SAS streigib, Norwegian mitmekordistas hindu

Norra

26. aprillil alanud SAS-i pilootide streik on seni kaasa toonud üle 4000 lennu tühistamise ning on mõjutanud vähemalt 380 000 inimese reisiplaane. Pooltevahelised läbirääkimised kord toimuvad, siis seisavad, siis jälle räägitakse, kuid streiki lõpetavale kokkuleppele pole seni jõutud. Streigi põhiteemaks on SAS-i Norra, Taani ja Rootsi pilootide sõnul SAS-i kokkuhoiuprogrammist tulenevalt pilootide halvenenud töötingimused ja ennustamatud töögraafikud. SAS on kulusid kokku tõmmanud alates 2012. aastast, kui lennufirma oli lähedal pankrotile.

Mis ühe jaoks õnnetus, võib teise jaoks ootamatult süllesadanud õnn olla. Norra Rahvusringhäälingu NRK teatel on konkureeriv Norwegian SAS-i streigi tõttu Norras mitmetel liinidel hetkel monopoolses seisundis. See on lähinädala lendudel kaasa toonud tavapärasest 3 kuni 4 korda kõrgemad hinnad. Nii mõnelgi Norra siseliinil on hinnad praegu sellised, millega saab lennata Bangkokki ja seal nädal aega endale head äraelamist lubada.

Mõned hinnanäited:


Oslo-Tromsø 4.-6. mai odavaim edasi-tagasi hind.


Oslo-Tromsø 4.-6. mai - samal päeval leiab veelgi kallima pileti.


Oslo-Bodø 4.-6. mai odavaim hind.


Oslo-Bodø 4.-6. mai - saab ka kallimalt.


Oslo-Bergen 5.-7. mai. Selline on alla tunni kestva lennu hind.


Võrdluseks: Oslost Tallinnasse ja tagasi saaks samal ajal tunduvalt odavamini.

Streik puudutab umbes 70% SAS-i lende. SAS-i lennud Tallinnast Stockholmi ja Kopenhaagenisse on seni toimunud plaanipäraselt. Hinnanguliselt läheb iga streigipäev SAS-ile maksma 6,5 -9,5 miljonit eurot. Kuigi aasta ei alanud SAS-ile majanduslikult kõige paremini, oodati sel aastal kokkuvõttes rekordkasumit. Streigi jätkudes võib selle lootuse ilmselt maha matta. Kogu selle aasta oodatava kasumi nulliks 14 päeva kestev streik. Nädal on sellest juba täis tiksunud. (2. mai õhtul streik õnneks lõppes)

Põhjala lennundusturg on viimasel ajal üldse kenakesti turbulentne olnud. Pankrotiga lõpetasid nii Primera Air kui WOW Air. Ka Norwegian on tänu keerulisele majandusseisule olnud sunnitud liinivõrku kõvasti kokku tõmbama ja osadel liinidel sagedusi vähendama. Näiteks Helsingist on kadunud Norwegiani lennud Dubaisse, Amsterdami, Dublinisse, Madriidi ja Prahasse. Tundub, et Norras võetakse praegu, mis võtta annab.

Üldiselt peaks sellistes valdkondades streikijad lihtsalt vangi panema. 

Üldiselt tulekski rohkem survestada neid rämpsettevõtteid, mis töötajatest ei hooli. Pilootide palgad SASis on piirkonna madalaimad. Ka eestlased võiksid streikima õppida.

Kas tõesti on SAS-i palgada madalamad, kui Norwegianil või Ryanairil?

Üldiselt proovin ka mina vältida lendamist lennufirmadega, millel on steigiprobleeme olnud. Ei soovi, et kellegi töövaidlused minu puhkuseplaane rikuks.