Eesti liitus Euroopa Liidu COVID digitõendiga
veigo
veigo
10. juuni 2021 08:07

Tänasest võetakse Eestis kasutusele uued Euroopa Liidu standardile vastavad digitaalsed COVID tõendid ning lisaks immuniseerimise tõendile on Eesti inimestel võimalik luua endale patsiendiportaalis ka läbipõdemise ja negatiivse testi tõend, teatab Siseministeerium.

Alates tänasest on võimalik luua endale patsiendiportaalis kolme uut tõendit enda vaktsineerituse, COVID-19 läbipõdemise või negatiivse koroonatesti tulemuse tõendamiseks. Võltsimiskindlad tõendid võimaldavad edaspidi Euroopa Liidus turvalisemalt liikuda. Euroopa Liidu digitaalsete COVID tõendite süsteem rakendub täismahus alates juulist.

Varem loodud siseriiklikud vaktsineerimistõendid kehtivad praegu edasi ning jäävad inimesele patsiendiportaali alles. Juunikuu jooksul luuakse neile lisaks ka Euroopa Liidu nõuetele vastav tõend.

TEHIK juba hoiatab, et niisama tõendi vastu huvi tunda pole soovitatav, sest meie kallis digiriik võib jälle maha kukkuda. "Kuna esimestel päevadel võib huvi tõendite loomise vastu olla suur, siis palume neid luua vajaduspõhiselt. Ennekõike on need mõeldud kasutamiseks piiriületusel," ütles TEHIKu direktor Katrin Reinhold

EL digitaalne COVID tõend ei ole pass ega reisidokument ning tõendi olemasolu ei ole eeltingimuseks piiriületamisel, kuid võib sõltuvalt sihtriigis kehtivatest nõuetest anda näiteks vabastuse eneseisolatsioonist. 

Sarnaselt praegusele immuniseerimise tõendile on võimalik kõiki kolme tõendit endale ise luua patsiendiportaalis ja alla laadida. Tõendit saab kasutada nii nutiseadmes kui väljaprindituna. TEHIK on tõendi kontrollimiseks loonud veebilehe kontroll.digilugu.ee.

Eesti valitsuse korraldusega on vaktsineeritud inimestel Eesti riiki sisenemisel või nakatunu lähikontaktseks osutumisel võimalik saada vabastus eneseisolatsiooni kohustusest ühe aasta jooksul alates vaktsiinikuuri läbimisest. COVID-19 haiguse läbipõdenute isolatsioonivabastus kehtib kuus kuud alates tervenemisest.

Kokkuvõtte, ega väga aru ei saa, mida see EL tõend juurde annab. Eestil olid oma tõendid olemas, igal riigil oma tingimused ja sisse saamiseks pead neid tõendama. Vahet pole, kas Eesti või EL tõend. See plaan, mis alguses olid, et ühtlustada EL-is reisimise tingimusi, on ära "vajunud".

2
0

Kas sellega suudeti kokku leppida ka, kui mitu kuud on inimene vaktsineeritud EL tasandil ( ehk siis 6 kuud või aasta?) Või see on individuaalne iga liikmesriigi otsus?

0
0

Hetkel on selle tõendi peamine väärtus vist see, et õige seadmega seda lugedes pole vaja süveneda dokumendi kehtivusse ega ammugi mitte selle õigsusesse. Õige piiks annab märku, et järgmine klient võib ligi astuda. Kas ja kui paljud riigid ja nende töötajad seda hetkel nii juba kasutada saavad, sellest pole kuulnud.

0
0

Lisaks lennujaamades liikumise kiirendamisele garanteerib digisertifikaat EL-s reisides kohalikega samad õigused. Näiteks kui Austrias lubab restoran sisse ainult vaktsineeritud kliendid, siis nüüd näitad telefoni (või paberit) ja sul on samasugune õigus siseneda, kui kohalikel.

2
1

@sugram

Digitõendi eesmärk oli ühtlustada dokumentatsiooni. Et eri riikide erinevas paberimajanduses oleks lihtsam orienteeruda. Et oleks üks usaldusväärne  “superdokument” kus kõik vajalik kirjas ja millega lihtne opereerida.

Piirangud on kahjuks iga riigi enda määrata. ELi käed nii kaugele ei ulatu. Kuid digitõend on tööriist mis aitab avanemisele kaasa.

Praktiliselt hakkab see toimima 1. juulist ning küll siis asjad ka laabuma hakkavad.

Saksamaa teataski täna, et esimesest juulist loobub enamikust reisipiirangutest.

1
0
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Seesam
Sisuturundus
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Kuidas veeta pikk nädalavahetus Gauja rahvuspargis
Gauja Rahvuspark
Sisuturundus
Kuidas veeta pikk nädalavahetus Gauja rahvuspargis
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased