 on parimad ajad, mida ühistransport Tartu-Riia liinil seni pakkuda suutnud. Küll lendaks (AB annab tiivad). Samas muidugi loovutaks parema meelega oma raha ikka pigem rahvuslikule lennukompaniile. Näiteks lennu eest marsruudil Tartu-Stockholm (ikkagi üks vahemaandumine vähem).

See ei puuduta küll otseselt EA-i (milles on SASil siiani enamusosalus), aga kõike muud küll. Eile hilisõhtul helistati mulle Bookinghouse'st ja teatati, et tühistatud on lend Stockholm-Riga, millele olin pileti ostnud. Tegemist on õigupoolest osaga tagasilennust Ameerika mandrilt, lennufirma SAS. Tagasilend ise peaks toimuma alles 2009.aasta maikuus. Konkreetset lendu opereeris (vähemalt augustis) Air Baltic, üle ookeani lendas siiski SAS ise. See, et tühistatakse lende, mis peaksid toimuma enam kui poole aasta pärast, tekitab minus küll väikest kõhedust. Samas kinnitas mulle helistanud naisterahvas, et samal broneeringul oleva USA siselennu ja Chicago-Stockholmi lennuga on kõik (veel?!) korras. Asjatundjad, tehke järeldusi või fantaseerige niisama.

Sest eelmainit' Hong Kongist Eestisse jõudnud kitarr lendas augusti keskel Riiast Columbusesse (Ohio), vahemaandumistega Stockholmis ja Chicagos. Ilmselt ongi tegemist LENDAVA KITARRIGA :)

Sellest, et Palenque kandis pole pärastlõunal soovitav rännata ... esimest korda kuulen. Ise sõitsin bussidega pea poolteist aastat tagasi marsruudil Cancun - Palenque - San Cristobal de Las Casas ... edasi juba Guatemala ja Belize ning siis uuesti tagasi Mehhikosse (Playa del Carmen) - kaart asub siin: http://mesoameerika.blogspot.com/2007/03/soovige-mulle-lennuilma.html. Üldiselt on nii Cancuni kui Playa del Carmeni ümbrus maastiku poolest suhteliselt üksluine - tõeline ilu algab ikka mägedes! Mehhiko on siiski väga turvaline ja suurepärase bussiliiklusega maa. Teed on vägagi normaalsed. San Cristobali osas olen 100% Cathyga ühte meelt - minu lemmiklinn Yucatanil! Playa del Carmen ja Cancun on rohkem sellised turistide peatuspaigad (ise enam teist korda sinna ei läheks). USA-poolse Mehhiko ja Vaikse ookeani ranniku kohta ei oska aga paraku midagi öelda. Ja kui vähegi pealehakkamist on - soovitan ka Guatemalat ja Belize'i proovida (hispaania keele oskus ja valmisolek ootamatusteks peab vähemalt esimese puhul kindlasti olemas olema)

See teema on viimase paari kuu jooksul vähemalt kaks korda sellest foorumist läbi jooksnud! Nõuanne number üks - küsi oma lennufirmalt. Nõuanne number kaks - tee tripis teemaotsing. Ja number kolm ehk isiklik kogemus lennult Hong Kong-Tallinn - Finnair kitarri käsipagasisse ei luba (kui sa lennukissevõtmise all käsipagasit silmas pidasid). Saadetakse küll teele muust pagasist eraldi ja meie oma jäi sellel pikal reisil ka täiesti terveks. Kui checkinnitava pagasi kaal on normis, siis juurde maksma ka ei pea. :)

ja inimesed on seal toredad .... Aega selle finaalini tundub sul olevat, arvan, et viisa õnnestub sellise ajavaruga ka kätte saada (ma ei tahtnud oma eelneva jutuga kedagi tegelikult hirmutada, aga maikuus oli see reaalsus). Boonusena võid viisajärjekorras veel toredate maailmaränduritega tutvuda (tähelepanek - vahendatud - elust enesest)! Pealegi tundub mulle, et hiinlased on isegi hakanud aru saama, et nad on oma viisapiirangute paranoiaga olümpiale pigem kahju teinud. (Et siis võib-olla on tänaseks võrreldes maikuuga olukord paremaks läinud).

Väike nõuanne viimasele postitajale, kes arvab, et Hong Kongist on Hiina viisat kergem saada:

  1. seal on VÄGA PIKAD ELAVAD JÄRJEKORRAD
  2. pead tõestama, et kavatsed Hiinast lahkuda (st ostad fiktiivse bussipileti näiteks marsruudil Guangzhou - Hong Kong) - lennukipileteid HK-Tallinn lahkumise tõendusena igatahes ei aktsepteeritud;
  3. soovitav on aega varuda, sest viisa tegemine võib ka positiivse vastuse korral nädalakese aega võtta; Soovitan ka külastada veebilehte www.ctrip.com, kus on värskemad hiinaviisauudised. (Kohati on need suhteliselt depressiivsed). Muuseas, üks hämmastavatest nõuetest, mida veel juunis nimetet' lehelt lugesin, oli see, et Hiina-reisija pangaarvel peab olema vähemalt 3000 USD vääringus raha. Mõtlesin minagi, kui mind esimene kord saatkonnast tagasi saadeti, et teen viisa Hong Kongis, sest ma lendasin nagunii HK kaudu. Kogu jama ja paranoia on loomulikult seotud olümpiamängudega. Kui aega on piisavalt käes, siis võib ju katsetada. Aga kui sa juba HK kaudu lendad ja seal aega plaanid veeta - see linn on imeline ja kahetseda kindlasti ei tule!

J-1 kohta ei oska täpselt öelda, aga sel viisal on üht-teist ühist F-1 viisaga, mida antakse USA ülikoolidesse õppima minekuks. Ühist siis niipalju, et lisaks viisalõivule tuleb mõlemal juhul eelnevalt maksta SEVIS I-901 Fee (100USD). Vähemalt F-1 puhul on tavalise viisataotluse sisseviimisel vaja lisaks esitada veel Form I-20 A-B ja tõendav dokument SEVIS Fee tasumise kohta. Meil tulid need paberid koolist, enda teha jääb ainult viisa. Ja erinevalt tavalisest turistiviisast tuleb F-1 puhul saatkonda ühes võtta terve hulk haridusttõendavaid dokumente (IB-diplom, SAT-testide tulemused nt). Sinu küsimusest ei saa täpselt aru, kas sa lisaks ülikooli külastamisele seal ka mingi kursuse võtta kavatsed (kasvõi lühiajalise). Kui mitte, siis oleks ehk mõistlikum minna siiski turistiviisaga. Või veel parem, konsulteeri kooliga, kes sind kutsunud on, reeglina omavad nad suhteliselt põhjalikku infot. Aga see täiendav tasu kehtib ikkagi nii J-1 kui ka F-1 viisa puhul. (Loodan, et ma asjata paanikat ei tekitanud ja rõhutan, et tagumine osa jutust käis F-1 viisa kohta).

Meil oli täpselt sama mure - tulime Finnairiga 14.juunil Hong Kongist. Käsipagasisse võtta ei lubatud, aga check-in'is läks lennukisse muust pagasist eraldi. Ja terveks jäi :). Enne veel ostsime muidugi Tom Lee'st kitarrikoti ja pakkimisel kasutasime ohtralt mullikilet. Samas tean, et osad lennufirmad lubavad tõepoolest kitarri käsipagasisse võtta.

Mõtlesin, et kirjutan oma Hiina-viisa kogemusest. Kasulik kõrva taha panna, eriti neile, kes ei ela Tallinnas. Saatkonna kodulehel leiduvatele viisanõuetele täpsustuseks/lisaks: nõutakse hotellibroneeringut (broneeringuid). Neid on kasulik teha otse hotellide (või hostelitega), sest mõnedes broneerimissüsteemides (nt hostelworld.com) võetakse 10% broneerimistasu, mida ei hiljem ei tagastata. Töökoha tõend. Info saatkonna kodulehel on väga üldsõnaline. Kohapeale minnes selgub, et tõend peab sisaldama infot sissetuleku suuruse kohta. Lisaks - enne mind järjekorras olnud inimene saadeti tagasi põhjusel, et töökoha tõend ei olnud inglise keeles. Mul oli eesti keeles, aga paberid võeti ikkagi vastu. Seega - töökoha tõend teha inglise keeles ja näidata ära sissetulekud. Lennupiletite broneering on 'must have'. Ja kõigest hoolimata ei tea ma veel täna, kas ma selle viisa saan. Infoks neile, kes teevad oma Hiina-reisi Hong Kongi kaudu - kui soovite kiirviisat, on võimalik selleks teha varasem taotlus, sest saatkond on hetkel tööga suhteliselt koormatud. Ma loodan, et ma seda varianti ise kasutama ei pea. Aga muidu - head reisi!

Plaanid ei ole veel väga konkreetsed, põhimõtteliselt tuleb läbimisele marsruut Hong Kong, Shanghai (pluss Suzhou ümbruse 'watervillages'), Beijing, Xi'an, Guangzhou, Hong Kong. Kuna me oleme backpackerid ja mõned meist omavad sõpru ka Hiinas, siis väga range reisiplaaniga end meelsasti siduda ei tahaks (juhuks, kui vahepeal tekib paremaid mõtteid). Põhimõtteliselt oleme üht-teist välja vaadanud, nii et kui ma oleks broneeringunõudest varem teadnud, polnuks probleem mõni selline kiirelt orgunnida. Seekord siis sedaviisi. Vahelduseks meenutan, et Ameerika viisaga oli kõik küll hulga lihtsam ja konkreetsem. Eks siin ole küsimus ka viisataotleja aja väärtuse hindamises. Tundub suht hämmastav, et tänapäeval mõeldakse, et Volli Valgast või Kusti Kuressaarest käib kord nädalas Tallinnas tädi pea kohal rippuvat paberit uudistamas, et teada saada, kas viisanõuded on viimase viie päeva jooksul muutunud. Aga pole hullu, elan üle.

sest ka mina lendan tegelikult Hong Kongi. Kaalun varianti teha viisa hoopis HKs kohapeal, sest Tallinna-Tartu vahelised tühisõidud maksavad ka midagi. Kurioosne on muidugi see, et vajalik info on saatkonnal üleval ainult leti kohal asuval paberil, mitte ametlikul kodulehel.

Hoiatus kõigile siinsetele optimistlikele kommenteerijatele - täna saadeti mind Hiina saatkonnas viisakalt 'vasakule', ja seda põhjusel, et puudusid Hiina hotellide broneeringud! Muuseas, nende kodulehel http://www.chinaembassy.ee/eng/lsqw/t111163.htm turistiviisa jaoks neid ei nõutagi! Kuna kohapeal kellegagi kaklema minna ei tahtnud (mul on seda viisat tegelikult ka vaja), siis andsin neile sedakorda loobumisvõidu. Leti taga oli vene aktsendiga noorepoolne naisterahvas. Lennukipiletid ja töökoha tõend olid olemas, application'i kohta samuti kellelgi pretensioone polnud. Lihtsalt minu halb õnn? Või küsiks sedapidi, et miks siis veebilehel korrektset infot üleval pole?

Leedust küll värskeid muljeid pole, aga natuke Lätit läinud suvest on kirjas siin: http://apoliitiline.blogspot.com/search/label/L%C3%A4ti%20on%20l%C3%A4hedal (minu täiesti subjektiivne ja ebatäiuslik nägemus)

minu kõige armsam kosmopoliit Hong Kongis (ja Hiinas, Birmas, Vietnamis, - vahel harva ka kodumaal - ning tulevikus arvatavasti ka muudes toredates paikades) - kirjutab harva, aga suurepäraselt: http://eemal.blogspot.com

isegi kõige sellega kokku puutunud. Malaariatablettidega negatiivsed kogemused puuduvad - organismi reaktsioon keemiale on paraku täiesti individuaalne ja selle saab kindlaks teha vaid katse-eksituse meetodil - (Lariami kuur + Belize Kesk-Ameerikas), kuid mõnevõrra ekstreemsemad (ja korduvad) elamused TÜ Kliinikumi ja A-hepatiidi süstidega on täiesti olemas. Ei hakka neid siinkohal pikemalt kirjeldama. Kurb tõde on see, et nn 'reisinõustamine' on Tartus mingil põhjusel tõepoolest monopoliseeritud ja ka see, et tihtipeale on reisilemineja ohtudest paremini informeeritud kui arst. Õnneks on internetist piisavalt infot leida ja ise soovitaks toetuda eelkõige omaenda tervele mõistusele. Igatahes rohkem kui malaariat pelgan Dengue' viirust. Maarjamõisas 'reisinõustamist' teostavad arstid teevad seda minu andmetel muu töö kõrvalt lihtsalt graafiku alusel. See on lihtsalt suure bürokraatia kammitsais oleva struktuuri üks rahateenimisvahendeid. Lõppkokkuvõtteks - kui te olete Maarjamõisa linnaku perifeerses parklas tasunud kohustusliku parkimistasu ja seisnud teenuse eest tasumise nimel fuajees (OK, kuidas kellelgi parasjagu õnne on olnud) pikas, kuid teosammul liikuvas järjekorras, katsuge tohtritega suhtlemisel säilitada oma terve mõistus ja huumorimeel. Mulle tundub, et nemadki on antud juhtumil vaid süsteemi ohvrid. (Ps - arvatavasti ei tule Tallinnasse vaktsiini või süsti järgi sõitmine sugugi odavam).