Suvine Šveitsi reis autoga

Tere!

Plaan on minna juuli lõpus 5-7 päevaks Šveitsi. Mõte oli lennata Milano Bergamo lennujaama ja sealt võtta rendiauto ning teha järgmine ring:
Bergamo-Lugano-Andermatt-Lucerne-Brienz-Lauterbrunnen,Wengen,Mürren-Zermatt-Bergamo.
Google mapsi järgi on kogu tripi pikkus ca 730km ja ajaliselt ca 11h.
Mõned küsimused, kes käinud on:
• Kas rendiauto võtmine on mõistlik või saaks sarnase marsruudi ka rongiga läbi teha? Miks meie autot eelistame, sest saab omas tempos liikuda, soovi korral peatusi teha jne. Lisaks on reisil ka 2-aastane laps, kes saaks oma lõunauned autos turvatoolis teha. Sōita ühes päevas üle 2-3h ei tahaks. Kes käinud, siis kas soovitaksite hoopis rongi?
• Enda arvutuste kohaselt teeks sellise tempo juures reisi 7 (ja isegi 5) päevaga ära, aga kuidas arvate? Ei tahaks lihtsalt läbi sõita, vaid ka nautida.
• Milliseid kohti veel külastamiseks soovitate? Meid huvitab kaunis loodus ja ilusad linnakesed; kōrged matkad mägede otsa, muuseumid ja linnad jätaks sel korral kõrvale.
• Kui kellelgi on majutuse osas soovitusi, siis andke märku!
• Mida veel Šveitsi reisil arvestama peab, lisaks sellele, et kōik on ilmselt nii-iii kallis? :)

Kui autoga sõidate, siis peaks arvestama sellega, et isegi pisikese kiirusületamise eest võib saada trahvi. Näiteks kui on 30 ala, siis süidadki 30-ga või alla selle. 35-ga sõites võib juba trahv kukkuda.

Olen sama teinud. Bergamost auto ja põhja! Ei piirdunud ainult Šveitsiga, vaid Lichtenstein samuti (öömaja Austrias), jälle Šveits, seejärel ringiga Saksamaa kaudu ikka Šveitsi tagasi. Lõpuks Prantsusmaa ja Itaalias tagasi.

834arr, ja on sul soovitusi jagada? :)

Ma paaril korral perega Šveitsis suuskamas käinud ja selle põhjal järgmised soovitused:

pere ja eriti väikelastega minnes ning just maapiirkondi avastada tahtes on kindlasti eelistus rendiauto;
marsruut tehtav nii 5 kui 7 päevaga, kui tahate kohta nautida, siis 7 muidugi etem;
maitse asi, aga ise väikeste lastega reisides olen eelistanud ühes kohas ööbimist ning sealt väljasõitude tegemist. Iga päev seltskond lahti ja kokku pakkida on tüütu ja aeganõudev;
perereisiks tasub vaadata AirBnb pakkumisi, nt Andermatti kanti juuli lõpuks paariks päevaks majutust otsides leiab vaevata korralikke 4-5 in puhkemaja/kortereid 80-90€/öö;
* Šveitsis reisimine ei pruugi ilmtingimata kallis olla. Poodide (nt Lidli) hinnatase võrreldav Eestiga, majutust maakohtades leiab alla 100€ öö. Kallid on restoranid, teenused - kohad kus inimene käe külge paneb. Turism on Šveitsile oluliseks sissetulekuallikaks ning seetõttu tehakse pingutusi et turist odavamasse Austriasse , Itaaliasse vms ära ei läheks.

Nimetatud kohtadest on üks lahedamaid kindlasti Zermatt. Zermatti külastust planeerides on hea teada, et autoga sinna ei saa, parklad on Täschis. Edasi saab süstikrongiga (või jalgsi).

Kord Zermattis olles pole mõtet piirduda vaid linnakese avastamisega vaid kui ilm vähegi kannatab, sis võtta ette rongireis Gornergratile (ca 3100 m) -- kui seltskonnas on 2 aastane, siis on see võib-olla sobivam kui gondliga Matterhorni liustiku külastamine. Mõlemad on samas piletiraha väärt -- Gornergrati puhul on võimalik ka üles minna rongiga ning seejärel jalgsi (ca 4h rahulikku jalutamist) alla Zermatti tagasi tulla. Vaated, mis nii rongiaknast kui mäenõlvalt avanevad, on kirjeldamatud. 

Kui sealkandis olla, siis tasub autoga kindlasti sõita ka üle Furka kuru (ca 2400m)-- roolisolijale kindlasti sõidurõõm suure algustähega.

