Autoga Kreekasse

Olen enda teadmiste järgi foorumi läbi sirvinud, kuid otsest vastust ei ole enda küsimusele leidnud. Kui eksin, siis võib keegi õigele teemale viidata.

Nimelt on augustis vaja sõita sõiduautoga Ateenasse. Maps pakub kõige mõistlikumaks teeks Tšehhi, Ungari, Serbia ja Põhja-Makedoonia kaudu. Kuna ma ei ole varem Serbias ja Põhja-Makedoonias sõitnud, siis tahtsingi selle kohta täpsemalt uurida. Eesmärk on võimalikult kiirelt kohale jõuda ning põhilised küsimused tekivad piiriületuste ja teede seisukordade kohta. Siin leidub kindlasti minust rohkem kogenud reisiselle, kes neid riike on läbinud ja oskavad nõu anda. Lisaks tundus endale loogiline, et mitte-Schengeni riikide piiriületused oleks hea sättida öö või varahommiku peale, kuna siis on loodetavasti vähem rahvast. Eelmine aasta sai käidud Horvaatias, B&H-s ja Montenegros ning nendel piiridel keset päeva küll ühelgi üle 20 minuti ei kulunud.

Ühesõnaga ootan soovitusi, et milliseid marsruute teie kasutaks/olete kasutanud ning millised on nende plussid/miinused. Kaalun ühe variandina ka läbi Horvaatia minekut. Maps väidab, et see küll 4h pikem, kuid kuna enda kogemusel läks varem mainitud riikides piiriületus kiiresti, siis jääks ära risk, et istud mõnel piiril 5h ja kokkuvõttes kaotad ikkagi aega.

See on suure tõenäosusega kõige kiirem tee. Aadria mere rannikut mööda on augustis kindlasti hullem. Montenegroni saad peaaegu välja, aga edasi on liiklus mööda väikseid teid ja need on augusti autosid täis. Piirpunktides võivad samuti korralikud järjekorrad olla. Albaanias mingi hetk läheb paremaks, aga teed on ikkagi kohati väiksed.

Läbi Ungari ja Serbia on pea pidevalt kiirtee. Kuna Horvaatia on nüüd Schengenis, siis suundub tõenäoliselt omajagu türklaste suvisest liiklusest Horvaatia kiirteele ja Ungari-Serbia piir on hõredama liiklusega. Sealt edasi on põhiliselt vaid Kreeka liiklus, sest türklased sõidavad Bulgaariasse edasi.

1
0

Kui see on üks ots, see tähendab auto jääb pikemaks ajaks Kreekasse, on see parim marsruut.

Edasi-tagasi otsa puhul arvesta 800 eurot bensiin+ kiirteemaksud, kuus ööbimist ja asjatult kulutatud 6 päeva elust. Augustis otselend Tallinnast, näiteks 9-25 august hinnaga 225 eurot edasi-tagasi.

Lennupiletid neljale tulevad odavamad kui autoga minek, kahekesi reisides saate selle raha eest ka kogu kahenädalase ööbimise.

4
7

Augustis võivad Horvaatias kiirteed üsna umbes olla. Olen just augustis seal sõitnud tundide viisi 30 km/h mööda kiirteid... Sellisel juhul on ka bensukates järjekord 7 autot ühe tankuri juurde ja wc järjekord 30 inimest...

Sedasi oli augusti algul nädalavahetusel nii 2021 kui ka 2022. Muul ajal pole nii hull.

0
0

Kahel korral matkabussiga käidud. I kord Saksa-Itaalia-Sloveenia-Horvaatia-Serbia-Põhja-Makedoonia-Kreeka (kõik kiired piiriületused, maks. pool tundi), tagasi Kreeka-Põhja-Makedoonia-Serbia-Ungari-Slovakkia-Poola; tagasiteel oli Serbia-Ungari piiril ca 5 tundi (augusti II pool; Kesk-Euroopa puhkused lõppesid, "tööjõud" liikus töökohtadele tagasi, nagu meile selgitati). Teisel korral proovisime läbi Rumeenia ja Bulgaaria, arvates, et kui EU-st ei välju, läheb libedalt. Ei läinud. Kuna Schengenist väljusime, saime minnes paar tundi Bulgaaria-Kreeka piiril seista. Tagasi tulime (jälle augusti II pool) Põhja-Makedoonia ja Serbia kaudu. Saime P-M/Serbia piiril paar tundi järjekorras tiksuda ja Serbia-Ungari piiril oli järjekord ca 10km, Google Maps näitas 12 tundi, aga arvasime, et on hullem, eelmise kogemuse baasil. Leidsime lähedalt väiksema piiripunkti, mis pandi küll ööseks kinni, aga olime plaaninudki tuttu minna, seega sobis. Hommikul saime ca 2 tunniga üle. I kord oli 2017 suvel, II kord 2019 suvel.

2
0

Kunagi plaanisin ka ise sama sõitu, aga jäi kahjuks ikkagi tegemata. Mäletan, et kaalusin siis lisaks osundatud variandile veel läbi Slovakkia minekut (Krakow-Budapest). Selle andis kaardirakendus ajaliselt veidi pikemana, kuid distantsilt märkimisväärselt lühemana. Lisaks oleks see variant olnud osade kiirteemaksudeta mida Tšehhi ja ka Austria/Slovakkia läbimine kaasa toob ning pakkunud samas Tatraid läbides ka eeldatavalt kauneid loodusvaateid . Teisalt, kiirteel on loomulikult mugavam (ja ka kiirem) sõita. Aga kuna mäletan, et juba tookord oli ajaline vahe Slovakkiat/Tatrat läbiva ja Tšehhi variandi vahel üsna väike, siis kujutan ette et nüüd kus poolakad on tõenäoliselt jõudnud kiirtee Krakovini suuresti välja ehitada , on see ilmselt veelgi väiksem. Üle Tatrate samas kiirteed saan aru endiselt pole.

Lisaks kaalusin mäletan ühe alternatiivina veel ka läbi Rumeenia ja Bulgaaria minekut et EL-is (mitte kahjuks muidugi Schengenis) püsida ja piirikontrollidele vähem aega kulutada, aga see siiski suurem ring võrreldes Serbiaga ning ajaliselt oluliselt pikem.

Kui saladus pole, siis mis Ateenasse viib?

0
0

Ma olen sõitnud Krakow - Eger - Budapest üle Tatrate, on ilus küll. Iseasi, kas selle pärast peab Ateena marsruuti valima. Mägesid on kogu Balkan täis.

0
0

Rumeenia-Bulgaaria tõenäoliselt peaaegu kunagi ära ei tasu. Kiirteid on sellel suunal väga vähe ja seega keskmine kiirus palju väiksem, eriti Rumeenias. Piirületuste arv on täpselt sama kui Serbia-Makedoonia teel. Abiks on tõesti info jälgimine kusagil äpis või kohaliku piirivalveameti lehel ja vajadusel saab ületuse teha kõrval väikses piiripunktis. Makedoonia-Kreeka piir on erand, seal kõrval vist väikest punkti ei ole.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased