10 päeva Peruus

Koostamisel on ajakava juunikuise Peruu reisi tarbeks. Erinevatel põhjustel ei olnud võimalik minna pikemaks kui 10 päeva, mis pole kindlasti piisav kõnealuse riigi jaoks, aga siiski.

Peamine tegevus, mida teha sooviksime, oleks Inca Trail´i matk (või ka mõni alternatiivmatk, pole veel kindel). Vähemalt hetkel tundub see olevat selle reisi kõrghetk, Machu Picchu kaasarvatud muidugi. Inca Trail eeldab aga aklimatiseerumist Cuscos. Cusco ja selle ümbrus tunduvad piisavalt huvitavad niikuinii.

Kogemusi, mõtteid, arvamusi, tagasisidet Inca Trail´i kohta teretulnud - kas 4 p / 3 ööd matk on seda väärt, on huvitav jne?

Nüüd on küsimus, mida teha ülejäänud ajaga. Kas Titicaca järv on väärt külastamist? Mida Titicaca ääres teha, peale saarte külastamise? Olen lugenud väga erinevaid arvamusi - seinast seina. Mis on tripikate kogemused?
Või eelistada hoopis Nazca lines´e?

Mis on teised Peruu sihtkohad, mida võiks ja tasuks sellise lühikese ajakavaga ette võta?

Tänud!

Titicaca kindlasti, soovitaks ööbida mõnel saarel, kas siis Amantani "pärissaarel" või ujuvsaarel. Ise ööbisin Amatani saarel kodumajutuses- elektrivaba, 4 km kõrgusel, magasin mitme alpaka-villast teki all ja hommikul kõhuli olles väikesest aknast välja vaadates avanes miljonidollarine vaade sinavale järveveele taamaks lumised Andid. Ja öösel: mul pole kunagi tähistaevas nii "näkku karanud" nagu seal saarel olles, vapustav elamus. Kui läheksite (lendaksite) kohe Titicaca äärde, siis arvestage alguses kehva enesetunde ja peavaluga (nn mäehaigus kõrgusest tingituna).
Nazca jooned on samuti vapustav elamus, kui nende kohal lennata; seal ligidal on ka Paracas ja Ballestas'e saared, kus saab näha humboldti pingviine, merilõvisid, delfiine, kui veab, siis ka mõrtsukvaalu, jt.
Ise soovitaksin: Cuzco-matk-Machu Picchu-Cuzco-Titicaca-Nazca või vastupidi. Amazonase jõgikonda minek jääb vist ajapuudusel ära. Loomulikult on sel vahepeal igasugu huvitavaid linnu inkade-aegsete kindluste-tsitadellidega. Ise olen sõitnud bussiga Lima'st Nazca'sse ja Titicaca äärest (Puno) Cuzco'sse. Cusco'st Lima'sse lendasin, ja ka Amazonase äärde. hbert on vist teinud seal suure ringi rendiautoga.

Rendiautoga saaks tõepoolest ühendada nii Paracase, Nazca kui Cusco ja ehk ka Titicaca. Limast sõidab 2 päevaga Cuscosse võttes vahepeal näiteks Nazca ning tagasi teel 2 päeva võttes ära Paracase. Jääb aega veel Cusco ja Machu Picchu jaoks ning ehk ka Titicaca jaoks (mina vaatasin kaarti ja hindasin vahemaid väga valesti. Kuna mul olid lennukipiletid Iquitosesse, siis pidin Titicaca ajapuudusel ära jätma). Samas saab Titicacat külastada ka Boliivia poolelt. Selles mõttes ma ei kahetse, sest Iquitos ja nädal Amazonases olid seda väärt.
Seega pakun välja bussiga Nazcasse, sealt Cuscosse, Machu Picchu rongiga (võid seal ka kusagil hotellis ööbida), siis Cuscost lennukiga Iquitosesse, 2-3 päeva Amazonases ja Limasse tagasi. Kokku 8-9 kiiret päeva ja saad ka Titicacat kaaluda. Rendiautoga läheb Lõuna-Ameerika omapärast tulenevalt kalliks (päeva läbisõidu limiit on 150 km, üle selle maksad umbes 0,5 eurot kilomeetri pealt lisaks ja auto tagastamine Cuscost võib olla kulukas).
Tegelikult pakutakse Amazonase külastamist ka Cusco lähedale, näiteks Manu ja miski koht oli veel. Võimalik et see on hea aga kõlab kuidagi kiire asendusena kiiretele ränduritele.

