Not Hot List - valik reisiideesid 2025. aastaks
veigo
veigo
25. sept 07:54

Kui viimasel ajal on reisimisest rääkides aina rohkem teemaks liigturism ja kohalike elanike soov hakata turismi piirama, siis maailmas leidub küllaldaselt kohti, kus kohalikud elanikud näeks meeleldi rohkem külalisi ja kus turism võiks anda positiivse efekti. Väiksematele gruppidele seikluslikumaid reise korraldav Intrepid Travel pani kuuendat aastat kokku nimekirja kohtadest, mis on reisijate poolt teenimatult vähe tähelepanu saanud. Not Hot List pakub välja 10 kohta, millele võiks järgmise aasta reise planeerides tähelepanu pöörata.

10. koht – Oslo (Norra)

Oslot saadab liiga kalli sihtkoha maine, kuid ajad on muutumas ja Oslo on maailma kallimate linnade edetabeli top20-st välja kukkunud. Oslo arvukad muuseumid ja seda ümbritsev loodus pakub võimalusi nii linnareisiks kui pikemaks puhkuseks.

9. koht - Maldonado (Uruguay)

Veinipiirkonda puhkust planeerides pole Maldonado Uruguais ehk esimene mõte, aga Atlandi-äärne piirkond on selles vallas kõvast edasi arenenenud ja veidi Toskaanat meenutav kant on esmaklassiline valik veinihuvilistele.

8. koht - Accra (Ghana)

Accra elav kultuuri- ja kunsti ökosüsteem pakub suurepärast sissejuhatust Aafrika kultuuri. Accra üheks omapäraks on väga eriliselt kujundatud kirstud, mis võivad meenutada suurt teepotti, mobiiltelefoni või kala. Linnas on ka vilgas ööelu, kus on palju elava muusikaga afrojazzi baarisid.

7. koht - Anti-Atlas (Maroko)

Kui Marokot külastas eelmisel aastal rekordilised 14,5 miljonit turisti, nägi Anti-Atlase mäestik neist väga väikest osa. Anti-Atlas on pikalt olnud Maroko populaarsemate kohtade varjus hoolimata sellest, et ei asu Agadirist väga kaugel.

6. koht – Rupununi (Guyana)

Hoolimata unikaalsest looduse- ja kultuuripärandist on Guyana püsinud Lõuna-Ameerika vähim külastatud riikide hulgas. Oma osa selles on muidugi ka rahvusvaheliste lennuliinide piiratud arvul ja poliitilisel ebastabiilsusel. Viimastel aastatel on aga turismi infrastruktuur oluliselt paranenud ja plaani tasub võtta Rupununi savannipiirkond.

5. koht - Sainshand (Mongoolia)

Mongooliat külastavate turistide arv on tasapisi pidevalt kasvanud. 2023. aastal külastas riiki 650 000 turisti, kuid juba järgmisel aastal loodetakse ületada 1 miljoni turisti piir. Turismi soodustamiseks pakub Mongoolia reale riikidele võimalust kuni 2025. aasta lõpuni siseneda riiki kuni 30 päevaks viisavabalt ja nende riikide hulka kuulub ka Eesti.

Ida-Gobi provintsis asuv Sainshand pakub võimalust vahetuks suhtlemiseks kohalike kaamelikasvatajatega ning näha Gobi igapäevaelu.

4. koht - Adirondacks (USA)

Võib ju mõelda küll, et USA ei suuda enam kedagi üllatada, kuid siiski. Manhattanist vaid 4 tunni kaugusel asuv Adirondacks on turistide tähelepanu alt välja jäänud tänu sellele, et see pole rahvuspark, vaid kogum era- ja avalikke maid ilma avamis- ja sulgemisaegadeta. See on säilitanud sealsete väikelinnade unikaalse omapära.

3. koht - Cape York (Austraalia)

Avastamata kohti leiab ka maailma teises otsas Austraalias. Hoolimata rahvusparkide rohkusest külastab Austraalia kõige põhjapoolsemat tipupiirkonda aastas vaid 65 000 inimest. See looduslikult huvitav kant on koduks paljudele aborigeenihõimudele.

2. koht – Disko saar (Gröönimaa)

Disko saare õige kohalik nimi on Qeqertarsuaq, kuid Disko on väljahääldamiseks omajagu mugavam variant. Gröönimaa läänerannikul asuv vulkaaniline piirkond pakub muust Gröönimaast erinevaid maastikke. Sealt leiab fjorde, orge ja basaltkivist mägesid, samuti näeb vaalu ja hülgeid ning erinevaid linnuliike.

