Kuigi 2020. aastal huvitab reisijaid pigem küsimus, kuhu sel suvel üldse reisida on võimalik, jätkab Trip.ee ka sel aastal traditsiooni ning avaldab ilmaportaalis Accuweather koostatud Euroopa suvise ilmaprognoosi. Accuweatheri prognoosi näol on tegemist eelkõige suvele tooni andvate üldiste kliimamustrite ülevaatega. Accuweatheri varasemate aastate üldprognoosid on osutunud mõõdukalt täpseks.
Selle aasta suveilma prognoosile jätavad oma pitseri kaks asja: erakordselt vihmane ilm Suuremas osas Ibeeria poolsaarel märtsis ja aprillis ning kuiv ilm Euroopa lääneosast kuni Ukrainani.
Hispaania ja Portugal
Selle aasta kevad tõi Ibeeria poolsaarele rohkesti vihmasadusid. Mõnes piirkonnas tuli aprillis võrreldes tavapärasega maha topeltkogus sademeid. Praegu hakkab Hispaanias ja Portugalis taas valdavaks muutuma tavapärane suveilm. Suvi tuleb seal suhteliselt kuiv ja kuum, kuid tulemata ei jää äikesetormid, eriti mägisemates piirkondades.
Kevadised vihmasajud on ühtaegu nii õnnistuseks kui õnnetuseks. Plusspoolel on veehoidlate täitumine veega. Vett on säästnud ka turistide puudumine. See võimaldab põllumeestel kuiva aja paremini üle elada. Samas loob hoogne taimekasv eeldused veelgi võimsamateks maastikutulekahjudeks, sest ühel hetkel on taimed suvekuumuse käes kuivanud. Suure tõenäosusega me tulekahjudest suve edenedes veel kuuleme.
Kuiv ja kuum Lõuna-Prantsusmaalt Ukrainani
Suurt piirkonda Lõuna-Prantsusmaalt Ukrainani ootab ees kuum ja kuiv suvi. Põhja-Itaalias ja Balkani poolsaarel võivad kuumalained viia õhutemperatuuri 40 kraadi kanti. Prantsusmaa idaosas ja Saksamaa lääneosas tuleb ilm põuane ning madal veetase hakkab mõjutama jõeliiklust. Põuane tuleb ka ida pool, eriti Ukrainas.
Mandri-Euroopa põhjaosa Põhja-Prantsusmaalt üle Saksamaa põhjaosa ja Taani kuni Poolani välja tekib piirkond, kus kuiv ja kuum õhk kohtub külmemate frontidega. See toob kaasa ägedaid äikesetorme, mis võivad kohati olla purustavad. Äikesetormide tsooni jäävad mitmed suurlinnad nagu Pariis, Brüssel, Berliin, Praha ja Varssavi. Suve algus peaks siiski vaiksem olema, äikeselisemad ilmad koguvad ennast pigem juulis ja augusti alguses.
Ühest küljest säästavad äikesevihmad põuast, kuid tuleb arvestada, et ühe äikesetormiga võib korraga maha sadada terve kuu normi jagu vihma. See toob mõnes piirkonnas kaasa üleujutused.
Loe eelmisest aastast: Hull puhkuseilm Euroopas – Kreekas 7 hukkunut
Briti saared ja Norra
Briti saartele prognoositakse eelmise suvega, kui valitsesid pikad kuivaperioodid, üsna vastupidist ilma. Arvestada tuleb muutliku ilma ja sagedaste vihmasadudega. Lisaks võivad äikesetormid kaasa tuua kõva tuult ja üleujutusi.
Vihma jagub ka Norra lääneossa, kuid riigi idaosa ja muud Skandinaaviat vihmane ilm säästab. Vihmad ei tähenda siiski seda, et pidevalt sajaks. Ka Briti saartele on oodata sajuta perioode, kus temperatuurid tõusevad üsna kõrgele. Ilmselt ei kesta sellised perioodid küll eriti kaua.
Baltimaad, Soome ja Rootsi
Baltikum ja suur osa Skandinaaviat peaks tulema Euroopa ühe kõige rahulikuma ilmaga. Põhjamerelt saabuvad aeg-ajalt küll vihmahood, kuid märjast ilmast saab asi olema kaugel. Vihma sajab kas aastate keskmise normi piires või kergelt alla normi. Üldiselt on läbi terve suve oodata sooja ilma üksikute kuumalainetega.
Küll aga võib pikemalt kestev kuiv ilm kaasa tuua maastikutulekahjusid, suurim oht valitseb Soomes ja Rootsis. Rootsis tõi 2018. aastal varasuvine kuumus ja pikk kuivaperiood kaasa ajaloo ühed suurimad metsatulekahjud, samasugune oht valitseb ka sel aastal.
Kuidas läksid täkke varasemad prognoosid?
Meenutuseks AccuWeatheri nelja eelmise aasta prognoosid.