Rahvusringhäälingu ventika filter purunes

Kuuba

Ma olen ERR-i fänn. ERR on minu jaoks olnud kõige adekvaatsem eestikeelne infokanal nii veebis, raadios kui TV-s. ETV ja ETV2 on aastaid ainsad telekanalid, mida olen üldse vaadanud. Põhjusel, et seal hoitakse ventikas üldiselt puhtana. Seda ka reisisaadete osas. Kui ma olen selles plaanis üldse midagi alati oodanud, siis on see Uhhuduuri seiklused. Lihtne, kuid samas osatakse materjal paganama hästi vaadatavaks kokku panna. Tulemuseks on Eesti reisisaadete konkurentsitu esinumber. Ka ühele teisele kanalile kolinud Väints ja Co autoreisid on päris mõnuga vaadatav jälgimine. Või kuula rändajat! Superkvaliteet! Ma ei tea, kas nii hästi tehtud reisijutte mõnes muus riigis üldse leiab.

Ja nüüd on ERR neljapäevaõhtusel magusal eetriajal ETV eetrisse paisanud 10-osalise sarja "Eesti lipp ümber Kuuba". Tundub, et tegemist on lausa kolimisega ETV2-lt peakanalile. See on pehmelt öeldes hämmastav.

Selles amatöörlikus jamas on puudu vist kõik, mis vähegi puudu olla annab. Filmi kvaliteet – palun, kas investeering 150 eurot järgmiseks reisiks vähe paremasse mobiiltelefoni tundub tõesti liiga suur? Proovige ja te veendute, et filmi kvaliteet paraneb. Sisu? Oeh. Mingi suvaline udumull, mille kõrval tundub ka TP sisutu latramine kvaliteet omaette. Uus info riigi kohta? Ega jah, kui pole riigist mingit aimu ja keelt ka ei valda, mis seal ikka pikalt rääkida. Montaaž? Jääme parem vait.

Ma ei süüdistaks siiski filmi tegijaid. Te tegite oma parima ja täielik aktsept sellele. Teie reis on teie reis. Vast keegi ei kahtle, et see oli elamusterikas. Aga see, et Eesti Rahvusringhääling peab sellist diletantlust tippvaadatavuse aja vääriliseks, tundub rohkem kui kentsakas. Eestis on kümneid või sadu videoblogijaid, kes suudavad pakkuda kordades kvaliteetsemat filmimaterjali. Nad pole ehk kõik teie orbiidil, aga olge sellest siiski informeeritud. Meil on tänaseks 21. sajand ikka päris kõvasti käes ja tänane tehnika koos reisijate loomingulisusega teeb tihti lihtsalt kadedaks. Ei, mitte need eelmise sajandi kuldsed kuuekümnendad, mida ultramoodsa ja übervinge uue stuudioga ERR teile praegu reisisaate pähe näitab. 

Kokkuvõte: "Kuuba" on kõigis plaanides väljakutsuvalt halva kvaliteediga käkk, mis ei tohiks vaatajate meeleorganeid vähemalt sellisel kellaajal tülitada mitte üheski kanalis. Kõik näpud all, ERR. So sad!

Veigoga ühte meelt, sisu oli kuidagi väga pealiskaudne, lame. Ei tõmbanud põnevust ülesse. Võib-olla on asi esimeses osas, toores mis tasapisi järk järgult kaob. Paralleelselt Kanal2's jooksev 'Kaks Kanget Kagu-Aasias' on võrreldes väga pro. Olen ka ERR usku, loodan, et äkki tõmbab mingi hetk ikkagi käima.

Arvatavasti on põhjuseks ETV rahaline seis või probleemid programmi komplekteerimisega. ETV2-s jooksis antud sari paar kuud tagasi ja kõik , kes seda on soovinud näha on vast seda näinud. Sisulisel näidatakse nn "prime time" ajal kordust. Tavalisel jooksevad sellised kordused argipäeva hommikuti.

Veigo, sul on alati võimalus minna Kuubale ja teha enda saade sellest.
Sai samuti käidud Kuubal detsembri kuus ja see saade andis väga palju infot.
Samuti võiks aru saada sellest, et Margna ja Jõekalda saatel on suured sponsrid taga, mida ei olnud aga Lipp ümber Kuuba saatel. Ma ei saa aru milleks on vaja sul siin virised. Kui midagi ei meeldi tee ise paremini. Või oled sa kade, et endal pole raha, et Kuubale reisida. Tüüpiline eesti vingupunn.

"Ma ei saa aru milleks on vaja sul siin virised." Lumehelbeke võiks ehk enne kirjutama õppida.

Kadi, üldiselt ma olengi see "tüüpiline eesti vingupunn", kel pole raha Kuubasse reisida. Ainult selle pisikese vahega, et ma olengi seal Kuubas ära käinud. Mis parata, seni elu ainus välisreis. Muidu ikka Kolga-Jaanis ja 20 km raadiuses põhiliselt. Püüa mind mõista, sa 0-postitusega salvaja! Kõikidele pole nii antud nii palju reisivõimalusi, kui sulle.

Kurb tösiasi on see, et terve Trip.ee toimetus pole iial Kolgakülast kaugemale saanud. Lihtne põhjus - neil tüüpilistel Eesti (vabandan õigekirja pärast) vingupunnidel pole selleks raha, Sellele vaatamata on toimetusel inimeste hetke ajavööndite paikasaamisega aastaid olnud parajad probleemid. Märkimisväärne osa Trip.ee sisust on posititatud kuskilt hmm riikidest. Arva soojenduseks näiteks ära, kui palju uudiseid ja pakkumisi on Trip.ee-ssee postitatud Somaalimaalt. Õige vastuse korral tasuta lennupiletid kuhu iganes.

Kadi, kas tead, mis riikidest Trip.ee viimase paari nädala uudised ja lennupakkumised tegelikult tulid? Kui teaksid, on oht, et su gloobus võib veidi lolliks minna.

Aga tõeline õnn, et oma argumenteerimata sildistamise väljendamiseks on kirjutamisruumi internetis piiramatult. Mis asjalikke mötteid muidu veel jagada on?

Vähene eelarve paistis välja ka Islandi ringi sarjast. Pilootosa esimeses pooles renditi kõige odavam auto ja teises pooles hakkas tunduma, et tegu on autoremondi saatega. ERR kahjuks on alarahastatud, tegijatel tuleb suurt leidlikkust ilmutada, et üldse midagi ekraanile saada. Kuuba saadet ma ei ole näinud, aga eeldaks et Wikitravel ja Lonely Planet vms. on ikka läbi töötatud. Kui neid refereerida, siis peaks saate jaoks huvitavaid faktikillukesi ikka leidma. Ja kui kohapeal inimestega veel rääkida, siis ongi saade tehtud.

Veigoga 100% päri, lati alt kõvasti läbi, või oleks õigem öelda, et latt oli nii madalal, et alt ei mahtunudki läbi? Kõikidest seninähtutest reisisaadetest kõige viletsam, isegi Eveliniga Balil oli parem. Ei ole veel kahjuks Kuubale jõudnud, ega oska seega öelda, palju sellest saatest infoks abi olnuks, kuid ilmselt ei olnud see ja ka ainuke eesmärk? Igasugust sodi võib jäädvustada, kuid kas seda kõike on vaja rahva raha eest rahvustelevisioonis näidata? Kadi, kas oled mõelnud, miks on Margnal-Jõekaldal sponsorid taga ja nendel mitte? Kui välja mõtled, oledki asja tuumani jõudnud :)