Eelmine aasta oli Horvaatia turismile korralik aasta, kuid sellel oli ka oma pahupool. Spliti elanikelt laekus massiliselt kaebusi halvasti käituvate turistide kohta, mistõttu võeti teema enne algavat turismihooaega Spliti linnavolikogus arutusele. 15 tundi kestnud maratonistungi ajal võeti vastu rida reegleid, mille rikkumisel tuleb turistidel Splitis rahakotti kergendada.
Lühidalt kokkuvõttes: avaliku korra rikkumine läheb turistidele maksma 150 kuni 300 eurot.
300 eurone trahv ootab järgmiste rikkumiste eest:
150 eurot tuleb tasuda turistidel, keda tabatakse oksendamiselt.
Selleks, et vastuvõetud reegleid jõustada, palgatakse tipphooaja 90 päevaks kella 22:00 kuni 04:00 korda valvama täiendav hulk politseiga koostööd tegevaid turvatöötajad.
Allikas: Total Croatia News
Väga mõistlikud reeglid -- külaline ongi teretulnud ainult siis, kui ta pererahvast, pererahva kommetest ja tavadest lugu peab ning pererahva reegleid järgib.
Tõsi, kui kuskil konkreetse piirkonna kombed omavad erilisi erisusi, on mõistlik neist kuidagi riiki sisenemisel ka teavitada. Kuid seaduse mittetundmine ei vabasta ega peagi vabastama vastusest.
Enamus reegleid tunduvad mõistlikud, aga see söömise-joomise keelamine tekitab küsitavusi.
Ma saan aru, et võileiva nosiv turist ei ole kasulik, aga kas vett juua ikka võib või tohib ka seda konsumeerida ainult söögikohas või tuleb kuumal suvepäeval linnamüüriga ümbritsetud alalt välja minna, et lonksuke vett juua.
Linnaparkides magamine on ka veidi imelik, teinekord reisil olles on hea kuuma ilmaga palmi või mõne puu alla visata ja väike powernap teha koos jahutava joogiga* :)
Natuke kahju on lihtsalt sellest, et selliste reeglite tegemisest on saanud - kuidas võtta - trend või vajadus. 99% reisijatele neid ju vaja pole, aga mingi pisike osa võtab süüdimatult käituda, mis häirib paljusid. Massreisimise pahupool.
Paar aastat tagasi jäi Hvari vanalinna algusel silma silt, et särgita töllerdajad saavad kaela kaks sotti.
Iseasi, kui kangelt neid reegleid reaalsuses ka rakendatakse...