1. koht – Gilgit-Baltistan (Pakistan)

Naltari jõgi Baltistanis (Wikimedia Commons)

Kuigi Pakistanis asub kolm maailma suurimat mäeahelikku – Himaalaja, Karakorum, ja Hindu Kush – ja 5 üle 8000 meetrist mäge 14st, sealhulgas K2, jõuab Pakistani neid avastama vaid 20 000 turisti aastas. Võrdluseks – Nepalis käib aastas üle 2 miljoni trekkija.

Aga lähiajal võib see muutuda, sest Pakistani uus viisapoliitika pakub paljude riikide, sealhulgas ka Eesti kodanikele, tasuta e-viisat, mis võimaldab Pakistanis viibida kuni 90 päeva.

Mägist Baltistani regiooni kutsutakse ka Väikeseks Tiibetiks. Seal saab nii matkata kui nautida Pakistani külalislahkust ja kööki.

Not Hot List (pdf)

Jääme huviga Accra lennupakkumisi ootama.

1
0

Maldonado ehk Punta del Este osas Uruguais ütleksin siiski, et tegemist on palju enama kui vaid veininautijate sihtkohaga. Ja tegelikkuses on Maldonado ehk Punta del Este vägagi avastatud ning populaarne kuurort, olles nii Uruguai enda tuntuim kuurortlinn kui väga populaarne ka argentiinlaste seas. Tegelikult tuntuim ning populaarseim kuurort Argentiinas-Uruguais. Ja kinnisvaraarendus käib seal täie hooga. Ehk on umbes nagu meie Pärnu kus soovitakse suvekorterit-elamist, aga seal on asi mastaapide mõttes muidugi kordades suurem. Ja puhkajatest puudust pole. Ehkki nn paketireisijaid sinna tõesti ei satu ehk massiturism selles osas seal tõepoolest puudub.

Ja mis veine veel puudutab, siis Uruguai omad on head tõesti, kuid parimad veinimõisad külastuseks on siiski Maldonadost-Punta del Estest suhteliselt eemal - Bouza, Garzon jne.

3
0

Tegelikult on see hea nimekiri paikadest mida võiks külastada. Kui ainult piisavalt raha oleks, sest kujutan ette et näiteks Gröönimaa ja Põhja-Austraalia kaugeima nurga nagu ka Mongoolia sisemaa külastamine pole just odav. Aga hea nimekiri neile kes juba enamiku maailmast läbi käinud on see tõesti, sest kui Oslo ja siin välja pakutud Uruguai ning Maroko välja arvata (ehk ka Accra), siis mujale vast tõesti väga vähesed (kui üldse) jõudnud.

2
0

See kuramuse Mongoolia hakkab juba huvi tekitama :)

2
0

Jah, sama siin. Minul Pakistani kõrval ka Guayana. Kuidagi mitmeid kokkupuutepunkte viimsel ajal olnud. Meenus näit hiljutine vestlus ühe tuttavaga, kes palju troopilistes ja palavates paikades rännanud ning pikemat elanud, nii et kui jutt läks Guayanale kus ta samuti pikemalt elanud, siis tuli vastuseks paras silmade pööritus kuna just seal olla konkurentsitult kõige palavam ja raskemini talutavaim ilm olnud

1
0

Pakistani oli väga plaan minna, kui Aasias elasin. Piletid Amritsari olid väga odavad. Siis tuli see covid peale. Aga plaan on endiselt kehtiv ja tahaks just seda põhjapoolsemat kanti vaadata.

0
0

Pakistan, Guyana ja Gröönimaa on minu listis väga kõrgel kohal. Kuigi eks mu nimekiri ongi kindlasti veider.

Ghaanad soovitan reisisihtkohana küll - igati viks ja külastamistväärt riik. Teha ja näha piisavalt, inimesed väga toredad, turvaline. Vähemalt tundus turvaline, kui me seal sõbrannaga kohalike marsadega ja hääetades ringi trippisime :)

Guyanasse olen juba kaks aastat plaaninud minna. Ka see aasta jääb vist ikkagi minemata, sest vajab natuke rohkem planeerimist. Aga loetu - kuuldu põhjal väga põnev.

Gröönimaa - väga tahaks. Äkki tuleb suveks uuesti soodukas - vahepeal olid mitu suve järjest üsna soodsad pakkumised Kopenhagenist, aeg ei sobinud krt :/

Häid reisielamusi!

0
0

Tulin just Gilgit-Baltistani mägimatkalt. Võimas loodus, mäepiirkonna inimesed väga lahked. Ja eestlase jaoks odav riik. Soovitan. Muidugi kui sinna massid hakkavad liikuma, siis läheb see kõik üsna ruttu väga kommertsiks. Hetkel on kogu ehedus veel alles :)

0
0
Turvaliselt soojamaareisile!
Apotheka Beauty
Sisuturundus
Turvaliselt soojamaareisile!
Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Seesam
Sisuturundus
Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased