Viimased kommentaarid

Üldjuhul peaks kenasti jõudma. Kui lend hilineb, on ka pagasikindlustus kasuks.

Lisan veel, et mõlemalt poolt tuleb üle harja matkata (Jug'i poolt on pikem maa ja kui ilm ära keerab, on eksimisoht päris suur, nii et ilma kogemusteta ei tasuks minna). Jug-i maad pidi sõites kulub selleks lisatund aega üks suund. Jasna järjekorras oleme vist isegi üle poole tunni seisnud veebruari lõpul:)

Pikimad järjekorrad kipuvad olema kevadisel vaheajal - veebruari lõpp on Jasna hullult üle koormatud - peaaegu et mõttetu aeg sinna minekuks. Puudrihuvilistel tasub üle mäe Chopok Jug'i minna kui ülemine lift töötab (igaks juhuks tasub uurida, kas pilet ikka kehtib veel mõlemal pool mäge) - samas peab arvestama et Chopok Jug' i ülemised taldrikud nõuavad kohati kõvasti visadust, et ilma kukkumata üles jõuda:) Kuna aga tatrates iga päev sama mäe peal ei viitsi käia, siis arvutused näitavad, et kui kõik Tatrate viimasel ajal hullult kalliks läinud mäepiletid kokku liita, siis tuleb mäepiletite hind praktiliselt sama või isegi kallim kui Austrias/Prantsusmaa nädala pilet (kus radade hooldus oluliselt parem).

Uus-Meremaa. Paljud käivad seal ekstra kalastusretkedel sh. omal käel. Kui kaladieet sobib, siis söögiga pole ka matkaradadel muret:)

ikka on:) A nokkloom ei ole ka üldse müüt tegelt. Pigem on ta, nagu kiivigi, veidi pelglik ja ööeluviisiga, nii et tuleb pigem hilisõhtul või varahommikul vaikselt veekogude ääres passida kuhu nad varjulisi urge saavad kaevata. A tõeline turismimagnet ja müüt on Tasmanian Tiger:) Kuigi arvatakse et edela-Tasmaania põlislaantes võib siiski mõni üksik veel hulkuda - ja seda üksikut seal käiaksegi "fotojahtimas" ja kuulamas varsti juba terve sajandi jagu.. ühtki usutavat tõendit pole aga saadud ja üsna ilmne on, et elujõulist populatsiooni enam pole...

Vaatasin ka pilte. mis kant see on: http://picasaweb.google.com/kalambuur/ViimasedMatkadJaTegemisedUusmeremaal#5319170196534504466 ?

Kiivide päevaseks kohtamiseks ongi praktiliselt ainus koht Stewarti saar Northwest Circuit mida peetakse üheks kõige mudasemaks matkarajaks üldse ja on suur õnn kui seal ei saja. Lihtsamalt, veeteed pidi juurdepääsetava Mason Bay Hüti juurde minnakse neid küll otsima aga päeviku kohaselt on enamik pika ninaga jäänud. Ise lugesin Long Harry hüti päeviku sissekannetest et päev-kaks varem oli seal kiivisid nähtud ja järgmisel päeval kükitasid lausa 11 kiivit Teepuupõõsaste all. Võimas hääl ja pilt kui nad kõik jalad alla said ja häälitsema hakkasid! Hollyfordil käisin ka. minu UM pilte näeb: http://picasaweb.google.com/bibilizzard/NZ20062007# ja http://picasaweb.google.com/bibilizzard/NZApril2009# Kui Stewartile juba minna siiis seal kõrval on pisike Ulva linnuparadiisisaar, mille jaoks ka tasub kindlasti aega võtta. Käisime ka Cascade Saddle peal Rees and Darts poolt aga teiselt poolt pidi rada veel vingem olema. Nagu ikka jäi 6+1 kuust hoolimata palju nägemata:) Nelson Lakes kandis on ilusa ilmaga imelised kohad Grassland Hut- Roberts Ridge-Angelus hut ja route to Sunset Saddle ja Hawkes Bay pool on ka toredaid, päris hõreda matkajaskonnaga radasid. Kui õnnestub, siis tasub kindlasti saartele minna ja kui huvi veel suurem, siis vabatahtlikku tööd tehes ringi matkata paikades kuhu turistina ei satuks:) Küsimuste puhul andke teada aga ma satun siia vaid aeg-ajalt:)

Seda kotti vist olen isegi näppinud kusagil ja tundus õhem kui reklaamiti. Sünteetiline on etem kui sulg kuigi jahh oluliselt raskem. Sulg niiskes tihti ei toimi ja kui tihedus või udusule % pole piisav, jääb liigutades keha ja väliskliima vahele vaid voodririie. Märjad suled muutuvad külmas jääkuulikesteks, mistõttu on ülioluline leida vetthylgava katteriidega sulekas - seda esineb harva kuid on siiski olemas.

