Bali

Tere!

Teab keegi kuidas Balis transport on, kas bussid sõidavad näiteks lõunast põhja ning kui ohutu või mõttekas see oleks. Tahaks külastada just mitte nii tuntuid ja turisti küllaseid kohti, vaid selliseid kohti kus on turistidest vaiksem ja kauneid vaatamisväärsusi. On keegi käinud ja oskab soovitada sellised kohti?

Tänud!

Meie rentisime auto ja lasime ennast viia, kuhu tahtsime. Hea mugav ja hind on ka mõistlik. Ühistransporti ei kasutanud (v.a. liinilaevad ja lennuk), see tundus liiga keeruline :)
Autojuhilt küsi "off tourist trail" kohti. Meie sinnani ei jõudnudki, turistikates kolamiseks kulus kogu aeg ära :).

Esmalt veidi õigekirjast.
Mitte Balis, vaid Balil. Nagu Saaremaal, Hiiumaal, Madagaskaril jne. Tegemist on saarega.
Turistid enamasti rendivad Balil rolleri, see on iseenesest väga soodne variant liiklemiseks. Hind enamasti alla kümne euro päev. Kuid tegelikult läheb Balil mootorsõiduki juhtimiseks tarvis rahvusvahelist juhiluba ja ilma selleta sõita ei ole lihtsalt eetiline.
Lühemate vahemaade puhul saab sõita mõne kohaliku rolleril taga istudes tühise kokkuleppehinna eest või võtta takso. Taksodel on enamasti töökorras taksomeetrid ja kilomeetrihind jääb keskeltläbi umbes 50 eurosendi kanti. On muidugi võimalik ka hind kokku leppida ja kui ees on ummikud, siis võib see soodsam isegi tulla kui taksomeetriga sõites. Enamasti siiski ei ole ja taksojuhid küsivad meelega kõrgemat hinda.
Autot koos juhiga saab rentida igalt poolt hotellidest, otse tänavalt või interneti kaudu firmadega kontakteerudes. Päev maksab umbes 35-45 eurot. Teenus on kvaliteetne, mina jäin alati rahule. Juht sõidab kuhu vaid soovid ning jagab ka ise asjalikku infot.
Bussid- neid ma ei proovinud. Aga kõnekas on fakt, et vähenõudlik hipi Jesper Parve (hiljuti ilmunud raamatu "Minu Bali" autor) ei jäänud bussisõiduga Ubudist Seminyakki rahule. Järelikult ei maksa erilist kvaliteeti oodata ilmselt.
Balil on ka turistidele mõeldud mikrobussiteenus, lähemalt saab vaadata siit lehelt:
http://kura2bus.com/

Nägin neid busse sõitmas, ise ei proovinud. Rendiauto tundus juba piisavalt soodne.

Tere,

ise sõitsime hotellist saadetud autoga ( tuli Kutasse lenujaama) ülesse põhja, Pemuterani, väga mõnus ja vaikne piirkond. Kui liikuda külakesest veel edasi mööda rannikut, rahvuspargi piiri edasi, kus inimesi ei ela, milline puhutus ja vaikus. Kahjuks jäi rahvuspark ise külastamata ;) Vaid seal, Pemuteranni külje all olevale saarele Menjangan island, päevane trip. ( inimesi seal ei ela, parim snorgelduse/sukelduse kogemus elus selle saare juures). Teel sai palutud mitut peatust kuna vaated on suurepärased ;)
Edu!

Vaatan,et sinna on tekkinud/või oli ennem ka/ veealune tempel, kus saab siis snorgeldada/sukelduda

Pemuteranis, mis hotellis te olite?
Teistel tänud vastamast!

http://www.booking.com/hotel/id/adi-assri-beach-cottage.et.html?aid=333369;label=adi-assri-beach-cottage-XIZs7zEvblNrcF1Ket1VhgS99962881505%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atikwd-45546455484%3Alp9061552%3Ali%3Adec%3Adm;sid=205e6e2a7eb40f175e5cb9c47675bd8e;dest_id=900048175;dest_type=city;dist=0;hpos=1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=6b5e198e346ff892d4daca9369102ccd93667815X1;type=total;ucfs=1& ,kui meie seal olime siis uut osa alles ehitati, soovitaks siiski vanemasse ossa, seal on mõnus hubane. Randa minnes ei vaadanud ma mitte merd vaid mägesid, mis on seal samas, vapustav loodus. Ära ehmu, rannas on liiv tume, vulkaaniline ;) Saarel endal on valge liiv.
Hotellis on väga hea sukelduskeskus, mida on igal pool ka kiidetud, teevad rahvuspargi saarele snorgeldus/sukeldus tripe. Esimestkorda elus,oli mul snorgeldades instruktor, väga hea kogemus. Hotellist tellitud auto tuli lennujaama vastu, varustatsid veega, olid üldse väga hoolivad. Õhtuti tehti moskiito tõrjet,kirjad ja vabandused jäeti alati tuppa kirja teel :D Viisid meid ka Kutasse tagasi,sealt Sanuri kaudu Nusa Lembonganile, autojuht ootas nii kaua,kui paadile saime. Seal üleval on ka ahvide tempel,mis on väga mõnus külastada, taaskord väga abivalmis on nad seal, ja kõhu tunde järgi annetad, kasvõi kõige odavama kohaliku raha.

Aga kuidas Te auto järele kutsumisest lennujaama teada andsite hotellile?

Hotelli bronnides sai märkme reale kirjutada soov,et soovime lennujaama autot järgi, maksis 50 euri, aga trip kestab 4-5h, on uus ja mugav auto, väga hea teenindus ja saad alati pausi paluda ja turistida ;) Võid igaksjuhuks ju hotelli veel emaili ka saata,et soovite autojuhti järgi endale ;)

Meie samuti bussiga ei sõitnud. Minumeelest niisama ei leiagi naljalt kohta, kust bussi peale minna. Ma lausa ei näinudki peaaegu busse 2 saarel oldud nädala jooksul :D

Rollerirent oli igal pool 4-5 eurot päev (käisime detsembris). Mina ise ei sõitnud, kuna liiklus vasakpoolne ja kohati väga tihe, ülipalju rollereid, nii et ei riskinud esimest korda seal katsetama hakata. See tundub seal ohtlik ja liikluses on reegleid vähe, ent seetõttu arvestavad kõik (khalikud) üksteisega palju rohkem.

Parim koht trippide alustamiseks ja autode rentimiseks on minu kogemuse kohaselt kindlasti Ubud, kuna asub suhteliselt keskel ja absoluutselt iga meetri tagant pakuvad tavalised mehed tänaval aktiivselt taksoteenust oma autoga, ise midagi kuskilt netist otsima ei pea. Mõtle vaid välja kohad, kuhu tahad minna, astu tänavale ja tingi julmalt. Lennujaamas ei tulnud kohe meelde tingida ja maksime jalutuskäigu kaugel olevasse hotelli sõidu eest 21 eurot... õiglane hind oleks olnud ehk 3-4 €.

Lihtsalt ühekordse lühema sõidu puhul osutus kindlasti odavaimaks variandiks peale rolleri Uber, kuigi see on ilmselt ainuke vaend mille puhul kasutatakse taksomeetrit, mitte tingimist. Nt Jimbaranist Nusa Duale oli 39 000 ruupiat e ca 3 eurot 10 km sõidu eest.

Kohaliku mitteturistika elu nägemiseks ei peagi väga mingid kaugeid kohti otsima. Me käisime tegelikult väga vähe ringi, aga näiteks surfikülas Canggus on mereäär täis üsna kalleid surfarite stiilis ööbimis-, söögi-, shoppamiskohti, kuid meie hotell oli 2,5m merest eemal ja seal pesid inimesed pesid inimesed ennast juba tee ääres kraavis.

Üleval põhjas on suht hõre see värk, sõitsime ise igapäev rolleriga ;) Üleval ja all on loodus väga erinev, soovitan siiski põhja minna, milline lopsakas loodus ;)

Selge aitäh!
Keegi on käinud Gili saartel, teab kuidas kõige kergem sinna pääseda?

Miks on vaja Gilidele üldse sõita?

Naised saunas rääkisid, et seal pidi ilus olema.

Peale hobukaarikute ei ole seal suurt mingit ilu. Ilu on kõrval saarel Lombokil oluliselt rohkem, elu odavam, käimist rohkem, liigelda saad mopeediga. Gili saared on puhas haip aga eks igaüks ise teab, kus käia.

Gili Trawanganil sain mina elu ägedaime snorgeldamise kogemuse, seal sai koos kilpkonnadega ujuda. Teadsin, et nad seal on, aga oi, kuidas alguses otsisin, esimene päev ei leidnudki. Tuleb rannal peesitades merd silmas pidada, siis näed, kus tüüp hingama kerkib. Überäge.
Trawangani häda oli keset saart asuv moslemite torn, mis valjuhäädli abil ööpimeduses juba prõõkama pistis.
Pääseb Gildiele laevaga, neid pileteid müüvad ka kõik letid tänaval, pole mingit probleemi. Ostad open return pileti, siis kui otsustad tagasi tulla, lähed Gilil eelmine päev sadamasse ja ütled, et tahan homme selle laeva peale minna, nemad märgivad su siis sinna kirja. Me ei reganud ennast eelmine päev ja kügelesime enne laeva minekut ikka jupp aega, et kas saame peale :) pilet tuleb läbi lugeda, seal kõik info kirjas

Milleks Gilidele minna???? Kui ma oleksin piirdunud vaid Gili Trawanganiga, oleks ma samuti vastanud. 2 kuud tagasi olin just 6p Gilidel: 2 Airil, 2 Trawanganil ja sõitsin 2 päevaks tagasi Airile.
Miks? See oli Puhkus, suure P-ga. Inimtühjad imelised rannad, äärmiselt toredad ja vahetud kohalikud; algupärasus- et sul ongi ainult hobused ja jalgrattad transpordiks, et vahepeal läheb elekter ära, et kui menüüs näidatud toitu ei ole, siis ei ole.
Kuna kohtun iga päev sadade inimestega, oli selline lihtsus ja samas ilu ning sõbralikkus (ja lihtsus ka inimeste poolt) kohalike poolt just see, mida vajasin. Tagasitulles võin öelda, et leidsin sealt rahu, oma paradiisi. Ja muide, lähen see sügis sinna tagasi. See on nagu "väljaspool maailmakaarti", middle of nowhere.
Trawanganilt põgenesin lausa Airile tagasi, kuigi plaanisin T-l olla 4 päeva. Need turistide hulgad, putukad!, mustus (jalad olid koguaeg põlvini mustad tolmust) ja tänu suuremale turistide hulgale müüjate ja inimeste "ükskõiksus", kõrgem hinnatase; saar oli suurem, aga vaid paar-kolm imeilusat randa leidsin.

Btw- Bali oli kah muidugi täis elamusi, kuid Gili Air võitis mu südame. Inimesed on erinevad.

Olen Kendraga täielikult nõus. Olime samuti kolm ööd Gili Airil ja läksime Trawanganile, et jääda sinna kaheks ööks, kuid põgenesime sealt samal päeval Lombokile.
Kes otsib rahu ja vaikust võiks minna hoopis Gili Gede´le. Seal võid päev otsa ringi käia, ilma, et ühtegi teist turisti näed ja kohalikud on alles "turismist rikkumata". See saar on selline, nagu võis Gili Air olla 20 aastat tagasi.
Tore ööbimiskoht on http://www.viavacare.com/
Sellel lehel on ka rohkem infot saare kohta.

Kas keegi tripikatest on kursis , kas tohibmaalt välja tuua mere äärest leitud teokarpe ja muid huvitavaid moodustisi?
Olen Gili Airil ja rand kubiseb ilusatest suveniiridest.

Maalt välja ehk isegi võib, omaasi kas koju tagasi nendega saad. Tihti vòetakse Eestisse sisendes nö suveniirid ära.

Minul valgustati röntgeniga kotid läbi kui kord Floreselt tagasi lendama hakkasime ning võeti vahele- tahtsid vist mingit raha selle eest, et need endale saaksin jätta, aga andsin ära ja tänasin õnne, et trahvi ei saanud. Oli ju ees veel 2 lendu Indoneesias ja ei hakanud riskima.

Ikka tasub Gilile minna. See on hoopis teisest ooperist, kui Bali. Kordi valgem liiv ja sinisem vesi. Kuigi oli lärmkas ja Austraalia pidutsejaid täis, siiski oli lahe saareke. Ööks või paariks ikka kindlasti tasub minna!