Horvaatia: Split - Korcula saar - Peljesac poolsaar - Dubrovnik - Makarska - Brac saar - Split

Tervist!

Kavas teha perega üks puhkusereis Horvaatiasse, kuupäevadeks juuni lõpp kuni juuni algus, kokku 12 päeva.. Reisijateks kaks täiskasvanut, üks 7 kuune laps ning üks 16 aastane laps. Lennukiga Splitti, kohapeal rendime auto.

Ööbimiseks olen seni plaaninud asukohad Split (esimene öö), Korcula saar (3 ööd), Dubrovnik (3 ööd), Makarska (2 ööd), Brac saar (3 ööd).

Küsimused/soovitused:

  1. Kuidas on reaalselt sellisel ajal Horvaatiasse reisides apartmentide leidmisega, ilma broneerimata? Käisin eelmisel aastal ilma pereta ja siis sai kohapealt ilma probleemideta ja sigaodavalt (Opatja, Rijeka, Pag, Senj, Omis).. Praegult bookingust bronnides tundub nagu maksaks lausa 2-3x rohkem, samas perega minnes (eriti väikese lapsega) ei tahaks vist ikka riskida..Kuidas on kogemused?

  2. Kas kellelgi on kogemust eelpool nimetatud kohtades olemise osas, eriti just Korcula ning Brac saare osas? Kuidas majutusega, kui palju vaadata, igav/tore? Pigem soovitaks midagi vältida või hoopis midagi juurde? On neis kohtades mõnda väga spetsi vaatamisväärsust või muud "must-see" kohta, mida võiks arvestada? Marsruut on mul seni pandud pigem selle kohta paika, et soov on kindlasti Dubrovnikust läbi käia ning ei tahaks edasi-tagasi ühte teed sõita.. ning kõhutunne nagu pakuks, et saartel on hea ja ei tohiks nagu alt minna.. samas ma ju ei tea

  3. Kuidas on see Bosnia&Hersegoviinast läbi sõitmine marsruudil Dubrovnik-Makarska? Kas väikelapsega seonduvalt peaksin midagi oskama kindlasti ette arvestada? Lihtne, raske, pigem vältida?

  4. Kui kellelgi on veel kommentaare või ideid külastatavas piirkonnas või selle läheduses olevate vaatamist väärivate asukohtade osas, siis olen enam kui tänulik.

Suure tänud juba ette!

Olen käinud kahel aastal järjest ja tõepoolest märganud,et saab ka ilma broneeringuta majutust püris hästi-pakkujaid on murdu.
Oled perega,see on natukese keerulisem olukord.
Kui sa iga paari päeva tagant kolid teise kohta-selline majutuse otsimine võtab omamoodi aega ja närve. Tuleb leida majutus(vaevalt,et kohe esimene pakutud variant sobib) sisse seada jne.See võtab paraja aja.Millal sa siis puhkad?
Minu soovitus sinule:
Bronni alaline majutus-näit Makarskas.Kõik sinu nimetatud kohad asuvad üpris lähestikkku.Tee sinna väljasõite.Braš saar ja nn. liivaranna paradiis ei ole sugugi nii kaunis ja ahvatlev,kui pildil näeb.Kolmnurk avaneb avamerele ja on üpris tuuline (mulle tundus,et ka veidi räpane).
Eelmisel aastal olin samuti väikeste lastega(1,5-4 ja 12 a.).Olin üliõnnelik ,et sai majutus võetud ühte kohta(Olin Makarskas). Seda laste kraami oli ikka ebameeldivalt palju. ei kujuta ette,kui peaks seda iga paari päeve pärast pakkima ja selle koormaga jälle minna majutust otsima.Kokku olin kohapeal 7 päeva- rohkem kui küll.
Kohale sõitsin autoga. Kaks vahemajutust sinnasõites ja üks tagasiteel.
Kaalu, äkki tuleb sul odavam hoopis Eestist auto rentida.Kolm lennupiletit,edasi-tagasi on ikka päris kallis. Autoga sõites kulub edasi-tagasi sõidule ainult ühe otsa jagu lenupiletiraha,jääb küllaldaselt üle et maksta vahemajutused.
Muide,Makarska on päris mõnus koht,et sinna ka kauemaks jääda.

Majutusepakkujaid liigub palju bussijaamas.
Bosnia-H.-a läbimine lihtne.

Ma ei punniks väikese lapsega Pelješaci, Korčula ja Dubrovikusse. Kui siiski lähed, siis ühe otsa saad tulla Trapanj- Ploče praamiga, vältides seda BiHi lõiku. Tegelikult kui liigud Spiltist Makarskani ja veel 30 km edasi Drvenikuni, Teed sealt kuskilt paar päevast laevareisi saartele, siis oled Horvaatiat saanud nii, et küll. Drvenikust Dubrovnikuni ja see Pelješaci värk nii väikesega on minu meelest mõttetu. Sellisel juhul tasub pooled ööd olla näiteks Omišis ja pooled kuskil Makarska kandis. Kuna teid on nn 3,5, siis rusikareeglina 3x18 + 10 , teeb 64 eurot . Üle selle pole mõtet maksta, kohapealt peaksite leidma ka 50 euri öö.

CNSA.
Ole mõistlik,kuula uva soovitusi.
Olen ise põhiliselt tema soovitustele tuginenud ja alt pole kunagi läinud.
Tema on värsketele Horvaatia avastajatele justkui kingitus.

Tutkaonuga nõus. Kuulake uva soovitusi ja usun, et Teie reis õnnestub. Reisisime ise ka uva nōuannetele tuginedes ja kõik sujus :) Sel aasatal on teised reisisihid, aga järgmisel aastal eeldatavalt uuesti Horvaatiase.

Kui olmeprobleemid kõrvale jätta siis :

Alati kui satun Horvaatiasse, ostan kuskilt Lõuna-osariigist kaasa mandariini mett. Seda müüakse enamvähem vaid Dubrovniku ja Makarska vahel, põhja pool seda ei müüda.

Mandariini mesi maksab ligi poole rohkem, kui teised ja enne ostmist tuleks purk lahti teha ning nuusutada, kas kaup ikka õige on. Lõhna järgi tunneb mandariini mee hästi ära.

Veel ostan lõuna poolt Horvaatiast kaasa lavendli mett. Selle ostmisel annavad talunikud kaasa hoiatuse, et selle niisama söömisel mitte liiga hoogu ei satuks ja seda võiks võiks kurgu haiguste korral pruukida 1-2 SL päevas.

Kui juba mee ostmiseks läheb, võib küsida müüjalt meerakijat Medica`t või ploomidest tehtut Šlivovicat. Vahel neid pudeleid lettidel ei näidata ja rakijat tuleb ise küsida. Need on 40-60 kraadi kanged joogid, mida Gruusias kutsutakse tšatšaks, Kreekas rakiks, Tšiilis-Peruus piscoks ja Itaalias grappaks, Venemaal samakaks ja Eestis puskariks.
On ka olemas veel Lozovaca-viinamarjajook, Travarica on tehtud maarohtudest ja Žganica on brändy. Need viimased on teoreetilised teadmised, ise ostan alati kaasa meerakijat Medicat.

Kas keegi oskab soovitada kuidas võiks juunis soodsalt Horvaatiasse lennata?

Odavaid kohti on kaks-
Riga-Split a156 euri üks ots. Helsinki-Split a390 euri edasi-tagasi, Lufthansaga.

Estonian Air hakkab suvel tegema otselende Tallinn-Split. Aga kiirel vaatlusel midagi odavat silma ei hakanud.
Vaata ka AirBaltic Tallinnast või Riiast Rijekasse.

Joosep`x

Kus kohast sa seda Medica`t ostad?
Samuti lavendli mett,mandariinimett.
Turult,poest,vms., ütle see koht. Tahaks ka midagi taolist osta.

Lugup.tutkaonu.

Kui sõita Makarskast Dubrovnikusse, siis enne Plocet Neretva jõe orus on tee ääres müüjad. Seal muidugi veidi turistihinnad, kui aedade vahele keerata, siis saab kaubelda, kasuks muidugi väike horvaadikeele oskus.

Hei..

Leidsin poolkogemata siit oma aastataguse postituse ning kuna uus reisihooaeg on varsti juba kätte jõudmas, siis otsustasin teha reisist ühe kiirkokkuvõtte. Võibolla leiab keegi midagi huvitavat.

Reis toimus juuni lõpus (tagasi jõudsime vist 09 juuli, ei mäletagi täpselt). Reisiseltskonnaks oli 2 täiskasvanut, üks 8 kuune lapse ning üks 16 aastane "laps". Transpordi osas liikusime EA otselennuga Tallinnast Spliti ning sama teed ka 10 ööd hiljem tagasi, kohapeal kasutasime rendiautot.

Marsruut Split-Korcula:
Jõudsime hommikul suhteliselt vara Spliti lennujaama, rentisime auto ning jõudsime umbes 10 minutilise varuga Spliti kesklinna kandis olevas sadamas praami peale. Kui oleks maha jäänud, siis oleks 6h hiljem sama praam läinud, lihtsalt oleks pidanud Splitis selle 6h kuidagi ära sisustama ning oleks oma esimesse ööbimiskohta üsna hilja jõudnud. Praamisõit võttis aega ca 2-3 tundi ning saarele tulime Vela Luka sadamast. Olime bookingu kaudu omale apartmendi ette broneerinud ning see asus saare teises otsas (minu mäletamistmööda jõudsime sinna ca tunnise autosõiduga), Korcula vanalinnast ca 6-7 km kaugusel (apartmentide nimi oli Villa Castello). Apartment oli vägagi korralik, suure rõduga, suurepärase vaatega rohelistele mägedele milel vahel oli ka kenasti merd näha. Päikeseloojang oli ideaalne! Ainus miinus selle aparatmendi osas oli tema kaugus Korcula vanalinnast. Viibisime Korcula saarel 3 ööd. Esimene päev kulus apartmenti saabumiseks ning käisime korra ka Korcula vanalinnas söömas. Teine päev sõitsime saarele ringi peale, eksisime ka mõned korrad kaljudevahele ära. Kolmas päev liikusime peamiselt Lumbarda ja Korcula peal ringi ning neljas päev liikusime juba oma reisiga järgmisesse sihtkohta.

Kokkuvõtvalt: super emotsioon tänu ümbritsevale loodusele, pigem vaiksem reisisihtkoht (pidude ja ööelu ja säärase osas), väga palju aktiivset tegevust otseselt ei leia, linnadest oli meie jaoks huvitav Korcula vanalinn ning päris pisikesed kaljudele ehitatud mereäärsed külakesed. Päris palav oli, lapsega oli keskpäeval kohati raske aga ilmselt oleneb suuresti lapsest.

Marsruut Korcula-Dubrovnik:
Korcula vanalinna lähedalt läheb autopraam Orebic linna sadamasse, ülesõit ca 40 minutit. Kuna meil oli väike laps autos, siis poolsaarel me väga palju aega peatusteks ei raisanud ning sõitsime sisuliselt otse Dubrovnikusse välja. Nägime küll teeääres kõikvõimalike veinisilte ja Stoni müüre, aga leppisime kokku, et tutvume nende (vist üks enim hinnatud piirkondi?) hinnatud veinidega mõnel teisel korra. Dubrovnikusse jõudes liikusime ka kohe apartmenti otsima, et saaks enda asjad paika seada. Dubrovniku ööbimine oli reisi kõige kulukam osa (apartmendiks oli Two Palm Trees Apartment). Minu kiiks selle reisi jaoks oli see, et kõikides apartmentides peab olema korralik rõdu ja korraliku vaatega. Selle apartmendi vaade oli lihtsalt võimas, rõdul istudes võis täielikult vaadata ca 600-700 meetri kaugusel olevat Dubrovniku vanalinna, 180 kraadi oli näha meri ja kaljud. Apartment ise oli veidi vanamoelise sisustusega, aga kõik töötas ja oli puhas. Ööbisime seal 3 ööd. Päevasel ajal sõitsime autoga lähiümbruses, nautisime ilusat loodust. Õhtuti liikusime ka Dubrovniku vanalinnas, kuid seda peamiselt vaid restoranis käimiseks. Loomulikult sai ka köisraudteega tiir ära tehtud.

Kokkuvõtvalt: ilus kena vanalinn, väga chill oli õhtuti miljonivaatega rõdul veini nautida. Palju turiste, suhteliselt suur sagimine.. Olen sel aastal taaskord sinnakanti minemas ja praegu on plaani võetud pigem ööbimine Cavtati linnas. Dubrovnikus peaks käima ja taaskord ringreisi ära tegema küll, samas pole hetkel kindel kas raatsin sinna ka ööbima jääda.

