Viimased kommentaarid

3 päeva Roomas on väga mõistlik, eriti esimest korda seal viibides. Ise olin esimesel korral 2 päeva ja see oli ikka hull kappamine. Teisel korral olin juba targem.


Sorrento on minu lemmik peatuspaik Amalfi ranniku ja Napoli ümbruses seiklemiseks, aga ma võtan alati auto, seega ei oska ühistranspordi ühenduste osas kaasa rääkida. Sorrentost peaks aga minu teada olema kõige tihedam praamiühendus Caprile. Väga mõnus on seal takso võtta (bussid on küll odavad ja graafik suhteliselt tihe, aga jubedalt ülerahvastatud) ja tõenäoliselt saad taksojuhilt privaatse tuuri kauba peale. Samuti soovitan ümber saare paadisõitu. Kestis umbes 2 tundi ja kogu saare ajalugu + kuulsuste suvituskohad said selgeks lisaks kaunitele vaadetele :)

Minu meelest must-see Amalfi rannikul on Positano. Väike linn, pikalt seal midagi teha ei ole, aga uskumatult ilus ja armas. Filmides armastatakse Positano vaateid kasutada.

Ööbisime sõbrannaga Fuengirolas, mõistliku hinnaga väga korralik hotell kesklinnas ranna lähedal. Autoga oli väga mugav teha päevaseid väljasõite: Ronda, Gibraltar, Granada jne. Ausalt öeldes ei jätnud Marbella meile üldse mingit muljet, jalutasime seal veidi ringi ja sõitsime edasi. Ise valiksin uuesti Fuengirola, kui sealkandis ööbida plaaniks.

Sellest on küll paar aastat juba, aga pidin Gatwickis käsipagasiga kõik turvatoimingud uuesti tegema. Nii et igaks juhuks peaks sellega arvestama. Õnneks on Gatwick suhteliselt lihtne lennujaam isegi esmakordselt sinna sattudes.

Tripi foorum nagu Delfi kommentaarium, stiilis: ise oled loll.

Tore on, kui kõik need teemaalgataja mahategijad on juba sünnist saadik nii targad ja teadlikukud kõiges, et ei vaja teiste nõuandeid ja kogemuste jagamist. Aga kõigil ei ole nii ja ka sellised postitused tõmbavad tähelepanu asjadele, millele ei ole vaja igapäevaselt mõelda, nt mis rolli mängib maakler kindlustusjuhtumi puhul.

Mina lugesin teemapüstitusest välja väga puuduliku suhtluse kindlustusmaakleri esindaja poolt. Seda tänu sellele, et olen ise korduvalt erinevate kindlustusjuhtumitega kokku puutunud. 

PS. Ma ei saa ennast kuidagi lumehelbekeseks pidada ja ka erinevates Milano lennujaamades olen korduvalt viibinud, aga ometi suutsin kord jutuhoos valesse terminali sattuda ja "lõksu jääda". Nii et juhtub ikka ja alati on hea teiste kogemustest õppida neil, kes pole juba sündides teistest targemad ;)

Lendasin mõned aastad tagasi Türki.

Muidu kõik ok, aga pardabaar praktiliselt puudub (vesi ja apelsinimahl vist ikka olid). Tagasilennul oskasin sellega juba arvestada.

Lennufirmaga kogemus umbes aasta tagasi ja muidu ei kurdaks üldse, aga kuna lendavad valdavalt paketireisi ostnud inimesed (loe: lastega pered), siis peab arvestama üsna lärmaka reisiseltskonnaga.

Mingeid rahvusepõhiseid takistusi vm küll ei kogenud. Ja kuna tellisime endale šampanja juba ette ära, siis teenindati meid lausa esimesena.

Londonis liikumiseks on ühistransport ainuvõimalik valik, autoga istuksidki enamuse ajast ummikutes. Kõige lihtsam esmakordseks viibimiseks on metroo. Võimalik osta kas Oyster Card ja laadida sinna mingi summa peale, aga viipekaart toimib juba natuke aega läbipääsukaardina. Kavatsen ise järgmisel korral just seda võimalust kasutada.


Lutonist olen sõitnud linna nii bussi kui ka rongiga. Mugavad mõlemad, hind vist ka suhteliselt sarnane, aga sõidu pikkust enam ei mäleta. Soovitan vaadata lennujaama kodulehelt. 

Novembris on avatud ka jõulumaad Hyde Park'is ja Leicester Square'l, kindlasti huvitav nii sulle kui ka lapsele.

Uuendan teemat 2018 juuli kogemusega.

