Auto rent Itaalias
Tere.

Käisime kevadel Itaalias. Nüüd 7 kuud hiljem tuli mingi trahvi kviitung. Kõik Itaalia keelne ja midagi aru ei saa. Kviitung tuli kommuunilt , mitte rendifirmalt. Mis kogemused teil trahvidega on , kas peaks selle tasuma?

Lase mõnel tuttaval itaallasel see üle vaadata, kui tuttavat itaallast pole, siis võid ka Google Translate'ga selle ümber tõlkida (saad küll robustse, aga mingisuguse aimduse kogu asjast).

Trahvidega on ikka nii, et need on reeglina määratud karistusena mõne rikkumise eest. 
Kui rikkumise sooritasid, siis on viisakas ka karistus ära kanda (trahv ära maksta). 

Siin natuke lugemist (on küll paar aastat vana, aga juriidiliselt pole asjad eriti edasi arenenud /välja arvatud Soomega seoses /) 

Kõik trahvid alati ära maksnud. Praegu lööb bloki ette , et see nii hilja saadetakse...

Kusjuures endalgi Itaalia trahvidega sarnane kogemus, ca 6 kuud peale puhkust tulid postkasti nädalase vahega 2 trahvi.

Ilmselt olin tähelepanematusest sõitnud ZTL tsooni (piiratud liikluse tsoon vist). 
Kuidagi kaua läks jah, et trahvid minuni jõudsid, aga siiski tasusin need. 

Vot,  mul sama asi vist ZTL loen välja:)

Itaalia trahvid on mul tuttava kogemuse järgi isegi 2 aastat hiljem kohale jõudnud. Seal mingi kummaline seadus, et trahvide esitamise aeg hakkab tiksuma sellest hetkest, kui sinu andmed suudeti kätte saada. Trahvide edastamisega pidid seal tegelema miskid erafirmad, kes siis rendifirmalt kõigepealt küsivad andmed (mille eest rendifirma võtab tavaliselt veel eraldi tasu) ja siis edastavad saadud aadressile teated.

Kui me Itaalias sõitsime, siis jälgisime paaniliselt neid ZTL märke, ühe korra tagurdasime ka tagasi (õnneks polnud taga autosid) ja korra oli mingi seletamatu keelumärk keset maanteed, et võtisme dr. google appi ja saime teada, et sinise kütusega autod ei tohi siseneda.

Mh. Vabandan, aga ma pole ühtegi Itaalia ega Prantsuse trahvi maksnud. Sakslased helistasid ja maksin ära. Itaaliast ja Prantsusmaalt on tulnud teated lihtkirjana, mis iseenesest ei ole siduvad. Loogiline oleks, et trahvinõue edastatakse autorendile. Kuna neil on olemas rentniku krediitkaardi andmed, siis on neil võimalus see sealt vajadusel maha võtta. Seda ei ole juhtunud. Minu arvamus on, et ei pea maksma enne kui seda reaalselt nõutakse. Trahviteade ei ole nõue.

Mille poolest siis sakslaste telefonikõne itaallaste lihtkirjast erines? Nii nõudeõiguslikust poolest huvi tundes... 

Mulle tuli Itaaliast 1,5 aastat hiljem trahv.

Maksin ära, kuna lugesin, et hiljem võib lihtsalt rendifirmaga probleeme tekkida, või piiri peal, kui tahad samasse kohta tagasi minna.

Mul on samuti ca 4-5 kuud hiljem Itaaliast trahv kohale jõudnud.

Esimesena teavitas mind sellest autorendifirma (küsides omakorda mingi raha selle eest!!), ja seejärel läks nõks aega mööda ning trahv oligi postis.

Võtsin igaksjuhuks trahvil oleva kontaktiga ühendust et veenduda selle õiguses,  ja seejärel tasusin arve.

Nojah, Pin1. Ei tea miks maksin. Tuli selline mõte. Sinu nn "nõudeõiguslikust poolest" ei oma lihtkiri mingit tähtsust. Väidan endiselt, et kui on soov trahv kätte saada, siis pöördutakse rendifirma poole.

Selge see...

