Saudi Araabia hakkab väljastama e-viisasid (jälle!)

Saudi Araabia

Uudised maailma ühe kõige suletuma riigi Saudi Araabia kohe-kohe saabuva viisavõimaluse kohta meenutavad paljuski Berliini uue Brandenburgi lennujaama avamist, mille avamist on edasi lükatud pea 20 aastat.

2017. aasta novembris kirjutas Trip.ee Saudi Araabia kavatsusest hakata 2018. aasta jooksul väljastama turismiviisasid. 2018. aasta märtsis saabus uudis, et alates 1. aprillist on reisijatel võimalik hakata taotlema Saudi Araabia 30-päevast ühekordse sisenemisega elektroonilist viisat. Mida aga ei tulnud, olid viisad. Siiski, aasta lõpus oli võimalik saada 2-nädalane Saudi Araabia viisa portaali www.sharek.sa/formulae kaudu Saudi Araabias toimunud Vormel E etapile minekuks. Viisa maksis umbes 150€ ja sellega sai külastada tervet riiki, v.a. Mekat ja Medinat. "Spordiviisaga" külastas Saudi Araabiat umbes 1000 välismaalast.

Nüüd kirjutab Gulf News, et Saudi Araabia plaanib viisateemaga taas edasi minna. Peatselt peaks Saudi Araabia hakkama väljastama elektroonilisi turismiviisasid Schengeni riikide, Ameerika Ühendriikide, Austraalia, Jaapani, Lõuna-Korea, Lõuna-Aafrika Vabariigi, Brunei, Malaisia, Singapori ja Taiwani kodanikele. Lõplik riikide nimekiri on kinnitamisel.

Viisa taotlemiseks on avatud isegi uus portaal aadressil saudiarabiavisa.com. Vastavalt seal leiduvale infole saab viisa taotlemine olema kiire protsess, taotluse täitmine võtab aega mõned minutid. Lisaks isiklikele ja passiandmetele küsitakse ka infot reisi marsruudi kohta ning vastata tuleb mõnele julgeolekut puudutavale küsimusele. Mis need on, ei täpsustata, kuid enamasti päritakse kriminaalkaristuste, mõne riigi viisa äraütlemise ja läbitud sõjaväeteenistuse kohta. Tasumine toimub deebet- või krediitkaardiga. Positiivse vastuse puhul saadetakse teavitus e-postile. Piiril tuleb esitada kinnitatud viisataotluse väljatrükk. Viisa kehtivusaega ja maksumust pole hetkel veel teada. Pole ka teada, kas tegemist on ametliku portaaliga või mitte.


Mada’in Saleh

Saudi Araabiasse saavad nüüd reisida ka üksikud naisterahvad, kui nad on vähemalt 25 aastat vanad. Alla 25 aastasted naised peavad reisima koos mõne pereliikmega. Märge passis Iisraeli külastamise kohta võib põhjustada riiki mittelubamise.

Kokkuvõte
Näis siis, kuidas Saudi Araabia viisaga seekord läheb. Tundub, et asjad sõltuvad kõige rohkem sellest, kuidas jõujooned konservatiivsemate ja (suhtelises mõistes) liberaalsemate jõudude vahel seal parasjagu kulgevad. Saudi Araabia üldine kuvand välismaailmas hetkel parim vast pole ja massiturismi saudid kindlasti kartma ei pea, aga tavapärasest eristuvaid kogemusi otsivale reisijale oleks turismiviisa väljastamise algus kindlasti huvitav võimalus.

Loe lisaks:
Kas Saudi Araabia kuurortid hakkavad konkureerima Egiptusega?