trip-krainetrip-ukraine-dark
Viimased kommentaarid

2021 oli veidi parem reisiaasta, kui 2020 minu jaoks. Peamiselt sai käidud suvel-varasügisel, kui piirangud lõdvemad. Juhtus nii, et sai autoga peaaegu, et terve Euroopa läbi sõidetud :)

Juulis keskpaigas käisin koos tuttavatega Balkani ringreisile, suht ekspromnt kutse oli ning hüppasin neile auto peale. Külastasime selliseid riike nagu Poola, Serbia,Kosovo, Horvaatia, Montenegro jne.  Kui huvi, siis blogist saab lähemalt lugeda: https://evelinsjourney.wordpress.com/category/balkani-ringreis-4-naist-8-riiki-18-paeva-ja-6950-km/

Sain mõned nädalad  Eestis olla ja siis panime enda autole hääled sisse ja käisime veel kiirelt Septemberis 3 nädalasel Põhja-Itaalia, Sloveenia ja Põhja-Horvaatia reisil. Keskendusime peamiselt loodusele ja matkamisele aga lisasime marsuuti ka sellised linnad nagu Verona, Veneetsia, Rovinj ja suur üllataja oli Sloveenia linn Piran.  Blogi veel ei ole jõudnud kirjutada aga matkavideo on siin: 

2022 aastal on plaanis külastada märtsis Nepaali, edasi kindlaid plaane ei ole aga tahaksin kevadel minna matkama Madeirale ning septembri lõpp-oktoobris teha ühe kaugema reisi.

Meie tegime autoreisi Balkani riikides 17.07-4.08. 2021

Meie marsuut oli selline Eesti-Läti-Leedu-Poola-Slovakkia-Ungari-Horvaatia-Bosnia ja Herzegovina-Montenegro-Albania-Makedoonia-Kosovo-Montenegro-Serbia - ....sama teed pidi tagasi

Minnes küsisid Cov sertifikaati ainult Slovakkia ja Horvaatia, tagasitulles ei huvitanud see sertifikaat enam kedagi ning ka Balkani riikide vahel liikudes ei küsitud serti. Pigem küsiti autodokumente.

Kui meie viimati Nepaalis mägedes käisime , siis vormistasime  kindlustuse neilt https://www.worldnomads.com/eu/. Võtsime kindlustuse ainult kõrgmäestikus viibimise ajaks, muul ajal oli meil nö krediitkaardiga automaatselt kehtiv reisikindlustus. Nende juures oli hea see, et kindlustust sai muuta mugavalt nende e-keskkonnas 24h enne selle toimima hakkamist ja kuna me ei olnud 100% kindlad mis päeval kindlusekatte vajaduseni jõuame, siis oli see paindlik lahendus jooksvalt kuupäevades muudatusi teha.

Kuna midagi ei juhtunud siis ei oska öelda, kui hea asjaajamine nendega on aga kindlustuse vormistamine oli küll äärmiselt kiire ja mugav.

Meie vist tundsime ette, et 2018-2019 tuleb võtta viimast ja sai päris palju reisitud. Tulime jaanuaris 2020 tagasi kahekuuliselt reisilt Filipiinidelt ja Balilt ja enne seda oli ka veel mitu-mitu reisi seljataga. 

Enne sügist ei tahtnudki kuhugile minna ja kui sügisel tuli uus tuhin peale, siis enam polnud kuhugile minna.

Hetkel panustan sellele, et äkki kannatab aprill 2021 sõita autoga Itaalia/Horvaatia poole, tahaks kuskil matkata. Linnadest hoiduks eemale, oluline, et riiki sisse lastakse ja kuskil hotellis ei pea passima.

Aga eks näis, samuti ei julge pikki plaane teha. Esimene aasta üle 5 aasta, kui reisida on nii vähe saanud aga noh, mis teha :)

Kalvin, ei ole siin midagi imelikku, täitsa teadlik valik oli see meil :) Aga kindlasti ka seal tegevust jagub, lihtsalt igale poole ei jõua ja pole ka mõtet.

Lisasin siia täiendavalt ka oma reisimuljed. Olime Balil 13.12-12.01.2020 ehk siis umbes 4 nädalat.

Meie reisimarsuut oli järgmine:  Munduk - Nusa saared - Lombok - Amed - Sidemen - Ubud - Canggu. Sõitsime kaugemale ja lähemale rolleritega.

Meie lemmikohad olid Sidemen ja Munduk. Nusa saartest jättis parima mulje Nusa Penida. 

Kõige enam valmistasid meile pettumuse Ubud ja Canggu. Mõlemad keskused olid lärmakad ja liiga läänelikud. Kuid kellele meeldib söögikohtade rohkus ja ööelu, siis kindlasti head valikud.

Kõige erilisemad kogemused kokkuvõtlikult:

Munduk - 4 kose matk (tegelikult oli seal isegi 5 koske). Me nautisime rahu ja vaikust, olime pm ainsad koskede juures, mõnes koses sai ka ujuda. Parim söök Balil oli sellises kohas nagu Munduk Farm House.

Nusa Penida - Pura Goa Giri Purti, maaalune koobas kuhu peab sisse ronima väikesest pilust. Jõudsime sinna mõni hetk sulgemist, seega olime seal pimedas maa all täiesti omapäid - müstiline kogemus. Peguyangana kosk - tegelikult on kosest asi kaugel, tegemist on pigem mööda kaljukülge kulgevast trepist, mis läheb väikese templi juurde, kus on ka kuumavee allikas. Kelingking rand - imelised vaated aga ujumisega peab ettevaatlik olema.

Lombok - Rinjani vulkaani matk. Normaalsed inimesed teevad seda 2 päeva, meie hullud alustasime öösel ning pealelõunat olime tagasi all. Matk Tiu Kelepi ja Sendangi kose juurde.

Amed - Bukit Cinta, koht kust imeline vaade Agung mäele. Tirta Cangga ka üldiselt meile meeldis.

Sidemen - külastasime Tengana iidset küla, kus saab tutvuda kohaliku eluoluga ning nende traditsioonidega. Matkasime riisipõldude vahel. Sidemen on rohkem selline olemise koht.

Ubudi juures külastasime ka kuulsat Tegallalang riisiterassi, see oli nagu muuseumi, turistid üksteise otsas. Järgmisel päeval aga otsustasime rolleriga sõita kaugemale Jatiluwih riisipõldudele, juba sõit sinna oli omamoodi elamus. Sisenesime riisipõldudele kogemata altpoolt ja seega olime all täiesti omapead ja ka sissepääsu piletit ei pidanud ostma. Enne riisipõlde oli üks väike templikompleks (Pura Luhur Batukaru), kus 3 kohalikku viisid läbi rituaale. Jäime sinna 2 tunniks lõksu, sest vihma hakkas sadama ja ütleme nii, et see väikese templi külastus oli 3 x erilisem kui need teised kuulsad templid.

Üldiselt me avastasime Balil, et mida rohkem me hoidusime tuntud vaatamisväärsuste külastamisest seda parem. Mida vähem planeerisime ja lihtsalt kulgesime seda rohkem avastasime toredaid kohti.

Meie kulu ühele (toit, ööbimine jne) ca 800€ (4 nädalat). Lennupileteid ca 150 € (kombineerisin teise sihtkohaga). Keskmiselt olid hotellid hinnavahemikus 6-15€. Rolleri rent oli päev 6€, lisaks kütus 1 € päev  - neid kulusid katsid kaks inimest.  Mõned templid/kosed olid tasulised. Kõige suurem kulu oli 60 € Rinjani matk ning laevapiletid Sanuri-Nusa Penida- Lomboki vahel. Üldiselt hoidis ise ringi liikumine palju raha kokku. 

Tegime ka väikese reisivideo:

 

Seda majakat minu teada ei näidatud Skyfallis, siit näeb kohti Šotimaal mida filmimisel kasutati https://www.visitscotland.com/see-do/attractions/tv-film/skyfall/Küll aga teine klipp, kus me telkisime, oli piirkonnas (Glen Etive), kus toimusid Skyfalli võtted. Jah, seda hakkimist veidi oli, rohkem kui tavaliselt. Põhiline mure drooni lennutamisel oli see, et mega tuuline oli. Mõnel päeval ei julgenudki drooni lendu lasta ja seda eriti kõrgemates kohtades ning rannikul.

Oleks ka soovitanud Põhja-Vietnami. Sapa, Hiina piiri ääres jättis meile igatahes kustumatu mulje. Kuna tõenäoliselt sinna aga  2 nädalaga ei jõua siis soovitaksin Mekong delta piirkonda (Ben Tre, My Tho). Da Lat on ka kena koht aga seal on kindlasti vajalik transpordivahendi olemasolu, et keskusest kaugemale sõita. Kon Tumi kohta olen ka kuulnud, et seal mingid head matkavõimalused.Quy Mhoni kohta olen ka kuulnud ainult head. Pidi meenutama kõike seda mida Nha Trang oleks võinud olla.

Vardzia koobaslinn on kindlasti üks minu kõrghetki Gruusias, kui jätta välja mägedes matkamise. 

Meie käisime Gruusias eelmine aasta ja sõitsime ka ise. Polnud midagi hullu. Vardzia koobaslinna kindlasti soovitan.Meie tripist saad lähemalt lugeda siit: https://evelinsjourney.wordpress.com/category/gruusia/ 

Kui soov oleks kogeda imelisi randasid ja ka matkata, siis soovitaksin Seišelle hoopis. Usun, et tuleks ka odavam. Seišellidele vahepeal väga hea hinnaga lennupileteid saada, ca 500-550€ + täitsa normaalsed self catering korterid 50-60€ öö. Kui tunned huvi, siis täiendav info meie reisi kohta siit https://evelinsjourney.wordpress.com/2018/12/14/elu-nagu-filmis/ või videomaterjal 

Meie käisime Machame rajal, ööbisime telgis. Oli küll veidike kallim, kui Marangu variant aga rada tundus huvitavam ja telgis ööbimine oli meie jaoks atraktiivsem matkakogemus. Mulle meeldis selle raja juures ka veel see, et ülesse ja alla minek oli väga erinevat teed pidi ja see võimaldas imetleda vaateid mäe erinevatelt külgedelt.Meie kasutasime sellist ettevõtet nagu tro-peaks.com, 2014 aastal oli ametlikuks hinnaks 1300 dollarit nägu, kust tulid veel veidi alla. Nüüd kindlasti hind midagi muud. Siis oli see pakkumine üks odavamaid, mis õnnestus saada.Jalanõud peavad olema kindlasti korralikud ja riided kihilised. Üleval on päris külm. Magamiskoti võtsime ettevõttelt ja lisaks ka matkakepid. Kindlasti korralik ja mugav päevakott ka, et soonima ei hakka. 

Nüüd valmis ka meie reisi droonivideo 

Kusjuures ka majutusasutuses on tavaliselt hinnad näo pealt. Keskmine hind siis nn kodumajutuse tüüpi kohtades 25 lari nägu, vahet pole kas neljakohaline või kahekohaline tuba. Meil vähemalt selline kogemus. 

Tere! Soovik ka teada millal plaan minna? :) Endal olemas nii droon kui gopro

Vot nii ei oska soovitada aga ma väga ei usu, et tuleb odavam. Autorendifirmad pakuvad ka juhi teenust, sealt vb isegi saab odavamalt kui tänavalt takso. Mina isiklikult eelistan ise ringi vaadata, ei taha juhte/giide kasutada. Meil kogemus, kui tahtsime sõita Tbilisi-Telavi mis on umbes 2h sõitu, huvi pärast kysisime yhe takso hinda, tahtis 120 lari, valisime marshutka see oli 7 lari. 

Blogis räägin sellest ja hinnast aga lisan siia ka täiendavalt selle informatsiooni. Kasutasime siis  cars4rent.ge teenust. Kuna meil oli sõitmist mägedes, siis oli vajalik neljaveoline džiip, selle hind oli 216€ 4 päeva.  Kui neljaveolist vaja pole, siis seal oli pakkumises ka palju odavamaid sõidukeid, päeva hinnad väikestel autodel algasid 40€. Meie jäime teenusega väga rahule, auto oli korralik ja super viisakad töötajad. Nad rendivaid autosid ka Kutaisist ja Batumist.

Meie käisime Gruusias juunis. Rentisime auto ja sõitsime ise, seal polnud midagi keerulist. Marsuut oli veidi teine, liikusime Tbilisi poolt, kuid Borjomis ja Vardzias käisime ära. Meie näiteks sõitsime Mtskhetast läbi Borjomi Vardzia juurde ühe päevaga. Ööbisime lähedal asuvas külas ja seejärel hommikul külastasime koobaslinna ning alustasime teekond tagasi Tbilisi. Sellest tulenevalt ma arvaksin, et 2 päevaga jõuab.Võibolla on abi, siit saad lugeda meie reisi kohta https://evelinsjourney.wordpress.com/. Esmalt siis Kaukasuse 4 päevane mägimatk ja seejärel 4 päevane road trip. Kui liigute linnas taksodega siis soovitan kasutada taxify äppi. Tuleb soodsam, tänaval taheti 3x hinda. 

Mina olen asjast saanud aru nii, et ööbimise saad kui see oli ainuke võimalik lend sellel päeval. Mul näiteks situatsioon oli kus nõutud ooteaeg 10h oli aga reaalselt läks samal päeval ka kallim lend, kus pikka ooteaega polnud. Ütlesid mulle, et minu enda süü, et kooner olen ja kallimat lendu, lühema ooteajaga ei valinud.

Meie siis nüüd minemas 19.06-01.07. Marsuut selline, et alguses 4-5 päeva Omalo-Shatili matk ning seejärel kindlasti Kazbegi ja Vardzia piirkond. Plaanis rentida 4 päevaks auto ja maksimaalselt palju ise ringi sõita.  Kui tagasi jõuan siis saan muljeid jagada.

Meie käisime Seišellidel sellel aastal,  märtsi lõpus. Kohapeal olime 2,5 nädalat. Ilmad olid ilusad ja soojad.Vaata minu postitust siit, siin muljetan sellel teemal. https://trip.ee/foorum/uldfoorum/seisellide-reisi-tagaside-koos-videoga.Kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võid kirjutada.

Tänud AndresR, tutvume Sinu poolt soovitatud programmiga :) 

Meie oleme minemas juunis.Kas keegi seal ka rendiautoga ringi sõitnud? Kuidas muljed on, kas ok?Plaanis telkidega ka Kaukasuse piirkonnas matkata? Keegi oskad soovitada head rada nii 4-5 päevaks?

Ei võtnud eraldi trippi kuhugile. Praslini saarel elasid need hiigelkilpkonnad meie ööbimiskoha aias, käisime neid seal toitmas, videol seda ka korra näha. La Digue saarel me nägime kahte-kolme kilpkonna kui jalgratastega ringi sõitsime.