Aga ise olen endiselt seda meelt, et kui trahvi said, on see viisakas ära maksta. Olenemata sellest, mis vormis see sulle edastatakse või kes seda sisse nõuab. 

Võib-olla taandub see kõik lõpuks enda lastetoa ja tõekspidamisteni, aga kui millegi vastu eksisid (said trahvi), siis on viisakas ka tagajärgedega (trahvi ära maksmisega) tegeleda.

Viisakusega ei ole siin ju palju pistmist. Kas on nõue või ei ole? Nõue esitatakse reeglina teisel moel. Teade annab teada, et oled midagi rikkunud. Saad teada, et nii juhtus. Ja kõik. 

Saksas pidas politsei kinni 2017. Pidas kinni lihtsalt sellepärast, et oli eesti number. Nii nad ütlesid. Kaasas olid tolli/politsei üliõpilased. Mul oli pagassis 5 kilone võrk sibulat. Eelmisel õhtul Ingolstat'is tegime grilli ja lahtist sibulat ei olnud selles poes kus ma käisin. Näidati õppuritele, et näe - eestlased käivad juba Saksamaal sibula järel. Ütles, et mul on lisaks 3 kiiruskaamera rikkumist. Lisas, et kui tuleb politseiametist tähitud kirjaga nõue, oleks tark ära maksta. Kui tuleb kohaliku omavalitsuse teade rikkumisest, siis tee nagu ise arvad. Kumbagi ei tulnud.

Kui sulle kummastki kohast teadet ei tulnud ja saksamaalt lihtsalt helistati, siis kuidas sa oma saksa trahvi tasusid? Tädi/onu teiselpool toru luges sulle su rikkumise ette, ütles konto numbri ja summa? Ja sina kohe tasusid selle? 

Ja Itaaliast paberil tulnud teade/nõue ei olnud piisav tasumiseks? 

Kuidagi segane see värk...

Kallis Pin1. Vat ei mäleta. Proovi siis viisakas olla ja kiirust mitte ületada. Ja ei ole vaja liiklustrahvidega inimesi hirmutada. Kui on siis on. Kui ei ole , siis ...!  Minu poolt kõik.. Ei hakka ma maailmaparandajtega sebima.

nàita trahvi, ma tòlgin àra ;) 

olen itaallane

Mul ei ole seda enam alles. 1 Tivoli parkimise võttis rendifirma maha. Trahviteated viskasin prügikasti.

Käisin 2015 Sitsiilias 10 päeva, päris kõvasti sai tiirutatud rendiautoga. Umbestäpselt aasta hiljem sain kolm ühesugust trahvi, ca 100€ tükk. ZTL Agrigentos. Ainus koht seal meenus vanalinn, kus sai parkimiskohta otsitud ja mitu auringi tehtud, TomTom ilusti juhatas. OK, ebamugavalt suur summa kuskilt sissesõitmise eest ja kohe kõne tuttavale itaallasele, kes ütles, et kui aasta jooksul Itaaliasse asja pole, viska minema, asi aegub. Nii tegingi.  Ca 6 kuud sellest omakorda hiljem kuller ukse taga ja kiri käes. Tõenäoliselt tähitud. Küsisin, kust kiri tuli, vastas, et Itaaliast. Ütlesin viisakalt, et pole huvitatud. Nüüd on rikkumisest möödas üle 4 aasta ja vaikus. Ei ole kaabaka tüüpi, aga selline tänaval turisti lohku tõmbamine "raha siia" kaameraga pole ka justkui aus mäng. Valva siis kohapeal ja trahvi, nagu näiteks meie politsei liiklusrikkumise eest, kui telliskivi alt sisse sõidad. Eks varsti kui jälle spagettide isu, saan teada, mis minust arvatakse piiril, politseis (kui peaks nendega kokku sattuma) või rendifirmades.

