Umbes 200 km kaugusel Kasahstani endisest pealinnast Almatõst idas, mitte kaugel Hiina piirist asub Šarõni kanjon (ingliskeelses kirjapildis kas Charyn või Sharyn Canyon). Šarõni kanjoni tekkele aitas kaasa selle põhjas voolava Šarõni jõe miljonite aastate vältel tekitatud erosioon. Kuigi mitte nii suur kui Suur kanjon, on Šarõni kanjon sama muljetavaldav, mistõttu kututaksegi seda Kesk-Aasia Suureks kanjoniks. Alates aastast 2004 on see osa Šarõni rahvuspargist.
Foto: Andrew / Panoramio
Foto: Andrew / Panoramio
Šarõni kanjon on umbes 90 km pikk (osadel andmetel 150 km) ja selle seinad ulatuvad 150 – 300 kõrgusele.
Foto: Anna Pronenko / Panoramio
Kanjoni vast kõige huvitavam osa on umbes 2 km lõik, mida kutsutakse Kindluste oruks. Vesi, tuul ja päike on sinna tekitanud vertikaalsed kaljuformatsioonid, mis meenutavad sambaid, kindlusi ja muud, mida aga kujutlusvõime seal näha laseb.
Foto: Jan Svetlik /Flickr
Foto: Mariusz Kluzniak / Flickr
1-2 päevaseid reise Šarõni kanjonisse pakuvad pea kõik Almatõ reisibürood. Hinnad sõltuvad grupi suurusest ja reisi pikkusest, alates 1-päevase reisi ja suurema grupi puhul umbes 40 eurost. Loomulikult ei häbeneta sellest ka 6-7 korda suuremaid summasid küsida.
Reisi Šarõni kanjonisse on võimalik ka ise korraldada, rentides auto koos autojuhiga. Sel juhul tuleb muidugi toidu, magamise (loe: telgi ja varustuse) ning pargi sissepääsumaksu tasumise eest ise hoolitseda. Arvestades, et sõit kanjonisse võtab aega umbes 3 h, tasub Almatõst startida vara või valida 2-päevane retk. Soovitatakse vältida nädalalõppe, mil kohalikud seal endale šaslõkki küpsetavad ja tekkiva prügi maha jätavad.
.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }
======
Vaata lisaks: Sumidero kanjon Mehhikos