Võid enam-vähem uskuda seda high comfort -10 või veidi veel alla võtta. Sõltub rasvapolstrist mis sul endal on. See "enjoy -26 unusta ära - see tähendab, et jääd kuidagi ellu aga oled täiesti läbi külmunud. See soft nylon on külmaga päris külm naha vastas - sinna peaks sisse kindlasti lina otsima - minu jaoks parim leid on "silk-liner" - väga kerge ja lihtne pesta ka. Suveks samuti super.

Eks need temperatuurid on nii nagu nad on. Mul endal on sulekas (paraku vett mittehülgava katteriidega) MCkinley vaid 1,45 kg udusulg 90/10, mille extreme on -28 ja comfort -11, aga kui just telgis külg-külje kõrval pole, on sellega niiskes alla nulli juba jahe. Suleka ja üldse magamiskoti hooajavälise hoiustamise puhul on veel oluline see, et ta peaks olema lahti klopituna, mitte kokkupressitult - õhuvahed ehk siis soojapidavad omadused säilivad paremini.

Muu on juba maitse/tunnetuse ja nägemisvälja küsimus:)

No ikka ja alati sõltume lumeoludest. Neis kolmes ei ole käinud. Valdeku off-piste märked leidsin tripist üles, ise Austrias käinud vaid Kapruni all. Kui seal Kitzsteinhorni tipu alt hooga vasakule üle ribide ülemiste otste traavers teha, siis mida suurem hoog seda kaugemasse ja vähemsõidetud ribivahesse jõuab - mm kui mõnusad looduslikud rennid kaljude vahel ja kenasti jõuab liftideni välja ka.

Laud-seljas-mäkkeronimine on ka vabalt kontimööda a eelteadmised lauamatkamarsruudi suundade/juhiste osas kuluvad alati ära kui kellelgi jagada on - eriti Austrias kus suuremal mäel kulub keskus(t)e ja piirkonna avastusretkedeks vabalt terve nädal:)Netiotsingutest ka üht-teist juba ilmunud. Aega veel küllaga nii et hoidkem vakad lahti;) Isegi Slovakkias leidub ju mm kui mõnusaid salasoppe mida ilma teadjainimesteta või juba avastusretki teinuteta ei leiakski:)

Mul meenusid veel mõned matkarajal olevad kuumaveevannid Hawkes Bay lähistel (põhjasaare idakallas). Kui plaan sealtkandist läbi sõita ja kitsaid kruusakäänulisi mägiteid autoga sõita ei pelga (paiku 3 tundi oli vist Napierist & üks autoga jõeületus on ka aga ka väikese autoga saab normaalveega läbi) ja hästi kaarti loete, siis seal on üks armas piku jõge kulgev matkarada. Nii matkaraja algul (parkimisplatsi juures) kui ka poolepäevase ronimisteekonna kaugusel on DOC-i poolt ette valmistatud tasuta basseinid kust kuum vesi läbi voolab. See rada on oluliselt vähemrahvastatum kui Welcome Flat - eriti nädalapäevadel kui kohalikud tööd teevad:) Raja alguses parkla juures on küll allikas aga hütti ei ole, aga peale poolt päeva matkamist leiab mugavustega hüti kus oli isegi gaasipliit (tavaliselt neid väljaspool Great Walk'e ei ole). Kuumaveeallikas ise sealt veel veidi alla tunni matkata - seal käiakse öösel taskulampidega ja küünlavalgel sõnajalgade all romantikat nautimas:) Anna teada kui huvi, võin nimed välja otsida - turistid sinna tavaliselt ei satu nii et see peaks suht eksootiline olema:)

Hei,

kui Great Walk'e vältida siis ei ole vaja radu/hütte ette bronnida. Great Walk tasu on isegi kallim kui hostelites elamine ainult et ilma mugavusteta:) Tavaradade puhul on jah tarvis osta vaid hütipiletid (sõltuvalt hüti mugavusastmest 5-15 NZD, vähemtuntud radadel on ka tasuta hütte, priimus tuleks kindlasti kaasa võtta, gaasipliidid on vaid Great Walk hüttides ja mõnelt poolt korjatakse need väljaspool hooaega ära). Üldjuhul on pea igal lõunasaare mitmepäevasel rajal (v.a. Great Walk) suure veega mõni trikikas või isegi ohtlik jõeületus.