Sama siin, aasta hiljem saabus postkasti itaaliakeelne paber. Google translate kasutades sain aru, et tegu on trahviteatega, kuna ma olevat sõitnud liiklemiseks mittesobilikku tsooni. Täiesti võimalik, et Tomtom mind kuskilt läbi juhatas, kust poleks tohtinud, aga mis veelgi hullem, see tsoon ei olnud ka tähistatud arusaadavalt, et sinna siseneda ei tohiks. Kohalikud ilmselt jah teavad, et sinna tsooni ei tohi siseneda, erilubadea või ma ei tea kuidas, aga mina kuskil asusaadavat keeldu ei märganud, seega tundub see pigem turistide kottimise ja ebaausalt rahateenimisena kui mingi tõsiseltvõetava põhjendusega, miks sinna siseneda ei tohi. Ja kuna ma raiskasin oma aega selle taiese tõlkimise ja arusaamisega (normaalne inimene saaks aru, et tegu on turistiga ja vaja on saata teada ja selgitus inimloetaval kujul, mitte itaalia keeles. Kas eestist saadetakse trahviteated itaaliasse eesti keeles?), siis tegin tasaarvelduse: lugesin taiese tõlkimistasu ja trahvisumma võrdväärseks ja viskasin selle paberi prügikasti.

Ja enne veel, kui te mind trahvi (mis võis olla, aga võis ka mitte olla õige, kust pagan ma seda tagantjärgi üldse kontrollida saan) tasumata jätmises hukka mõistate, siis korterjama ees, Eestis, kus ma elan, on suur sissesõidukeelu märk ja allpool ka seletav tahvel, mis tingimustel võib sisse sõita. Siiski igal hommikul ma näen kümneid eestlasi, kes sealt märgi alt läbi sõidavad. Kui juhin sellele tähelepanu, siis paremal juhul öeldakse, et oih, ei märganud ja nii järgmne päev jälle ei märgata. Halvemal juhul öeldakse, et mingu ma pimedasse kohta. Ja kas mingi seadus siin kaitseb mind? Saan ma neile soti trahvi teha? Kui saaks, oleks miljonär ja ammu itaaliasse selle kommiraha ära maksnud. 

Teisest küljest ma saan aru, et kui oled rikkunud seadust, tuleb kanda karistust ja et seaduse mittetundmine ei vabasta vastutusest. Kuna ma ei ole suuteline kõiki itaallaste vempe omale selgeks tegema, siis enam kunagi oma jalga spagetiparadiisi ei tõsta ja nad minult enam kunagi turistina ühtegi senti ei saa. Maailmas on kordades põnevamaid ja kauneimaid kohti kui Itaalia, kus sellist jama ei esine.

Karistusõiguses kehtib endiselt  põhimõte, et rikkujale tehakse asjaolud talle arusaadavas keeles selgeks. See märge on igal protokolli blanketil kirjas. Sellepärast ei tahagi politsei  välismaiste pisirikkujatega eriti tegemist teha, sest kogu jama alates tõlgi otsimisest  pole seda väärt. 

Makaroonid võtku eeskuju vendadest lätlastest kes liikluskaamera trahvid mingi ropu masintõlke abil eesti keelde tõlgivad. Igati kiiduväärt algatus ja ma olen need kõik ära maksnud. Seevastu igasugused võõrkeelsed trahvinõuded lendavad sirgelt prügikasti. Ei kust mina tean mida sinna kirjutatud on? 

Itaaliaga kogemust pole . Küll aga tuli ükskord Austriast, mingise munitsipaalpolitsei saksakeelne  teade postkasti, et olen Viinis vales kohas parkinud ja taheti 40 EUR. Vaatasin kalendrist, et pole sel päeval üldse Austrias  olnudki ja veel vähem niisuguse autoga sõitnud. Ei  tea kust politsei selle võttis. Ilmselt ajas rendifirma midagi oma andmebaasis segi. Kellegagi ma õiendama ei hakanud , viskasin paberi minema ja pole tänaseni probleeme olnud ei rendifirmaga ega Austriaga.

Hmm...

Tähistatud on nad ikka päris hästi. 

Kõigil võib juhtuda, et kogemata sõidetakse sinna tsooni sisse (endalgi juhtunud), eriti kui tom-tomi pimesi usaldada. 

Aga lõppkokkuvõtteks ei ole need tsoonid kehtestatud mitte turistide kottimiseks (ka kohalikud ei või seal niisama sõita) vaid kohaliku keskkonna/ajalooliste keskuste kaitsmiseks.