Kokkuvõttes -- Šveitsi peamine vaatamisväärsus on loodus, selle nautimiseks peab aega olema. 


Kas huvi pakub siis "ilusad linnakesed", aga "linnad jätaks seekord kõrvale"? :) 

Aga veel mõtteid: 
1. Viie päevaga tundub nõks kiirustamine see teekond
2. Kui ühes kohas mitu ööd oleku idee meeldima hakkas, siis näiteks Lauterbrunneni org pakuks mitmeks päevaks tegevust. Mäkke saab mitmele poole (mainitud Mürren, Wengen). Wengen on ka autovaba linn. 
3. Sealsamas ka Jungfraujoch - rongireis veel kõrgemale (3400), seal juba lumi. Piletid on kallid, minna tasub ainult ilusa ilmaga, enne minekut veebikaamera pilte vaadata (all võib näiteks pilves olla, üleval oled pilvedest kõrgemal). Rongisõit ise palju ka tunnelis
4. Mürren-Schilthorn suure gondliga on ka kena
5. Kui neid rongisõidu või tõstukiplaane tekib palju, siis tasub üle vaadata Šveitsi rongisõidu süsteem, half-fare card jms asjad, äkki tasub ära. Ja kui teha ühes piirkonnas mitmeid sõite, siis selle piirkonna x päeva pileteid tasub vaadata
6. Lugano asemel võiks ka Como järve soovitada, väiksemad külad, mis küll tihti järve äärest mäeküljele ronivad, st palju järske treppe, aga neid saab vältida
7. Šveitsi kiirteede jaoks vajad 40 CHF/EUR maksvad kleebist, kuna sõitmist parasjagu, siis kiirteede vältimine võib aeganõudev olla

Muki, pidasin silmas, et huvi pakuvad väikesed mägikülad ja -linnakesed, aga suured linnad nagu Zürich jätaks pigem kõrvale :)

Aitäh soovituste eest!

 Rendiauto annab pigem vabaduse teha just seda, mida hetkel soovid. Sõiduplaanist sõltumine pole probleem iseenesest aga siiski natuke ahistav.  Aga loodust saaksid seal nautida kasvõi terve kuu.


Väikese peatuse võid teha Interlakenis, mida loetakse kõige kallimaks piirkonnaks. Hinnad küll kõrged aga mitte igal pool. Keegi siin rääkis just, et Lidl on soodsa hinnaga. Peatänaval saad tõesti nautida kulla ja kellapoodide rohkust, ühes hinnad kallimad kui teises. Samas paar tänavat kõrvale jääb mingi kaubanduskeskus koos maaaluse parklaga.  Seal keskuses olid meie jaoks ok hinnad. Käisin siis Reno kingapoes. Ülemiste Renost 60.- EUR eest ostetud plätud maksid seal 45.- EUR. Naise kingadega sama proportsioon. Kaks korda võite arvata, kas võttis vanduma või ei. Samas bensiinijaamast ostetud lillekimp maksis 50 .- EUR...

Juulikuus ringi sõites saate tunda tõelist põllumajandust. Mõnes väiksemas külas on sõnnikupatarei nii teeservas, et sõida või üle serva. Pärast viljakoristust see patarei veetakse põllule. Igatahes saime seal kopsurohtu nuusutada oluliselt rohkem, kui kogu muu reisi jooksul kokku.

Sõitsin 2013 Bergamost rendiautoga läbi Šveitsi Prantsusmaale ja tagasi. Võtke kindlasti rendiauto. Seal kõrgel mägedes serpentiinidel (Furka, Grimsel jt) sõitmine on meeldejääv elamus. Ja olete ise oma aja peremees.

Kui mahti on, siis sõitke ka Gstaadist läbi, ilus piirkond. Kindlasti Interlaken - Grindelwald. Meiringenis on Reichenbachfalli juga, minge seda ka vaatama. Ma käisin teisel pool Jungfraujochi ka, seal Bettmeralpis, Fiescheralpis. Auto tuli jätta orgu parklasse, üles sai ainult köisraudteega. Ööbisime imelise vaatega chalet'is, kus sai siis ümberkaudsetel mägedel ringi koperdatud. Suvisel ajal oli chaleti hind uskumatult odav. Terve maja oli kolmeks ööks vist pisut üle 100 euro. Sealkandis on võrratud vaated Euroopa suurimale liustikule Aletsch.

Üks väga äge koht on Creux du Van, aga see jääb rohkem Prantsusmaa poole. Täiesti uskumatu amfiteatrilaadne kanjon!