Gruusia, Kutaisi

Tahaks jagada oma üdini positiivset reisikogemust Gruusiast. Lendasime Kutaisisse, kohal olime nädala, mis oli täis elamusi ja kontraste.

Reis õnnestus tänu sellele, et sattusime lennujaamast väljudes autojuhi otsa, kes oli meie teejuhiks kogu ülejäänud aja. 80% meestest on seal taksojuhid/giidid. Meie juht oli Joni, rääkis vabalt vene keelt, sõitis kiiresti (seda teevad nad seal kõik), aga väga kindlalt, autos olid ka turvavööd, mis seal ei ole tavapärane.  Me ise vene keelt enam väga hästi ei oska, aga aru saame ja lõpuks saime kogu maailmaasjad läbi arutatud, nii et mõistsime üksteist, inglise keelele seal loota ei maksa (kuigi, et Joni aitab üks noor tüdruk, kes on ka ingl. k tõlgiks, seega saab ka nii), meie aga ajasime asju vene keeles. Programm oli tihe 1.päeval tahtsime kohe hotelli minna, kuna lennuk oli Riiast väljunud kell 5 hommikul, kujunes aga nii, et läksime hoopis Prometheuse koobastesse (Joni andis nõu, et seal paadiga pole mõtet sõita), siis võtsime Okatse kanjoni (seal jällegi oli tema nõu abiks, kuna seal on kohalikud autojuhid, kellega peab hinnas kokku leppima, meie saime sealse sõidu 40 lari eest), siis Martvili, seal juba võtsime ka paadisõidu, mis oli seda väärt. 
Joni endaga leppisime hinnas kokku kahel esimesel päeval esimene päev oli 80 lari ja teine päev kui sõitsime 500km, käisime Varndzias (tasub võtta kohalik giid) ja  Borjomis, siis oli tasu 240 lari, st. 80 eur. Kuna hinnad olid mõistlikud, siis edaspidi hinda ei küsinud ja ta ka ei koorinud.  Joni oli väga sõbralik, käisime ka tema juures õhtusöögil, see algas ühise turulkäiguga ja lõppes tõelise gruusia õhtusöögiga - Tamada - toostid jms. Väga elamuslik, öösel kell 2 kui ta meid koju saatis sõime veel kuskil linna parimaid hinkaale.  Käisime veel Rabathis, Gelati kloostris, Motsametas, Mgvimevi kloostris, Katatskhis, Ureki laulvad liivad, Sothis, Batumis. Batumi meeldis meile kõige vähem, aga elamus oli ikkagi, teistsugune, väike Las-Vegas, seal tundsime ka, et oleme turistid, keda koorida, saime paar korda ka "vastu pükse", see juhtus Batumi turul. Turul tasub osta memmekeste käest, nemad on ausad:). Väga lahe koht, kuhu Joni meid viis oli endine kaevanduslinn, nime ei mäleta, aga seal sõitsime 1956 tehtud gondlitega, need olid linna vahel liikumisvahendiks, natuke hirmsad aga jätkuvalt töötavad. Elamusi oli palju, kes pikemalt tahaks kuulda võin rääkida, võib sõnumi siia tripi saata.
Joni kontakti tahaks ka jagada, internetiga ta sõber pole, meiliaadressi omab jondo.tedoradze@bk.ru. Asju ajab parema meelega telefonitsi, +995 555 47 33 31

Mis oli veel väga mõnus, et käisime ringi seljakottidega ja jätsime kõik asjad igapäevaselt tema autosse. Eelnevalt jäi ka mainimata, et teisel hommikul ootas ta meid täpselt kokkulepitud ajal kaasas konjak ja salatikraam lõunasöögiks (tegi meile selle tee peal:)), järgmisel päeval oli juba tšatša ja tkemali jne.

Kondlid olid arvatavasti Chiaturas. Endal ka plaanis suvel Wizz Riia-Kutaisi liini kasutada.

Äkki tõesti oli Chiatura. Need aga, kes tahavad Gruusiasse suvel minna, siis seal on sel ajal põrgukuumus. Mägedes  on jahedam, siis tasuks suund sinna võtta, me Mestiasse ei jõudnud, aga soovitati minna.


m.a.j.a- Kas sa oma kontaktandmed saad jätta, Olen järgmine nädal minemas ja tahaks ühtteist küsida?Ette tänades

Paluksin infot, et kuidas ja millega saab Tbilisi lennujaamast kõige kiiremini Kutaisisse. Lennuk saabub öösel ja rong läheb 9 ajal vist. Kas marsutkad hakkavad varem käima? On kuskil ka sõiduplaani võimalik näha? Ja kas läheb Didube jaamast?

Tänan

Liitun Assajevaga,  tahaks ka teada :)

Kas larisid vahetada on kõige kindlam Eestis Tavidis?

Kõige kindlam on selle grusiini käest, kes Tavidi juures passib. Tema komisjon on ainult 30%. Valeraha esineb ka vaid alla 10% juhtudest. Ära unusta tippi jätta.


Näide. Grusiin annab 1 euro eest 2 lari.
Tavid (2.60 kursiga) ei anna midagi, sest Atonen tahab veel ka 2 eurost teenustasu.

Samas 99% inimestest vahetab Tbilisis pangas või valuutavahetuspunktis ilma lisatasudeta ja Atonenile tippi jätmata kursiga 2.85-2.86.

Ma ei tea enam ühtegi maailma raha, mida oleks kasulikum Eestis vahetada. Olid ajad, kus Jaapan ehk veidi odavam siin oli kui kohapeal aga täna on ka need marginaalid ammu ületatud. Narita lennujaamas saad hulga rohkem jeene kui Atoneni käest. Odava tööjõuga riikides nagu Gruusia ei ole olnud mingit küsimustki.

Jah, lennukid saabuvad sageli öösiti. Lennujaama vahetuskurss on veidi alla, kuskil 2.80, ööseks panevad ka kohati 2.75 välja ja itsitavad pihku. Vajadusel vaheta 5 eurot kui tahad ühistransporti kasutada, hommikul hakkavad sõitma ja tahavad ainult lari sularahas.

Enamus taksojuhte ootabki tasu eurodes.

Neli aastat tagasi saime Tblisi lennujaamast Kutaississe järgmiselt. Lennuk maandus öösel ja seejärel ootsaime lennujaamas, kuni väljub esimene buss lennujaama eest raudteejaama( jaama nime ei mäleta). Plaan oli minna Kutaisisse rongiga aga kassas selgus, et piletid olid välja müüdud. Meid juhatati lahkesti kõrvalasuvasse maršutkade parklasse ja poole tunni pärast väljuski maršutka. Maršutkadel ei tundunud kindlat graafikut olema, kui buss täis, siis minema. Tee peal tehti veel väike söögi-WC paus.  Pealelõunal olimegi Kutaisis. Tagasi tulime rongiga, mis oli küll mugavam aga oluliselt aeglasem.

Kas keegi oskab soovitada mõnuast kodumajutust või hotelli pisikese beebiga perele Kutaisises?