CNG ehk surugaasi autoga Euroopas

Uurin, kas siin keegi on hiljuti käinud Euroopas (Läti, Leedu, Poola, Tsehhi) autoga, mis sõidab CNG-ga? Kuidas on tanklatega lood, eelmine suvi Lätis käies oli halb üllatus, kuna olemasolevat tanklat näiteks Lätis ei eksisteerinud ehkki http://cngeurope.com/ kodulehel on küll kirjas, et Lätis on tankla. Ehk oskab keegi nõu anda, kust seda infot täpsemalt saada, kas ja kus tanklad eksisteerivad tegelikult. Tahaks Prahas käia gaasiga ära :)

leidsin veel sellise kaardi: http://www.ngva.eu/get-directions sa sellel Läti nr helistasid, et täpsemalt uurida?

Läti mehed väga ei viitsi kütusega tegeleda ja Riia tanklaga väga ei tasu arvestada. Seega peaks arvestama tankimisel pärnu ja siis Varssav. Varssavi tanklas saab tasuda ainult sulas Lähedal on tankla kus on atm. Mujal euroopas saab tankida lihtsalt ja tanklaid on laialt. Tasub osta metanauto äpp, et teekonda ja tankimist planeerida. Tubliks abiks on sait http://www.metanoauto.com.

Läti omasse vist sai jah helistatud, et ei eksisteeri peale seda, kui olin mõni kuu enne seda otsimas käinud. Leedus sain Klaipeda lähedalt tankida, st see tankla eksisteeris. Need kodukad on nii ja naa. Kas see äpp reaalselt on hea ja töötab ehk näitab reaalseid tanklaid?

Metaaniautoga Euroopas.

Alustades sõitu Tallinnast,jõuab Volkswagen Passat ilusasti Leedus Šiauliaisse (400km) . Vahepeal on võimalik tankida metaani ka Pärnus 24h ja Riias. Riias asub metaanitankla aadressil Unijas iela 8 (endine VEF tehase kvartal). Tuleb siseneda firma AMOLAT haagiste varuosade kauplusse ja paluda autot metaaniga tankida. Tankla asub maja taga. Kg metaani maksab 1€. Hetkel käib majas remont, nii et sildid on kõik eemaldatud. Tööaeg 9.00-18.00. Teine tankla peaks Lätis avatama käesoleva aasta lõpus Riia –Jurmala teelõigul. Šiauliais saab tankida 8.00-10.00 hommikul või leppida kokku tankimisaeg telefonil +37061480836. Metaani hind Leedus eratarbijatele ei ole muidugi väga atraktiivne. 1 bensiiniliitri ekvivalent metaanis maksab 0,95€ kandis.Leedus asuvad metaanitanklad nii Panevezises kui Kaunases, Ukmerges, Mariampoles kuid kahjuks teenindavad ainult ühissõidukeid. http://sgdujos.lt/sgd-uzpildymo-stotys Sõiduautod saavad Leedus tankida ka Vilniuses ja Klaipedas. Kui väga kiire ei ole võib minna ka otse Šiauliaist väiksemaid teid pidi Kalvariasse. Järgmine metaanitankla asub Varssavis. Vahemaa 600 km. Tankla töötab 24 h, asub Varssavi messikeskuse kõrval. Eripäraks on soov saada makse sularahas, nii et hoidke piisav kogus Poola zlotte tankimise jaoks. 1 m3 maksab 3 zlotti. Varssavist 350 km Berliini suunas asub tankla Poznanis, 400 m kiirteest ja väga mugav leida ning tankida. Erinevalt Varssavist saab seal maksta ka kõikide kaartidega. Saksamaal Austrias, Šveitsis,Tsehhis olevad tanklad http://cng-stations.bplaced.net/Tschechien.en.htm, Hollandis ja Itaalias tankimise probleeme suurt pole. Tanklate asukohti on mõistlik jälgida Saksa ja Itaalia metaaniautode portaalidest.(Metanoauto.com, Gibgas.de, Erdgas.de). Metaanisõidukite maailmas toimuvate uudistega saab kursis olla postitusi jälgides Metaaniautode klubi Facebooki lehel.

Aitäh nii põhjaliku ülevaate eest! Suureks abiks see :)

Riias tankimisest veel niipalju,et kuna tegu ei ole nö klassikalise tanklaga, siis juhul kui läbisõit jääb tipptunni peale ja tööpäeva lõppu , siis ei tasu see tankimine ära, sest härradel ei pruugi gaasi olla või lihtsalt ei viitsi sellega tööpäeva lõpus tegeleda ning tekib asjatu kütuse ja ajakulu. Varuosade pood, mis gaasi müüb, asub otse väravate vahelt sisse sõites suurte klaasustega kontoris.

Samuti peaks kalkuleerima, kas tasub teha põige Šiauliaisse või Vilniusesse, sest jälle tekib ajakulu ja pikeneb teekond, sest juurde tuleb ca 80-100 km põige(Šiauliai põige on väiksem, kuid inimesed on foorumites kurtnud, et ootasid härrat, kes tuleb tankima 45 min -1 h).

Äpp töötab ilusti ja leidis otsitavad tanklad üles, see kopeerib asukoha kasutatavasse navigatsiooniäppi. Valida võiks tanklad, kus saab tankida vabalt st et tegu poleks tanklaga, mis on mingi tehase õuel või mõeldud pigem ainult ühissõidukitele, peaks olema kaardimakse võimalus jne. Kuid kuna tanklaid euroopas omajagu, siis probleeme ei tohiks nende leidmisega olla.

Milline see lõunanaabrite juures CNG tankimise reaalne seis on? cngeurope ütleb, et lätlased panid oma ainukese tankla kinni ja Leedus Siauliais endiselt tankla ametlikult avatud vaid ühel tunnil päevas. Kaunases pidi nagu tegelikult saama eraisikuna tankida bussipargi tanklas või mitte?Kui Pärnus tankida, siis otse Poola piirini vast veab välja gaasiga aga peab bensiini ka kulutama, et Varssavisse tankima jõuda.

Lätis ei olegi teadaolevalt hetkel ühtegi tanklat ja Leedus on igapäevaselt toimivad avalikud tanklad Klaipedas ja Vilniuses. Vilniuse tankla näidik näitas viimati küll aiateibaid, aga paagi sai täis. Šiauliaist saab ca 1h ajavahemiku jooksul (kui soovid sulas maksta), aga nad ise soovitavad ette helistada, kui muul ajal on soov neid külastada. http://sgdujos.lt/en/cng-filling-stations/ Kaunase tankla ei ole väidetavalt avalikuks kasutamiseks, ilmselt neil ei ole sõiduautole mõeldud püstolit ja saab ainult busse tankida. 

Lätis pole ühtegi Cng tanklat enam tõesti. Müstika.