Itaalia piiri ületamine

Kuulsin uudistest, et Itaalia ja teiste Shengeni riikide piiridel on seoses G8 kohtumisega kehtestatud ajutine piirikontroll. Kas keegi on hiljuti Austria (või mõne muu Itaaliaga piirneva maa)kaudu autoga Itaaliasse sõitnud või on lihtsalt rohkem informeeritud? Meil reis ees ja kardame suuri järjekordi piiril vm. probleeme riiki sisenemisega.

Tulime reede õhtul Itaaliast( Villachi kaudu), siis polnud küll kuskil piirikontrolle.

Itaalia teoreetiliselt peatas jah schengeni kuni juuli lõpuni, ning seega soovitaks aega planeerida, eriti suuremates punktides, lennujaamades jne. Arvestades sellega, et esimene protestiaktsioon on planeeritud 4. juulile, siis kuskil sellest alates on eriti mõistlik kannatust varuda.

Ajutine passikontroll Itaalia riigipiiripunktides kestab 28 juuni kuni 15 juuli. Allikas: http://www.vm.ee/est/kat_464/11143.html

See tähendab et ka Schengeni tsooni transiitreisijad peaksid arvestama passikontrolliks kuluva ajaga. Mõnikord on kahe lennu vahe 40 min. Ehk siis ilma kiiresti reageerimata võib avastada ebameeldivat tõsiasja et väravad lennukile on suletud...

Piiriületusele kuluv aeg võib kujuneda parajaks loteriiks. Kunagi Helsinkis MM-i ajaks taastatud piirikontrollis piisas kahest kahtlasest persoonist lennukitäie rahva kohta, et piirikontroll totaalselt umbe ajada. Sest ega piirivalvureid ju otseselt juurde ei tule. Tookord lõppeski asi nii, et kahtlased jäid oma maid ja puid jagama ning ülejäänud lasti ilma dokumente kontrollimata edasi minna.

Lihtsalt järelkajaks, et hullu seal midagi polnud.

Milaano lennujaamas olid vastas tüübid kes korraks passi vaatasid. Üks tõmmum tüüp viidi kõrvale ka. Austriast Itaaliasse tulles oli küll piiril kontroll kuid seda tehti pisteliselt. Meile ainult politsei lehvitas, et minge edasi.

Passikontrolli tehti ka 15. juulil (ajutise piirikontrolli lõpetamise kuupäeval) kui maandusin Fiumicinos. Kõik, ka EU ja Schengeni siselendudelt saabujad pidid näitama passi.

  1. juuli tulin Milano Malpensa kaudu tagasi. Passikontroll puudus.

Sisuliselt on asjad sedasi et passikontrolli funktsiooni täidavad teised kontrollpunktid: check-in, turvakontroll, pardakontrolör (kes pardakaartidelt lipikud ära rebib ja kaardi masinasse laseb). Selles mõttes pole tegelikult midagi muutunud. Pass peab käepärast olema nii linnas liigeldes (politsei võib küsida) ja kindlasti lennujaamas terve protseduuri vältel alates check-in`ist kuni pardaleminekuni. Ise kasutasin terve reisi vältel ID asemel passi. Eelmisel korral itaaliast Fiumicino kaudu tagasi tulles ei tahtnud check-in ID-d aktsepteerida. Mõlemad dokumendid aga võtsin kaasa turvakaalutlustel. KUi üks dokumentidest peaks kaduma,on teine käest võtta. lisagarantiiks veel ka koopiad passist/id-st käsipagasi välitaskus.

Olen ka ise nüüd Itaaliast tagasi. Oli küll piirikontroll Austria-Itaalia piiril. Auto peeti korraks kinni ja küsiti, kus me Itaalias peatume. Ütlesime, et läheme Veneetsiasse puhkama. Seejärel lubati edasi sõita ja sooviti head reisi. Roomas oli palju korravalvureid relvade ja kuulivestidega ja neid G8 vastaseid mässajaid nägime ka plakatitega. Tagasiteel enam piirikontrolli ei olnud (17. juuli).