Kaikoura sobib hästi, iseasi et käsu peale vaalad-delfiinid end alati ei näita;)

Taranaki on üksluisem kui Tongariro, eriti pärast seda. Kui õnnestub bronnida (Tongariro on Great Walk) siis tasub teha vähemalt kaks päeva. Igal juhul on hea alustada Mangatepopo hüti juurest ja ka ühepäevase juures arvestada väga pika päevaga. Kui ilma siis saab ronida teel ka mt Ngauruhoe-le (aga selleks peab varuma u 3 tundi lisaaega ja meie igatahes ei viitsinud ekstra kraatrisse vaatamiseks pingutada sest tipp oli pilves nagu tavaliselt). Red Crater ja Esmeralda Lakes on maalilised. Aga parim on teekond Esmeralda juurest Oturere hüti juurde -müstilisel Marsimaastikul - minu arvates on Oturere org parim osa Tongarirost! Aga see eeldab ka ööbimist (ja eelnevat bronni hooajal) ning sealt väljatulek on päris pikk ilmastiku kätes kulgemine.

Käisime sel aastal turistina ka White Islandil ära - so. sealne aktiivseim vulkaan meres koos maailma happeliseima põrgukatlaga - see on selline teistmoodi kogemus, kohati läks isegi gaasimaske tarvis ja ilma ametliku tuurita sinna ei lasta ka (bronnida saab DOC infost, laevuke sinna läheb Whakatanest aga minek sõltub tuule suunast, lainetest ja ilmast).

Looduslikud termid (mudased ja madalad) on Lõunasaarel Welcome Flat (lõunast tulles Copland track enne Fox ja Franz Josef liustikku) hüti juures aga sinna peab ka seljakotiga ööbima ronima ja hüti eest peab maksma ka. Rotoruast põhja pool tuleb kohalikke pinnida - seal on ka veel mõnusaid salakuumaveetünne millel tarasid ümber pole, mõne otsa ehk komistate isegi.

Ilusa ilmaga üks parimaid retki on Nelson Lakes juures (algus St Arnaud'i lähistel). Õhtuks väike jalutuskäik Bushline hütti (sinna tasub ka lihtsalt vaate pärast ööbima minna), sealt teisel päeval mööda Robert Ridge't (aga see on paras ronimine ka ilusa ilmaga) Angelus Hut'i (üks maalilisemaid ööbimispaiku) ja kui orienteeruda ei pelga, siis tasub sealtkindlasti teha radiaal Sunset Saddle peale (see on Route ja mitte just kõige paremini tähistatud nii et muutliku ilmaga on oht eksida). Hütist hütti päevad on lühikesed, saab ka üheks ööks Angelus hütti minna aga see võib hooajal olla ülerahvastatud.

Mis Sulle Uus-Meremaal kustumatu mulje jättis? Ehhee, eks ikka turistivaba imepärane loodusmaailm, tavaliselt ikka kaugemal kui poolepäevateekond;) Mõnusat avastamist!

Parkide ja radade kohta leiab palju infot ja üldkaarte: http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/.

Aucklandi bussijaama juurest lähevad päevased paadiretked Tiritiri saarele - seal on põlislinnuparadiis - näeb ära kõik olulisemad - Takahe, Saddleback, Kakariki, Pukeko, Blue Penguin on seal tavalised. Kui veab, näete ka Tuatara (ainumas dinosauruse elus lähisugulane, mõistagi oluliselt pisem) ära. Rahvuslind-Kiwi nägemiseks looduses on aga ööd vaja oodata aga turiste Tiritirile nii kauaks ei jäeta..

Aucklandist põhjas Bay of Plenty, Paihiast põhja pool on ka kuulus Maoori kultuuri tutvustav küla - Waitangi - tasub kindlasti minna.

Põhjasaare põhjatipus on Cape Reinga- maooride hingede ärasaatmise koht. See kant on päris mõnus. Reingast itta jääb üks lihtne laagripaik kuhu saab nii autoga kui ka Reingast otse mõni tund jalgsi mööda imeliste vaadetega rannikut matkates. Reingast lõuna pool läänes suured liivadüünid, idas valged liivad. Opononist allapoole läänekaldal on Kauri-coast - kunagiste kuulsate kaurimetsade jäänukid. Paiku 2000 aastast puud saab ka näha, 3000 aastane on metsa ära peidetud;)

Rotoruast kirdes Bay of Plenty's on põnev koht 48 km rannikust asuv White island, kus on NZ kõige aktiivsem vulkaan.

Great Walk'idest (tasulised, peab bronnima, aga keegi giidiks seal pole kui juurde just ei telli) võib uurida Tongariro (saab teha nii 1-2 päeva kui ka 3-4) ja Milford Sound (3-4 päeva) - aga vaade sõltub ilmast - eriti Milford Soundi puhul on oht läbi-vihma-matkaks kuna lõunasaare läänerannik on läbivalt vihmane -nii et meie mõistes ülihea vihmariietus kulub marjaks. Great Walk'id on tihti üle hooldatud (pikad trepid, laudteed, killustik jm) - kohalikud kutsuvad tihti Hikers Highway ja eks nad ülerahvastatud ka kohati on. Hütte ikka jagub, tasud on erinevad, osade puhul peab olema kas hütipass või siis piletid eelnevalt ostetud. Priimust ja sööki tuleb endal tassida kui just firmateenuseid ei kasuta:)Kasuks tulevad ka bahillid (muda ja jõeületused on ka Great Walk radadel kohati) - ilma bahillideta matkajaid näeb harva. GW pole mõistagi ainus võimalus - tihti on ka tasuta rajad väga toredad aga see-eest vaid tavahütitasu eest;)

Lõunasaarel tasub ka Nelsoni järvede ümber kolada - väga kena kant - Angelus Hut on imelises kohas ja sel ajal ei tohiks ehk enam ka üle rahvastatud olla - aga seal päris ühe päevaga ära ei käi - ikkagi mäed:) Golden Bay kanti sattudes tasub kallast pidi põhja suuunas minna ja uudistada ka Farewell Spit'i (26+6 km pikkune liivadüünide poolsaar) - 2 km saab ise minna, kaugemale viib kalli raha eest mingi reisikorraldaja üks kord päevas bussikesega mõõna ajal läbi mere - kui ressursse on, tasub uurida. Mul õnnestus ornitoloogidega kolada - mmmmõnus luitemägimaastik ja palju vaalaluid kui mitte vaalu endid.

Lõunasaare läänerannikul liustikest ja Punakaikist lõunas saab teha 2-3 päevase retke ka Copland Track'il kus on sulistamiseks paar looduslikku madalat kuumaveeallikat (Welcome Flat hut). Aga seal on vahel sillad ära uhutud ja vihmaga mõni jõeületus ohtlik(nagu paljudel radadel). Lõunasaare lõunatipus tasub külastada Curios Bay'd (fossiliseerunud juura-aegne mets) ja ida poole jäävad ka toredad koopad - mõlema puhul tuleb mõõna passida. Idakallas on sõitmiseks väga igav kiirtee aga kui sinna sattuda, siis Otago peninsula väärib külastamist küll

Kui Stewarti saarele ka plaan, aga mudamatkamiseks aega vähe, tasub v6tta paat Ulva saarele - saab väga toreda ülevaate põlislinnuliikidest kui huvi pakub. Pea ainus koht kus Kiwi päeval ära näeb, ongi Stewarti saar - kui matkata pole aega, saab võtta paadi Masoni hütti (või paat piku jõge Freshwater hütti ja sealt matkata Masonisse) - sealkandis Kiwid vahel ka näitavad end. Ise kohtasin neid Northwest Circuit'il Long Harry hut juures aga see on pikk retk.

Märtsis enam mumeelest bronnide pärast tarvis muret tunda aga eks see sõltub erisoovidest. Kohapealt broshüür tasku ja kehva ilmaga vaadake lähimaid võimalusi.

Mõnusat retke ja päikesevedu!

kas oled suuskadel või laual? Ilmselt muljed on neis valdkondades veidi erinevad;)

Olen eelpooltoodud sõnavõtuga päri, et ei mõtet selleks sinna minna et kohe ära tulema hakata... Autoga kiire tiir lihtsalt linnukese tegemiseks, et mina olin siin? Kui üldse, siis kindlasti pole mõtet mõlemale saarele minna vaid pigem ühele. Põhjasaarel on neid ühepäevaretkevõimalusi ka auto kõrvalt enam, Lõunasaare loodusest aimusaamiseks tuleb minu arvates autost oluliselt kaugemale rännata:) Aga 10 päeva.. internetist piltide vaatamine annab ilmselt parema ülevaate ja tunduvalt odavam on ka;)

Hei,

mõtlesin just et küsiks sama küsimuse siin. Oleme hästi tänulikud kui annad tagasitulles teada, mis tingimused ja olud seal ja kas lisaks toredale seltskonnale seal ka laua peal midagi teha oleks (ehk et vabas lumes sõidu kohta)? Kaardi ja piltide pealt tundus nii ja naa. Meie pundil on plaan minna 24ndal.