Marsruut Dubrovnik-Makarska:
Kuna laps oli jätkuvalt veel üsna väike siis taaskord liikusime Makarskasse üsna sirgjooneliselt. Teepeal ilmselt mõned peatused tegime, midagi väga erilist (peale super ilusa looduse) nagu ei kohanud. Ostsime pärast BIHi piiripunkti kuskilt teeäärest mõned isuäratavad mahlad ning oliiviõlid ja üks hetk olimegi juba sihtkohas Makarska linnas. Muide, BIHi piiripunkti läbimine oli praktiliselt sama nagu sõidaks Eestist Lätti, ainult dokumenti pidi läbi autoakna näitama. Makarskas läksime ööbimiskohaga veidi lati alt, võtsime veidi odavama variandi, rõdu oli aga vaade oli tagaaias olevale parklale. See jäi mind kõige rohkem kipitama, eriti veel kuna eelmised ööbimised olid emotsioonilt nii palju paremad tänu oma super ilusatele vaadetele. Eks see ilmselt on individuaalne, aga mulle õudsalt meeldis puhkuse ajal istuda õhtul pärast lapse uinumist rõdul, rüübata suht head veini ja olla ümbritsetud ilusast loodusest. Makarska oli linn nagu linn ikka, suur turuala kust sai osta ikka igasugu träni ning päris pikk restoranidest kubisev rannajoon. Makarska on rannapuhkuseks ilmselt suht hea valik, seal on enamikul rannaalal promenaadid mille ääres on erinevad söögi-/joogikohad. Promenaadi ääres on üldiselt ca 10 meetri laiuselt kõrged puud ning siis kohe meri. Lapsega oli seal täiesti ideaalne olla, sai piisavat varju, mida mujal ringi reisides naljalt ei leidnud. Käisime veel ümberkaudsetes linnades, reisisime ilma suurema sihita.

Kokkuvõtvalt: Makarska sobib hästi rannapuhkuseks, seal on küll palju turiste ja sagimist, kuid seal on tegevust (rannamängud, igasugu varjudega ja banaanidega paatide taga sõitmised), palju söögi- ja joogikohti ning piisavalt varju ka väiksema perega olemiseks. Paar päeva vedelemiseks oli meile ideaalne

Marsruut Makarska-Split:
Väga suuri emotsioone ei tekitanud, olime veidikene aega Omisis, kuna sai üleeelmisel aastal seal ööbitud. Otsisime Omisis raftingu/canyoning-i rada kus sai 2013 käidud, aga paaritunnise sõiduga mägedevahel sai kopp ette ja tulime tulema. Split mulle ei meeldinud, linn nagu linn ikka. Ainus emotsioon oli see, et apartmenti rendileandja oli tore ja kinkis veini ning Brasiilia kaotas MM-il 7-1. Järgmisel hommikul sõitsime juba Spliti lennujaama ning koju.

  • Autorent oli suht odav, samas tehke alati korralik kindlustus!!! Väga suur võimalus on igasugu pisikeste kaljunukkide vastu mingi stangejupp ära mölkida, ja Horvaatias on neid kaljunukke küllaga!
  • Kohapealt ööbimist bookida on 30-40% odavam kui booking.com-ist seda teha. Samas on sobiva koha leidmiseks vaja varuda korralikult aega ning näiteks lastega reisides on see ikkagi väga ebamugav
  • Ilm oli keskpäeval ikka väga palav, õhtud ja hommikud olid head
  • Arveldamine käib enamasti sularahas, minule meeldis seda teha kunades, kuigi ööbimise eest saab enamasti tasuda ka eurodes

Läheme kahe perega sel aastal uuesti Horvaatiasse. Minu jaoks on see kolmas kord ning on saadud Horvaatia rannik alates Opatjast kuni Cavtatini läbi sõidetud, sisemaal pole väga käinud (kui just Plitvicka park välja arvata) ning mind kisub ikka sinna lõuna poole. Kõige sügavama mulje jättis mulle millegipärast Korcula saar. Kindlasti on ka teised saared omamoodi toredad (ma olengi ainult Pagi ja Korcula peal käinud), aga see tundub kuidagi ideaalne reisi alustamiseks ning sealt saab ilmselt alguse ka selle aasta reis.

Kui keegi oskab midagi väga toredat Dalmatcia piirkonna kohta veel välja tuua (mida peab kindlasti nägema, millised on väga ilusad kohad, väga head ööbimised, hea toit, misiganes), siis andke sellest teada!