Kui Sint Maarteni rahvusvaheline lennuväli, mis teenindab Saint Martini saare Hollandile kuuluvat osa, on maailmakuulus otse päevitajate kohal maanduvate lennukite poolest, siis analoogse kogemuse saamiseks ei pea tingimata Kariibi mere kirdeossa lendama. Saint Martiniga täiesti võrreldava elamuse pakub ka Egeuse mere Sporaadide saarestikus asuva Skiathose saare lennuväli.
Foto: Planepics.org
Kuna Kreekale kuuluv Skiathose saar oli lennuvälja rajamiseks liiga ebatasane, siis ehitati Skiathose lennuväli kahe saare - Skiathose ja selle väiksema naabersaare Lazareta – vahele ja seda merelt tagasivõidetud maale. Selle tulemusena on kahest saarest nüüdse saanud üks saar.
<a href=https://www.google.com/maps/place/Skiathos+Airport+%27Alexandros+Papadiamantis/@39.1557792,23.5179966,12z/data=!4m2!3m1!1s0x14a6e73fe7312cb3:0x8fc56e7b30679f47>Skiathose lennuvälja lühikese, kitsa ja kaldega maandumisraja tõttu vajavad piloodid seal maandumiseks lisatreeningut ning maanduda võivad ainult lennuki kaptenid. Kui kapten peaks mingil põhjusel haigestuma, suunatakse lend mõnele teisele lennuväljale, tavaliselt Volose Nea Ancialose lennuväljale, mis on Skiathosele lähim sobiv lennujaam.
Skiathoselt startivad vähegi suuremad lennukid (nagu Airbus 320 ja 321 ning Boeing 737), mille sihiks on mõnevõrra pikemat lennuaega nõudvad linnad (näiteks Briti saartel või Skandinaavias asuvad), ei saa lennukid piisavalt kütust tankida ning peavad tegema tehnilise vahemaandumise, tavaliselt Thessaloniki lennuväljal. Hooajalisi tellimuslende teeb Skiathosele muuseas ka Finnair, neid saab osta näiteks Aurinkomatkade Soome lehel. Foto: Flickr, David Hebb Flickr, Ed Fotograf Panoramio, nataly172 Foto: Flickr, Aero Icarus Flickr, Steve WhitmarshKui lennukid lähenevad Skiathose lennuväljale lõunast, algab maandumisrada kohe Skiathose linna lähedalt. Vahetult lennuvälja piiridest välja jääv tee on populaarne koht maanduvate lennukite lähedalt pildistamiseks ja filmimiseks. Paljud videod jõuavad muidugi ka Youtube'i. Paar tükki neist ka allpool.