Emaga Pariisi

Otsustasin teha emale sünnipäevaks kingituse - reisi Pariisi aprillikuus. Piletid ostetud, sain soodsa hinnaga FlyLal kaudu. Kohalolekuks on meil kaks tervet päeva ja üks poolik päev, peale kohalejõudmist. Ema on aga 70 aastane ning sellest tulenevalt peab arvestama asjaoluga, et mööda linna trampida väga palju just ei saa. Pigem tuleks teha üsna selged eelistused ja valikud, kuhu minna ning kui palju nende tarvis aega planeerida. Olen käinud ise väga ammu Pariisis ning ega sellest midagi eriti ei mäleta. Seetõttu, kui kellelgi on sarnast kogemust ise eakama inimesega Pariisis käimisest, oleksin väga tänulik , kui saaksite mõned soovitused anda , kuidas parimal moel seda reisikest planeerida. Tänan juba ette!

  • soovitaksin Jumalaema kirikut (Notre-Dame). kui ema jalad kannatavad, siis kindlasti käige ära ka tornis. kellatorni pole vaja minnagi, altpoolt on ka väga ilus vaade. kirikus endas kulub juba tunnike-paar, seal saab ka istuda ja jalgu puhata.
  • Montmarte´i tipus on Sacre-Coeuri kirik, kiriku juurde saab eribussiga (väljuvad Pigalle jaama peatuse juurest), alla võite tulla piilupardi-rongiga :). mäel palju kohvikuid ja tänavakunstnikke. teine võimalus metrooga peatus Abbesses ja sealt köisraudteega kiriku treppideni.
  • Eiffeli torni saab liftiga, ei pea palju kõndima, aga vaade on ilus
  • Triumfikaar ja Champs-Elysees
  • laevasõit Seine´il
  • kui aega ja tahtmist on, siis Louvre (Mona Lisa)
  • võimalus minna hop on-hop off tuurile. need bussid peatuvad iga vähegi vaatamist vääriva platsi/ehitise juures, pilet kehtib vist 24 tundi (ise pole käinud, eelistan metrood)
  • kui ema huvitab, siis Pere Lachaise`i kalmistu (siia on maetud E.Wiiralt, E.Piaf, O.Wilde, F. Chopin) Pariisis on nii palju vaadata, raske on teha valikut. arvestage, et sissepääsu-järjekorrad võivad olla igal pool üsna pikad

kindlasti muretse korralik reisijuht (nt. Silmaringi oma)

Hästi armas, et võtsid vaevaks soovitusi jagada. Louvre on plaanis kohe kindlasti, see on nö vältimatu programmi osa. Pere Lachaise`i kalmistu hea mõte, see ema võiks ilmselt huvitada küll ning ise selle peale praegu veel ei olnud tulnud.

Kahekorruselise bussi pilet tasub kindlasti võtta - busse on 2 sorti, ja on nii 1 kui 2 päeva piletid. Meie kasutasime rohelist bussi, see sõidab tõesti läbi kõik vaatamist väärt paigad. Bussis tuleb tekst 8 keeles, sh vene. Metroo on vanainimesele ilmselt veidi hirmutav...

Seine peal laevaga sõit oli elamus!

Notre Dame, Louvre, St Louis ja Cite saared, Pere Lachaise kalmistu - tõesti need kõik on väga huvitavad ja sobivad ka vanemale inimesele. Aiandushuvilise hing puhkab parkides ja aedades - kevadel sibullilli täis ja imelised. Tehke aga hästi tihti kohvikupeatusi:)

Nicky hea inimene, hellik on ilmselt yle pingutanud vahe ja ilmselt tootab mones reisifirmas. Ilus kirjeldus aga teostamatu siinmail. Kui tuled vanema prouaga, siis unusta korgele ronimised, sest need on vaga vasitavad, tylikad ja aeganoudvad. Tee emale yhel paeval toesti bussitripp nagu eelnenud soovitasid ja teisel paeval laevasoit, siis olete enamuse nainud. Louvre-isse void ju minna aga see on ka jube jooksmine siis, sest see on jube suur ja vajab 2-3 paeva. Kaige parem toesti ennem Wiiralti haual (palju emotsionaalsem kogemus, kui Mona Lisa nagemine), hingake Pariisi ohku ja jalutage Seini kaldal. 100 korda parem, kui joosta ringi ja mitte midagi tunda... Edu teile!

(vanema prouaga Pariisis). Lisaks juurde, et ka metroos tuleb käia pikki vahemaid, mis väsitavad. Aga Eiffeli torn ja Louvre on nagu kinnisideed :) Olime eelnevalt külastanud Grande Arche´i (La Défence´s), mille otsa saab klaasliftiga (kah elamus) ning lõpuks Eiffeli torni juurde jõudes oli motivatsioon ja jõud isegi teisele korrusele minna kadunud. Soovitus oleks läbi mõelda marsruut, kuidas võimalikult vähe jala kõndida ja võimalusel korraldada kõik bussiga. Jumalaema kiriku külastus võiks küll sobida.

Pere Lachaise surnued on tore küll, aga: -seal on pikad vahemaad, st et ära näha kuulsuste hauad tuleb päris palju ringi matkata -surnuaed asub mäenõlval, kui maha tulla Pere Lachaise metroojaamas tuleb Viiralt hauani jõdumiseks mäkke ronida. -surnuaias ei ole viitasid mis huvipakkuvate haudade juurde juhataksid, mis tähendab, et neid tuleb otsida, isegi kui kaart on kaasas, mis omakorda tähenab veel rohkem käimist.

võtan nüüd kindlasti teadmiseks ning siit edasi pean emaga nõu, kuhu täpsemalt minna ja millised on tema ootused reisile. Soovisin enne teha lihtsalt eeltööd, et ise läbi mõelda, milliseid valikuid välja pakkuda. Kinkisin emale ka Silmaringi raamatu Pariisist, ilmselt saab ka sealt infot, millele tuginedes marsruuti seada. Ja kindlasti ei saa ma kuidagi alahinnata kultuurihuvilise ema innukust võimalikult palju näha ning sealjuures on ilmne valmisolek ka ennast väsitada :). Seega , püüan lihtsalt seda osa võimalikult meeldivaks teha, sest väsinuna ei jaksa ka enam näha ega kogeda. Kaalun ka poole päeva veetmist Versailles`s, aga eks näis, kas jõuab. Ja Joller - olen sinuga 100% nõus, Pariisi õhu hingamine ja niisama jalutamine ongi reisi juures esmase tähtsusega!

Kui plaanid Versaille`sse minna omal käel RER-ga (rongiga), siis poole päevaga ei jõua suurt midagi. Kui tahate nii lossi sisse kui lossiaeda minna, siis läheb pea terve päev selleks. Samas mõlemad on väga suurepärased, aprillis seal kõik õitseb, õhtupoole (vist 3-5-ni)on lossiaias purskkaevumäng klassikalise muusika saatel, iluse ilmaga on seal väga võrratu... aga väsitav. Louvres pidi distants kogu ekspositsiooni läbijooksmiseks olema 25 km ja kiiresti kõndides pidi 6 tunniga hakkama saama, kui vaadata ka tahate, siis 6 tunniga hakkama ei saa. Ise käisin Mona-Lisat ja vana-Egiptust vaatamas -läks 4 tundi. Kui tahate omal käel liigelda, siis võib osta Carte Orange 1. tsooni jaoks - see peaks olema kõige odavam transpordi viis. Sellega saab kesklinnas liigelda metroos ja bussides,(Versaille ei ole 1. tsoonis, sinna ei saa) Orange jaoks on vaja kaasa võtta dokumendi pilt. Info: http://goeurope.about.com/cs/paris/qt/carte_orange.htm Võtke Lioton geeli kaasa, õhtul on hea jalgu määrida...

ABZ Reiside reisigrupp, kus on valdavalt vanemad prouad,on Pariisis 21., 22. ja 23.04.Kui olete emaga samal ajal Pariisis, siis saame ehk aidata.ABZ-i grupp peatub hea asukohaga Blanche hotellis.Pariisi programmi kohta lähemalt ABZ Reiside kodukalt, Reisikalendri alt.Pariisi tutvustab ome teada-tuntud headuses Sirje Lefebvre.