Ahjaa, siis veel kõrgmäestiku haigus, mis sind ja sõpru tabab. Igal ühel erineval ajal, aga saabumata ei jää. Pool päeva kuni päev on sellega kohanemine või üleelamine. Ehk ongi hea õhtul Cuscosse saabuda ja hommikul kohe Machu Picchusse minemine, sest Machu Picchu asub kilomeetri jagu allpool ehk siis organism saab taastumiseks aega.

Kümme päeva on selline tobe aeg, et natuke jõuab ja natuke jääb aega puudu.

Kujutan ette, et kui Limast saaksite kiirelt Cuzco lennukile ja siis käies kahepäevase reisu rongiga Machu Picchul jääksid veel peaaegu pooled päevad üle. See tähendab, et mingiks õhtuks tuleb Teil jõuda Aqua Calientes`esse, osta sealt Maccu piletid ja ööbida, hommikul minna Mahcu Picchule ning õhtul saaksite rongiga tagasi minna Ollontaytambo või Cuzco poole.

Aqua Calienteses üles mäkke Machu Picchule ei pea varahommikul sõitma tingimata bussiga, vaid seda võib teha ka ca kahetunnise jalgsironimise matkana ja kui siis veel Wayna Picchu ära vallutada, oledki õhtuks laip. Ülalt jalgsi allatulek kestab alla tunni ja lõpuks igati tegus päev.

Ollontaytambo lähistelt matkates jalgsi Machule ehk Incatrail on hea mõte aga arvan, et siis millegi muuga sel reisul Sa tegleda ei jõuaks, aga kas peakski. Merepinna kõrguselt Limast kohe Machule minnes on Sul nagunii kerge kõrgusehaigus ja jõuetus, mis tõepoolest vajaks veidi paigalpüsimist ja harjumist.

Pakuksin ka sellist varianti, et võiks minna Limast lennukiga Cuzcosse siis rongiga Machu Picchule ja pärast seda Cuzcost lend Puerto Maldonadosse dzunglielu ja papagoisid vaatama.

Kümnepäevase reisuga, kui üheks sooviks on kindlasti Machu Picchu, võiks Limast kauguse mõttes veel arvestada Paracase ja Ballestase saartega aga mitte kaugemate kohtadega. Arvan, et Arequipa, Colca kanjoni ja Titicaca pead oma plaanidest välja jätma.

Ka meil oli Lõuna-Ameerika reisi lühiduse tõttu Peruus vähe aega. Kaaluisime enne reisi õige pikalt, mida teha ja kokkuvõttes said otsustavaks logistlised võimalused.
Titicaca. Erinevates foorumites (peamiselt ingliskeelsetes) leiti, et Urose ujuvsaartele minek on lihtsalt üks etendus turistidele ja kui satud saartele koos suurte gruppidega, kes sul jalus sebivad, on ka kerge või suurem pettumus võimalik. Meie jätsime seepärast Puno (kust laevad saarele lähevad) välja. Samas kiidetakse Puno-Cusco (ka vastupidine marsuut on võimalik) päevast turistibussi (vist oli TourPeru), mis väljub 8-9 hommikul, teeb teel mitmeid peatusi ja jõuab sihtkohta umbes kell 17. Hind lõunasöögiga 45-50 USD. Samuti väljub Punost hommikuti 8 ajal turistibuss (4M Express) Arequipa- Chivay (Colca kanjon) suunal (vaata http://www.go2peru.travel/peru_bus/4m.htm) koos vahepeatustega.
Meie valisime Titicacaga tutvumiseks ööbimise Copacabanas (Boliivias) ja päevase matka Päikesesaarel Titicaca järvel. Absoluutselt ei pea kahetsema, maalilised vaated terve päeva, natuke inkakultuuri. Hommikul 8.30 startisime Copacabanast laevaga Päikesesaare põhjasadamasse ja 15.30 tulime lõunasadamast tagasi. Distants orienteeruvalt 9-12 km, umbes natuke alla keskmise raskusastmega, samas päris pikki puhkushetki ei saa ajaliselt lubada. Paljud ööbivad saarel. (Märkusena, WC-d nägime ainult matka lõpuosas ja sadamakohvikutes) Copacabanas nagu ka ilmselt mujal Boliivias) kaubeldakse tänaval kõigega, anna ainult aega. Peale päevaste ilusate vaadete on teistmoodi päikeseloojangud ja nagu mainitud, öösel on tähistaevas „lähemal“. Copacabana ja La Pazi vahel on ka külastamist väärt Tiwanaku muistne inkade linn. Ise sinna kahjuks ei jõudnud. Juunis on Titicaca ääres ilmselt kõige külmem, öösel võivad kraadid ka miinustes olla. Kõige suurem hoiatus on päikesepõletuse eest! On olemas turistibusse Copacabanast Cuscosse (vahepeatusega Punos), näiteks Cama-istmetega väljub kell 18.30 ja jõuab Cuscosse kell 5 hommikul (www.kanootours.com).
Cusco linn on kindlasti nautimist väärt, samas piisab ka ühest päevast. Machu Picchu pileteid saab osta Cuscos Avenida de la Cultura 238 (pühapäeviti suletud), ülejäänud on vahendajad. Sealt ostes saad pileti olenevalt tüübist alates 50 USD, vahendajatel kesklinnas algavad piletid umbes 65-70 USD. Juunis võib olla päevi, kus Machu Picchu piletid müüakse eelnevalt välja (kas mitte jaanipäeva paiku). Inca Trailiga on pilet ilmselt hinnas.
Ka kohalikku valuutat on soovitatav Cuscos ära vahetada, Aguas Calienteses on kurss tunduvalt halvem. Meil ei olnud aega Inca Traili jaoks, seepärast saan ainult arvamust avaldada. Kuna Peruu on mägine, tuleb arvatavasti igas sihtkohas ronida. Väga oluline oleks leida aega ka lihtsalt jalad sirgu lasta ja taastuda. Kui veel ka kõrgusehaigus kallale tuleb, tundub kiirustamine natuke piinav. Seetõttu soovitaks lühemat Inca Traili ja jätta aega näiteks teiste inkateemaliste kohtade külastamiseks Cusco ümbruses, kus saab aeglasemalt ja mõnusamalt kulgeda.
Logistiliselt võtab ka Cuscost Aguas Calientesesse minibuss+rong minnes transpordile minemise ja ootamisega aega oma 5 tundi. Rongipiletit erinevalt mäepiletist saab internetist ette osta, üks päev enne on soodsamad rongid kindlasti välja müüdud. Rongiga päevavalguses sõitmine ei tundunud nii primaarne peale seda, kui oled Machu Picchu vaateid näinud.
Machu Picchul saab teha ka „oma Inca Traili“, ronida kohe vasakult mäest üles ja umbes tunniga oled Päikesevärava juures, mis on nö. Inca Traili lõpp. Sealt vaade on ilmselt sama suurepärane kui Wayna Picchu otsa ronides. Klõpsad higi pühkides pildi ja näitad sõpradele- Inca Trail käidud!
Kuigi olin millegipärast kindel, et Machu Picchul peaks veetma terve päeva, siis kohapeal selgus, et 6 tunnist on täiesti piisav. Ilmselt mängis rolli ka väsimus. Ja WC-d võib tekkida vajadus külastada.

Arequipa linn ei jätnud sellist muljet, et seda peaks kindlasti külastama. Kahjuks ei olnud ei Colca ega Cotahusi kanjoni külastuseks aega, mis põhiliselt turiste Arequipasse toob.

10 päeva on väga vähe ja arvesta, et esimesed paar päeva sa ei roni ega lähe ilmselt kuhugi, vaid üritad kõrgusega harjuda. See on tõsine asi, meil sattus üks tragi piiga haiglasse, sest eiras sümptomeid ja jäi tal MP üldse lõpuks nägemata. Titicaca on väga lahe, tasub mõnel saarel öö veeta. Paracase külastus rannikul on ka seda väärt aga aega ei jää ilmselt. Soovitan Limast Cuscosse lennata, võidad veidi aega.

ah jaa.. kui ostad netist ise MP piletid, siis vali kohe wayna picchu variant, hiljem juurde seda osta ei saa. Alalt saab ka välja minna WC-sse ja tegelikult võib ka natuke süüa kotis kaasa võtta, meie ei võtnud aga pärast nägime kuidas teised kõik sõid:) MP külastuse kohta võid lugeda ka seda minu blogi postitust: http://sandras-sandras.blogspot.com.br/2012/05/sajad-kulutatud-kalorid-8-tundi.html