Kuna endal jäi otsuse tegemisest väljalennuni 1,5 päeva, siis erilist eeltööd teha ei jõudnud.
Auto tasub raudselt võtta, kuna Makedoonia loodus on väga ilus ja seda näha saab ringi sõites. Rendihinnad on sarnased muu Euroopaga, st Ford Focus oli 49EUR päev. Teed on suhteliselt head ja kiiruspiirangud ei tea kellele. Maanteel sõideti sageli kuni 2 x kiiremini, kui märk lubas ja kiirteel 20-30 km/h lubatust kiiremini.
Kuhu soovitan lisaks Ohridile ja Skopjele minna: Matka kanjon kindlasti. See asub Skopje lähedal ja paadisõit sealsel järvel on väga ilus. Kui võtta 1h paadisõit, siis viiakse ka koopasse. Kuna olen päris paljudes suuremates koobastes käinud, siis erilist lisaväärtust see ei andnud, aga ilus oli ikka. Muide, eestlasele on kõik atraktsioonid ja sissepääsud muuseumitesse väga odavad.
Bitola linn asub Ohridist veidi kagus. Tee sinna on ilus ja mägine, linn ise veidi ehmatav, kuna kontrast vanalinna ja uue osa vahel väga suur. Kuna esmaspäeval olid vanalinna poed suletud, siis jättis vanalinn lausa kummituslinna mulje :)
Omapäraselt huvitav on St Naum, omaaegne klooster, mille kõrval on umbes 1000 allikast alguse saanud järv (nii vähemalt meie paadimees väitis, ei ole üle kontrollinud). St Naumi soovitan minna laevaga Ohridist, siis näeb ka Ohridi järve kaldajoont ja imetlega lausa uskumatult läbipaistvat vett.
Rahast: restoranis söömine on uskumatult odav: kohalikus mõistes kallis restoranis oli põhiroog nt 8 eurot ja kallimat õlut kui 100 den(1.66 eurot) mina ei näinud. Kuigi paljudes kohtades aktsepteeritakse kaardimakseid, siis päris ilma sularahata hakkama ei saa. Samas võetakse eurosid hea meelega vastu.
Inimesed on rahulikud ja sõbralikud ja üldse mitte pealetükkivad.

Ainuke ebameeldiv asi oli suitsetamine: suitsetatakse palju ja igal pool. Kuna ei ole siseruumides suitsetamisega enam üldse harjunud, siis hakkas väga häirima. Välismaalastest suitsetajad tundsid selle järgi ära, et nad läksid ka avatud terrassilt suitsetamiseks eemale. Kohalikud loomulikult seda ei teinud.

Kokkuvõtlikult põhjused minemiseks: ilus loodus, sõbralikud inimesed, odav.
Mida ei tasu oodata: kaubandus sarnaneb 3-aastat tagasi Keskturul pakutavaga (pole hiljem käinud), linnad ei ole omaette vaatamisväärsused.

Hersonissoses on väga palju rendifirmasid ja hinnad ei erine üksteisest väga. Kui ette tellida, siis toovad hotelli juurde kohale. sama kehtib ka koha peal tellides, aga mõneks järgmiseks päevaks. Minult lisatasu toomise-viimise eest küsitud ei ole. Ise ATV vastu huvi ei ole tundnud, aga seisavad seal autodega reas, nii et ilmselt ikka saab.

Ei tundu mõistlik, samuti 1 päev Barcelona jaoks on selgelt vähe. Jah, läbi sõita jõuab selle maa küll, aga nautimiseks aega enam ei jää.


Jätsin ütlemata, et Londonis soovitan külastada mõnda stand-up comedy pubi, reeglina on sissepääs tasuta ja joogid odavad (Londoni kesklinna kohta). Erinevad Londoni turud on ka minu lemmikud. 

Paraku pean nõustuma, et praegu majutust otsima hakates ei ole alla 100£ suurt midagi leida. EasyHotels on üks soodsamaid, neil on valikus nii privaatse vannitoaga kui ka jagatud vannitoaga tube. 

Transport on UK-s üsna kallis, seega ei pruugi Londonist väljaspool majutus alati odavam olla. Ning arvestama peab siis ka sellega, et osades suundades väljub viimane rong kl 23 paiku.

Olen üsna sageli kasutanud Edreamsi ja kui jätta arvestamata üks enda lohakusest kaotatud pilet, siis on kõik alati korrektne olnud.

Peaks endiselt tasuta olema, kuna muud võimalust pole. Eelmisel suvel vähemalt oli nii.

Kindlasti käi ära Capri saarel. Seal on päris hea bussiliiklus, aga teistkordselt seal viidides võtsime takso, mille juht ka vabatahtlikku giiditeenust osutas. Mulle meeldis väga ka paadisõit ümber Capri saare, kestis vist umbes 2h.
Kuna ma ühistransporti väga ei armasta (eriti välismaal puhkusel viibides), siis võtan alati kohapeal auto, et soovi korral mõnes ilusas külakeses või mererannas peatus teha. Amalfi rannik on super: Positano, Amalfi ja kindlasti on seal veel neid ilusaid linnu, mis kohe ei meenugi.
Sorrento ise on super koht, kus õhtut veeta, palju restorane, kus mõnes lausa iga päev elav muusika.
Pompei on tõesti ka selline koht, kus korra ära käia, aga palava ilmaga peab kindlasti vett kaasa võtma.
Kui matkajad olete, siis ka Vesuuv ei ole kaugel. Ise päris tippu ei roninud, vaid ainult sinnamaani, kuhu autoga lastakse.
Rooma väärib raudselt 2-3 päeva, isegi siis on see üks vaatamisväärsuste vahet kappamine, sest kõike tahaks ju näha :)

Teed on Itaalias väga head, auto olen alati eelnevalt broneerinud ja kasutanud olen erinevaid rendifirmasid. Europcari pärast ühte intsidenti Portugalis ei kasuta ja 0-omavastutusega kindlustuse võtan kohapeal.
Kiirtee maksudeks läheb omajagu raha, aga sõltub ikka sellest, kui palju ringi sõidad ja kui suur osa teedest on kiirteed. Neid vältida ei ole ilmselt võimalik, vähemalt minul ei ole see õnnestunud :)

Viimastel aastatel olen jäänud DoYouSpain kliendiks, nii Hispaanias sõites kui ka mujal Euroopas. Samas jälgin hoolega, et sealt Europcari pakkumist ei valiks, kuna selle firmaga on väga valus kogemus. Kindlustuse võtan alati otse rendifirmast ja minul on Goldcariga siiani igati positiivne kogemus. Nende "paak täis - paak tühi" tingimus on pigem mulle soodne olnud. Nimelt maksavad nad selle bensiini eest raha tagasi, mis paaki jääb.

Tulin nädal tagasi Sitsiiliast. Alustuseks, et neil, kes rohkem reisinud ja eriti Itaalias, pole Sitsiilias eriti midagi vaadata. Mandri-Itaalia on võrratult ilusam ja mitmekesisem.
Mul on väga raske mõista neid, kes kiidavad Syrakusat või Cefalut. Üks on räpane pommiauk ja teine pisike linn, kus peale ranna polegi midagi.

Positiivne mälestus jäi Palermost - kaos on omamoodi huvitav - ja Taorminast. Sõit Etnale on ilus isegi juhul, kui juba varemgi vulkaane nähtud. Etna parklas tasub tähelepanelik olla ja leida üles parkimiskassa, muidu saab trahvikviitungi loetud minutite jooksul. Meil õnnestus küll välja keerutada, nii et 35, eurone trahv tühistati, aga kontroll on kogu aeg kohal.

Auto rentisime DoYouSpain kaudu Goldcarist. Kasutan seda vahendajat juba aastaid. Ja superkaskot soovitan, eriti, kui on plaan Palermosse minna. Meil ei juhtunud isegi väikest kriimu, aga see oli vist puhas juhus :)

Rendin paar korda aastas Vahemeremaades autot ja parimad kogemused www.billiger-mietwagen.de ja DoYouSpain vahendajatega. Esimesega oli alguses küll keeruline, kuna saksa keelt ei oska, aga olen hakkama saanud.

Suur tänu, Nile Delta, et vaevusid nii pikalt oma kogemust jagama.
See restoran Sorrentos on muide ka minu suur lemmik. Lisaks uskumatult maitsvale toidule, on seal ka väga sõbralik teenindus.

Aitäh kaasa mõtlemast! Sorrentos on plaan kohe mitu päeva peatuda, eelmisest korrast jäi ilus mälestus, aga kripeldama jäi just see Ischia saar, kuhu ei jõudnud.

Plaan minna juuni lõpus ja vähemal üks öö ka ööbida seal. samas praamipileti saaks ka kohe netis ära osta, kui automark juba teada oleks.

Mina võtsin lisapaketi koos lõunasöökidega ja ei kahetse. Minusuguse söömisharjumusega inimesele - mitu korda päevas väiksemad portsjonid - oli see väga hea pakkumine.Türgi sauna enam sellise massiga ilmselt ei läheks, aga muidu oli fantastiline reis. Need, kes satuvad giid Tatjana gruppi, võivad õnne tänada. Kuna ta on pikalt Türgis elanud, siis oskab jagada informatsiooni ka isikliku kogemuse põhjal.Ja lisaks lihtsalt väga tore inimene.

Tellimisel saad oma erisoovid kirja panna. Ma sain täiesti juhuslikult diiselmootoriga auto ja olin väga rahul - kütuse hind on seal ikka veits kõrgem kui meil ja diisliga sai paari veini jagu kokku hoitud :)